Začněte psát a výsledky vyhledávání se zobrazí zde...

7 nejlepších technologických ETF k nákupu pro rok 2022

Publikováno
7 nejlepších technologických ETF k nákupu pro rok 2022
Zdroj: depositphotos.com

Technologický sektor akciového trhu překonal celkový trh v posledním desetiletí díky prostředí nízkých úrokových sazeb a akciím Big Tech, jako jsou například akcie Apple (AAPL). Toto štěstí se však dramaticky obrátilo v roce 2022. Technologický sektor byl v roce 2022 tvrdě zasažen. Zejména malé a vysoce růstové technologické firmy dostaly zabrat. Je to tím, že Americká centrální banka FED zvýšila úrokové sazby a právě malé a vysoce růstové firmy s vysokými investicemi a aktuálně nízkým cash-flow na to nejvíce doplatily.

Investoři, kteří jsou dostatečně odvážní, aby si “koupili dno”, tak mohou učinit bezpečnějším způsobem prostřednictvím burzovně obchodovaného fondu technologického sektoru neboli ETF. Zde je seznam sedmi nejlepších technologických ETF, které lze dnes koupit.

1. Technology Select Sector SPDR Fund (XLK)

V tomto případě XLK sleduje index technologického sektoru, který se skládá ze 76 akcií obsažených v indexu S&P 500. Pokud jde o tržby, XLK dominují dvě akcie: Apple s 23,4 % a Microsoft Corp (MSFT) s 22,9 %. S průměrnou váženou tržní kapitalizací 1,1 bilionu dolarů a poměrem ceny k zisku 21,4 se fond výrazně přiklání k růstovým akciím s velkou kapitalizací a vysokým zhodnocením, což lze očekávat vzhledem k jejich zastoupení v indexu S&P 500. TER neboli celkové náklady jsou 0,1 %. 

Poznámka

Total expense ratio (TER) neboli ukazatel celkové nákladovosti fondu. Ukazatel podává informaci o celkových nákladech spojených s fungováním fondu za poslední uplynulý rok. Jedná se o poměr celkových ročních provozních nákladů fondu k průměrné hodnotě jeho majetku. Ukazatel se udává v procentech. Vysoký TER ve svém důsledku snižuje výnosy klientům. Obecně lze říci, že fondy s velkým majetkem pod svojí správou mohou lepším rozložením fixních nákladů dosáhnout nižšího ukazatele TER. Pasivně řízené fondy, jako jsou například ETF, mají obecně nižší TER, než je tomu v případě těch aktivně řízených, jelikož odpadají náklady na portfolio manažery a aktivní řízení.

2. Vanguard Growth ETF (VUG)

VUG sleduje CRSP US Large Cap Growth Index, který drží 266 akcií. Fond je silně zaměřen směrem ke společnostem z technologického sektoru, které tvoří 49 % ETF. Mezi nejvýznamnější společnosti patří Apple, Microsoft, Alphabet Inc. (GOOG, GOOGL), Tesla Inc. (TSLA), Meta Platforms a Nvidia Corp. (NVDA). VUG je pro investory skvělý způsob, jak získat přístup k těmto akciím jako celku. VUG je také velmi populární a likvidní, s více než 148 miliardami dolarů ve správě aktiv neboli AUM (asset under management). TER je ve výši pouze 0,04 %. 

3. Vanguard Mega Cap Growth ETF (MGK)

Není VUG dostatečně koncentrovaný v akciích Big Tech pro vaše potřeby? Investoři, kteří hledají větší expozici v amerických technologických akciích s velkou tržní kapitalizací, se mohou rozhodnout pro MGK, který pasivně sleduje výkonnost indexu CRSP US Mega Cap Growth Index.

MGK drží pouze 108 domácích akcií, což je výrazně méně diverzifikované a komplexní než VUG. MGK má stejných 10 nejlepších podílů jako VUG, ale připisuje jim podstatně větší váhu, a to 61 % z celkového fondu. Celkově 53 % MGK tvoří společnosti z technologického sektoru, přičemž Big Tech je silně zastoupen v jejich hlavních podílech. Ve srovnání s VUG je MGK mezi investory méně populární, s AUM ve výši 11,5 miliardy USD a o něco dražším poměrem nákladů 0,07 %.

4. Vanguard Information Technology Index (VGT)

Pasivní investoři hledající čistou expozici v technologických akciích, tak mohou učinit prostřednictvím VGT, který sleduje index MSCI US Investable Market Information Technology 25/50. Ve srovnání s VUG nebo MGK se VGT skládá pouze ze společností z technologického sektoru, na rozdíl od pouze obecných růstových akcií s velkou kapitalizací. Ve srovnání s XLK drží VGT více akcií, protože se neomezuje pouze na sledování technologických akcií obsažených v indexu S&P 500. Aktuálně VGT drží celkem 359 akcií, přičemž top akcie tvoří Apple, Microsoft, Nvidia a Visa Inc. Stejně jako XLK, VGT stojí poměr nákladů ve výši 0,1 %.

