Začněte psát a výsledky vyhledávání se zobrazí zde...

(13) Investovali jsme 100 000 Kč do kryptoměn: Proč v době nejistoty Bitcoin roste?

Publikováno
(13) Investovali jsme 100 000 Kč do kryptoměn: Proč v době nejistoty Bitcoin roste?
Zdroj: Depositphotos.com

Světem zmítá panika kolem nemoci Covid-19, americká lehká ropa se prodává za mínus 32 dolarů, odhady počtu nezaměstnaných v USA jsou na úrovni 32 milionů. Dost možná stojíme na prahu obrovské ekonomické krize a i přesto Bitcoin roste.

Na následujících řádcích se pokusíme odpovědět, proč tomu tak je. Nejdříve si ale zhodnotíme naši 100 000 Kč investici. Jak její vývoj probíhá a co čekáme dál?

Vývoj celkové hodnoty naší investice do kryptoměn po 1 roce – 110 700 Kč

Vývoj naší investice

Právě uběhl 12. měsíc od nákupu kryptoměn pro tento experiment. Pokud nás sledujete již delší dobu, určitě víte, že se každý měsíc vracíme se zhodnocením aktuální situace.

Momentálně jsme ve zhruba 10% zisku, portfolio má tedy nyní hodnotu 110 700 Kč. Když pomineme realizovatelné zisky v létě minulého roku a ošklivé ztráty z minulého měsíce, i tak to rozhodně není špatný výsledek.

Aktuální zhodnocení kryptoměn v rámci našeho portfolia

  • Bitcoin – Vloženo 20 000 Kč, nyní v hodnotě: 37 000 Kč (↑ 85 %).
  • Ostatní kryptoměny – Vloženo 80 000 Kč, nyní v hodnotě: 73 700 Kč (↓ 8 %).
  • Zlato – Vloženo 20 170 Kč, nyní zhruba v hodnotě: 30 000 Kč (↑ 50 %). Nezapočítává se do celkové hodnoty portfolia.

A co se vlastně v dubnu stalo?

Vstupy institucí pokračují

Ve světě kryptoměn existuje jeden sekundární indikátor, který má prozatím větší váhu, než mají ostatní. Tím je tržní kapitalizace největšího stablecoinu, který je znám jako Tether (USDT).

USDT pochází z dílny burzy Bitfinex, která má za sebou dlouhou historii. Bitfinex jako jeden z prvních subjektů pochopil potřebu cenově stabilní kryptoměny a vytvořil tak Tether (USDT). V podstatě se jedná o token, který je 1:1 navázán na dolar. Tedy 1 USDT = 1 USD. Většinou.

Kapitalizace Tetheru jako sekundární indikátor

A právě kvůli svému fungování je celková kapitalizace Tetheru (celkový objem tokenů USDT v oběhu) kvalitním indikátorem přílivu nových peněz, a to obzvláště ze strany institucí.

Velmi zjednodušeně: Když chce větší firma/investor koupit kryptoměny, nejdříve si smění své dolary na tethery, které se vytvoří na základě uzamknutých reálných dolarů, a ty si převede na burzu. Za ně poté může, až uzná za vhodné, do krypto-trhu nastoupit.

Tether tak prakticky funguje jako indikátor zájmu velkých firem, což například potvrdil i Jesse Powell (CEO burzy Kraken).

Dle jeho slov je vidět, že při růstu kapitalizace USDT roste i počet dolarů/eur poslaných na jejich burzu a vlastně obecně všechny ostatní burzy s bankovními účty.

Rostoucí kapitalizace USDT předvídá růst ceny BTC
Rostoucí kapitalizace USDT předvídá růst ceny BTC

Na obrázku výše můžete vidět, že pokud v historii klesala kapitalizace Tetheru, BTC následně padal. Pokud naopak rostla, cena Bitcoinu se zpožděním následovala.

A za posledních pár týdnů vzrostla reálná kapitalizace na 7.7 miliardy dolarů, což je nárůst o cca 85 % (TradingView updatuje kapitalizaci pomaleji, proto zde ještě není zanesena).

Investoři se báli

Dalším důvodem pro vzestup kryptoměn a zejména Bitcoinu byl všudypřítomný strach. Všichni jistě znají základní poučku, že nakupovat se má, v ulicích teče krev.

