Kryptoměna Balancer (BAL) je governance token stejnojmenného DeFi protokolu Balancer. Tento protokol funguje jednak jakodecentralizovaná burza využívající principy AMM, ale zároveň jako agregátor likvidity.
Založen byl v březnu roku 2020 a oproti svým konkurentům vyniká zejména ve své unikátní schopnosti samostatně vyrovnávat poměr mincí v liquidity poolech. S tím se pojí jeho další funkce jakožto senzoru změny ceny.
Kryptoměna Balancer (token BAL) je jádrem fungování celého projektu Balanceru.
Jedná se o token běžící na ERC20 síti a z tohoto důvodu se i celý Balancer soustředí zejména na práci s kryptoměnami na bázi Etherea (včetně stablecoinů) nebo Polygonu.
Vedle obchodování ale také umožňuje uživatelům stát se poskytovateli likvidity stakováním vybraných kryptoměn do liquidity poolů, za což jsou poskytovatelům vypláceny odměny ve formě právě Balancer (BAL) tokenu.
Balancer je unikátní zejména ve speciálním mechanismu vyrovnávání cen kryptoměn v liquidity poolech, od čehož je pravděpodobně také odvozeno jeho jméno.
Ačkoliv byla kryptoměna Balancer (BAL) uvedena na burzu v prvním čtvrtletí roku 2020, vývoj celého projektu Balancer probíhá už od roku 2018. Od počátku své existence se Balancer vyšplhal mezi top 15 DEX platforem dle zobchodovaného objemu. Na základě hodnoty uzamčených mincí byl Balancer v srpnu 2021 v žebříčku mezi top 10 projekty.
Decentralizovaná burza Balancer
Na Balanceru můžete obchodovat s kryptoměnami podobně jako na jiných decentralizovaných burzách, jako je např. UniSwap nebo PancakeSwap.
Rozhraní je jednoduché a snadno pochopitelné. Ve dvou řádcích si zvolíte, s jakými kryptoměnami chcete pracovat, zvolíte množství měn pro zamýšlený obchod a jedním tlačítkem směnu potvrdíte.
Poznámka
Po kliknutí na ozubené kolečko se zobrazí pokročilá nastavení. Můžete si zde volit akceptovatelnou míru slippage a dále také vybrat konkrétní liquidity pool (V1, V2 či ten, který je zrovna výhodnější).
Zajímavá je také funkce High gas fees, díky které můžete získat část zaplacených poplatků zpět ve formě tokenu BAL. Jedná se tak o motivaci pro uživatele, aby využívali právě tento projekt, namísto jeho konkurentů.
Nyní se však podíváme na poskytování likvidity na Balanceru, neboť i zde se jedná o funkci, ve které oproti konkurenci Balancer vyniká.
Liquidity mining na Balanceru
Po kliknutí na tlačítko Invest v rozhraní burzy Balancer se dostanete na stránku se všemi liquidity pooly, do kterých můžete své kryptoměny uzamykat.
Strukturou se prezentace informací do určité míry podobá projektu Curve Finance, po stránce designu však tvoří daleko přehlednější dojem.
Na obrázku můžete vidět největší liquidity pooly druhé generace. U liquidity poolů můžete vidět jméno poolu, kryptoměny, které se v poolu nacházejí (může jich být i více než 2), poměr, ve kterém v poolu jsou, celkovou kapitalizaci poolu, zobchodovaný objem a relativní procentuální výnos.
Pokud chcete do nějakého poolu investovat, klikněte na něj. Zobrazí se vám stránka s užitečnými informacemi o změně výnosu v čase, podrobné kompozici poolu, historii transakcí a zároveň jednoduché rozhraní pro provedení vkladu a výběru.
Poznámka
Všimněte si zde u poolu BAL/WETH uvedeného poměru 80/20. U jiných agregátorů likvidity je toto ukázkový případ potenciální impermanent loss. Dále v tomto článku se však dozvíte, jakým způsobem tento problém Balancer řeší a jak jej dokonce využívá ve prospěch svých uživatelů.
Do všech poolů týkajících se BTC a ETH se vkládají jejich wrapped verze. Pokud je nemáte, Balancer vás odkazem Wrap your ETH to WETH převede na rozhraní pro trading, kde si své ETH za WETH můžete směnit.
I zde máte po kliknutí na ozubené kolečko možnost zvolit si max. povolený slippage a další dodatečná nastavení. Po kliknutí na deposit je vklad proveden, výběr se uskutečňuje kliknutím na tlačítko withdraw.
Při vkladu kryptoměn do liquidity poolu dostanete na oplátku Balancer liquidity provider token – BLP. Ten ve vaší peněžence zůstane až do doby, kdy se rozhodnete likviditu vybrat. Držení liquidity provider tokenu vás opravňuje k vyplácení odměn za poplatky, které uživatelé této decentralizované směnárny zaplatí.
