Finex.cz logo
Hamburger menu Close menu
Finex » Kryptoměny » Verge (XVG) – Kurz, graf ceny, peněženka

Verge (XVG) – Kurz, graf ceny, peněženka

Graf kurzu Verge

CZK
USD
EUR

Informace o kryptoměně Verge

Verge je kryptoměna, která vznikla roku 2014 pod názvem DogecoinDark. Jejím hlavním zaměřením jsou anonymní transakce; tvůrci platformy usilují o to, aby IP adresy odesílatele a adresáta nebylo za žádných okolností možné vystopovat. K tomu Verge využívá systémy Tor a I2P, které IP adresy anonymizují přímo v peněžence.

Kryptoměna Verge vyniká rychlými transakcemi (průměr cca 5 sekund) a vysokým počtem jejich zpracování v jeden okamžik (v současnosti asi 100 transakcí za vteřinu). Verge je multialgoritmická kryptoměna – těžit ji můžete pomocí pěti různých hashovacích protokolů. Tokeny se těží pomocí PoW protokolu a jejich maximální počet je stanovený na 16,5 miliardy.

Obsah článku o Verge

1.K čemu Verge slouží?2.Verge: výhody a nevýhody3.Historie kryptoměny Verge4.Kde koupit kryptoměnu Verge (XVG)?5.Peněženka pro XVG 6.Těžba Verge tokenů7.Váš názor na XVG (Komentáře)

K čemu Verge slouží?

Posláním platformy Verge jsou anonymní transakce. O stejný cíl usiluje mj. i Monero nebo Zcash, na rozdíl od nich má ale Verge v rukou zásadní triumf; pro skrytí IP adres účastníků transakce využívá aplikace Tor (který je známý mj. jako platforma pro přístup na dark web) a I2P. K zašifrování adres dochází (na rozdíl od konkurenčních kryptoměn) už v softwarové peněžence – jejich seznam najdete na oficiálních stránkách kryptoměny (viz dále).

Verge tak přímo navazuje na jeden ze základních pilířů decentralizovaných aktiv, snaží se jej ale rozvinout a posunout dál. Zároveň u toho naráží – už z podstaty svého fungování – na mantinely zákona. Jako u řady dalších kryptoměn, i Verge čelí obavám ze zneužití pro páchání trestné činnosti.

XVG Verge wraith protocol

Jak funguje protokol Wraith u kryptoměny Verge

Této kritice se tvůrci platformy brání pomocí tzv. Wraith protokolu. Ten umožňuje přepínat mezi veřejným a privátním ledgerem. Verge umožňuje také transparentní převod; informace o povaze transakce (množství zaslaných tokenů) se do blockchainu zapíší vždy, podle nastavení Wraith protokolu je pak lze vyhledat i v blockchainovém záznamu.

Průměrná rychlost transakcí dosahuje v současnosti (červen 2019) 5 sekund. Za vteřinu zvládne platforma verifikovat až 100 transakcí, po implementaci chytrých kontraktů (viz dále) by se transakční kapacita měla navýšit až na 2 000 převodů za sekundu.

Verge podporuje tzv. atomic swaps – směnu tokenů různých kryptoměn bez účasti třetí strany (typicky burzy nebo směnárny). Peer-to-peer výměnu může držitel XVG tokenů provádět přímo ze své peněženky na jedné z mnoha decentralizovaných burz.

xvg verge kryptoměna atomic swap vysvetleni

Vysvětlení systému Atomic swaps

Verge: výhody a nevýhody

Přednosti Verge vycházejí ze zaměření platformy: umožňuje 100% anonymní transakce (na rozdíl od Monera dokonce i na smartphonu) a rychlý převod a počet zpracovaných transakcí za sekundu. Verge dosahuje vysoké transakční rychlosti i přesto, že verifikace převodů funguje na proof-of-work protokolu – vděčí za to implementaci technologie Simple Payment Verification.

