Začněte psát a výsledky vyhledávání se zobrazí zde...

(1) Investovali jsme 100 000 Kč do kryptoměn: Představení portfolia

Publikováno

Kryptoměny jsou rizikovou, ale opravdu lákavou investicí. Ptáte se proč?

Každá investovaná koruna do digitální měny Ethereum v lednu 2017 se proměnila na 114 korun v prosinci 2017.

S investovanými 10 000 Kč byste tedy ani ne za rok měli přes 1 000 000 Kč zisk a to je pouze jeden příklad.

Pokud někdo do kryptoměn investoval už v roce 2016 nebo ještě dříve, je nyní pravděpodobně multi-milionář. Možná návratnost těchto investic je obrovská.

A ačkoli se v kryptoměnách pohybujeme již několik let a sami už dlouho nějaké držíme, abychom konečně roztrhli debatu o tom, zda je dobrý nápad do nich své peníze vložit, rozhodli jsme se jako Finex.cz investovat do kryptoměn 100 000 Kč.

Naši investici budeme také každý měsíc transparentně monitorovat. Jen tak budeme schopni na reálných datech a příkladech ukázat, zda je investice do kryptoměn dobrý nápad, nebo ne.

Do jakých kryptoměn investujeme?

Dle stránek CoinMarketCap nyní existují tisíce všemožných kryptoměn a digitálních tokenů a samozřejmě ne všechny mají potenciál pro další růst.

Naším cílem bylo investici dobře diverzifikovat mezi různé kryptoměny, které mají jak dobrou historii a pověst, tak jsou zároveň i dobrými adepty pro další růst.

Mezi jednotlivými kryptoměnami a tokeny jsou velké rozdíly. Některé jsou vybudovány hlavně pro ultra-rychlé a levné transakce (Stellar Lumens) jiné se soustředí na soukromí a anonymitu (Monero) a další mají za sebou samostatný projekt, jako např. prohlížeč Brave v případě Basic Attention Tokenu.

Jaké konkrétní kryptoměny jsme si pro investici vybrali?

Kryptoměnové portfolio Finex.cz

Aby byl tento seriál zajímavější a abychom diverzifikovali svoji investici, rozdělili jsme 100 000 Kč mezi celkem 16 pečlivě vybraných kryptoměn, které splňují všechna naše kriteria a zároveň má každá trochu jiný cíl.

Poznámka

POZOR: Toto portfolio již nedržíme. Po 3 letech jsme naši investici přehodnotili. Jaké kryptoměny držíme nyní? A jakou má naše portfolio hodnotu? To se dozvíte v článku Představení nového portfolia.

