Začněte psát a výsledky vyhledávání se zobrazí zde...

Jak přečkat recesi, aniž byste přišli o úspory nebo prodávali své investice?

Publikováno
Jak přečkat recesi, aniž byste přišli o úspory nebo prodávali své investice?
Zdroj: depositphotos.com

Mnozí odborníci se obávají, že je globální recese za rohem. Vzhledem k tomu, že inflace stále roste, zahraniční centrální banky pravděpodobně budou dále zvyšovat úrokové sazby, aby ekonomiky ještě více zpomalily. Recese přitom může způsobit mnoha lidem nepříjemnosti, od trhu práce až po akciový trh.

Jakkoli je představa recese stresující, je důležité, abyste nepropadali panice. Je to jen přirozená součást hospodářského cyklu.

I když nepříjemné pocity spojené s recesí pocítí většina z nás, existují způsoby, jak se na ni připravit. V tomto článku se podíváme na to, jak můžete recesi přežít bez větší úhony.

Jak na vás může recese působit?

Mnoho lidí se zajímá o to, jaký dopad by na ně osobně mohla mít případná recese. Recese je extrémní zpomalení hospodářského růstu. Může vést ke ztrátě zaměstnání nebo k problémům se zaměstnáním – žádné prémie, snížené odměny apod. – protože se společnosti musí přizpůsobit poklesu spotřebitelských výdajů.

S menším množstvím peněz v ekonomice je menší poptávka po luxusních statcích a lidé si dvakrát rozmyslí, než utratí nějaké peníze nad rámec nezbytných potřeb.

Nejhorším scénářem recese je, že by se mohla drasticky zvýšit nezaměstnanost. Rostoucí úrokové sazby zvyšují náklady na půjčování peněz, díky čemuž se zastaví najímání zaměstnanců a růst mezd. To znamená, že byste mohli zcela přijít o příjem nebo vám budou v zaměstnání odebrány finanční benefity nad rámec vaší mzdy. To není povzbudivá zpráva, ale nemůžeme ignorovat realitu situace.

Jak přežít recesi?

Nemá smysl zlehčovat dopady recese, protože všichni již pociťujeme dopady rostoucích nákladů, od každodenních nákupů, jako jsou potraviny, až po úrokové sazby hypoték.

Zde se dozvíte, jak můžete recesi finančně přežít.

1. Hledejte způsoby, jak snížit náklady

Říká se, že nutnost je matkou všech vynálezů. I když není nic okouzlujícího na tom, že procházíte finančními problémy, stále existuje mnoho kreativních způsobů, jak ušetřit peníze a připravit se tak na finanční problémy.

V době recese je nutné najít způsoby, jak snížit náklady, abyste byli připraveni na výpadek příjmů. Snižování nákladů můžete začít tím, že odložíte nějaký větší nákup nebo se pustíte do výhodných nákupů. Můžete začít u toho, že ze svého rozpočtu osekáte alespoň jeden fixní náklad (streamovací službu nebo jinou službu – permanentka do fitka, kterou využíváte jen zřídka).

2. Zkuste diverzifikovat své příjmy

Pokud vaše zaměstnání nespadá do odvětví odolného vůči recesi, jednou z nejrizikovějších věcí, které můžete během recese udělat, je spoléhat se na jeden zdroj příjmů. Máte řadu možností a příležitostí zkusit se ucházet o vedlejší přivýdělek nebo se poohlédnout po diverzifikaci svých příjmů, abyste měli několik zdrojů, na které se můžete spolehnout.

Můžete se ucházet o práci na částečný úvazek nebo zkusit drobné pracovní úkoly na zakázku v rámci gig ekonomiky, abyste si osvojili několik zdrojů příjmů, které ochrání vás i vaši rodinu. Od věci není ani postupné budování pasivního příjmu prostřednictvím investování do dividendových akcií.

3. Nepropadejte panice, pokud jde o vaše investice

Mnoho nezkušených investorů se chystá v době ekonomické recese likvidovat své investiční pozice, aby měli hotovost. Vy byste si však měli dvakrát rozmyslet, než své investice prodáte. Když uvidíte, že hodnota vašeho investičního portfolia den ode dne klesá, bude lákavé uvažovat o tom, že vše prodáte. Problém je v tom, že pravděpodobně prodáte se ztrátou.

