Začněte psát a výsledky vyhledávání se zobrazí zde...

Komerční banka vyplatí akcionářům dividendu ve výši 60 korun za akcii

Publikováno
Komerční banka vyplatí akcionářům dividendu ve výši 60 korun za akcii
Zdroj: ct24.ceskatelevize.cz

Akcionáři Komerční banky se mohou těšit z vysoké dividendy. Představenstvo Komerční banky v únoru navrhlo dividendu ve výši 60,42. Před zdaněním. Což je dle aktuální tržní ceny dividendový výnos cca 12,5 %. A to hlavně díky rekordnímu zisku za celý minulý rok. A valná hromada tento návrh očekávaně schválila.

Akcionáři získají dividendový výnos 12,5 %

Roční výnosy Komerční banky stouply meziročně o 23,2 % na 38,6 miliardy korun a její čistý zisk představuje horentních 17,6 miliardy korun. Což implikuje meziročně zlepšení o 37,9 %. A zároveň je to historický rekord. Jenom za poslední kvartál v roce 2022 banka dosáhla zisku 4,629 miliardy korun.

Z celkového ročního zisku Komerční banka vyplatí 11,5 miliardy korun. To znamená, že výplatní poměr (payout ratio) dosahuje 65 %. A dividendový výnos činí v relativním čísle 12,5 %.

Rozhodný den je stanoven na 2. květen, takže abyste měli nárok na vyplacenou dividendu, musíte akcie Komerční banka v tomto dni držet. Splatnost této dividendy je určena k datu 22. května. Za necelé tři týdny tak akcionáři dostanou svůj výnos.

Akcionářů komerční banky je letos rekordní množství. Meziročně jejich počet stoupl o 10 590 osob. A většina z nich pochází z tuzemska. Většinovým vlastníkem je francouzská Société Générale s podílem 60,4 procent. Komerční banka taktéž zaznamenala růst počtu klientů. A to o 27 tisíc na 1,652 milionu. A celá skupina KB má až 2,24 milionů klientů.

Chcete neustále vědět, co se děje na trzích?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru, který vám budeme jednou týdně posílat. Z něj se dozvíte to nejdůležitější, co se za poslední týden na finančních trzích stalo a neuteče vám nic podstatné. Chcete-li odebírat náš pravidelný newsletter a mít všechny důležité informace ve své emailové schránce, připojte se vyplněním formuláře níže.

Líbil se vám tento článek?
6
1

Autor

Vystudovaný ekonom a znalec díla Adama Smithe, Davida Ricarda a Johna Keynese, který publikuje obsah o technické analýze kapitálových trhů, fundamentální analýze, makroekonomii a měnové politice.

Jaroslav je přesvědčen, že právě tyto disciplíny jsou zásadní pro pochopení celého kontextu finančního trhu, a snaží se čtenáře vybavit ucelenou myšlenkovou mapou pro přemýšlení nad finančním světem.

“Pro investory je důležitý komplexní znalostní základ, díky kterému může každý minimalizovat rizika.”

Přečíst více

Sdílejte tento článek

Mohlo by vás zajímat

Diskuze (0 komentářů)

Připojte se k diskuzi

Tento článek zatím nikdo neokomentoval. Přihlašte se a buďte první! Napište svůj názor a zahajte diskuzi.

Recenze
TOP Nejlepší brokeři
Při obchodování CFD s tímto poskytovatelem ztrácí 77 % účtů retailových investorů peníze.
U 66,02 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
U 51 % retailových investorů došlo při obchodování CFD u této společnosti ke vzniku ztráty.
Při investování a obchodování hrozí ztráty. Vaše investice mohou stoupat i klesat a můžete získat zpět méně, než jste investovali.
U 64 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.