Finex.cz logo
Menu
Finex » ETF » 2 důvody, proč je index S&P 500 perfektní investicí (nejen) pro nezkušené investory

2 důvody, proč je index S&P 500 perfektní investicí (nejen) pro nezkušené investory

2 důvody, proč je index S&P 500 perfektní investicí (nejen) pro nezkušené investory
Zdroj: depositphotos.com

V tomto článku se podíváme na 2 důvody, proč je indexový S&P 500 perfektní investicí – zejména pro nezkušené či méně zkušené investory. Zajímá vás také, jak si povede tento index v následujících 12 měsících? Napřed se ale ve stručnosti podíváme na to, co to indexy jsou.

Co je indexový fond?

Index nebo benchmark se používá pro měření výkonnosti daného trhu či odvětví. Často v něm najdeme zastoupené ty největší a nejdůležitější společnosti pro danou ekonomiku vůbec.

Investicí do takového fondu investujete zprostředkovaně do stovek různých akciových titulů. Taková míra diverzifikace a pokrytí trhu je přímými investicemi pro běžného investora téměř nemožná. Díky tomu se výrazně snižuje riziko kolísání hodnoty investice.

Oproti aktivním fondům se liší především absence manažera či správce, který se snaží hledat zajímavé příležitosti na trhu a často nakupují/prodávají různé tituly. Takové aktivně řízené fondy jsou rizikovější a statisticky (bohužel) daleko méně úspěšnější/výkonnější než jejich pasivní protiklady – více v našem dalším článku. Zároveň také pasivní fondy nabízí daleko nižší poplatky.

Index S&P 500

Index S&P 500 je jeden z nejsledovanějších burzovních ukazatelů. Jedná se o klíčový burzovní index (ukazatel), který reflektuje vývoj ceny akcií 500 nejvýznamnějších společností obchodovaných na amerických burzách NYSE a NASDAQ.

Dále se jedná o jeden z nejsledovanějších a nejspolehlivějších indexů, jelikož dobře reprezentuje nejen stav celého trhu, ale i výkonnost americké ekonomiky obecně.

Akcie firem jsou v indexu váženy podle podílu tržní kapitalizace, z čehož je v kombinaci s jejich cenou vzorcem vypočtena hodnota ukazatele. V praxi však má mnoho z 500 společností kótovaných na burze jen omezený dopad na dynamiku indexu. Deset největších společností mělo v roce 2021 v S&P 500 průměrně asi čtvrtinovou souhrnnou váhu v indexu. 

Firmy jsou hodnoceny odbornou komisí, která dle striktních pravidel rozhodne, která společnost do indexu patří. Musí splňovat zejména:

  • vysokou tržní kapitalizaci (celková hodnota akcií převyšující 13 miliard dolarů)
  • registrace na amerických burzách NYSE a Nasdaq
  • vysoký objem obchodovaných akcií (minimálně 250 tisíc měsíčně)
  • alespoň polovina akcií se obchoduje veřejně (lze je zakoupit na burze)
  • sídlo společnosti je ve Spojených státech

Zmíněné požadavky jsou zárukou, že pod indexem S&P 500 jsou zalistovány jen ty největší a nejdůležitější společnosti, jako jsou Apple, Coca-Cola, Boeing nebo Nike.

Historie indexu S&P 500 se datuje až do roku 1923, kdy společnost Standard Statistics začala každý týden vydávat index s 233 akciemi. V době, kdy se roku 1941 firma Standard Statistics sloučila s Poor’s Publishing, dalším indexátorem, obsahoval index již 416 firem. Roku 1957 se objevil současný S&P 500 (zkratka pro Standards & Poor’s index), který jeho autoři dopočítali zpětně až do roku 1789.

Vývoj indexu S&P 500
CZK
USD
EUR
Normální osa
Logaritmická osa
1D
1W
1M
3M
6M
1Y
MAX

10,5 % je průměrné roční zhodnocení indexu S&P 500 během posledních 65 let 

Průměrné roční zhodnocení akcií společností v S&P 500 bylo za posledních 65 let přibližně 10,5 %. Výkonnost stoupá nebo klesá v závislosti na konkrétních akciích společností a také s ohledem na celkovou ekonomickou situaci. 