Toto rčení v podstatě říká, že pokud se většina bojí, ceny klesají, a je ideální čas pro nákup. A právě tímto heslem se řídí instituce.

Většina malých investorů se při propadu klepala strachy a místo toho, aby navyšovali své pozice, začali prodávat za nízkou cenu, aby se hodnota jejich portfolia dále nepropadala.

Toho samozřejmě využili chytřejší hráči, kteří za levno nakoupili. Vždyť 13. 3. 2020 bylo možné bitcoin koupit za 4500 dolarů, což je polovina jeho nynější ceny!

Jedná se o klasickou kontraindikaci trhu. Pokud se většina bojí, že BTC půjde na nulu, tak je pravý čas na to nakupovat. Pokud většina bude věřit, že BTC půjde na milion dolarů, tak je čas prodávat.

Brutální pákové pozice

Hitem kryptoměnového prostoru posledních dvou let jsou tzv. Leveraged burzy. Ty umožňují obchodovat obvykle futures kontrakty s využitím vysoké finanční páky. Mezi nejznámější takové burzy patří Bitmex, Bybit, ale např. i futures na Binance.

Obvykle je maximální páka zastropována na 100násobek investované hodnoty. Binance ale nabízí např. až 125násobek a dle posledních zpráv se BitMEX chystá svoji páku zvýšit dokonce na 250násobek..

Díky tomu, že mnoho nováčků zamířilo rovnou na tyto burzy, vytvořila se obrovská příležitost k přesunu bohatství. Nezkušení obchodníci zde často otevírají pozice s brutální pákou a díky tomu se stanou snadnou kořistí pro neregulované burzy a institucionální investory, kteří je z těchto pozic dokáží dostat ven větším pohybem ceny.

To je spojeno i s předchozím bodem, kdy většina otevírala short pozice v očekávání dalšího propadu. Rostoucí cena pak pozice využívající velkých pák prostě zlikvidovala.

Korelace s akciemi

V posledních týdnech a měsících je vidět, že cena BTC poměrně silně koreluje i s akciovými trhy. To není úplně obvyklé, protože normálně spolu tyto dva trhy nekorelují prakticky vůbec.

A akciím se teď dostává masivní podpory ze strany států, o které jsme mluvili minulý měsíc.

V USA se stát rozhodl bojovat s dopady koronaviru pomocí stimulačních balíčků. Ty mají nyní dohromady hodnotu přibližně 6 bilionů dolarů (to není chyba v překladu, opravdu se jedná o 6 bilionů, tedy 6 000 000 000 000).

Tento bezprecedentní krok prozatím propad klasických trhů zastavil.

Státy mají prakticky neomezenou možnost tisknutí nových peněz. A právě to momentálně pomáhá trhům se a momentálně korelující Bitcoin se veze na stejné vlně.

Hezké video na téma korelace akcií a kryptoměn od Kicoma

Monetární politika a halving

Jenže tisknutí peněz není samospásné. Státy jsou extrémně předlužené a dříve nebo později může trhy zasáhnout poznání, že nynější dluhy nebude nikdy možné splatit.

Tisknutí peněz je pouhou záplatou na porouchaný mechanismus a dále prohlubuje dluhový problém. Odpovězte si sami, co přijde za 10 let, až nastane další krize? Vytiskne se ne 6 bilionů, ale 6 bambilionů? A co o 10 let později?

A přesně proti tomu stojí Bitcoin. Nezávislý finanční systém s konsensuálními pravidly, který je otevřen úplně každému. Přesně tohle byl totiž důvod, proč BTC vznikl v první řadě. Ale to jistě víte, pokud jste si přečetli náš ebook Fenomén Bitcoin (zdarma).

K tomu všemu je za dveřmi velká událost. Halving, který proběhne už za týden, 12. 5. 2020. Inflace BTC se tak sníží na polovinu.

Bitcoin má maximální počet mincí 21 milionů a nikdy jich nebude více. A tato vzácnost mu také dává svoji hodnotu. Stále více lidí tak přechází do světa kryptoměn, protože ztrácí důvěru ve vládu ovládané peníze.

Změny v našem portfoliu

cardanoAčkoli jsme v minulosti zmiňovali, že v našem portfoliu nechceme dělat moc změn, aby bylo opravdu reálným obrazem trhu a portfolia pasivního investora, v dubnu jsme změny provedli.

