Začněte psát a výsledky vyhledávání se zobrazí zde...

Proč akcie Alibaba odepsaly již 65 % své hodnoty, když fundamentálně jsou ve vynikajícím růstu?

Publikováno
Proč akcie Alibaba odepsaly již 65 % své hodnoty, když fundamentálně jsou ve vynikajícím růstu?
Zdroj: depositphotos.com

Akcie Alibaba vypadají, jako by na ně udělalo útok čtyřicet loupežníků, z pohádek tisíce a jedné noci. Aférami zmítaný čínský elektronický obchod se nezadržitelně řítí k zemi. Je ještě naděje, že by se společnost opět postavila na nohy a co by se pro to muselo stát? Pokusíme se nalézt odpovědi v technické a fundamentální analýze této společnosti.

Načítání
Načítání
Kupte si akcie Alibaba Váš kapitál může být ohrožen*

Logo sponzora Koupit!

Jsou tomu již dva roky, kdy se čínská IT společnost Alibaba dostala do problémů ohledně extrémního poklesu hodnoty svých akcií. Na rozdíl od většiny nadnárodních společností, u kterých lze pozorovat pokles jejich akcií kvůli pandemii koronaviru, v případě společnosti Alibaba lze identifikovat mnohem více důvodů, proč investoři tuto společnost opouštějí.

1) Skandál ve vedení společnosti

Asi tím hlavním důvodem, proč se akcie Alibaba řítí k zemi, jsou množící se oznámení, zaměstnankyň této společnosti, o sexuálním obtěžování. V srpnu roku 2021 se zaměstnankyně v interním oběžníku svěřila, že byla sexuálně napadena svým manažerem a klientem během pracovní cesty. Toto prohlášení a následné obvinění vyvolalo velké ohlasy nejen v řadách zaměstnanců společnosti Alibaba, ale samotné téma “Me Too” přesáhlo i firemní rámec a dostalo se i do veřejného mínění s odezvou ve vládních kruzích.

Poznámka

Me Too je společenské hnutí, které bojuje proti sexuálnímu obtěžování a zneužívání žen.

Alibaba na tuto kauzu reagovala poměrně necitlivě, kdy generální ředitel společnosti Daniel Zhang označil celé řešení tohoto incidentu za “ponižující”. Poslední hřebíček do rakve si v tomto směru Alibaba zatloukla 13. 12. 2021, kdy údajně ukončila pracovní poměr s obětí sexuálního napadení a oznamovatelkou, což vyvolalo velkou vlnu nevole především na čínských sociálních sítích.

2) Nekompromisní firemní politika

V návaznosti na tyto události zaujala společnost Alibaba tvrdý postoj proti úniku informací. Propustila 10 zaměstnanců, kteří stáli za zveřejněním tohoto případu na sociálních sítích, s odvoláním se na porušení interních nařízení, týkajících se odhalování citlivých firemních informací.

Jako prevenci sexuálního obtěžování společnost zřídila speciální oddělení, na které se mohou případné oběti obracet. Tento krok je ovšem konfrontován s určitým sociálním nastavením čínské společnosti, kdy bývá obvyklé, že se ženy účastní “obchodních jednání” při kterých bývá dosažení obchodní dohody stvrzováno alkoholem a výpovědi obětí v podnapilém stavu nejsou zcela relevantní pro zahájení jakéhokoliv policejního vyšetřování.

3) Ekonomická stabilita a dividendy

I přes akciový propad jsou tržby společnosti konstantní a pohybují se v jednotlivých kvartálních obdobích okolo 30 miliard USD. Odhady analytiků jsou díky tomuto faktu pozitivní a výhledy pro rok 2022 převyšují hranici kvartálních tržeb 35 miliard USD.

Zdroj: seekingalpha.com
Kvartální přehled tržeb Alibaba
Kvartální přehled tržeb Alibaba

Společnost Alibaba v současné době svým investorům nevyplácí žádné dividendy za držení akcií. I toto je nejspíše jeden z podstatných důvodů, proč nejsou akcie Alibaba velkým lákadlem pro nové investory a to ani z řad velkých investičních společností ani z řad soukromých investorů. Tento fakt se rovněž promítnul do technického nastavení akcií Alibaba.

