Začněte psát a výsledky vyhledávání se zobrazí zde...

Arbitrum, 2. vrstva Etherea, oznámilo dlouho očekávaný airdrop. Dostanete tokeny zdarma i vy?

Publikováno
Arbitrum, 2. vrstva Etherea, oznámilo dlouho očekávaný airdrop. Dostanete tokeny zdarma i vy?
Zdroj: datawallet.com

Arbitrum, druhá vrstva a škálovací řešení Etherea, dnes oznámilo dlouho očekávaný airdrop svého nového tokenu. Token dostane ticker ARB a bude uvolněn s blokem číslo 16890400, tedy přibližně 23. března ve 13:30 našeho času. Arbitrum Foundation sleduje vydáním tokenu decentralizaci celého projektu a předání rozhodovací moci nad sítí do rukou komunity.

Poznámka

Poznámka: Airdrop je způsob distribuce tokenů mezi komunitu. Nejčastěji probíhá retrospektivně, tedy adresy, které se kvalifikují dle určitých kritérií, dostanou tokeny zdarma. Obvykle jako odměnu za to, že jako první daný protokol či aplikaci používaly.

ARB bude tzv. governance tokenem, jeho držitelé tak budou moci navrhovat proposaly a následně o nich v rámci decentralizované autonomní organizace (DAO) hlasovat. Poplatky na síti Arbitrum se i nadále budou platit v etherech. Stejně je tomu i u kryptoměny Optimism (OP), dalšího L2 škálovacího řešení Etherea, které svůj governance token vydalo již téměř před rokem.

Poznámka

Poznámka: Arbitrum i Optimism stojí na technologii optimistic rollups. Pokud vás zajímá, o co se jedná a jak celý proces funguje, přečtěte si náš článek o kryptoměně Optimism.

Arbitrum zveřejnilo i další detaily chystaného airdropu. Mezi uživatele, kteří síť v minulosti používali, se příští týden rozdělí 11,6 % celkového množství ARB. Dalších 1,1 % dostanou ve stejné době vývojáři aplikací na Arbitru. Zbylé tokeny budou postupně vypouštěny do oběhu v následujících měsících a letech. Kompletní tokenomika ještě není známá, ale dá se očekávat, že značné množství tokenů připadne vývojářskému týmu a privátním investorům.

Jak získat tokeny ARB?

Airdropy probíhají obvykle dvěma způsoby. V tom prvním rozešlou vývojáři všechny kryptoměny na způsobilé adresy a uživatelé se tak nemusí o nic starat. V druhém případě, a tak tomu bude i u Arbitra, je třeba si tokeny vybrat provedením transakce, na základě které vám do peněženky přistanou tokeny. Takováto transakce stojí uživatele gas (transakční poplatek).

Od 23. března si způsobilí uživatelé budou moci své tokeny vyzvednout na stránkách arbitrum.foundation, kde se už nyní můžete podívat, zda budete k získání tokenů oprávněni.

Zdroj: arbitrum.foundation
Kritéria Arbitrum airdrop
Jednotlivá kritéria získání ARB airdropu

Co se týče určení kritérií pro oprávněné adresy, spolupracoval vývojářský tým Arbitra se známou krypto-analytickou firmou Nansen. “Cílem vydání tokenu a uskutečnění airdropu je skutečně předat vládnoucí moc členům komunity a to primárně takovým členům, kteří jsou na síti aktivní, účastní se a budou se účastnit,” upřesnil generální ředitel Steven Goldfeder.

Tokeny ARB tak získají uživatelé, kteří například přemostili své prostředky z Etherea na Arbitrum, provedli transakce během několika odlišných měsíců, interagovali se 4 a více chytrými kontrakty, objem jejich transakcí přesáhl 10 000 USD a nebo na Arbitru poskytovali likviditu.

Nezískáte ARB? Co dělat, aby vám už airdropy neunikaly?

Očekává se, že airdrop ARB bude pro způsobilé adresy skutečně bohatým dárkem. Není důvod, aby valuace ARB nevyrovnala svého hlavního rivala Optimism (OP), který je aktuálně přibližně 60. největší kryptoměnou co do tržní kapitalizace. Arbitrum má největší tržní podíl mezi rollupy (poráží tedy nejen OP, ale i všechny zero-knowledge rollups chainy), provoz na síti a v neposlední řadě i větší celkovou TVL než OP. Arbitrum také pravděpodobně ihned zalistují všechny velké burzy.

Zdroj: arbitrum.io
Statistiky airdrop Arbitrum
Některé statistiky sítě Arbitrum

Přesto, pokud nemáte zkušenosti s obchodováním nově vydaných kryptoměn, nebývá vhodné nově spuštěné a airdropnuté tokeny kupovat hned po spuštění, kdy se většina lovců airdropů obdržených tokenů zbavuje a jako soutěžící v legendárním Riskuj! “bere radši peníze”.

Co tedy dělat, aby vám příště airdrop neunikl?

  • sledujte na Twitteru účty zaměřené na vyhledávání potencionálních airdropů: tyto profily vám skutečně žádný airdrop nezatají a můžete si být jisti, že budete u všeho první; problémem však je, že 95 % + sdílených airdropů bude ve výsledku bezcenných a vy tak jen obětujete množství času prováděním různých činností k jejich získání,
  • přidejte se do některé z placených skupin: množství českých placených skupin dnes již nenabízí jen klasické signály, ale zaměřují se i na hledání příležitostí v DeFi a chytání airdropů; služby nejsou zdarma, na druhou stranu vám ušetří čas,
  • čtěte Finex.cz: například na tento Arbitrum airdrop jsme upozorňovali v červnu minulého roku ve článku o jeho největším konkurentovi, Optimismu.
Líbil se vám tento článek?
5
0

Autor

Jmenuji se Michal Sobol a na Finex.cz vedu kryptoměnovou redakci. Po několika letech sledování kryptoměnového trhu si myslím, že obchodovat digitální aktiva bez nutných vědomostí je holý nerozum. V tomto světě totiž ještě více než kdekoli jinde platí, že zkušení vyhrávají a nezkušení prohrávají. I z tohoto důvodu rád přikládám ruku k dílu a věřím, že společně s redaktory a přispěvateli dokážeme čtenářům Finex.cz předat mnoho užitečných informací.

Přečíst více

Sdílejte tento článek

Mohlo by vás zajímat

Diskuze (0 komentářů)

Připojte se k diskuzi

Tento článek zatím nikdo neokomentoval. Přihlašte se a buďte první! Napište svůj názor a zahajte diskuzi.