Finex.cz logo
Menu
Finex » ETF » 2 ETF, které by mohly proměnit 100 dolarů týdně na 790 000 dolarů nebo i více

2 ETF, které by mohly proměnit 100 dolarů týdně na 790 000 dolarů nebo i více

2 ETF, které by mohly proměnit 100 dolarů týdně na 790 000 dolarů nebo i více
Zdroj: depositphotos.com

Investice do ETF mohou být nenáročný způsob, jak dlouhodobě vydělávat, avšak na začátku musí stát zvolení toho správného. Zatímco jeden fond může udržet vaše peníze v bezpečí, druhý vás může nasměrovat k ziskům. Výběr správného fondu pak bude záviset nejen na vaší toleranci k riziku, osobních preferencích aj.

I když se vydělání tisíců dolarů na akciovém trhu může zdát jako něco, co je vyhrazeno pro ultrabohaté a elitní investory, je to ve skutečnosti snazší, než si myslíte.

K vybudování bohatství na trhu nepotřebujete vědět mnoho o investování, ale budete potřebovat správné investice a velkou míru trpělivosti. Fondy obchodované na burze (ETF) jsou chytrou volbou pro mnoho lidí, protože vyžadují mnohem méně údržby než jednotlivé akcie, nezaplatíte u nich mnoho na poplatcích, a přesto mohou dosahovat značných výnosů.

Existuje mnoho různých ETF, ze kterých si můžete vybrat, a proto jsme pro vás vybrali dva fondy, které by mohly potenciálně proměnit 100 USD za týden na téměř 800 000 USD. A to vše s velmi malým úsilím z vaší strany.

1. Vanguard S&P 500 ETF

Vanguard S&P 500 ETF (VOO) sleduje index S&P 500, tedy zahrnuje stejné akcie jako samotný index a jeho cílem je zrcadlit jeho výkonnost v průběhu času. S&P 500 obsahuje akcie 500 největších společností v USA (dle tzv. tržní kapitalizace o které si můžete přečíst více v našem dalším článku) a jednoduchým investováním do tohoto ETF můžete vlastnit podíl ve všech těchto akciích.

Primární výhodou tohoto ETF je, že jde o neuvěřitelně bezpečnou dlouhodobou investici, protože samotný index S&P 500 v průběhu desetiletí přežil již mnoho recesí, medvědích trhů a propadů.

Pokud investujete do tohoto ETF, vaše investice bude pravděpodobně zasažena během období volatility, tomu se nikdy nelze zcela vyhnout. Avšak je prakticky zaručeno, že se časem zotaví a zaznamená výnosy. Ti, kteří hledají bezpečné a spolehlivé ETF, můžete se více zajímat právě o toto.

Historicky samotný index S&P 500 vydělával průměrný roční výnos kolem 10 % ročně a je možné, že v dlouhodobém horizontu bude vydělávat podobné výnosy. Pokud byste investovali 100 dolarů týdně a vydělávali 10% průměrný roční výnos, níže máte přehled, kolik byste mohli v průběhu času nastřádat.

Celková naspořená částka ze 100 dolarové týdenní investice po daném počtu let
Celková naspořená částka ze 100 dolarové týdenní investice po daném počtu let – Vanguard S&P 500 ETF
Zdroj: fool.com

Dosažení celkových úspor 790 000 USD vám tímto tempem zabere přibližně 30 let, ale čím více času dáte svým penězům růst, tím více celkově vyděláte. Jen s dalším desetiletím navíc byste mohli vybudovat portfolio v hodnotě už více jak 2 miliony dolarů.

Jednou z dalších výhod konkrétně tohoto ETF je, že nabízí roční nákladovost jen 0,03 %. Jedná se o jednu z nejnižších, což vám může časem ušetřit tisíce dolarů na poplatcích. Více si přečtete v našem podrobném článku o investičních poplatcích.