Kvalitní a již fungující projekty v našem portfoliu

 • 20 000 Kč = Bitcoin (0.165 BTC @ 5319 USD)
  bitcoinBitcoin je největší, nejstarší a nejznámější kryptoměna. Na základě pohybů jeho ceny se často ubírá celý trh. Jeho tržní kapitalizace je na trhu kryptoměn nadpoloviční a proto by v portfoliu neměl chybět.
 • 15 000 Kč = Litecoin (9 LTC @ 73.75 USD)
  litecoinDalší z hodně známých kryptoměn, která se dle kapitalizace momentálně nachází na 5. místě. Jedná se o upravenou a zrychlenou verzi Bitcoinu. Brzký halving by mohl ceně Litecoinu pomoci vzhůru.
 • 10 000 Kč = Ethereum (2.75 ETH @ 159.23 USD)
  ethereumDle kapitalizace 2. největší kryptoměna, která v roce 2017 zažila obrovský tisíciprocentní růst. Dnes se jeho cena pohybuje na cca 12 % dosavadního maxima. V síti ETH denně probíhá téměř 2x více transakcí než v síti Bitcoinu.
 • 10 000 Kč = Monero (7 XMR @ 62.12 USD)
  moneroTřetí zástupce tzv. Karlovy svaté trojice. Hlavním cílem je anonymizace transakcí a zajištění soukromí.
 • 5 000 Kč = XRP (700 XRP @ 0.3 USD)
  xrpJedná se o jeden z nejznámějších projektů s 2. nejvyšší tržní kapitalizací. Je však vysoce centralizovaný a předtěžený, což mu jako “kryptoměně” moc důvěry nepřidává. Na druhou stranu má alespoň společnost Ripple Labs má velký zájem na posouvání tohoto coinu dále.
 • 5 000 Kč = Binance Coin (10 BNB @ 21.97 USD)
  binance coinVlastní token burzy Binance, který již od svého založení zažívá obrovské a stabilní růsty. Dal by se přirovnat k akcii společnosti Binance. Společnost ho “pálí”, ale také dále rozvíjí, což cenu zvyšuje. Nedávno přesedlal ze systému ERC-20 na vlastní Binance Chain.
 • 5 500 Kč = Cardano (5167 ADA @ 0.042 USD)
  cardano adaProjekt Cardano patří mezi nejslibnější kryptoměny posledních let. Cílem jeho tvůrců z řad akademiků je vytvořit systém pro zprostředkování smart kontraktů a vzájemnou směnitelnost všech existujících kryptoměn. Cardano má být zároveň systémem s důslednou regulací kódu, avšak za současného zachování naprosté anonymity jeho uživatelů.
 • 7 000 Kč = Decentraland MANA (10 012 MANA @ 0.031 USD)
  decentraland mana Projekt Decentraland běží již více než 2 roky, ale ve skutečnosti ještě nemá funkční produkt, který by veřejnost mohla využívat. Ten by však měl již brzy přijít a věříme, že teprve pak začne cena nejen tokenu MANA, ale i parcel v tomto světě takových, růst. Přikoupeno za ETC a ZRX (více info zde).
 • 5 000 Kč = Stellar Lumens (2200 XLM @ 0.0998 USD)
  stellar lumensKryptoměna se světelně rychlými transakcemi. Jedná se o přímého konkurenta XRP. Oba projekty mají spoustu podepsaných partnerství s velkými firmami a bude zajímavé sledovat jak se jim povede.
  Všechny mince DASH jsme z portfolia vyřadili. Více info zde.
 • 5 000 Kč = Dash (2 DASH @ 110.55 USD)
  dashDash je jednou z top 15 kryptoměn. Jedná se o transakční kryptoměnu s rychlými, levnými a privátními transakcemi. Momentálně se cena pohybuje okolo 7 % jejího maxima, což otevírá velký prostor pro růst. 
  Všechny mince DASH jsme z portfolia vyřadili. Více info zde.
 • 5 000 Kč = Ethereum Classic (38 ETC @ 5.8 USD)
  ethereum classicJako doplněk k ETH jsme zvolili ETC. Jeho odštěpenou verzi, která vznikla jako nesouhlas se změnami souvisejícími s hackem sítě Etherea. I tak se však na ETC stále pracuje a neměli bychom na něj zapomínat.
  Všechny tokeny ETC jsme z portfolia vyřadili. Více info zde.

