Finex.cz logo
Menu
Finex » Investiční platformy » Testujeme investiční platformy » (3) Testujeme investiční platformy – Jaké je zhodnocení na jednotlivých platformách po půl roce?

(3) Testujeme investiční platformy – Jaké je zhodnocení na jednotlivých platformách po půl roce?

(3) Testujeme investiční platformy – Jaké je zhodnocení na jednotlivých platformách po půl roce?
Zdroj: DepositPhotos.com

Vánoční svátky utekly jako voda, přivítali jsme nový rok, a tak je na čase opět se podívat na naše investiční platformy. Jak se jim vedlo a jakého zhodnocení naše pravidelné investice dosáhly? My sami jsme se nemohli dočkat, proto se bez dalších okolků vrhněme do práce.

S jakými předpoklady jsme začínali?

Opět připomínáme, že pokud jste náš seriál zahlédli poprvé, bylo by vhodné podívat se na vstupní parametry investic, stručnou charakteristiku platforem a další důležitá data zadávána při zakládání účtů na investičních platformách. O těch se dočtete v našem prvním dílu. Pokud jste jej zatím nečetli, rozhodně jím začněte, než se pustíte do pročítání tohoto dílu.

Obsah článku o porovnání výkonnosti jednotlivých investičních platforem

1.Jak si vedl benchmark za stejné období?2.Zhodnocení výkonnosti investičních platforem3.Hodnota portfolia jednotlivých platforem4.Závěrem5.Další díly tohoto seriálu

Jak si vedl benchmark za stejné období?

Nejde nám pouze o srovnání platforem mezi sebou, ale také o porovnání si výkonu s neznámějším a nejsledovanějším indexem S&P 500. Ten je totiž brán jako nejužitečnější hodnotitel vývoje amerického akciového trhu.

Pokud bychom se tomuto vývoji přiblížili, považovali bychom to za úspěch, jelikož investujeme pasivně (pouze posíláme peníze a o nic víc se nestaráme, nestojí nás to žádný čas). Navíc do tohoto indexu lze přes ETF poměrně snadno investovat, což je příznačná alternativa investičních platforem. Více o ETF fondech zaměřených na index S&P 500 se dočtete v tomto článku.

Graf S&P 500 za období naší investice
CZK
USD
EUR
Normální osa
Logaritmická osa

Vidíme, že index si v daném období 3 měsíců vedl docela dobře. Své investory odměnil zhodnocením o 9,7 %. Od pololetí minulého roku (kdy jsme své investice zahájili) pak o 10,43 %. To je za půl roku docela jízda. Dlouhodobě tento index roste okolo 8-10 % ročně, daný vývoj je tedy nadprůměrně dobrý.

Zhodnocení výkonnosti investičních platforem

vyvoj-zhodnoceni-jednotlivych-platforem
Zhodnocení jednotlivých investičních platforem

V tabulce níže máme sumu vkladů a procentuální zhodnocení. Nejvíce nás zajímá právě námi vypočtené % zhodnocení, které, jak vidíme, je záporné pouze Fondee. Všechny ostatní platformy dosáhly kladného zhodnocení. Zhodnocení zobrazované v platformách nebereme v potaz, jelikož celou situaci trochu zkresluje (jak jsme si vysvětlili v 2. díle tohoto seriálu).

Tabulka-srovnani-vykonnosti-platofrem-v-case
Tabulka srovnání výkonnosti platforem v čase

Někoho na první pohled možná zarazí, že % zhodnocení našich investic je výrazně menší než indexu S&P 500. Je potřeba se bát? Vydělali bychom investicí do ETF více? Nikoliv. Celé je to způsobeno tím, že my peníze vkládáme postupně (pravidelně, každý měsíc stejnou částku). Kdybychom však investovali najednou 1. 6. 2021 celou částku, očekávali bychom velmi podobné zhodnocení jako právě index S&P 500.

Jak ale poznáme, že naše investice dosahují adekvátního zhodnocení? Nevybrali jsme si nakonec špatný produkt?

Zkusíme se podívat na příkladu platformy Portu a celou situaci rozebrat.

První, co způsobuje menší rozdíl, jsou ony pravidelné vklady. Na obrázku níže jsme je zaznačili do grafu a můžete si všimnout, že poslední 3 vklady prakticky nebyly zhodnoceny (když si porovnáme hodnotu indexu z konce období a z momentu vkladu).