Několikrát se hodnota indexu propadla až o 30 % za rok, v dlouhém období má ale jednoznačně rostoucí trend.

Výkonnost 10,5 % je obdivuhodná. Nesmíme ovšem zapomenout na další 2 důvody, proč je indexový fond S&P 500 velmi zajímavou investicí. 

1. Snadno se do indexu S&P 500 investuje

Přímo nakupovat akcie 500 největších společností v USA je pro malé investory finančně náročná a poněkud pracná možnost. Navíc by bylo nutné nakoupit alespoň jednu akcii každé z 500 firem, aby se obsáhl celý index.

O mnoho jednodušší a dostupnější je obchodování indexu S&P 500 prostřednictvím ETF, při kterém si koupíte tzv. kbelík akcií, u kterých doufáte, že budou časem dobře fungovat.  

Správci ETF fondů nákupem akcií za peníze investorů kopírují určitý index – například právě S&P 500. Celá škála akcií se tak složí do jediného cenného papíru vydaného ETF fondem, jehož hodnotu ovlivňuje hned 500 akciových titulů.

2. Široká diverzifikace

Každý, kdo si chtěl někdy koupit akcie, jistě slyšel, že klíčem k úspěchu je diverzifikace portfolia. Výhodou diverzifikace je mimo jiné ochrana před ztrátou a vyšší akumulace bohatsví v průběhu let.

Představte si, že místo vlastnictví indexového fondu S&P 500 se rozhodnete nakoupit pouze technologické ETF či pouze technologické akcie. Pokud tento sektor přestane fungovat, hodnota vašeho portfolia může klesnout. Ale zatímco S&P 500 má rozhodně svůj podíl na technologických akciích, skládá se také z akcií v celé řadě dalších odvětví. Tím pádem široký index S&P 500 eliminuje či minimalizuje ztráty.

Neznamená to, že byste se neměli starat o to, jak si akcie v rámci indexu S&P 500 vedou jednotlivě – zejména ty s vyšší tržní kapitalizací. Ale pamatujte, že pokud vlastníte indexový fond S&P 500 a jedné společnosti či jednomu sektoru z tohoto indexu se nedaří, nemusí to mít tak velký negativní vliv, vzhledem k tomu, že je to jedna z 500 společností. A to vás jako investora zbavuje tlaku.

Chcete neustále vědět, co se děje na trzích?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru, který vám budeme jednou týdně posílat. Z něj se dozvíte to nejdůležitější, co se za poslední týden na finančních trzích stalo a neuteče vám nic podstatné. Chcete-li odebírat náš pravidelný newsletter a mít všechny důležité informace ve své emailové schránce, připojte se vyplněním formuláře níže.

Závěrem – Jak se bude dále vyvíjet index S&P 500?

Hodnotu S&P 500 ovlivňuje kurz akciových titulů všech jednotlivých společností obsažených v indexu.

Analytici předpokládají, že hodnota nejsledovanějšího amerického burzovního indexu S&P 500 by měla v příštích dvanácti měsících dále růst a překonat poprvé v historii hranici 5000 bodů. Myslí si to analytici významných bank a finančních institucí, a to i přestože akciovými trhy v poslední době hýbou obavy z rostoucích úrokových sazeb americké centrální banky jako reakce na vysokou inflaci.

Ohodnoťte tento článek

Připojte se k diskuzi
Akcie
Komodity
Krypto
Indexy
ETF
Cena 24h
Tesla Inc. ---
N/A
ČEZ ---
N/A
Apple ---
N/A
Avast ---
N/A
Moneta ---
N/A
Komerční banka ---
N/A
RECENZE

TOP Akcioví brokeři

XTB logo
XTB★ 93 %
U 73 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
RoboMarkets logo
RoboMarkets★ 92 %
U 66.8 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
eToro logo
eToro★ 90 %
U 68 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
Degiro logo
Degiro★ 89 %
Investování zahrnuje rizika ztrát.

Velký test: Investujeme vlastní peníze do investičních platforem

Která přinese největší zhodnocení? Portu, Fondee, Indigo, Finax, nebo Fumbi?
Která přinese největší zhodnocení? Portu, Fondee, Indigo, Finax, nebo Fumbi?
Sledujte nás na Facebooku, ať vám nic neunikne!
Facebook icon Jít na Facebook
Finex logo