Uživatelé kryptoměny chválí také nízký transakční poplatek, který činí 0,1 XVG a při kurzu 0,0093 $/XVG (hodnota k 19. červnu 2019) tak jeho cena činí 0,093 centu (2,1 haléře). Převod můžete provést např. i na Twitteru (návod zde) a dalších platformách.

Šifrování transakcí IP adresy přímo v peněžence je sice předností kryptoměny, zároveň ale představuje nevýhodu; kvůli specifickému zpracování převodu – se zapojením Tor a I2P protokolu – XVG tokeny (zatím) zatím neuložíte do hardwarových peněženek Trezor ani Ledger.

Zcela unikátní je těžba Verge tokenů. Pro mining si můžete vybrat z pětice hashovacích protokolů. Každý z nich umožňuje těžbu na různých hardwarových sestavách.

S Verge tokeny zaplatíte za služby a zboží na celé řadě stránek; na veřejnost prosákla především spolupráce kryptoměny se serverem Pornhub, Verge ale spolupracuje i s desítkami dalších vendorů – jejich seznam naleznete na https://vergecurrency.com/vendors/.

Hlavní nevýhodou Verge je nedůvěra laické i odborné veřejnosti. Od počátku se Verge potýká s kritikou ohledně možného zajišťování nelegálních transakcí a praní špinavých peněz. Obavy panují i kvůli nedostatečnému zabezpečení, kdy na blockchainu došlo k několika hackerským útokům a zcizení milionů tokenů.

Špatné světlo vrhá na Verge i skluz v zavádění nových prvků. Např. chytré kontrakty měly být podle slov vývojářů dostupné už od prosince 2018, jejich dokončení je ale stále v nedohlednu.

Historie kryptoměny Verge

Platforma Verge vznikla pod názvem DogecoinDark už v roce 2014, aby se o 2 roky později dočkala přejmenování na Verge Currency. Kvůli poněkud nešťastnému originálnímu pojmenování odvozuje většina lidí původ kryptoměny z populárního Dogecoinu, se kterým ale Verge nemá ve skutečnosti nic společného.

V pozadí Verge nestojí žádná organizace – jde o počin nadšenců z řad kryptoměnových těžařů a softwarových vývojářů, kteří se (na dobrovolné bázi) starají o běh platformy dodnes. Z tohoto důvodu nebyly tokeny předtěžené a neproběhlo ani Initial Coin Offering.

Samotný blockchain je open-source software. Pátou, aktualizovanou verzi „blackpaperu“ z ledna 2019 naleznete pod tímto odkazem.

V průběhu let čelil Verge několika hackerským útokům. Pozornost komunity si vyžádala dvojice krádeží tokenů v polovině roku 2018. Při první z nich, v dubnu 2018, odcizili útočníci prostřednictvím 51% útoku přes 250 tisíc XVG. Rychlou opravou protokolu pak došlo k hard forku, což společnost napravila synchronizací s elektronickými peněženkami uživatelů.

Důvěru v kryptoměnu pak podkopal útok, který se udál o několik týdnů později. 22. května hackeři 2018 odcizili hackeři pomocí DDoS útoku 35 milionů XVG tokenů v hodnotě 1,4 milionu dolarů.

Kde koupit kryptoměnu Verge (XVG)?

Verge tokeny můžete získat na řadě kryptoměnových burz. Z těch nejznámějších je za bitcoiny pořídíte na Binance a Bittrexu, za dolary je máte možnost zakoupit na burze Bitfinex.

Favorit redakce
 • Spousta kryptoměn na výběr
 • Opravdu funkční platforma
 • Zákaznická podpora má dlouhou odezvu
 • Vklad fiatu je zatížen poplatkem

Peněženka pro XVG 

Kvůli anonymizaci transakcí, které probíhá přímo v peněžence, uložíte tokeny jen ve vybraných aplikacích. Pro každodenní používání doporučují vývojáři Tor Electrum Wallet (dostupná je verze pro Windows a OS X). Existují i oficiální mobilní peněženky pro Android a iOS.