Jak Balancer funguje?
Obecně mají uživatelé při investování do liquidity poolů velké riziko tzv. impermanent loss, což je ztráta plynoucí ze změny poměru ceny aktiv v liquidity poolu.
Základní koncept Balanceru má první kameny v idee Vitalika Buterina, kterou po pozdějších úpravách realizoval UniSwap. Balancer do algoritmu ale přidal určité další změny, které ve finále způsobují prakticky automatické vyrovnávání podílů v liquidity poolech a tím způsobem minimalizuje riziko ztráty finančních prostředků kvůli změně ceny aktiv.
Způsob, jakým algoritmus Balanceru identifikuje změny ceny a jak je prezentuje traderům, je z technického hlediska celkem komplikovaný. Přesné znění všech tezí včetně úpravy pro převedení do kódu je k dispozici ve whitepaperu.
Pro vysvětlení nám postačí, že výsledkem algoritmu je n-dimenzionální generalizace základního vzorce AMM UniSwapu: x * y = k.
Představte si portfolio s tokenem Z. V určitém momentě se cena Z na jiných burzách zvedne. Vyvažování ceny běžným způsobem by probíhalo tak, že by manažer portfolia zaplatil poplatek za prodej tokenu Z a další poplatek za nákup něčeho jako náhradu.
V případě Balanceru je díky algoritmu umožněn nákup tokenu Z uživatelům z poolu, účelně za realizací zisku jinde na trhu. Zde manažer portfolia (v tomto případě proporčně Balancer a poskytovatel likvidity) nedělá nic jiného, než že sbírá poplatky. Takže místo toho, aby správci poolů platili poplatky za balancování poolu, tradeři dělají tuto práci za ně a ještě platí poplatky jim. Tradeři v konečném důsledku též profitují z malé slippage kvůli vysoké míře likvidity.
Na rozdíl od UniSwapu, kde existují liquidity pooly pouze na 2 tokeny, Balancer jich zvládne pojmout až 8v jednom liquidity poolu. Algoritmy balanceru přitom fungují stejně efektivně i při všech 8 kryptoměnách v poolu.
Tvůrci Balanceru
Balancer stvořila společnost Balancer Labs. Založil ji Fernando Martinelli a Mike McDonald. Kořeny má Balancer už však jako výzkumný projekt ve společnosti BlockScience, specializující se na vývoj softwaru. Všichni tvůrci Balanceru se specializují na oblast DeFi.
Fernando Martinelli je zkušený podnikatel a spoluzakladatel Balanceru. Před Balancerem měl mnoho pracovních zkušeností. Momentálně působí jako CEO v Balancer Labs je velmi aktivní ve vývoji Balanceru. Jeho vývoj pravidelně popisuje v článcích na medium.com
Mike McDonald je spoluzakladatel a CTO v Balancer Labs. Je tvůrce mkr.tools a security engineer.
Kristen Stone je COO v Balancer Labs. V kryptoměnovém průmyslu pracuje již 5 let. Působila též jako product manager v Coinbase.
TimurBadretinov je frontend developer a před Balancerem má také spoustu zkušeností. Založil společnost Longcaller, na které jsou k dispozici recenze kryptoměn a vzdělávací obsah.
Vývojáři na Balanceru stále usilovně pracují. Důkazem je nové webové rozhraní, které je oproti minulému visuálně přívětivější. Je zde vidět snaha o větší decentralizaci, vývojáři chtějí dát projektu “větší svobodu” v růstu – více v dalším odstavci.
Vize Balanceru do budoucna
Z minulých odstavců již víme, jak Balancer funguje a v čem je unikátní. Zajímavý je však i ideologický pohled tvůrců Balanceru na budoucí vývoj.
Balancer je technicky formou DAO, neboť má svůj governance token(BAL). Balancer Labs se, dle svých posledních příspěvků na blogu na medium.com, snaží směrovat budoucí vývoj DAO do decentralizace těch správných věcí. S boomem DeFi a vysokou mírou decentralizace zažívá svět kryptoměn i boom DAO.
Smysl decentralizace vidí Balancer zejména ve větších možnostech pro zvýšení vnitřní odolnosti projektu proti jakýmkoliv vnějším i vnitřním vlivům(resillience)a jako prostor pro inovace.
Protože Balancer jako DAO neřídí hrstka individuálů, vzniká tak přirozeně resilience proti lidské nátuře (tendence k centralizaci moci). Díky ideologii DAO, kde může kdokoliv jakožto držitel governance tokenu přijít s návrhem, je zde i velký prostor pro budoucí inovace.