Proč vlastně? Jednoduše pokud se někdo z našich čtenářů o kryptoměny teprve teď začíná zajímat, pravděpodobně naráží na úplně jiné projekty, než ICO z roku 2017, mezi které patří i některé části našeho portfolia.

A protože chceme být co nejaktuálnější a užiteční, vyřadili jsme projekty, které se ať už z hlediska ceny, sentimentu nebo vývoje moc neposunují.

Jaké změny tedy proběhly? Prodali jsme Dash a Verge, které jsme vyměnili za Cardano, o kterém jsme psali předminulý měsíc, a které naopak z pohledu vývoje vypadá lépe.

Věříme, že to bude pro naše portfolio posun vpřed. Na tzv. alt season si ale ještě počkáme.

Co bude dál?

Nikdo neví přesně. Jedno je ale jisté. Ještě to bude zajímavé. Sledujte proto každý pátek zde na Finexu aktuální situaci z pohledu technických analýz, které připravuje Blockspace.

My situaci vidíme podobně jako Filbfilb

predikce bitcoin
Predikce dle analytika Filbifilb (Zdroj)

Na grafu výše vidíte pravděpodobný vývoj ceny bitcoinu v následujících měsících. Připravil ho Filbfilb, autor legendární analýzy z roku 2018, která naprosto přesně předpověděla dno propadu a následný vzestup.

Jak říká Pavel Niedoba, zakladatel směnárny SimpleCoin, i VY byste měli nějaké bitcoiny vlastnit. Více v rozhovoru zde: Jsme teď na potenciálním dně, říká zakladatel směnárny Simplecoin.

A jak jste na tom vy? Jaký máte na aktuální situaci na trzích názor? A co si myslíte o tomto článku? Dejte nám vědět v komentářích níže!

.

Kde Bitcoin a další kryptoměny koupit?

Chcete v tom být s námi? Podívejte se na námi prověřené kryptoměnové směnárny:

Favorit redakce

Výhody
  • Snadný nákup kryptoměn
  • Ověřená česká firma
Nevýhody
  • Pouze 9 kryptoměn na výběr
  • Nenabízí platbu platební kartou

.
Pozor: V rámci seriálu Investovali jsme 100 000 Kč do kryptoměn jsme investovali opravdové peníze se snahou je zhodnotit. Kryptoměny jsou rizikovou investicí a nechceme tímto nabádat nikoho k podobnému jednání. Neručíme za případně vzniklé ztráty. Pokud se sami rozhodnete do kryptoměn peníze vložit, sami se rozhodněte na velikosti vašeho vkladu, protože je možné, zejména v případě špatného zacházení s nimi, o vše přijít.

Líbil se vám tento článek?
12
2

Autor

Vojtěch se snaží čtenářům přinášet nejen kvalitní vzdělávací a aktuální obsah ze světa financí, ale také data, nástroje a zkušenosti z praxe.

Jeho záměrem je, aby byl Finex.cz platformou, která je užitečná jak pro začátečníky, tak pro zkušené investory. Sám se věnuje neustálému rozšiřování a zlepšování celého portálu tak, aby stále odpovídal zvyšujícím se potřebám rostoucího množství čtenářů.

Své zkušenosti ze světa financí získal při studiích na Vysoké škole ekonomie a managementu, návštěvami desítek finančních konferencí po celé Evropě ale také praxí a správou svých vlastních investic. Jeho osobní investiční portfolio zahrnuje zejména kryptoměny a akcie, ale v menší míře i nemovitosti a další méně konvenční typy investic.

“Našim cílem není čtenáře jen informovat, ale také inspirovat, vzdělat a pomoci jim zhodnotit jejich peníze. Máme za sebou roky dobrých výsledků, ale stále před sebou vidíme i další vzrušující cestu.”

Přečíst více

Sdílejte tento článek

Mohlo by vás zajímat

Diskuze (2 komentáře)

Připojte se k diskuzi

Pro přidání komentáře se prosím přihlašte ke svému uživatelskému účtu.

Martin

Zdravím na Bitfinex je páka jen 1:5 na BTC a altcoin jako je IOTA jen 1:3

Ted

To je dobry, 10% nenajdete nikde jinde. Drzim palce.