Pod tímto profilem publikují články a recenze autoři stránek Finex.cz a další redaktoři nebo hosté, kteří nejsou stálými autory.
S neustále měnící se cenou kryptoměn přichází na trh nejistota. Obchodníci všeobecně čekají, že ceny bitcoinu porostou. Ve skutečnosti však už více než rok stále klesají! Jakou má bitcoin opravdu budoucnost?
Vyzpovídali jsme pro vás zakladatele první české kryptoměnové směnárny Simplecoin, Pavla Niedobu. V rozhovoru jsme zabrousili i do témat, jako je problematika státem emitovaných peněz, rozdíly mezi českými směnárnami a nebo výhody těžby kryptoměn.
Proč nemá Pavel rád Lamborghini? Kolik do bitcoinu investovat? Co odlišuje směnárnu Simplecoin od ostatních směnáren na trhu? To a ještě více se dočtete v našem exkluzivním rozhovoru!
Sám jsem se o Bitcoinu dozvěděl v roce 2013, když cena prudce stoupala. Své první bitcoiny jsem si koupil na “super” české směnárně BitCash za cenu 3 000 Kč… cena měsíc po tom byla 8 000 Kč a já měl 10 BTC, takže to bylo super, říkal jsem si, že jsem vydělal spoustu peněz.
Problém byl, když se jeden den na stránkách BitCash objevilo, že byli vykradeni a že je všechno pryč. A já udělal tu zásadní chybu, že jsem všechny coiny držel u nich. Oni prostě řekli, že je všechno pryč a že za nic nemůžou. To mě teda namíchlo..
Bavil jsem se o tom se sousedem a ten za mnou potom přišel s tím, že si uděláme vlastní burzu, když žádná jiná česká není. Jenže burza je složitá, je třeba programovat orderbook a tak dále. Sebevědomě mi řekl, že za 3 týdny mi naprogramuje směnárnu, což bude jednodušší, než burza.
Jak řekl, tak se stalo. Za 3 týdny jsme měli směnárnu, založili firmu a bylo to. V tu dobu jsem ještě pracoval ve Spořitelně. Tam jsem se vymluvil, že jdu na záchod, odběhl jsem do kavárny vedle podepsat všechny smlouvy a papíry, a směnárna byla na světě.
Ten den jsme spustili pár reklam na AdWords a druhý den nám začaly chodit peníze. Nejprve jsme prodali bitcoiny, které jsme ještě tehdy osobně koupili od Františka Fuky. Pak někdo další u nás začal bitcoiny prodávat, a tak nějak samo se to rozběhlo. Na začátku to tedy byl obrovský punk, všechny objednávky jsme evidovali do excelové tabulky, odbavovali ručně a k tomu jsme chodili do práce. Asi po měsíci jsem ale dal výpověď. Provozování Simplecoinu tedy moc ztrátové nebylo.
Nějaké množství u sebe stále držíme, ale nespekulujeme. Držíme několik coinů, abychom byli schopni rychle odbavit objednávky z vlastních peněženek. Jednoduše: když u nás nějaký klient prodá bitcoin, držíme ho do doby, než si ho koupí někdo jiný. Otáčí se to docela rychle.
Když ale držíme na noc nějaký velký objem kryptoměn, radši si je přesuneme na burzu a v případě poklesu je prodáváme a vystupujeme do fiatu, abychom zbytečně neriskovali. Nejsme ale jako jiné směnárny, kde člověk provede nákup, objednávka se automaticky přepošle na nějakou jinou burzu a směnárna si jen přidá marži za zprostředkování prodeje.
Jsme jednoznačně největší. Dále nemáme jen bitcoin ale i jiné kryptoměny. A kromě toho máme i o něco lepší ceny, než jiné české směnárny – teď se v tom tak trochu předháníme. :-) Máme ale i lepší zákaznickou podporu a tím si jsem jistý. U nás sedí operátor dennodenně od 9:00 do 21:00 včetně víkendu. Dalo by se tedy říct, že jsme nejlepší asi ve všem.
