Začněte psát a výsledky vyhledávání se zobrazí zde...

Nejde jen o Evergrande – Menší čínští realitní developeři se také potácejí na kraji propasti

Publikováno
Nejde jen o Evergrande – Menší čínští realitní developeři se také potácejí na kraji propasti
Zdroj: depositphotos.com

Čínská vláda oznámila, že se zapojí do řešení dluhové krize ohroženého developera Evergrande, ale to neznamená, že je celý sektor v pořádku. Realitní gigant, kdysi druhý největší developer v Číně podle tržeb, se potýká s dluhem ve výši 300 miliard dolarů a podle agentur S&P Global a Fitch Ratings je v platební neschopnosti. Nyní bude aktivně jednat s věřiteli, aby zmírnila rizika a ochránila zájmy zúčastněných stran, uvedla společnost Evergrande v burzovní zprávě 22. prosince.

Problémy společnosti Evergrande udržují investory po celém světě v napětí, protože se obávají, že by její pád mohl mít řetězový dopad na čínský realitní sektor, a nakonec poslat svět do finanční krize. Problémy navíc postihly i řadu dalších čínských developerů, i když ne v takovém rozsahu jako Evergrande.

Čínský trh s nemovitostmi představuje čtvrtinu hrubého domácího produktu země, jehož celková výše činí 15 bilionů dolarů.

Kaisa nesplácí své závazky a vede jednání o restrukturalizaci

Společnost

Zdroj: in1.me

se sídlem v Shenzhenu, která je po Evergrande druhým největším emitentem dolarových dluhopisů v čínském realitním sektoru, 20. prosince ve zprávě pro burzu uvedla, že nezaplatila investorům do prioritních dluhopisů v hodnotě přibližně 400 milionů dolarů a jedná s držiteli dluhopisů o restrukturalizaci dluhu.

Společnost uvedla, že zmeškané platby mohou urychlit požadavky věřitelů na splacení, ačkoli dosud takové oznámení neobdržela. Agentura Fitch však už prohlásila, že je i Kaisa v selhání.

Shimao byla spolehlivým dlužníkem, ale nyní je pod tlakem

Společnost Shimao se sídlem v Hongkongu patřila v loňském roce mezi 20 největších čínských developerů a podle agentury Bloomberg byla kdysi považována za jednoho z nejspolehlivějších dlužníků v tomto odvětví.

Obavy z prodeje aktiv a zrušených bytových transakcí však rozbouřily již tak nervózní trhy a způsobily náhlý propad jejích dluhopisů a akcií na začátku prosince. Problémy Shimao byly pravděpodobně způsobeny prodejem dceřiné společnosti zabývající se správou nemovitostí sesterské společnosti, který byl zpochybněn šanghajskou burzou. Státní televize také informovala, že kupci nemovitostí, kteří již zaplatili za byty, nemohli dosáhnout převodu vlastnictví na sebe, protože jednotky byly zastaveny developerem.

Tento vývoj vyvolal obavy o rozsah nedostatku hotovosti ve společnosti. Agentury Moody’s a Fitch jí v prosinci snížily rating, což by jí mohlo v budoucnu ztížit získávání úvěrů.

Zdroj: ft.com
Se sníženým úvěrovým ratingem se však potýká mnohem více developerů než jenom zmínění Evergrande, Kaisa a Shimao.
Se sníženým úvěrovým ratingem se však potýká mnohem více developerů než jenom zmínění Evergrande, Kaisa a Shimao

Fortune Land ztratil kontakt se správcem svých investic, který zadržuje 313 milionů dolarů

Zdroj: logosurfer.com

China-Fortune-Land-Development-Logo-spolecnosti-CFLD

China Fortune Land Development v březnu nesplatila dluhopisy v hodnotě 530 milionů dolarů a její problémy ještě zdaleka neskončily.

16. prosince developer průmyslových parků uvedl, že se mu nepodařilo kontaktovat správce peněz, kterému svěřil 313 milionů dolarů na investice, jak vyplývá z oznámení šanghajské burzy cenných papírů. Developer se sídlem v Pekingu oznámil celou záležitost policii.

Peníze byly v roce 2018 svěřeny společnosti China Create Capital za účelem investování do finančních produktů. Pekingský developer se zavázal aktivně spolupracovat s úřady při vyšetřování a chránit zájmy společnosti a akcionářů.

A tím problémy čínských developerů nekončí. Několik menších developerů, včetně společností Fantasia, Modern Land a Sinic Holdings, v posledních měsících nesplácelo své závazky. Důvodem je rozšíření monetární krize, kdy vystrašené banky a finanční instituce začaly omezovat nové půjčky developerům.

Alespoň společnosti Fantasia se podařilo prodloužit datum splatnosti jednoho ze svých dluhopisů, jak uvedla v prohlášení pro burzu.

Peking se snaží bojovat s následky realitní krize

Zdá se, že se čínská vláda pohybuje na tenkém ledě – naznačila, že Evergrande nebude přímo zachráněna, ale regulační orgány se snaží ujistit investory, že dopady krachu společnosti budou omezeny.

Úřady požádaly státem vlastněné firmy a státem podporované developery, aby koupily některá aktiva společnosti Evergrande. Peking také požádal některé banky, aby poskytly více úvěrů realitním společnostem, aby zmírnily nedostatek hotovosti v tomto sektoru, uvedla v listopadu agentura Reuters.

Někteří investoři však vidí na čínském trhu dlouhodobé příležitosti i přes nejistotu. Singapurská společnost GIC, která provozuje sedmý největší státní investiční fond na světě podle objemu spravovaných aktiv, v prosinci sdělila, že si je čínským realitním sektorem nadále jistá. Generální ředitel GIC Lim Chow-Kiat sdělil, že Peking nedopustí, aby se situace vymkla kontrole, ale investoři by měli být uvážliví v tom, kam vloží své peníze.

Líbil se vám tento článek?
2
0

Autor

O investování a finanční trhy se zajímám od roku 2013. Krátce na to jsem se spálil jako aktivní day trader. Zaplacené „školné“ se mi však celkem vyplatilo. Vrhnul jsem se do studia a od roku 2017 dlouhodobě investuji, přičemž v rámci své strategie kombinuji pasivní a aktivní investiční přístup s výhradním zaměřením na akciové trhy.
Inspirací mi jsou především Warren Buffett a jeho učitel Benjamin Graham, z českých investorů pak Daniel Gladiš. Nabyté vědomosti se snažím předávat čtenářům, přičemž se nejraději věnuji textům o investičních strategiích, psychologii obchodování a analýzám jednotlivých akcií.

Přečíst více

Sdílejte tento článek

Mohlo by vás zajímat

Diskuze (0 komentářů)

Připojte se k diskuzi

Tento článek zatím nikdo neokomentoval. Přihlašte se a buďte první! Napište svůj názor a zahajte diskuzi.

Recenze
TOP Nejlepší brokeři
Při obchodování CFD s tímto poskytovatelem ztrácí 76-78 % účtů retailových investorů peníze.
U 66,02 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
U 68 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
U 76 % retailových investorů došlo při obchodování CFD u této společnosti ke vzniku ztráty.
Investování zahrnuje rizika ztrát.‎