S&P500-vcetne-vkladu
Graf S&P 500 včetně našich pravidelných vkladů

Druhý aspekt, který způsobuje rozdíl, je diverzifikace. Opět si zopakujme, že portfolia investičních platforem jsou rozloženy do více instrumentů než pouze jednoho indexu. Avšak S&P 500 má největší zastoupení, v případě Portu konkrétně 43,81 %. Proto nejzásadnějším způsobem ovlivňuje výslednou hodnotu investice.

portu-celkove-slozeni-portfolia-po-instrumentech
Složení portfolia naší investice na platformě Portu
Zdroj: portu.cz

Důležité je vědět, zda vývoj hodnoty naší investice odpovídá skutečnému vývoji podkladových aktiv. Vidíme, že výnos S&P 500 (na screenu výše pod štítkem „Americké akcie“) dosahuje 9,42 %. A to skutečně odpovídá realitě. Obdobně byste si mohli prověřit i další platformy a dojít ke stejnému závěru. Proto jsme si jistí, že nás platformy nešidí a nebojíme se setrvat u těchto služeb i nadále.

Stalo se jednoduše to, že v daném období šla diverzifikace investice proti nám. Tedy snížila celkový výnos. To nám ale rozhodně nevadí, věříme, že přijde období, kdy pomůže naši investici stabilizovat.

Proč se asijským akciím tak nedařilo? Daný sektor se propadá z důvodu nestabilního politického prostředí, kdy vláda takřka terorizuje velké podniky a jejich akcie se zásadně propadají. Více např. v článku o propadu akcií Alibaba nebo o aktuálním vývoji Evergrande.

Chcete být vždy v obraze ohledně aktuálního vývoje na trzích?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru, který vám budeme jednou týdně posílat. Z něj se dozvíte to nejdůležitější, co se za poslední týden na finančních trzích stalo a neuteče vám nic podstatného. Chcete-li odebírat náš pravidelný newsletter a mít všechny důležité informace ve své emailové schránce, připojte se vyplněním formuláře níže.

Hodnota portfolia jednotlivých platforem

Čistě pro úplnost informací vám nyní ukážeme screenshoty s hodnotou portfolia jednotlivých platforem. U Finaxu se na chvíli zastavíme, jelikož zde nastala zajímavá situace.

Vedoucí (dle zhodnocení) platforma Portu.

portu-soucasny-stav-investice
Současný výnos na platformě Portu
Zdroj: portu.cz

Nyní poněkud odlišné (kryptoměnové) Fumbi.

fumbi-aktualni-hodnota-investice
Hodnota kryptoměnové investice na Fumbi
Zdroj: fumbi.network

Finax si necháme na konec, takže 4. v pořadí dle zhodnocení Indigo.

indigo-aktualni-zustatek
Aktuální hodnota investice na Indigo
Zdroj: indigo.patria.cz

Nejhorší (dle zhodnocení vkladů) Fondee.

fondee-aktualni-hodnota-investice
Hodnota portfolia na platformě Fondee
Zdroj: fondee.cz

A nakonec – Finax.

finax-celkova-hodnota-uctu
Hodnota portfolia platformy Finax
Zdroj: finax.eu

Zde opět pozor, zisk není 250 Kč, jelikož ten je počítán z vkladů po odečtení 1% vstupního poplatku. Nejen proto si procentuální zhodnocení přepočítáváme sami.

Pozorný čtenář se musí sám sebe ptát, jak je možné, že Finax dosáhl o tolik horšího zhodnocení než Portu? Navíc, když bychom se podívali na detail (viz obrázek níže), vidíme, že procentuální zhodnocení opět odpovídá benchmarku. Viz např. „US velké společnosti“ se zhodnocením 9,6 %. Co se tedy stalo?

finax-celkovy-prehled-hodnoty-uctu-a-jednotlivych-instrumentu
Celkový přehled naší investice v platformě Finax
Zdroj: finax.eu

Opět, část rozdílu je onen vstupní poplatek, jelikož Finax musí dohánět strhnuté 1 %. Další faktor jsou ale také kurz eura, resp. kurz dolaru. Je potřeba pamatovat, že Finax jako jediná srovnávaná platforma není pojištěn proti měnovým rizikům. A přesně to se nám v aktuálním období nevyplatilo.

Co přesně se stalo? Na žádné platformě neinvestujeme v korunách! Ve všech případech sice vkládáme koruny, ale aktiva jsou nakupována za dolary a eura. Kurz obou měn nabral v posledních cca 2 měsících nepříznivý vývoj – tedy koruna výrazně posiluje.