My jsme ještě v roce 2017 na CoinMate obchodovali docela dost, protože jsme měli účty u stejné banky. Kromě toho jsme tam občas i prováděli arbitráže, kdy jsme kupovali coiny na BitStampu či Krakenu a na CoinMate jsme je během chvíle prodali se ziskem.
Teď už ale Fio bohužel nemáme, takže tam neobchodujeme, ale možná tam znovu obchodovat začneme, když bude dobrá příležitost.
Teď jsou zrovna dvě velké věci, na kterých pracujeme. Budeme rozdělovat aplikaci na dvě aplikace – klient a server, kůli whitelabelu, který chystáme. Chceme totiž expandovat do dalších zemí jako Německo či Itálie, ale je to pro nás těžké, protože neznáme tamní regulace, banky, nemluvíme jejich jazykem a jednoduše nevíme, jak to tam chodí. Někdo z těchto zemí si od nás tedy koupí whitelabel řešení a bude si sám řešit marketing, podporu a tak dále. Dostane ale hotový celý systém stránek, směnárny, napojení na účetnictví, know-how.. Během jednoho či dvou měsíců od začátku tedy může normálně začít fungovat. Kdyby si to vše chtěl dělat sám, bude mu to trvat tak rok.
Druhou věcí je, že chceme vyrobit balanční systém typu peněženky. Člověk tedy bude moci držet několik kryptoměn přímo na svém účtu u Simplecoin a nebude si je muset ihned posílat na svoji peněženku, jak tomu bylo doposud. Bude to probíhat trochu jinak, než teď. Člověk pošle peníze na svůj účet a až bude chtít, směnu u nás provede instantně. Kdykoli si pak z účtu vybere své peníze v kryptoměně nebo ve fiatu. Takže to bude poměrně velká změna fungování naší platformy.
Rozdíl v zájmu je samozřejmě markantní. V té době jsme zpracovávali několik set objednávek denně, což bylo dost práce. Dnes je to nějakých 10-15 %, takže by se dalo říct, že stejně s cenou upadá o Bitcoin i zájem. Minulý měsíc, březen 2019, byl pro nás jeden z nejhorších měsíců v historii.
Samozřejmě ale převažuje zájem o kryptoměny, nejvíce lidí u nás tedy kryptoměny kupuje, moc lidí je u nás neprodává, i když i takoví jsou. To je trochu paradox, protože třeba v tom roce 2017 byly všechny indikátory na maximu, ceny rostly o stovky procent a lidé nakupovali jako šílení. Teď je ale bitcoin dole, oproti maximům je poměrně levný a nikdo se do nákupů nehrne, což je podle mě chyba. Proč by ale kupovali něco, co ztratilo 85 % své hodnoty? Všichni chytří obchodníci poradí: když něco tak moc spadne, kupte to! Lidé jsou ale už prostě takoví a nakoupí znovu až na 20 000 dolarech…
Rád bych řekl, že by se mohlo opakovat to samé, jako v roce 2015, a jsme teď někde okolo toho potenciálního dna. Neříkám, že už ceny nemohou klesnout, pravděpodobně ještě trochu klesnou, ale ten trend by se mohl postupně otáčet. Nicméně do toho vstupují faktory jako např. další ekonomická krize kvůli předluženosti všech bank, záporným úrokovým sazbám, brexitu, zpomalujícímu průmyslu, kuckající Číně…
Ale co udělá bitcoin, když NASDAQ klesne o 30%? To je velká otázka. Prodají tradeři akcie a půjdou s penězmi do krypta? Spíš ne. Ale v akciích je hrozně moc peněz, a i kdyby to udělalo 5 procent traderů, stejně se trh nadzvedne a to přesvědčí dalších 5 %. Kdyby se to stalo, za 2 roky můžeme všichni rentovat a koupit si lambo. I když teda nevím, co s tím všichni mají, to je tak nešikovný auto, dřete zadkem po silnici… :-)
Dalo by se do té predikce započítat i půlení odměn na Litecoinu, které přijde brzy a za rok a něco přijde také půlení Bitcoinu. Což by mohly být události, které cenou pohnou. Minimálně v minulosti se to stalo. Sice se to nezdá, ale 12.5 vytěžených BTC každých 10 minut je pořád hrozně moc.