Kristen Stone (COO Balanceru) směřuje vývoj decentralizace do 3 různých kategorií – data, bohatství a moc. Data jsou přirozeně decentralizována díky blockchainu – záznamy o transakcích neexistují jako pevně uložené v nějakém sejfu, ale celosvětově po internetové síti. Decentralizace bohatství a moci je možné dosáhnout skrze governance token (BAL).
Další podstatnou stránkou pro Balancer je bezpečnost. Kód Balanceru byl auditovaný 3 společnostmi – Trail of Bits, ConsenSys a OpenZeppelin. Kryptoměny v poolech na Balanceru nedrží sám Balancer ani Balancer Labs, protože se jedná o smart kontrakty, k nimž mají přístup jen jeho uživatelé.
Tokenomika kryptoměny Balancer (BAL)
Maximální počet mincí Balancer (BAL) je nastaven na hranici 100 000 000 BAL. Dle vyjádření Balanceru to však neznamená, že tento počet bude někdy dosažen. To bude záležet na rozhodování o osudu Balanceru držiteli tokenu – DAO. Držitelé budou moci v budoucnu rozhodnout o tom, zda distribuce tokenů BAL bude trvat až do jejich vyčerpání.
Jak je ale celkový počet mincí rozdělen?
Při ICO v roce 2020 bylo 25 000 000 BAL mincí alokováno mezi zakladatele, opce, poradce a angel investory – na vše se vztahuje vesting – uzamčené periody umožňující nakládání s mincemi až po určité době.
5 000 000 BAL mincí dostal Balancer Ecosystem Fund. Tokeny v tomto fondu budou využity v budoucnu na navazování partnerství s budoucími strategickými partnery a držitelé tokenu BAL (DAO) sami rozhodnou, jak s těmito penězi bude naloženo.
Dalších 5 000 000 BAL mincí bylo alokováno jinému fondu – Fundraising Fund. Finance z tohoto fondu budou v budoucnu použity na budoucí vývoj Balanceru v Balancer Labs. Tyto mince nikdy nebudou dostupné retailu.
Zbývá 65 000 000 BAL. Tyto mince budou rozdělovány ve formě odměn traderům a poskytovatelům likvidity na Balanceru. Jedná se o emise, o kterých může DAO v budoucnu rozhodovat.
Každý týden je vydáno 145 000 BAL – ročně 7 500 000 BAL. Tempo je, např. oproti Curve Finance, velmi vysoké. Při současné rychlosti bude trvat 8,666 let od vzniku BAL, než budou tokeny distribuovány. Proto je do budoucna nutné rozhodnout, zda bude distribuce tokenů pozměněna.
Historický vývoj ceny kryptoměny Balancer (BAL)
Balancer (BAL) při uvedení na trh začínal na ceně kolem 15 USD. Při tzv. altseason v létě v období od března do května 2021 se jeho cena vyšplhala až na 70 USD.
Jelikož obecně DeFi projekty mají do budoucna kladnou prognózu a Balancer je svým řešením vyvažování liquidity poolů unikátní, může představovat zajímavou investici. Jeho cena však může být do budoucna silně ovlivněna rozhodováním komunity o otázce řešení emisí skrz odměny.
Výhody a nevýhody kryptoměny Balancer (BAL)
Jelikož kryptoměna Balancer (BAL) slouží primárně jako governance token DAO Balanceru, jeho využití je evidentní – rozhodování o budoucím osudu Balanceru. Jeho budoucí vývoj ceny zároveň můžou ovlivnit vydávané mince ve formě odměn. Má tedy smysl jeho nákup?
Výhody
Kryptoměna je pevně spojena s burzou Balancer – pokud se daří burze, daří se i kryptoměně
Jedná se o auditovaný open-source projekt
Projekt funguje jako DAO – má tedy plně transparentní fungování
Právo na hlasování – přirozená vlastnost governance tokenu
Prognóza pro DeFi projekty je kladná – díky tomu může růst i cena BAL
Specifický způsob balancingu liquidity poolů dělá Balancer velmi unikátní
Nevýhody
Jedná se zejména o governance token – kromě hlasování v DAO nemá tento token jiné významné využití
Spojitost s burzou Balancer – pokud se nedaří burze, nedaří se ani kryptoměně
Open-source projekt – codebase je dostupná útočníkům (stinná stránka DAO)
Dá se kryptoměna Balancer (BAL) těžit?
Kryptoměna Balancer (BAL) se nedá těžit ve smyslu těžby Etherea nebo Bitcoinu. Kryptoměnu je možné získat pouze nákupem na centralizovaných nebo decentralizovaných burzách a nebo jako formu odměn za poskytování likvidity na Balanceru či provádění obchodů.