Méně známé kryptoměny v našem portfoliu

 • 8 750 Kč = Polkadot (20 @ 20 USD)
  polkadot logoPolkadot je bezpochyby projekt s velkým potenciálem. Je to jeden z nejperspektivnějších kryptoměnových projektů propojených na sektor DeFi, který má za sebou skvělý a zkušený tým.
 • 3 000 Kč = Maker (0.25 MKR @ 530 USD)
  makerKryptoměna využitá pro krytí stablecoinu DAI, která má využitelný business-case. Jeho cena se v posledním roce moc neměnila a nyní se drží na cca 30 % své nejvyšší hodnoty. V případě nárůstu cen ETH a BTC pravděpodobně hodně poroste i cena MKR.
 • 3 500 Kč = Chainlink (20.5 LINK @ 7.34 USD)
  chainlinkVelmi nadějný projekt s velkým přesahem, který se snaží řešit tzv. problém oráklů, s funkčním prototypem, a škálou partnerství a již aktivních využití. Samotné LINK tokeny mají jasně v celém ekosystému jasně definované místo a jejich role je momentálně nezastupitelná.
 • 1 500 Kč = Yearn.finance (0.0031 @ 22 784 USD)
  yearn finance kryptoměna logoProjekt stojící na neustále rostoucí popularitě decentralizovaných financí (DeFi) který investorům přináší možnost zhodnotit své prostředky. Ve chvíli jeho koupě se nacházel ještě daleko od svého ATH.
 • 3 000 Kč = Tron (5 666 TRX @ 0.23 USD)
  tronProjekt obdobný Verge, jehož cílem je entertainment business. Justin Sun, jeho CEO, se snaží dělat vše pro propagaci Tronu. Stejně jako v minulém případě i zde je silná komunita, která krpytoměnu drží “nad vodou”.
  Všechny tokeny TRX jsme již prodali. Více info zde.
 • 3 000 Kč = IOTA (450 IOTA @ 0.29 USD)
  iotaV roce 2017 se jednalo o hodně slibný projekt s úplně jiným přístupem. Oznamovány byly obrovské spolupráce. Poté se jeh ocena významně propadla a nyní se nachází na 6 % ATH. Vývojáři na něm ale stále pracují a minulý týden proběhlo médii další velké partnerství se značkami Jaguar a Land Rover. Všechny mince IOTA jsme z portfolia vyřadili. Více info zde.
 • 3 000 Kč = EOS (28 EOS @ 4.72 USD)
  eosS propadem o “pouhých” 75 % se jedná o stále žijící kryptoměnu, která se stále drží na předních příčkách dle kapitalizace, ale i dle Weiss Crypto Rating. Od jeho vydání je stále cena o 300 % výše a se svými dalšími projekty jako EOSfinex věříme tomu, že jeho zlaté časy teprve přijdou. Všechny tokeny EOS jsme z portfolia vyřadili. Více info zde.
 • 2 000 Kč = Dogecoin (34 900 DOGE @ 0.0025 USD)
  dogecoinIronicky vytvořená kryptoměna, jejíž cena nemá žádné pořádné opodstatnění. I tak se ale jedná o pravděpodobně nejlepší část z celého portfolia. To The Moon Dogecoin! Such currency. Much profit.  Všechny coiny DOGE jsme z portfolia vyřadili. Více info zde.
 • 3 000 Kč = 0x (475 ZRX @ 0.27 USD)
  zrx 0xZRX je jeden z prvních 6 coinů zalistovaných na známé burze Coinbase Pro, což mu přikládá na významnosti. S cílem tokenizovat klasická aktiva je nyní na 11 % svého dosavadního maxima.
  Všechny tokeny ZRX jsme z portfolia vyřadili. Více info zde.
 • 3 000 Kč = Verge (17 720 XVG @ 0.0074 USD)
  vergeHypecoin, který se snaží být anonymní kryptoměnou. Ve skutečnosti na něj byly ale úspěšně provedeny útoky. Jeho komunita je i přesto silná a věříme že v případě “bull runu” se může vyšplhat na několikanásobek své ceny.
  Všechny tokeny XVG jsme z portfolia vyřadili. Více info zde.

Bitcoin bývá navíc často přirovnáván ke zlatu jako budoucí uchovatel hodnoty. Abychom udělali seriál zajímavější, kromě kryptoměn jsme ještě investovali dalších 20 000 Kč do zlata a koupili si 20g slitek. V době nákupu byla cena zlata 1 304 USD/oz.

Co bude mít větší zhodnocení? Klasické zlato, nebo to digitální?

Nákup kryptoměn

investice do kryptomen u binance
Výpis kryptoměn u Binance ihned po nákupu

A jak jsme my nákup kryptoměn provedli?

Nejdříve bylo třeba získat bitcoiny. Ty kupujeme většinou na CoinMate.

