Začněte psát a výsledky vyhledávání se zobrazí zde...

Špičková evropská obranná akcie. Nabízí investiční příležitost?

Evropského lídra v odvětví obrany a letectví charakterizují silné fundamenty a atraktivní dividendová politika. Co dalšího akcie Thales nabízí investorům?

Špičková evropská obranná akcie. Nabízí investiční příležitost?
Zdroj: Midjourney.com

Investovat do akcií společnosti Thales znamená vstoupit do světa špičkových technologií a inovací v obranném, leteckém a bezpečnostním sektoru.

I proto se akcie Thales staly jednou z našich voleb v investičním portfoliu, do kterého jsme investovali 300 000 Kč. Thales se vyznačuje růstem tržeb i ziskovosti, silnými fundamenty i významným postavením na trhu, což ho řadí vysoko nad průměr.

Atraktivní dividendová politika a zvyšování dividend svědčí o důvěře ve finanční zdraví a budoucí vyhlídky podniku. Co dalšího nabízí akcie Thales? Dozvíte se v naší analýze.

Proč uvažovat o investici do akcií Thales

  • Silné fundamenty: Thales je uznáván pro své pevné základy, které překonávají více než 70 % společností z hlediska růstu, ziskovosti a zadlužení.
  • Rozmanité operace a vedoucí postavení na trhu: Společnost je v Evropě lídrem v obranném, bezpečnostním a leteckém sektoru. Její diverzifikované aktivity v těchto důležitých odvětvích poskytují širokou tržní základnu a odolnost vůči poklesům v jednotlivých odvětvích.
  • Atraktivní dividendová politika: Společnost pravidelně oznamuje zvýšení dividend, což svědčí o politice vstřícné k akcionářům a o důvěře společnosti ve své finanční zdraví. Zvyšování dividendy je často známkou slibných budoucích vyhlídek společnosti.
  • Geografická diverzifikace a růst: Thales má geograficky diverzifikované rozložení prodejů, s výrazným růstem na klíčových trzích – Spojené státy a Kanada. Diverzifikace pomáhá zmírňovat rizika spojená s regionálními ekonomickými výkyvy a zvyšuje růstový potenciál společnosti v celosvětovém měřítku.
TIP

Zajímá vás, jaké další tituly jsme kromě akcií Thales zařadili do našeho portfolia? Přečtěte si tento článek: Investovali jsme 300 000 Kč do akcií: Představení investičního portfolia. 

Jaká jsou rizika investování do akcií Thales?

  • Obavy z vysokého ocenění: Thales je vnímán jako vysoce oceněný vzhledem k velikosti jeho rozvahy. To může být důvodem k obavám, zejména pokud se zmírní geopolitické napětí.
  • Významná úroveň zadlužení: K polovině roku 2023 měl Thales značný dluh (4,32 miliardy EUR), který však byl kompenzován hotovostními rezervami. Schopnost společnosti řídit tento dluh oproti likvidním aktivům bude klíčová pro finanční stabilitu společnosti.
  • Volatilita trhu a odvětví: Thales působí v odvětví, které může podléhat politické, ekonomické a technologické nestálosti. Změny ve vládních politikách – zejména ve výdajích na obranu – významně ovlivňují hospodaření společnosti.

Fundamentální data Thales:

Thales vykázal k 30. září 2023 tržby ve výši 12,9 miliardy EUR, což představuje mezinárodní nárůst o 7,5 %. Segment letectví a kosmonautiky zaznamenal 10,9% nárůst tržeb. V segmentu obrany a bezpečnosti došlo k nárůstu tržeb o 6,2 % a v segmentu digitální identity a bezpečosti tržby vzrostly o 6,9 %.

Za rok 2022 dosáhla společnost Thales zisku EBIT ve výši 1 935 milionů EUR, což představuje organický nárůst o 17,3 %. Konsolidovaný čistý zisk pak činil 1 121 milionů EUR, což představuje nárůst o 3 %. Společnost také vytvořila volný provozní peněžní tok ve výši 2 527 milionů EUR, což představuje 162 % čistého zisku. Za stejné období Thales oznámil dividendu ve výši 2,94 EUR na akcii, což odráží 15% nárůst oproti předchozímu roku.

Tyto údaje odrážejí finanční odolnost společnosti a strategické úpravy v reakci na vyvíjející se podmínky na globálním trhu. Za zmínku stojí také pokračující zaměření společnosti na optimalizaci jejího obchodního portfolia a závazek k iniciativám ESG.

TIP

Zajímá vás jak se našemu investičnímu portfoliu, do kterého jsme investovali 300 000 Kč, daří? Zde si můžete přečíst shrnutí za červenčervenecsrpenzáří, říjen a listopad.

Business model společnosti Thales

Thales je nadnárodní společnost se sídlem ve Francii působící převážně na trzích obrany, letectví, dopravy a bezpečnosti. Společnost byla založena v roce 2000, je známá svými inovacemi a technologickým pokrokem.

Segment obranných a bezpečnostních systémů se významně podílí na jejím portfoliu a nabízí řadu produktů a služeb včetně řešení kybernetické bezpečnosti, námořních systémů a pozemních obranných zařízení.