Při provádění obchodů na Balanceru je nutné si dát pozor pro obchodování kryptoměn, které Balancer podporuje. Pokud není kryptoměna na whitelistu, nevztahuje se na obchodníka odměna ve formě BAL za zaplacené gas poplatky.
Poskytování likvidity do liquidity poolu a zisky z toho je jedním ze základních účelů, pro který Balancer vůbec vznikl. Procentuální zisky mohou být v určitých poolech velmi zajímavé. Vzhledem k většímu množství kryptoměn v jednom poolu může být uživatel vystaven vlivu různých kryptoměn a svůj zisk tak maximalizovat.
Kde můžete kryptoměnu Balancer (BAL) nakoupit?
Vedle možnosti kryptoměnu Balancer (BAL) získat způsobem poskytování likvidity nebo obchodování jiných podporovaných kryptoměn přímo na Balanceru, je možné Balancer (BAL) získat také koupí na různých burzách. Příkladem může být Binance, Huobi, Kraken, OKEx, atp.
Kryptoměnu můžete také nakoupit přímo na Balanceru vůči jiným kryptoměnám, např. ETH. Stačí pouze připojit vaši softwarovou peněženku a v sekci pro obchodování vybrat jako nakupovanou kryptoměnu Balancer (BAL).
V jaké peněžence můžete kryptoměnu Balancer (BAL) držet?
Kryptoměnu Balancer (BAL) můžete samozřejmě držet na jakékoliv centralizovanéburze, kde ji nakoupíte. V tomto případě informace o kryptoměně drží burza a vy se nemusíte o nic starat.
Je zde samozřejmě určitá míra rizika, že burza bude napadnuta hackerským útokem. Bezpečnější alternativou je držení kryptoměny v hardwarové nebo softwarové peněžence, ideálně v kombinaci.
Pokud máte v plánu využívat služby Balanceru (obchodování na DEX, poskytování likvidity v liquidity poolech), budete se muset do rozhraní připojit přes jednu z výše nabízených možností. Ideální je MetaMask, která umožňuje i efektivní propojení s hardwarovými peněženkami typu Ledger nebo Trezor.
Používání hardwarových peněženek silně doporučujeme kvůli vyšší míře bezpečnosti. Informace o vámi nakoupených kryptoměnách jsou na hardwarových peněženkách uloženy i offline.
Hodnocení Finex.cz
Balancer (BAL)
Kryptoměna Balancer (BAL) je governance token decentralizované aplikace Balancer. Ta nabízí možnost obchodování řady kryptoměn s potenciálním ušetřením za zaplacené gas poplatky. Balancer je také unikátní ve svém řešení vyvažování liquidity poolů a poskytovatele likvidity tak lépe chrání před tzv. impermanent loss.
Bývalý šéfredaktor, softwarový architekt a nadšenec do kyberbezpečnosti a blockchainu. V rámci Finexu se zaměřuje zejména na technická témata v oblasti kryptoměn. Kryptoměny považuje za platidlo budoucnosti řešící řadu problémů s centralizovanou náturou existujících platebních prostředků. DeFi svět považuje za úchvatný a nabízející spoustu skvělých příležitostí.
Abychom Vám mohli poskytnout co nejlepší služby, používáme různé technologie, mezi které patří i soubory cookies.
Váš souhlas s použitím těchto technologií nám umožní zpracovávat údaje, jako je Vaše chování při používání našeho webu. Díky tomu můžeme náš web dále zlepšovat. Nesouhlas nebo odvolání souhlasu může nepříznivě ovlivnit určité vlastnosti a funkce těchto webových stránek.
Technické
Vždy aktivní
Technické cookies jsou nezbytně nutné pro legitimní účel umožnění použití služby, kterou si náš čtenář nebo uživatel výslovně vyžádal navštívením stránek a není možné je vypnout.
Předvolby
Technické uložení nebo přístup je nezbytný pro legitimní účel ukládání preferencí, které nejsou požadovány odběratelem nebo uživatelem.
Statistiky
Cookies využívané výhradně pro statistické a analytické účely, abychom naše stránky mohli neustále zlepšovat dle toho, jak se naši čtenáři a uživatelé chovají a jaké mají preference.Technické uložení nebo přístup, který se používá výhradně pro anonymní statistické účely. Bez předvolání, dobrovolného plnění ze strany vašeho Poskytovatele internetových služeb nebo dalších záznamů od třetí strany nelze informace, uložené nebo získané pouze pro tento účel, obvykle použít k vaší identifikaci.
Marketing
Cookies používané k vytvoření uživatelských profilů za účelem zobrazování reklamy nebo sledování chování na webových stránkách pro podobné marketingové účely.
Diskuze (0 komentářů)
Tento článek zatím nikdo neokomentoval. Přihlašte se a buďte první! Napište svůj názor a zahajte diskuzi.