Koupené BTC jsme poté převedli na největší kryptoměnovou burzu Binance, odkud jsme provedli nákup většiny ostatních zmíněných kryptoměn s výjimkou DOGE, který jsme koupili přes Changelly (ale je možné ho koupit i na českém ccShopu) a Makeru, který jsme koupili na Coinbase Pro.

Po nákupu jsme kryptoměny přesunuli do Trezoru, kde budou bezpečně uloženy.

Každý měsíc shrneme to nejdůležitější, co se na trhu událo a proč a jak to ovlivnilo cenu. Kromě dalších článků do této kategorie na webu budeme také shrnutí publikovat na Facebooku. Proto sledujte naši facebookovou stránku a uvidíte, jak se naší investici daří.

Náhled na pár z našich kryptoměn uložených v Trezoru

A pokud nám, stejně jako někdo v komentářích, nevěříte, že jsme tyto kryptoměny opravdu nakoupili, níže naleznete pár screenshotů z naší peněženky. :-)

Pozor: V rámci seriálu Investovali jsme 100 000 Kč do kryptoměn jsme investovali opravdové peníze se snahou je zhodnotit. Kryptoměny jsou rizikovou investicí a nechceme tímto nabádat nikoho k podobnému jednání. Neručíme za případně vzniklé ztráty. Pokud se sami rozhodnete do kryptoměn investovat, investujte vždy pouze tolik, kolik si můžete dovolit ztratit, aniž by vám to způsobilo problémy. Předtím, než se rozhodnete investici uskutečnit, dobře se seznamte se všemi možnými riziky. 

Další informace:

Líbil se vám tento článek?
17
0

Autor

Vojtěch se snaží čtenářům přinášet nejen kvalitní vzdělávací a aktuální obsah ze světa financí, ale také data, nástroje a zkušenosti z praxe.

Jeho záměrem je, aby byl Finex.cz platformou, která je užitečná jak pro začátečníky, tak pro zkušené investory. Sám se věnuje neustálému rozšiřování a zlepšování celého portálu tak, aby stále odpovídal zvyšujícím se potřebám rostoucího množství čtenářů.

Své zkušenosti ze světa financí získal při studiích na Vysoké škole ekonomie a managementu, návštěvami desítek finančních konferencích po celé Evropě ale také praxí a správou svých vlastních investic. Jeho osobní investiční portfolio zahrnuje zejména kryptoměny a akcie, ale také nemovitosti a další méně konvenční typy investic.

“Našim cílem není čtenáře jen informovat, ale také inspirovat, vzdělat a pomoci jim zhodnotit jejich peníze. Máme za sebou roky dobrých výsledků, ale stále před sebou vidíme i další vzrušující cestu.”

Přečíst více

Nadšenec do finančních trhů a aktivní investor s desetiletou historií, který se aktuálně soustředí na pasivní investování. Svůj hluboký zájem o finance a investice zhmotňuje do budování Finexu s jasným cílem – stát se nejlepší platformou svého druhu v Česku a na Slovensku.

Matěj věří, že Finex je místem, kde každý člověk s touhou investovat do své budoucnosti najde užitečné rady, návody i inspiraci.

“Cesta investora je náročná. Musíme se vzdělávat a věnovat hromadu času práci. Ale víte co? Ta nezávislost, svoboda a samozřejmě i výdělky za to opravdu stojí.”

Přečíst více

Sdílejte tento článek

Mohlo by vás zajímat

Diskuze (18 komentářů)

Připojte se k diskuzi

Pro přidání komentáře se prosím přihlašte ke svému uživatelskému účtu.

olda

jsem zvědavý na zhodnoceni třeba po třech měsících

Radek

Dobrý den,
jak jste prosím do Trezoru přemístili TRX, IOTA, EOS a BNB?
Jejich podporu nevidím.

Jinak skvělý počin, budu sledovat :)

Děkuji za odpověď!

