Finex.cz logo
Menu
Finex » Analýzy » Akcie Komerční banka (KB) nad očekávání, horentní růst úrokových výnosů – Přesto hluboký pokles ceny akcií

Akcie Komerční banka (KB) nad očekávání, horentní růst úrokových výnosů - Přesto hluboký pokles ceny akcií

Akcie Komerční banka (KB) nad očekávání, horentní růst úrokových výnosů - Přesto hluboký pokles ceny akcií
Zdroj: ct24.ceskatelevize.cz

Akcie Komerční banka (KB) mají čerstvě po zveřejněných výsledcích za první čtvrtletí letošního roku, které jsou stručně řečeno nad očekávání. V podstatě je u tohoto titulu stejná situace jako u akcií Erste Group Bank, které jsme si rozebrali poměrně nedávno v samostatném příspěvku. Čisté úrokové výnosy jsou velmi solidní, což je taženo rychlým růstem úrokových sazeb, které nemá za více jak 20 let obdoby. Na hospodářská čísla se podíváme, zpracujeme si základní technickou analýzu trhu a pak následuje krátký závěr.

Vývoj akcií Komerční banka v posledních 2 letech
CZK
USD
EUR
Normální osa
Logaritmická osa
1D
1W
1M
3M
6M
1Y
MAX

Dividenda

Vzhledem k tomu, že Komerční banka nemohla za roky 2019 a 2020 vyplácet dividendy ze zisku, nahromadilo se bance hodně přebytečného kapitálu. Komerční banka již schválila výplatu dividendy ve výši 44 korun za akcii, což je dle aktuální tržní ceny běžný výnos formou dividendy asi 5,7 %. Leč díky nevyplacenému zisku z předchozích let je pořád ve hře možnost, že banka vyplatí akcionářům další dividendu v průběhu druhé poloviny letošního roku. Jak vyplývá z přiloženého grafu, odhad činí 54,7 korun za akcii.

Dividendy KB
Dividendy KB
Zdroj: fio.cz

Hospodářské výsledky akcie Komerční banka (KB) za 1Q 2022

Jak už bylo řečeno, Komerční banka představila výsledky, které jsou nad očekávání trhu. Čistý úrokový výnos meziročně vzrostl skutečně o horentní hodnotu, +37 % na 6,856 miliard korun. Horentnímu růstu výnosů banka přirozeně děkuje agresivní politice tuzemské centrální banky, která soustavně a skokově zvyšuje základní úrokové sazby. Čistá úroková marže proto vzrostla na 2,22 %, z 2,09 %.

Čistý úrokový výnos tažen růstem úrokových sazeb
Čistý úrokový výnos tažen růstem úrokových sazeb
Zdroj: kb.cz

Co se týká dalších metrik, Komerční banka se chlubí meziročním růstem objemů plynoucích z úvěrů, +8,1 % na 750,7 miliardy korun. Depozita klientů šla nahoru o 3 % na 1,015 miliardy korun. Celkový provozní výnos dělá 9,5 miliardy korun, což je meziročně vzestup o 27,7 %.

Jednotlivé hospodářské metriky
Jednotlivé hospodářské metriky
Zdroj: kb.cz

Provozní náklady meziročně stouply o 9,8 % na 4,8 miliardy korun. Náklady na riziko zaznamenaly meziročně pokles o 53 % na 278 milionů korun.

Průběh nákladů na riziko
Průběh nákladů na riziko
Zdroj: kb.cz

Čistý výnos z poplatků a provizí meziročně vzrostl o 8,7 % na 1,5 miliardy korun. Což je důsledek větší transakční aktivity a zvýšené poptávky po mnohých službách jako je zajištění. Čistý zisk je proto více jak 3,5 miliardy korun – meziročně vzestup o téměř 76 %. Mezikvartálně jde o pokles o 15,7 %. Zisk na akcii (EPS) je 18,48 bodů. Aktuální kapitálová pozice je 20,2 %. Mezikvartálně pokles o 1,1 procentního bodu a meziročně o 2,3 procentního bodu.

Čitý zisk
Čistý zisk
Zdroj: kb.cz

Jinak pro úplnost ještě přikládám makroekonomickou prognózu ohledně HDP. Oproti Erste je předpověď ohledně naší ekonomiky mnohem více smířlivá.

Makroekonomický odhad KB
Makroekonomický odhad KB
Zdroj: kb.cz

Technická analýza akcie Komerční banka (KB)

Situace na trhu se pro akcie Komerční banka od únorové analýzy hodně změnila. A to vážně dramaticky, neboť z technického hlediska jsou ty ztráty opravdu vážné. Pro úplnost, akcie Komerční banka stoupaly na ceně právě do února 2022, kdy kurz začal narážet na S/R level 1 000 korun. Prvně zde nastalo pouze zbrzdění. Nakonec z toho ovšem vzešel dramatický pokles.

Týdenní graf akcie Komerční banka
Zdroj: lynxbroker.cz

Obrat kurzu byl vskutku bolestivý. Cena prolomila S/R levely 905 korun a 840 korun. Mimo jiné se zcela narušil ten růstový trend, který je podmíněn zakreslenou supportní diagonálou. Cena akcie během pár týdnů klesla až o 32 %. Zastavení propadu nastalo až mezi S/R levely 735 – 630 korun. To pásmo bylo na začátku minulého roku konsolidační, takže mělo logicky sílu. Vytažení ceny se uskutečnilo rychle. Čili je trh už asi dva měsíce velmi volatilní.

Kurz se po vytažení dostal až k S/R levelu 905 korun. Tady však přišlo zamítnutí. Cena se následně vrátila zpátky k S/R levelu 735 korun, kde momentálně konsoliduje. V únorové analýze jsem varoval, že dle indikátoru RSI znatelně dochází trhu pára. Když je na týdenním RSI několikanásobná medvědí divergence, určitě to není moudré brát na lehkou váhu. Signál se každopádně uplatnil, trh pročistil. Nyní se uvidí, co dál.

Závěrem

Akcie Komerční banka jsou hospodářsky pořád velmi solidní titul, který prostě těží ze současné restriktivní měnové politiky tuzemské centrální banky. Bohužel je ale pravda, že dividendový výnos již není tolik atraktivní, protože inflace dosahuje už více jak dvojnásobku. A instrumenty peněžního trhu (spořicí účet) mají úrok, který se běžným výnosů z dividendy hodně blíží. Co se týká toho pádu, pro ten byly technické předpoklady. Trh se pročistil, takže uvidíme, jak se s tím nyní vypořádá.

Ohodnoťte tento článek

Připojte se k diskuzi
Akcie
Komodity
Krypto
Indexy
ETF
Cena 24h
Tesla Inc. ---
N/A
ČEZ ---
N/A
Apple ---
N/A
Avast ---
N/A
Moneta ---
N/A
Komerční banka ---
N/A
RECENZE

TOP Akcioví brokeři

XTB logo
XTB★ 93 %
U 73 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
RoboMarkets logo
RoboMarkets★ 92 %
U 66.8 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
eToro logo
eToro★ 90 %
U 68 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
Degiro logo
Degiro★ 89 %
Investování zahrnuje rizika ztrát.

Velký test: Investujeme vlastní peníze do investičních platforem

Která přinese největší zhodnocení? Portu, Fondee, Indigo, Finax, nebo Fumbi?
Která přinese největší zhodnocení? Portu, Fondee, Indigo, Finax, nebo Fumbi?
Sledujte nás na Facebooku, ať vám nic neunikne!
Facebook icon Jít na Facebook
Finex logo