5. ARK Innovation ETF (ARKK)

Investoři, kteří chtějí sledovat spekulativnější technologické akcie střední a malé kapitalizace, tak mohou učinit prostřednictvím ARKK ETF, kterou aktivně spravuje slavná manažerka fondu Cathie Wood. ARKK se zaměřuje na nadějné společnosti. Jedná se o tematické technologické ETF se zaměřením na automatizaci, elektrická vozidla, fintech, kosmické lety, robotika, umělá inteligence a “internet věcí”. V současnosti jsou největšími podíly v ARKK Tesla, Teladoc Health Inc. (TDOC), Zoom Video Communications Inc. (ZM) a Coinbase Global Inc. (COIN). Mnohé z těchto akcií si během pandemie vedly mimořádně dobře, ale od té doby prudce klesly. Navzdory tomu ARKK nadále přitahuje silný příliv investorů. ARKK stojí více a to 0,75 %.

6. Invesco QQQ ETF (QQQ)

Toto ETF je navázáno na index Nasdaq 100. Invesco PowerShares QQQ Trust Series obsahuje 100 akcií kótovaných na burze Nasdaq. V posledních letech na Nasdaq 100 dominují společnosti z technologického sektoru. Přestože byl tento index těžce zasažen Dotcom bublinou v roce 2001 a finanční krizí v letech 2007-2009, Nasdaq 100 předvedl silný býčí trend, aby v letech 2009 až 2021 překonal index S&P 500. Především díky lepší výkonnosti akcií Big Tech.

Nasdaq 100 je v současné době v medvědím trhu, ale investoři, kteří jsou z dlouhodobého hlediska stále býčí, si jej mohou koupit prostřednictvím QQQ. Toto ETF je velmi populární se 163 miliardami USD v AUM a velmi silnou likviditou. TER je 0,2 %.

7. Direxion Daily Technology Bull 3x Shares (TECL)

Obchodníci, kteří chtějí získat větší expozici na technologických akcií, mohou využít ETF TECL. Toto ETF má trojnásobnou páku, a tak je tento přístup velice riskantní. Cílem tohoto ETF je poskytovat trojnásobek denního výkonu indexu S&P Dow Jones Technology Select Sector Index. Pokud podkladový index stoupne nebo klesne o 3 % za den, TECL pravděpodobně poroste nebo klesne kolem 9 %. TECL však poskytuje pouze denní pákovou expozici. Pokud byste toto ETF držely po delší dobu, výnosy se mohou výrazně lišit od trojnásobného cíle kvůli složení a poklesu volatility. Jako takový je TECL nejvhodnější pro pokročilé investory s vysokou tolerancí vůči riziku, kteří se snaží obchodovat na denní bázi. ETF je také nákladný s poměrem nákladů 0,94 %.

Shrnutí

Pákové ETF se zpravidla nevyplácí držet dlouhodobě, neboť volatilita působením času vytrvale snižuje jejich hodnotu. Jednou z výjimek je setrvale rostoucí trh, jakého jsme byli například svědky letos od 23. března. Zatímco index S&P 500 od té doby připsal 56 %, ETF s pákou 2x zhodnotilo o 133 % a s pákou 3x dokonce o 230 %. V tomto případě naopak burzovně obchodované fondy těží z toho, že se snaží dosahovat dané páky na denní bázi.

Líbil se vám tento článek?
3
0

Autor

Vystudovaný ekonom se zájmem o makroekonomické indikátory a zejména úrokové sazby. Centrální banky prostřednictvím úrokových sazeb provádějí svou měnovou politiku, jejíž hlavním cílem je udržet stabilní míru inflace. A tento problém se v posledních letech snaží vyřešit centrální bankéři po celém světě.

Přemysl je přesvědčen, že výše úrokových sazeb ovlivňuje nejen míru inflace, ale i další ukazatele.

“Hledám a popisuji vzájemnou souvislost či korelaci mezi úrokovými sazbami a ostatními ekonomickými ukazateli. Snažím se čtenáře seznámit s tím, jak moc ovlivňují úrokové sazby každodenní život lidí po celém světě.”

Přečíst více

Sdílejte tento článek

Mohlo by vás zajímat

Diskuze (0 komentářů)

Připojte se k diskuzi

Tento článek zatím nikdo neokomentoval. Přihlašte se a buďte první! Napište svůj názor a zahajte diskuzi.

Recenze
TOP Nejlepší brokeři
Při obchodování CFD s tímto poskytovatelem ztrácí 76 % účtů retailových investorů peníze.
U 66,02 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
Při investování a obchodování hrozí ztráty. Vaše investice mohou stoupat i klesat a můžete získat zpět méně, než jste investovali.
U 51 % retailových investorů došlo při obchodování CFD u této společnosti ke vzniku ztráty.
Investování zahrnuje rizika ztrát.‎