Redakce Finex

Dobrý den, Radku. Přiznávám, že ne všechny kryptoměny máme v Trezoru. :-) TRX, EOS ani IOTA do něho vložit nejdou (ale do Ledgeru, který máme taky, ano). Co se týče BNB, tak jakožto ERC-20 token do Trezoru dříve vložit šel, ale ještě jsem s ním od spuštění Binance Chain nemanipuloval, ale pokud vím, mělo by to jít stále (viz zde).

Vojtěch, Finex.cz

Ladis

Přeji hodně štěstí ;) Naskočili jste v ideální moment.

Radek

Super nápad, jen do toho. Buď bude Finex bohatý :-D a nebo na mizině :-)

Jaroslav1975

Nějakej pořádnej důkaz, že jste investovali nemáte? To si může každej udělat ve photoshopu… moc vám nevěřím, ale tak nikomu svůj názor necpu

Redakce Finex

Díky za názor Jaroslave. V dalším dílu seriálu přijdeme s dalšími “důkazy”. Popravdě ale, proč bychom měli lhát…? :-)
Vojtěch, Finex.cz

Jaroslav

Sleduji Vás už dlouho a myslím si, že to co děláte, děláte správně. Věřím Vám a přeji hodně štěstí s Vaší investicí. Sám některé z těchto coinů mám – takže i mně by se růst hodil. ;-)
Přeji hezký den

Redakce Finex

Děkujeme za komentář Jaroslave, ať se daří i Vám! :-)

Dragon

:-D To určitě, “nakoupili jste” asi tak možná v Microsoft Excelu :-D

KateKateKate

Před pár týdny jsem se začala zajímat o kryptomeny, tak se mi tohle docela hodi tyjo. Říkala jsem si, že bych něco investovala ale nějak jsem na to ještě neměla odvahu, jsem posera. Budu vás chvilku sledovat ještě a kdyžtak do toho skočím taky…

Redakce Finex

Kate, doporučuji začít třeba s 500 Kč – je dobré si to nejdřív trochu osahat, aby člověk hned na začátku neudělal nějaký přešlap. Tuším že min. částka pro nákup u směnárny Simplecoin je 250 Kč. A jako peněženku pro začátek doporučuji BRD nebo Mycelium – to stačí. A až si budete jistější v kramflecích, pak se můžete pustit do větší investice. :-)
Vojtěch, Finex.cz

Martin Zhyrko

Upřimně jsem hodně zvědavý, jak se vaší investici povede. Taky bude zajímavé sledovat vývoj ceny bitcoinu a zlata a jejich celkové měsíční zhodnocení. Portfolio je to určitě zajímavé a kdybych měl udělat podobnou věc, budu ho mít z velké části stejné. Budu vás sledovat. Hodně štěstí.

Redakce Finex

Martine, díky za komentář. Můžete ještě říct, jaké kryptoměny byste v tomto portfoliu nahradil, nebo které byste přidal? :-)

Martin Zhyrko

Z kryptoměn bych přidal ještě Bitcoin Cash a NEO, jsou to takový moji miláčci. Jsem fanouškem drahých kovů, takže kromě kryptoměn bych si tam přidal ještě stříbro a možná pár akcií. Prostě bych to ještě více diversifikoval.

Redakce Finex

Díky za tipy Martine. BCH má za mě až moc turbulentní historii a nejistou budoucnost. NEO bylo původně v plánu, ale pak jsme ho nahradili jinou kryptoměnou. Přečtěte si např. článek zde, ten stinné stránky NEO pěkně shrnuje. Samozřejmě jsme se nerozhodli na základě jednoho názoru, ale vedlo nás k tomu více věcí. ;-)

Ohledně dalších typů aktiv – ty jsme momentálně zahrnovat nechtěli, jedná se o čistě kryptoměnové portfolium. (+ zlato pro porovnání s digitálním zlatem :-) )

Vojtěch, Finex.cz

Honza

Hodne štěstí ;-)

Milan

Hustý, tak to jsem teda zvědavej. Asi do toho půjdu s vama :D