2. Vanguard Growth ETF

Vanguard Growth ETF (VUG) je investice navržená tak, aby dosahovala rovnou nadprůměrných výnosů. Zahrnuje přibližně 240 akcií z různých odvětví. Nutno podotknout, že ale přibližně polovinu fondu tvoří akcie v technologickém sektoru.

Růstové ETF mají tendenci být rizikovější než S&P 500, protože rychle rostoucí společnosti jsou často volatilnější než jejich zavedené protějšky. Zejména technologické akcie jsou obecně tvrdě zasaženy v obdobích volatility (nebo současném období vysokých sazeb), takže tento fond může zaznamenat výraznější krátkodobé poklesy než první uvedený.

To znamená, že toto ETF je volbou spíše pro odvážnější či zkušenější investory, jelikož vyvažuje schopnost ustát riziko, abyste mohli dostat odměnu. Desítka největších akcií tvoří zhruba polovinu tohoto fondu a tyto akcie jsou gigantické korporace jako Amazon, Apple, Visa a Home Depot.

Zbytek fondu se pak skládá z různých rostoucích akcií s potenciálem vysokých výnosů. Od svého založení v roce 2004 dosáhlo toto ETF průměrného výnosu těsně pod 10 % ročně. I když se to může zdát málo, mějte na paměti, že technologický sektor se stále potýká se současným poklesem, takže je odůvodnitelné vidět nižší výnosy v dobách, jako jsou tyto. Kupříkladu za posledních 10 let si toto ETF vysloužilo průměrný výnos kolem 13,6 % ročně.

I mírně vyšší než průměrné výnosy mohou být daleko zajímavější, jak si nyní ukážeme na konkrétních číslech. Za předpokladu, že byste investovali např. 100 dolarů týdně a vydělali byste 12% průměrný roční výnos mohli byste v průběhu času mít zajímavé úspory – viz tabulka níže.

Celková naspořená částka ze 100 dolarové týdenní investice po daném počtu let a
Celková naspořená částka ze 100 dolarové týdenní investice po daném počtu let – Vanguard Growth ETF
Zdroj: fool.com

Tento fond je rizikovější a buďte připraveni na větší volatilitu vašich zainvestovaných prostředků. Ale protože je navržen tak, aby dosahoval vyšších než průměrných výnosů z dlouhodobého hlediska. Tím je větší šance, že s tímto ETF trh nakonec porazíte.

Na co ještě byste neměli zapomenout

Při investování nikdy neexistují žádné záruky a není jasné, jakých konkrétních výnosů daný fond dosáhne. Na trzích vám nikdy nikdo nemůže nic slíbit nebo garantovat a také existuje obecná poučka, která vcelku pravdivě říká, že historický vývoj by neměl sloužit k predikci budoucích výnosů.

Mějte na paměti, že byste měli dodržet dostatečný investiční horizont a investovat tak jen takové prostředky, které byste měli být schopni "postrádat" po dostatečně dlouhou dobu. Bez ohledu na to, kam investujete, čas je vaším nejcennějším zdrojem a čím dříve začnete, tím snadněji bude generovat stovky tisíc dolarů i více na akciovém trhu – díky efektu jménem složené úročení.

Ohodnoťte tento článek!

Diskuze k článku 13
Ivan Prop

VOO (a taktiež SPY) sú pre EU občanov nedostupné (PRIIPS regulácia EU), preto je článok zavádzajúci. Existujú alternatívy ale hlavne nákladovosť je vyššia (nie 0,03% ale napr. 0,07% a viac). Autor článku by si mal dať tú námahu aby ako príklad uvádzal ETF dostupné na “lokálnych” platformách v EU ako sú XTB, Degiro, Trading 212, Indigo, Portu a pod. Alternatívy pre VOO sú napr. CSPX.UK, SXR8.DE, VUAA.DE, ESD.FR…

Tomáš T.
Odpověď na Ivan Prop

Díky za doplnění, ale opět opakuju, že vybírat konkrétní ETF pro každého investora není pointou článku. To si musí vybírat každý sám. Kromě toho mi nedává smyls srovnávat investování do ETF přes brokera a investiční platformy vzhledem k úplně opačné poplatkové struktuře, pokud vám záleží na každé setině procenta poplatků, jak uvádíte). Také jak vám i ostatní uvedli, dají se koupit. Případně pomocí CFD můžete investovat snad do čehokoliv – a u některých brokerů bez poplatků.