Vyvoj-kurzu-erua-z-konce-roku
Vývoj kurzu eura v posledním roce
Zdroj: google.com

Ve výsledku by tento faktor neměl být z dlouhodobého pohledu významný, jelikož měny mají tendenci oscilovat (ve velmi dlouhodobém horizontu). Nyní však do jisté míry významný je. Určitě ale svou investiční strategii neměníme, chápeme, co se stalo, a pokračujeme v nastaveném přístupu.

Závěrem

Půl roku je pro investování do akcií krátká doba. Opět jsme se ale něco přiučili o investičních platformách a o tom jak fungují. Nyní je potřeba jen trpělivě pokračovat v nastavené investiční strategii i nadále a vyčkávat. Poslední půl rok byl pro naše investice sice příznivý, ale kdo ví, co nám trh přinese v budoucnu. Pokud přijdou propady, teprve pak se ukáže, kdo je dobrý investor a která strategie je ta skutečně správná.

Co dál? Za další 3 měsíce jsme tu zase a budeme vás informovat o nejnovějším vývoji našich investic. Nezapomeňte nás proto bedlivě sledovat, ať vám nic neuteče.

Ohodnoťte tento článek

Diskuze k tomuto článku: 2 komentáře
tomas.soudek@seznam.cz

Mě by zajímalo jestli je výhodnější investice do takových platforem nebo v bance? Moje banky (Equa a Moneta) nabízejí zajímavé fondy. Vstupní a prodejní poplatek je 0 Kč. Takže co ej výhodnější?

Tomáš

Výborný dotaz. Minimálně v obecně rovině lze říci, že se jedná o podobné produkty a banky se se svými investičními produkty v posledních letech markantně zlepšily. Odlišnosti tak nemusí být nijak velké. Co je ale lepší? Pro přesnější odpověď by bylo potřeba srovnávat konkrétní produkt, to už ale necháme na vás.
Takto, co píšete, to tedy není o vstupních ani výstupních poplatcích, (vyjma Finaxu) u žádného z těchto produktů nejsou. Odpověď se skrývá jednak v poplatcích za správu a jednak v dalších podmínkách a detailech.
Poplatky za správu mohou být na první pohled skryté, je potřeba jít do detailu a hledat v oněch dlouhých dokumentech. Pozor také na to, že banky jsou někdy v roli „zprostředkovatele“, ale fond spravuje nějaká jiná společnost. Takže potom každý rok platíte nejen bance, ale také správci fondu (případ např. Monety). U investičních platforem je to okolo 1 %. U bank si musíte dohledat sám.
Dále, např. u zmiňované EquaBank, musíte vkládat pravidelně, jinak jsou vám strhávány vstupní poplatky. Kdežto u platforem vkládáte libovolné částky v libovolnou dobu – mají daleko mírnější a přívětivější podmínky.
Další rozdíly mohou být v nakupovaných aktivech, kdy banky mohou dosáhnout daleko nižšího zhodnocení než investiční platformy. Zde může napovědět historická výkonnost, avšak pozor, ta není zárukou budoucího vývoje.

Jak jde vidět, pro nějaké hlubší srovnání je potřeba jít do detailu. Pokud byste se ale alespoň o investičních poplatcích rád dozvěděl více, doporučujeme přečíst si tento článek: https://finex.cz/investicni-poplatky/

Přesto ale může být někdo, kdo prostě bude raději důvěřovat bance a neznamená to automaticky, že prodělal miliony. Záleží na konkrétním produktu.

Připojte se k diskuzi
Akcie
Komodity
Krypto
Indexy
ETF
Cena 24h
Tesla Inc. ---
N/A
ČEZ ---
N/A
Apple ---
N/A
Avast ---
N/A
Moneta ---
N/A
Komerční banka ---
N/A
Gazprom ---
N/A
RECENZE

TOP Akcioví a forex brokeři

XTB logo
XTB★ 93 %
U 73 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
RoboMarkets logo
RoboMarkets★ 92 %
U 66.8 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
eToro logo
eToro★ 90 %
U 67 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
Degiro logo
Degiro★ 89 %
Investování zahrnuje rizika ztrát.

Velký test: Investujeme vlastní peníze do investičních platforem

Která přinese největší zhodnocení? Portu, Fondee, Indigo, Finax, nebo Fumbi?
Která přinese největší zhodnocení? Portu, Fondee, Indigo, Finax, nebo Fumbi?
Sledujte nás na Facebooku, ať vám nic neunikne!
Facebook icon Jít na Facebook
Finex logo