Finex.cz logo
Menu
Finex » Indexy » Index PX značně překonal růst ekonomiky v minulém roce – Které akcie ho vynesly vzhůru nejvíce?

Index PX značně překonal růst ekonomiky v minulém roce - Které akcie ho vynesly vzhůru nejvíce?

Index PX značně překonal růst ekonomiky v minulém roce - Které akcie ho vynesly vzhůru nejvíce?
Zdroj: depositphotos.com

V dnešním článku se podíváme na výkonnost české ekonomiky v loňském roce a paralelně vedle toho zanalyzujeme výkonnost indexu pražské burzy PX.

HDP České republiky v roce 2021

Český statistický úřad uvedl, že hrubý domácí produkt (HDP) v roce 2021 stouplo o 3,3 % oproti předchozímu roku 2022.

V posledním čtvrtletí činil meziroční ekonomický růst podle zpřesněného odhadu statistiků 3,6 %. Růst byl menší než předchozí propad ze začátku pandemie, na druhé straně byl meziročně nejvyšší od roku 2017. I minulý rok byl ovšem ovlivněn pandemií.

Statistický úřad dále uvádí, že rok 2021 začal meziročním propadem hospodářství o 2,3 %. Tehdy se ještě srovnávala situace ovlivněná počátkem loňského roku mnoha pandemickými zákazy s prostředím před plným nástupem covidu-19. Ve druhém čtvrtletí však již přišel výrazný meziroční růst o 8,7 %, ve třetím i ve čtvrtém kvartálu vzrostl HDP o 3,6 % oproti předchozímu roku.

Za celý rok 2021 byl meziroční hospodářský růst 3,3 %, což bylo více než v kterémkoli z předchozích tří let, ale méně než v roce 2017. Tehdy byl růst 5,7 %. V roce 2020 se HDP snížil o 5,8 %. Jednalo se o nejvýraznější propad za dobu samostatné České republiky.

Hlavní ekonom Generali Investmets CEE Radomír Jáč říká, že letos se výsledek z roku 2021 nemusí opakovat a předpovídá růst pouze 1 %.

Výhled výkonu české ekonomiky pro letošní rok je zastřen extrémní nejistotou v souvislosti s válkou na Ukrajině. Kombinace nejistot a opětovných problémů v dodávkách pro průmysl bude tlačit českou ekonomiku ke slabšímu růstu. Zásadní vliv ale zřejmě bude mít vysoká inflace a její nepříznivý dopad na reálné disponibilní příjmy domácností.

Jak si vedl v porovnání s tím index pražské burzy PX?

Vývoj indexu PX v posledních 3 letech
CZK
USD
EUR
Normální graf
Logaritmický graf
1D
1W
1M
3M
6M
1Y
MAX

Domácí pražská akciová burza v roce 2021 vzrostla na úrovni indexu PX o úctyhodných 39 %. Toto zhodnocení je nejsilnější od finanční krize a při pohledu do světa překonává jak hlavní evropské tak i americké akciové indexy.

Index pražské burzy PX skončil rok 2021 nad 1426 body se ziskem 38,84 %. Je to jeho maximem od roku poslední finanční krize, 2008. Index PXD-TR, zohledňující také dividendy, získal dokonce 45,43 %.

České akcie

Domácím králem jsou z titulů zařazených do indexu PX akcie CZG a ČEZ s ročním zhodnocením bezmála 76 %, respektive bezmála 75 % (srovnáváme závěr prosince 2021 proti závěru prosince 2020). Následují akcie ERSTE se ziskem bezmála 62 %. Z dalších bank posílily akcie Komerční banky o téměř 46 % a akcie Monety o více než 42 %.

Nejobchodovanějším domácím titulem byl ČEZ s objemem 44,8 miliardy korun, následován Komerční bankou s 29,9 mld. Kč a Monetou s 26,1 mld. Kč. Nejaktivnějším dnem na domácí burze byl 6. říjen s celkovým objemem 1,196 miliardy korun. Česká zbrojovka těžila ze silných výsledků, do kterých se výrazně promítá akvizice známé americké firmy Colt.

Závěr

Indexu PX si vedlo mnohem lépe, než české ekonomice v loňském roce. Toto zhodnocení našeho indexu je nejsilnější od finanční krize a při pohledu do světa překonává jak hlavní evropské tak i americké akciové indexy.

Ohodnoťte tento článek

Připojte se k diskuzi
Akcie
Komodity
Krypto
Indexy
ETF
Cena 24h
Tesla Inc. ---
N/A
ČEZ ---
N/A
Apple ---
N/A
Avast ---
N/A
Moneta ---
N/A
Komerční banka ---
N/A
RECENZE

TOP Akcioví brokeři

eToro logo
eToroReklama
U 68 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
XTB logo
XTB★ 93 %
U 73 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
RoboMarkets logo
RoboMarkets★ 92 %
U 66.8 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
Degiro logo
Degiro★ 89 %
Investování zahrnuje rizika ztrát.

Velký test: Investujeme vlastní peníze do investičních platforem

Která přinese největší zhodnocení? Portu, Fondee, Indigo, Finax, nebo Fumbi?
Která přinese největší zhodnocení? Portu, Fondee, Indigo, Finax, nebo Fumbi?
Sledujte nás na Facebooku, ať vám nic neunikne!
Facebook icon Jít na Facebook
Finex logo