Dalším významným segmentem je letectví a kosmonautiky, který se specializuje na avioniku a kosmické systémy. Patří sem výroba multimediálních zařízení pro kokpity a kabiny letadel a také zapojení do výzkumu vesmíru prostřednictvím výroby družic a užitečného zatížení. Klíčovou oblastí podnikání je také digitální identita a bezpečnost, která se zaměřuje na kybernetickou bezpečnost a technologie biometrické identifikace.

Thales je významně zastoupen na vyspělých i rozvíjejících se trzích a udržuje si celosvětovou působnost. Důraz, který společnost klade na výzkum a vývoj, ji spolu se zaměřením na udržitelnost staví do pozice lídra v oboru špičkových technologií.

Jak se akciím Thales aktuálně daří?

V uplynulém roce akcie Thales vykazovaly stabilní vývoj. K 20. prosinci činila cena akcií 134,40 EUR. Celkově akcie vykazují pozitivní trend, když za poslední rok vzrostla jejich hodnota o přibližně 12 %. To naznačuje stabilní růstovou trajektorii akcií společnosti na relativně volatilním trhu.

Hodnota beta akcií Thales je 0,8009, což naznačuje, že je méně volatilní než širší trh. Akcie Thales tak mohou být atraktivní pro investory, kteří hledají stabilnější investice. Konzistentní výkonnost společnosti navzdory složitostem současného globálního ekonomického prostředí zdůrazňuje její potenciál jako solidní investiční volby v sektoru letectví a obrany.

Info

Dle portálu TipRanks je je aktuální cílová cena akcií Thales 160,22 EUR. Přibližně 20 % nad aktuální tržní cenou.

Technická analýza akcií Thales

Akcie Thales podle analytiků z Wall Street mají před sebou minimálně dvanáct měsíců růstu. Toto stanovisko zaujalo všech devět analytiků, kteří se na cenové predikci podíleli. Podle pozitivních predikcí by akcie Thales měly dosáhnout hodnoty 175 USD. Podle konzervativního scénáře by akcie měly růst k hodnotě 160 USD. Cenový cíl podle negativní predikce činní 146 USD za akcii, nicméně s cenovým poklesem analytici nepočítají.

Zdroj: tipranks.com
Cenová predikce pro akcie Thales od analytiků z Wall Street
Cenová predikce pro akcie Thales od analytiků z Wall Street

Akcie se obchodují nad hodnotou rostoucí trendové čáry. V roce 2023 trh spíše konsolidoval na high nákupního trendu, což může svědčit o stále přetrvávající síle kupců. Nejbližší support se nachází na ceně 110 USD, ovšem trh jej v minulosti již otestoval, čímž se snížila jeho validita pro budoucí cenové testy. První netestovaný support se tak nachází na ceně 90 USD za akcii.

Pozitivní predikce cenového vývoje od analytiků z Wall Street očekávají tvorbu nového cenového maxima. Stejně tak i konzervativnější predikce očekávají růst ceny na nová historická maxima. Paradoxně ani negativní cenový scénář neočekává akciový pokles. V rámci negativní predikce by trh měl i nadále konsolidovat okolo hodnoty 140 USD.

Zdroj: tradingview.com
Měsíční akciový graf společnosti Thales
Měsíční akciový graf společnosti Thales
Líbil se vám tento článek?
3
0

Autor

O investování a finanční trhy se zajímám od roku 2013. Krátce na to jsem se spálil jako aktivní day trader. Zaplacené „školné“ se mi však celkem vyplatilo. Vrhnul jsem se do studia a od roku 2017 dlouhodobě investuji, přičemž v rámci své strategie kombinuji pasivní a aktivní investiční přístup s výhradním zaměřením na akciové trhy.
Inspirací mi jsou především Warren Buffett a jeho učitel Benjamin Graham, z českých investorů pak Daniel Gladiš. Nabyté vědomosti se snažím předávat čtenářům, přičemž se nejraději věnuji textům o investičních strategiích, psychologii obchodování a analýzám jednotlivých akcií.

Přečíst více

Soukromý obchodník a investor, který se pohybuje na finančních trzích již od roku 2014. Obchoduje swingové obchodní strategie na forexu, akciích a komoditách. Mezi jeho oblíbené analytické nástroje patří především technická analýza cenového grafu. Své obchodní dovednosti podpořil také veřejnou equity svého obchodního účtu.

Martin získal titul Ph.D. z oboru financí a své znalosti a zkušenosti využívá nejen při vlastním obchodování, ale také při svých analýzách finančních trhů. Díky tomu může čtenářům předat mnoho drobných postřehů z chování trhů, které nemusejí být na první pohled zřejmé, ale tvoří tenkou hranici mezi úspěchem a neúspěch na finančních trzích.

Přečíst více

Sdílejte tento článek

Mohlo by vás zajímat

Diskuze (0 komentářů)

Připojte se k diskuzi

Tento článek zatím nikdo neokomentoval. Přihlašte se a buďte první! Napište svůj názor a zahajte diskuzi.

Recenze
TOP Nejlepší brokeři
Při obchodování CFD s tímto poskytovatelem ztrácí 76-78 % účtů retailových investorů peníze.
U 66,02 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
U 68 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
U 51 % retailových investorů došlo při obchodování CFD u této společnosti ke vzniku ztráty.
Investování zahrnuje rizika ztrát.‎