4) Technická analýza akcie Alibaba

Trochu s nadsázkou řečeno, analýza akciového grafu společnosti Alibaba je velmi jednoduchá. Po silném nárůstu hodnoty akcií nastal stejně intenzivní propad.

Zdroj: tradingview.com
Měsíční akciový graf Alibaba
Měsíční akciový graf Alibaba

“Díky bohu za existenci supportních zón“, si jistě řekli investoři, kteří stále vlastní tyto akcie. Po silném pádu se akciový graf lehce odrazil od supportní zóny, což dává určitou naději investorům, že v trhu jsou stále zájemci, kteří by akcie Alibaba nakupovali. V okamžiku, když by trh prorazil vyznačenou supportní zónu, je společnost ve velkých problémech. Z technického pohledu by již nic nebránilo k poklesu ceny akcií až k minimálním hodnotám.

Pro budoucí směrování hodnoty akcií bude zlomový nějaký fundamentální impulz, kterým by společnost přesvědčila nové a stávající investory k nákupu akcií. Ve hře rovněž zůstává fakt, že čínská vláda, v případě nutnosti, neváhá finančně pomoci buď formou dotací, nebo částečným znárodněním společnosti a odkupem části jejich kmenových akcií.

5) Kontrast ceny akcií a výborného fundamentu společnosti

EPS, tedy výnos na akcii, vzrostl za 5 let z 1,9 USD na 8,43 USD, to je naprosto markantní rozvoj. A zatímco v posledních několika letech se P/E poměr pohyboval okolo 25-55, nyní se nachází úrovni 14,48, což se zásadně blíží konzervativnějším hodnotám.

Zatímco cena akcií Alibaby takřka volně padá, fundamentální analýza nám ukazuje dlouhodobý růst, který se ani v současné době nedočkal poklesu. Zdá se tak, že by se snad Alibaba dala nakoupit “ve slevě”.

Zdroj: macrotrends.net
vyvoj-vybranych-fundamentalnich-ukazatelu-akcie-alibaba
Vývoj vybraných fundamentálních ukazatelů akcie Alibaba v posledních 5 letech

Závěr

Při analyzování současné situace není příliš důvodů, proč by měli investoři vložit svůj kapitál právě do této společnosti. Určitým vodítkem pro optimistický výhled může být pozastavení pádu hodnoty akcií na současné supportní zóně, vznik postranního trendu na akciovém grafu a příchod fundamentální zprávy, která by přesvědčila investory o smysluplném nákupu akcií Alibaba. Nelze však s jistotou říci, že se propad zastaví právě zde.

Nákup akcií, v současném stavu této společnosti, by se dal charakterizovat oblíbeným investičním pořekadlem: “Nakupovat v klesajícím trendu, je jako chytat nůž holou rukou“. Přesně toto krásně vystihuje současnou situaci na akciovém grafu společnosti Alibaba.

Líbil se vám tento článek?
11
2

Autor

Soukromý obchodník a investor, který se pohybuje na finančních trzích již od roku 2014. Obchoduje swingové obchodní strategie na forexu, akciích a komoditách. Mezi jeho oblíbené analytické nástroje patří především technická analýza cenového grafu. Své obchodní dovednosti podpořil také veřejnou equity svého obchodního účtu.

Martin získal titul Ph.D. z oboru financí a své znalosti a zkušenosti využívá nejen při vlastním obchodování, ale také při svých analýzách finančních trhů. Díky tomu může čtenářům předat mnoho drobných postřehů z chování trhů, které nemusejí být na první pohled zřejmé, ale tvoří tenkou hranici mezi úspěchem a neúspěch na finančních trzích.

Přečíst více

Sdílejte tento článek

Mohlo by vás zajímat

Diskuze (0 komentářů)

Připojte se k diskuzi

Tento článek zatím nikdo neokomentoval. Přihlašte se a buďte první! Napište svůj názor a zahajte diskuzi.

Recenze
TOP Nejlepší brokeři
Při obchodování CFD s tímto poskytovatelem ztrácí 76 % účtů retailových investorů peníze.
U 66,02 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
Při investování a obchodování hrozí ztráty. Vaše investice mohou stoupat i klesat a můžete získat zpět méně, než jste investovali.
U 51 % retailových investorů došlo při obchodování CFD u této společnosti ke vzniku ztráty.
Investování zahrnuje rizika ztrát.‎