Ing. Patrik Kudláček
Odpověď na Ivan Prop

Zdravím Ivane, obě zmíněná ETF lze koupit i u českého brokera – Fio eBroker. Samozřejmě ale existuje i celá řada alternativ, které jsou dostupnější u vícero brokerů.

David Bohatý

Proč se zde doporučuji 2 ETF a přitom ani jedno není dostupné pro normálního malého EU investora. Nebo se pletu? Pokud ano. Rád si poslechnu radu, u jakého brokera zakoupit

Tomáš T.
Odpověď na David Bohatý

Určitě nic nedoporučujeme. Vše je na zvážení každého jednotlivého investora, tedy nejen vzhledem k riziku, individuální strategii, poplatkům, ale také možnostem daného investora aj. Zda investovat právě do těchto dvou je na každém jednom z nás. Pointa článku je ukázat, jak může investování zhodnocovat zainvestovaný kapitál na 2 příkladech.

David Bohatý
Odpověď na Tomáš T.

Hlavní myšlenka mého komentáře je, že zrovna příklady, které nemůže EU investor zakoupit, jsou příklady špatnými.

Zdeněk Žlab
Odpověď na Tomáš T.

Ale o tom nebyl prispevek pana Bohateho, ptal se kde, ne proc “doporucujete”. A na to jste mu odpoved nedal. 🙂

Tomáš T.
Odpověď na Zdeněk Žlab

Nakoupit se dají. Viz odpovědi i ostatních níže. Ale opět opakuji, že v tom není pointa článku. Pokud nemůžete nebo nechcete investovat právě do těchto, nic vám nebrání najít si libovolné jiné.

Zobrazit další odpovědi (1)
Martin H.
Odpověď na David Bohatý

Řekl bych, že podstatnější než samotný broker mi v článku chybí zmínka o tom, že se jedná o CFD ETFka..

Tomáš T.
Odpověď na Martin H.

Nikoliv, jedná se o ETF, jak je napsáno v článku. Do těch ale samozřejmě můžete investovat i přes CFD.

Mi. Chal.
Odpověď na Tomáš T.

u CFD nekupujete ETF, ale derivát, to chápu tak jako nástroj na zajištění nebo krátkodobou spekulaci. To chcete doporučovat na držení desítky let?

Zobrazit další odpovědi (1)
Jarda Sadílek
Odpověď na David Bohatý

Tyhle ETF koupíš normálně na burze třeba degira

Připojte se k diskuzi
Akcie
Komodity
Krypto
Indexy
ETF
Aktuální cena 24h
Tesla Inc. ---
N/A
ČEZ ---
N/A
Apple ---
N/A
Moneta ---
N/A
Komerční banka ---
N/A
Philip Morris ČR ---
N/A
Erste group ---
N/A
RECENZE

TOP Nejlepší brokeři

eToro logo
eToro Reklama
U 77 % retailových investorů došlo při obchodování CFD u této společnosti ke vzniku ztráty.
XTB logo
XTB ★ 93 %
U 82 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
RoboMarkets logo
RoboMarkets ★ 92 %
U 78.16 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
Trading212 logo
Trading212 ★ 91 %
U 68 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
Degiro logo
Degiro ★ 89 %
Investování zahrnuje rizika ztrát.

Velký test: Investujeme vlastní peníze do investičních platforem

Která přinese největší zhodnocení? Portu, Fondee, Indigo, Finax, nebo Fumbi?
Která přinese největší zhodnocení? Portu, Fondee, Indigo, Finax, nebo Fumbi?
Sledujte nás na Facebooku, ať vám nic neunikne!
Facebook icon Jít na Facebook
Finex.cz logo