Myslím si, že krypto celkově má velkou budoucnost. Zda je budoucnost zrovna Bitcoin, to je otázka. Je to první coin, který má řadu slabin, ale i řadu pozitiv. Např. Bitcoin se prostě nechce měnit a vždycky to bude ten samý Bitcoin, jako je teď. Na rozdíl od Etherea.
S využitím Lightning Network se může Bitcoin i rozšířit a používat i na dennodenní transakce, ale spíše si myslím, že zrovna Bitcoin bude takový dlouhodobý coin pro uchování hodnoty. Pokud totiž bude zachováno těžení tak, jak teď probíhá, tak to bitcoinu dává bezprecedentní bezpečnost.
Každopádně si myslím, že jsme teď někde, kde internet byl v roce 2000. Já to psal teď na Roklen a myslím si, že “bitcoin a banky” je to samé jako byl “email a dopisy”. Finanční služby jsou logickým vyústěním internetu a banka už prakticky není potřeba.
Lidem to nevadí? Že když mají peníze “bezpečně” uložené v bance, tak ty peníze ani nejsou jejich, ale banky, která s nimi gambluje? Oni je půjčují dál, investují je,… a když se něco pokazí, tak to sice jistí stát, ale když ani stát ty peníze nemá, tak je jednoduše natiskne a bude po problému… Stává se, že banky krachují. Podívejte se na rok 2008, kdy lidé přišli o peníze, o spousty peněz. Mohlo za to pár jednotlivců a finančních institucí a gamble ostatních bank, které investovaly do zdánlivě výhodných derivátů na tři AAA. Tam samozřejmě bylo něco špatně.. nejsou zisky bez rizika a to platí i pro banky.
Vezměte 10 % svých úspor a kupte si bitcoin! Já to radím i svým rodičům, doba tomu přeje – i kdyby šlo krypto dolů, přijdete maximálně o 10 %. Kdyby šlo nahoru, můžete mít 200-300 % a to jsem poměrně konzervativní. Pro bitcoin 100% růst není nic nemožného.
Dále bych chtěl poradit, aby se lidi zajímali, jak fungují peníze. Spousta lidí se ptá: “Co je to bitcoin? Vždyť to je jen nějaký program. Jak si na to můžu sáhnout?” a přitom se nikdo neptá na to, co je to koruna. To, že je to pouze informace, se kterou manipuluje ČNB, která se může jeden den probudit a zvýšit úroky, což má vliv na cenu bydlení, hypoték, o to se nikdo nezajímá. ČNB si jednoduše můžou ze dne na den říct, že vytisknou miliardy, koupí za to eura, ty si dají na účet a budou na nich sedět. To, že na tom proděláme, to nám je jedno, protože my jsme ČNB.
Mně bitcoin zrovna v tomto přijde daleko transparentnější. Je tam open-source kód, který si kdokoli může zkontrolovat, nikdo ho nemůže jen tak ovlivnit, nikdo si peníze jen tak nenatiskne a nikdo vám je na účtě nezablokuje jako třeba nám, když nám Raiffaisen banka na účtu stisknutím jednoho tlačítka udělala disponibilní zůstatek minus 9 miliard Kč.
Děkujeme za rozhovor!
Pod tímto profilem publikují články a recenze autoři stránek Finex.cz a další redaktoři nebo hosté, kteří nejsou stálými autory.
Pro přidání komentáře se prosím přihlašte ke svému uživatelskému účtu.
Vypadá to, že p. Niedoba opravdu ví, o čem mluví. O tom, že jsme na dně nás formou tohoto článku informoval 25. 4, kdy cena byla cca 5000 dol. Dnes jsme na bezmála 10000. Děkujeme :-))
Super rozhovor! Víc takových prosím. Jsou to skvělé informace, které se člověk jen tak nedozví.
Děkujeme za komentář.
Bitcoin…Bitcoin…Bitcoin, slyším to na každém rohu. To si vážně všichni myslíte, že si koupíte za 20.000 Kč a za 2 roky z toho budete mít Lambo? Já vám řeknu co se stane. Krypto půjde do pr*ele a vy na tom proděláte kalhoty.
Aleš