Rovněž se nedoporučuje zbavovat se akcií kvůli strachu nebo dočasné nejistotě. Pokud věříte společnostem nebo burzovně obchodovaným fondům, do kterých jste investovali, nedělejte unáhlená rozhodnutí, která vám v budoucnu uškodí.

V době vysoké inflace dochází k propadům akcií a lidé začínají panicky prodávat. Volatilita vede k divokým výkyvům, kdy na trhu panuje strach. Jakákoli dobrá nebo špatná zpráva může vést k okamžitým reakcím. Bude těžké odolat, ale pokud nepotřebujete peníze na krátkodobé výdaje, musíte se snažit nepanikařit.

Vzpomeňte si na výkyvy na akciovém trhu, ke kterým docházelo, když začala pandemie. Mnoho investorů zpanikařilo a nakonec přišlo o astronomické zisky jen o několik měsíců později.

Měli byste investovat i během recese?

Recese je normální součástí ekonomického cyklu a není platnou výmluvou pro to, abyste své peníze neinvestovali. Mnohá odvětví jsou vůči recesi odolná (například spotřební zboží, veřejné služby a zdravotnictví) a každé odvětví není postiženo stejně.

Recese se obvykle vyznačuje vysokou inflací a výprodejem na akciových trzích. To znamená, že v takové chvíli mohou naopak připravení investoři nakupovat celou řadu akcií, jak se říká ve slevě. Recese a negativní makroekonomické podmínky způsobují, že je řada akcií jinak kvalitních podniků iracionálně podhodnocena. Vzpomeňte si na Warrena Buffetta, který díky investování finančních prostředků během ekonomické krize v letech 2007 a 2008 vydělal nesmírné jmění.

Někteří ekonomové se domnívají, že nás nejpozději v průběhu roku 2023 čeká oficiální oznámení recese, zatímco jiní se domnívají, že by se jí globální ekonomika mohla těsně vyhnout. Ať tak či onak, musíte udělat vše, co je ve vašich silách, abyste své finance připravili na horší vývoj situace. Pokud se recesi těsně vyhneme, budete mít jistotu, že jste své finance dostali do správných kolejí a byli jste na toto náročné období připraveni.

Chcete neustále vědět, co se děje na trzích?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru, který vám budeme jednou týdně posílat. Z něj se dozvíte to nejdůležitější, co se za poslední týden na finančních trzích stalo a neuteče vám nic podstatného. Chcete-li odebírat náš pravidelný newsletter a mít všechny důležité informace ve své emailové schránce, připojte se vyplněním formuláře níže.

Líbil se vám tento článek?
4
0

Autor

O investování a finanční trhy se zajímám od roku 2013. Krátce na to jsem se spálil jako aktivní day trader. Zaplacené „školné“ se mi však celkem vyplatilo. Vrhnul jsem se do studia a od roku 2017 dlouhodobě investuji, přičemž v rámci své strategie kombinuji pasivní a aktivní investiční přístup s výhradním zaměřením na akciové trhy.
Inspirací mi jsou především Warren Buffett a jeho učitel Benjamin Graham, z českých investorů pak Daniel Gladiš. Nabyté vědomosti se snažím předávat čtenářům, přičemž se nejraději věnuji textům o investičních strategiích, psychologii obchodování a analýzám jednotlivých akcií.

Přečíst více

Sdílejte tento článek

Mohlo by vás zajímat

Diskuze (0 komentářů)

Připojte se k diskuzi

Tento článek zatím nikdo neokomentoval. Přihlašte se a buďte první! Napište svůj názor a zahajte diskuzi.

Recenze
TOP Nejlepší brokeři
Při obchodování CFD s tímto poskytovatelem ztrácí 76 % účtů retailových investorů peníze.
U 66,02 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
Při investování a obchodování hrozí ztráty. Vaše investice mohou stoupat i klesat a můžete získat zpět méně, než jste investovali.
U 51 % retailových investorů došlo při obchodování CFD u této společnosti ke vzniku ztráty.
Investování zahrnuje rizika ztrát.‎