Začněte psát a výsledky vyhledávání se zobrazí zde...

Rok 2019 v podílových fondech: Nejvíce se dařilo těm akciovým, fondy peněžního trhu nestačily na inflaci

Publikováno
Rok 2019 v podílových fondech: Nejvíce se dařilo těm akciovým, fondy peněžního trhu nestačily na inflaci

Podílové fondy jsou založeny na principu kolektivního investování. Fondy jsou spravované investičními společnostmi, které na základě zvolené investiční strategie investuje finanční prostředky do konkrétních aktiv.

Každý jednotlivý fond má jiné podmínky a pravidla, na základě kterých své investice řídí, přičemž některé jsou ziskovější, některé méně.

Vyšší výnos je pak často spojen s rizikovější investicí.

Podle informací Asociace pro kapitálový trh (AKAT) se v třetím čtvrtletí loňského roku objem finančních prostředků investovaných do tuzemských i zahraničních fondů kolektivního investování, které jsou dostupné v ČR, zvýšil na celkových 537 miliard korun.

V loňském roce se nejlépe dařilo akciovým fondům. Zajímavého výnosu ale dosáhly i fondy fondů a dluhopisové fondy.

Fondy peněžního trhu nedokázaly překonat zhruba tříprocentní inflaci v ČR, komoditní a nemovitostní fondy meziročně zaostávají.

index podilovych fondu
Index výnosnosti podílových fondů. Zdroj: BrokerConsulting

Akciové fondy na špici, dluhopisové fondy uzavřely rok se solidními výnosy

Loňský rok se nejlépe dařilo podílovým fondům investujícím do akcií, což vzhledem k vývoji na akciovém trhu zřejmě nepřekvapí. Přestože byl akciový trh v loňském roce volatilní, zisky akciových fondů se pohybují na průměrné úrovni 21,12 %.

Globální akciový index MSCI World dosáhl historického maxima. Král akciových indexů sdružuje asi 1 650 akcií ve 23 zemích.

I tentokrát tento index táhly převážně americké tituly. Vždyť samotné akcie Applu si polepšily o 89 %, čímž přispěly i k růstu indexů, v nichž mají rozhodující váhu.

msci
Globální akciový index. Zdroj: MSCI.com

Nejdelší růstový trend v historii akciových trhů má za sebou i index S&P 500 s meziročním ziskem 28,9 %.

graf vyvoje s&p500

S ohledem na pozitivní vývoj cen zlata a dalších drahých kovů nepřekvapí ani to, že nejvýkonnějším fondem byl s meziročním ziskem nad 40 % Franklin Gold and Precious Metals Fund investující do akcií těžařských společností a firem zpracovávajících drahé kovy.

graf ceny zlata

Dluhopisové fondy si také nevedly špatně, rok uzavřely s průměrným zhodnocením 3,91 %. Pohledem na regionální zaměření si nejlépe vedly podílové fondy v regionu střední a východní Evropy, nejhůře ty zaměřené na Asii.

S klesajícími úrokovými sazbami nově emitovaných dluhopisů roste tržní cena těch, které byly emitovány dříve. A tak si zisky připsaly i dluhopisové fondy.

Podle analytiků si tímto dluhopisové fondy své zisky vybraly dopředu, a tak (především ty konzervativnější) budou mít v dalším období problém.

Nejvýkonnější dluhopisové fondy loňského roku byly zaměřené na o něco rizikovější korporátní dluhopisy. Nad 16 % si připsaly KBC Bonds Corporates USD a podfond Amundi Funds Bond Global Corporate.

Fondy peněžního trhu proti inflaci bez šance

Fondy zaměřené na peněžní trh investují do cenných papírů s vysokou likviditou a krátkou splatností. Jde o vklady u bank, z dluhových nástrojů pak o korporátní, institucionální a státní dluhopisy nebo státní pokladniční poukázky.

Fondy peněžního trhu si v loňském roce připsaly v průměru 1,21 %. Na přibližně tříprocentní inflaci to zkrátka nestačí.

Nemovitostní fondy jako alternativa k investičním nemovitostem

Jako alternativu k jiným typům fondů mohou konzervativnější investoři zvolit investici do nemovitostních fondů. Těm se daří velmi dobře. Minimální měsíční investice přitom startují na 500 Kč.

Sice si tyto fondy meziročně o 6,9 % pohoršily, v pětiletém srovnání si ale polepšily v průměru okolo 11,70 %. U obdobných typů investic je totiž nutné počítat s tím, že přináší zisky až v delším časovém horizontu.

Zdroj: depositphotos.com

nemovitosti fondy

Drobným investorům jsou v dnešní době k dispozici jak fondy orientující se na rezidenční nemovitosti, tak i nemovitosti komerční. Fondů učených drobným investorům je aktuálně na českém trhu jedenáct.

V abecedním pořadí se jedná o Conseq Realitní fond, Creditas nemovitostní fond, Czech Real Estate Investment Fund (Czech Fund), ČS nemovitostní fond, Fond ZDR Investments Public, IAD Korunový realitní fond, Investika realitní fond, Raiffeisen realitní fond, Realita nemovitostní fond (Tesla investiční společnost), Trigea (Partners) a ZFP realitní fond.

Příkladem zajímavého výnosu může být fond Conseq Realitní fond, který meziročně přinesl 6,27 %. Do portfolia tohoto fondu patří především komerční, administrativní, průmyslové i rezidenční reality v Praze a dalších velkých českých městech.

Výnosnost Conseq realitního fondu (CZK)

conseq rentabilita
Zdroj: Conseq.cz

Výkonnost většiny ostatních podílových fondů je závislá výhradně na vývoji cen podkladového aktiva. Nemovitostní fondy získávají jednak inkasem nájemného, jednak vývojem ceny nemovitosti jako takové.

Jelikož nájemní smlouvy většinou obsahují inflační doložku, dokážou nemovitostní fondy přinést v průměru 5 % ročně, a tak inflaci překonat.

Úrokové sazby hypoték jsou stále nízké, přitom se ale raketovým tempem zvyšují jak ceny nemovitostí, tak nájemné. Investování prostřednictvím nemovitostních fondů odbourá nutnost investiční nemovitost udržovat anebo vymáhat z nájemce nezaplacené nájemné. Správa je přenechána profesionálním firmám.

Fond obvykle neskupuje celé nemovitosti, ale cenné papíry firem, které nemovitost vlastní. Tím se dokáže vyhnout dani z nabytí nemovitostí i nutnosti změn v nájemních smlouvách.

Líbil se vám tento článek?
14
0

Autor

Finančnímu managementu se věnuji od roku 2006. Posledních pět let (nejen) o finančních tématech také píšu. Baví mne hledat souvislosti mezi čísly a podnikovými procesy. Zajímají mne především korporátní finance, dluhopisy nebo investice do drahých kovů.

Sdílejte tento článek

Mohlo by vás zajímat

Diskuze (0 komentářů)

Připojte se k diskuzi

Tento článek zatím nikdo neokomentoval. Přihlašte se a buďte první! Napište svůj názor a zahajte diskuzi.

Recenze
TOP Nejlepší brokeři
Při obchodování CFD s tímto poskytovatelem ztrácí 76 % účtů retailových investorů peníze.
U 66,02 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
Při investování a obchodování hrozí ztráty. Vaše investice mohou stoupat i klesat a můžete získat zpět méně, než jste investovali.
U 51 % retailových investorů došlo při obchodování CFD u této společnosti ke vzniku ztráty.
Investování zahrnuje rizika ztrát.‎