Úplný seznam doporučených peněženek naleznete tady.

Hardwarové peněženky Trezor a Ledger uložení XVG tokenů zatím nepodporují.

Těžba Verge tokenů

Mining XVG tokenů funguje na již zmíněném principu proof-of-work chybí tedy nodes, které známe např. u kryptoměny EOS. Kvůli vysokým nárokům na výpočetní výkon (probíhá na ASIC a GPU zařízeních) se vám domácí těžba příliš nevyplatí.

Doporučujeme raději zapojení do těžařských poolů. Díky pětici hashovacích algoritmů (Scrypt, X17, Lyra2rev2, myr-groestl, blake2s – každý má trochu odlišné hardwarové nároky) existuje mnoho mining poolů. Jejich pravidelně aktualizovaný seznam najdete na oficiálních stránkách Verge.

Verge prochází pravidelným halvingem. Konečný počet tokenů je 16,5 miliardy (k 25. 6. 2019 je vytěženo okolo 15,78 miliardy) a k inflaci ani spalování nedochází.

Verge (XVG) – Kurz, vývoj ceny

XVG tokeny se po uvolnění na trh obchodovaly za 0,000017 dolaru (27. 10. 2014). Nejvyšší ceny dosáhl Verge 23. prosince 2017 (0,3 $/XVG).

V reakci na zavedení anonymizačního Wraith protokolu (viz dále) a oficiální představení vývojářského týmu stoupla cena Verge tokenů na 0,116 dolaru (17. dubna 2018). K 19. 6. 2019 se Verge tokeny obchodují za 0,0093 $/XVG.

stars
78 %

   ✅ KryptoměnaVerge
   ✅ JednotkaXVG
   ✅ Tržní kapitalizace$57 107 899
   ✅ Max. počet tokenů16 555 000 000
   ✅ Počet tokenů15 998 089 349
   ✅ Volume-55%
   ✅ ZakladatelJustin
   ✅ Vytvořeno2014
   ✅ Webové stránkyhttps://vergecurrency.com/
   ✅ Lze těžit?
   ✅ Typ těžbyPoW
   ✅ Tvorba blokuCca 2.5 minuty

   Kurz kryptoměny Verge za poslední 2 týdny

   DatumCenaJednotka
   17. 10. 2019$0,0036XVG
   16. 10. 2019$0,0035XVG
   15. 10. 2019$0,0038XVG
   14. 10. 2019$0,0039XVG
   13. 10. 2019$0,0036XVG
   12. 10. 2019$0,0037XVG
   11. 10. 2019$0,0037XVG
   10. 10. 2019$0,0037XVG
   09. 10. 2019$0,0038XVG

   Ohodnoťte tuto kryptoměnu


   RECENZE

   TOP Kryptoměnové směnárny

   SimpleCoin logo
   SimpleCoin★ 97 %
   CoinMate logo
   CoinMate★ 96 %
   Coinbase logo
   Coinbase★ 93 %
   ccShop logo
   ccShop★ 92 %
   RECENZE

   TOP Kryptoměnové burzy

   Binance logo
   Binance★ 98 %
   CoinMate logo
   CoinMate★ 96 %
   Coingi logo
   Coingi★ 96 %
   Bitmex logo
   Bitmex★ 95 %
   Sledujte nás na Facebooku, ať vám nic neunikne!
   Facebook icon Jít na Facebook
   RECENZE

   TOP Kryptoměnové peněženky

   Trezor logo
   Trezor★ 100 %
   Trust Wallet logo
   Trust Wallet★ 96 %
   Ledger Nano logo
   Ledger Nano★ 95 %

   Podpořte nás!

   Líbi se vám články na Finex.cz? Podpořit nás můžete libovolným darem. Moc děkujeme!
   BTC donate adresa

   BTC Donate address
   3Ax7aQT2KgMEwAh3LrYEiCwQEK3vhxBUhf

   Změna měny BTC/LTC