Finex.cz logo
Menu
Finex » Ekonomie » Nejde jen o Evergrande – Menší čínští realitní developeři se také potácejí na kraji propasti

Nejde jen o Evergrande - Menší čínští realitní developeři se také potácejí na kraji propasti

Nejde jen o Evergrande - Menší čínští realitní developeři se také potácejí na kraji propasti
Zdroj: depositphotos.com

Čínská vláda oznámila, že se zapojí do řešení dluhové krize ohroženého developera Evergrande, ale to neznamená, že je celý sektor v pořádku. Realitní gigant, kdysi druhý největší developer v Číně podle tržeb, se potýká s dluhem ve výši 300 miliard dolarů a podle agentur S&P Global a Fitch Ratings je v platební neschopnosti. Nyní bude aktivně jednat s věřiteli, aby zmírnila rizika a ochránila zájmy zúčastněných stran, uvedla společnost Evergrande v burzovní zprávě 22. prosince.

Problémy společnosti Evergrande udržují investory po celém světě v napětí, protože se obávají, že by její pád mohl mít řetězový dopad na čínský realitní sektor, a nakonec poslat svět do finanční krize. Problémy navíc postihly i řadu dalších čínských developerů, i když ne v takovém rozsahu jako Evergrande.

Čínský trh s nemovitostmi představuje čtvrtinu hrubého domácího produktu země, jehož celková výše činí 15 bilionů dolarů.

Kaisa nesplácí své závazky a vede jednání o restrukturalizaci

Společnost

Zdroj: in1.me
se sídlem v Shenzhenu, která je po Evergrande druhým největším emitentem dolarových dluhopisů v čínském realitním sektoru, 20. prosince ve zprávě pro burzu uvedla, že nezaplatila investorům do prioritních dluhopisů v hodnotě přibližně 400 milionů dolarů a jedná s držiteli dluhopisů o restrukturalizaci dluhu.

Společnost uvedla, že zmeškané platby mohou urychlit požadavky věřitelů na splacení, ačkoli dosud takové oznámení neobdržela. Agentura Fitch však už prohlásila, že je i Kaisa v selhání.

Shimao byla spolehlivým dlužníkem, ale nyní je pod tlakem

Společnost Shimao se sídlem v Hongkongu patřila v loňském roce mezi 20 největších čínských developerů a podle agentury Bloomberg byla kdysi považována za jednoho z nejspolehlivějších dlužníků v tomto odvětví.

Obavy z prodeje aktiv a zrušených bytových transakcí však rozbouřily již tak nervózní trhy a způsobily náhlý propad jejích dluhopisů a akcií na začátku prosince. Problémy Shimao byly pravděpodobně způsobeny prodejem dceřiné společnosti zabývající se správou nemovitostí sesterské společnosti, který byl zpochybněn šanghajskou burzou. Státní televize také informovala, že kupci nemovitostí, kteří již zaplatili za byty, nemohli dosáhnout převodu vlastnictví na sebe, protože jednotky byly zastaveny developerem.

Tento vývoj vyvolal obavy o rozsah nedostatku hotovosti ve společnosti. Agentury Moody's a Fitch jí v prosinci snížily rating, což by jí mohlo v budoucnu ztížit získávání úvěrů.

Se sníženým úvěrovým ratingem se však potýká mnohem více developerů než jenom zmínění Evergrande, Kaisa a Shimao.
Se sníženým úvěrovým ratingem se však potýká mnohem více developerů než jenom zmínění Evergrande, Kaisa a Shimao
Zdroj: ft.com

Fortune Land ztratil kontakt se správcem svých investic, který zadržuje 313 milionů dolarů

China-Fortune-Land-Development-Logo-spolecnosti-CFLD
Zdroj: logosurfer.com
China Fortune Land Development v březnu nesplatila dluhopisy v hodnotě 530 milionů dolarů a její problémy ještě zdaleka neskončily.

16. prosince developer průmyslových parků uvedl, že se mu nepodařilo kontaktovat správce peněz, kterému svěřil 313 milionů dolarů na investice, jak vyplývá z oznámení šanghajské burzy cenných papírů. Developer se sídlem v Pekingu oznámil celou záležitost policii.

Peníze byly v roce 2018 svěřeny společnosti China Create Capital za účelem investování do finančních produktů. Pekingský developer se zavázal aktivně spolupracovat s úřady při vyšetřování a chránit zájmy společnosti a akcionářů.

A tím problémy čínských developerů nekončí. Několik menších developerů, včetně společností Fantasia, Modern Land a Sinic Holdings, v posledních měsících nesplácelo své závazky. Důvodem je rozšíření monetární krize, kdy vystrašené banky a finanční instituce začaly omezovat nové půjčky developerům.

Alespoň společnosti Fantasia se podařilo prodloužit datum splatnosti jednoho ze svých dluhopisů, jak uvedla v prohlášení pro burzu.

Peking se snaží bojovat s následky realitní krize

Zdá se, že se čínská vláda pohybuje na tenkém ledě – naznačila, že Evergrande nebude přímo zachráněna, ale regulační orgány se snaží ujistit investory, že dopady krachu společnosti budou omezeny.

Úřady požádaly státem vlastněné firmy a státem podporované developery, aby koupily některá aktiva společnosti Evergrande. Peking také požádal některé banky, aby poskytly více úvěrů realitním společnostem, aby zmírnily nedostatek hotovosti v tomto sektoru, uvedla v listopadu agentura Reuters.

Někteří investoři však vidí na čínském trhu dlouhodobé příležitosti i přes nejistotu. Singapurská společnost GIC, která provozuje sedmý největší státní investiční fond na světě podle objemu spravovaných aktiv, v prosinci sdělila, že si je čínským realitním sektorem nadále jistá. Generální ředitel GIC Lim Chow-Kiat sdělil, že Peking nedopustí, aby se situace vymkla kontrole, ale investoři by měli být uvážliví v tom, kam vloží své peníze.

Ohodnoťte tento článek

Připojte se k diskuzi
Akcie
Komodity
Krypto
Indexy
ETF
Cena 24h
Tesla Inc. ---
N/A
ČEZ ---
N/A
Apple ---
N/A
Avast ---
N/A
Moneta ---
N/A
Komerční banka ---
N/A
RECENZE

TOP Forex brokeři

Plus500 logo
Plus500Reklama
U 77 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
XTB logo
XTB★ 93 %
U 73 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
RoboMarkets logo
RoboMarkets★ 92 %
U 66.8 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
eToro logo
eToro★ 90 %
U 68 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.

Velký test: Investujeme vlastní peníze do investičních platforem

Která přinese největší zhodnocení? Portu, Fondee, Indigo, Finax, nebo Fumbi?
Která přinese největší zhodnocení? Portu, Fondee, Indigo, Finax, nebo Fumbi?
Sledujte nás na Facebooku, ať vám nic neunikne!
Facebook icon Jít na Facebook
Finex logo