Začněte psát a výsledky vyhledávání se zobrazí zde...
verge
XVG
Verge (XVG) – Kurz, graf ceny, peněženka
Graf XVG

$0,0057 (0,13 Kč)

-36 % za 7 dní

verge

Verge (XVG) – Kurz, graf ceny, peněženka

Graf XVG

$0,0057 (0,13 Kč)

-36 % za 7 dní

Uváděná cena a graf jsou pouze orientační.

Graf kurzu Verge

Kalkulačka: XVG to CZK

XVG
CZK

Informace o kryptoměně Verge

Verge je kryptoměna, která vznikla roku 2014 pod názvem DogecoinDark. Jejím hlavním zaměřením jsou anonymní transakce; tvůrci platformy usilují o to, aby IP adresy odesílatele a adresáta nebylo za žádných okolností možné vystopovat. K tomu Verge využívá systémy Tor a I2P, které IP adresy anonymizují přímo v peněžence.

Kryptoměna Verge vyniká rychlými transakcemi (průměr cca 5 sekund) a vysokým počtem jejich zpracování v jeden okamžik (v současnosti asi 100 transakcí za vteřinu). Verge je multialgoritmická kryptoměna – těžit ji můžete pomocí pěti různých hashovacích protokolů. Coiny se těží pomocí PoW protokolu a jejich maximální počet je stanovený na 16,5 miliardy.

Obsah článku o Verge

K čemu Verge slouží?

Posláním platformy Verge jsou anonymní transakce. O stejný cíl usiluje mj. i Monero nebo Zcash, na rozdíl od nich má ale Verge v rukou zásadní triumf; pro skrytí IP adres účastníků transakce využívá aplikace Tor (který je známý mj. jako platforma pro přístup na dark web) a I2P. K zašifrování adres dochází (na rozdíl od konkurenčních kryptoměn) už v softwarové peněžence – jejich seznam najdete na oficiálních stránkách kryptoměny (viz dále).

Verge tak přímo navazuje na jeden ze základních pilířů decentralizovaných aktiv, snaží se jej ale rozvinout a posunout dál. Zároveň u toho naráží – už z podstaty svého fungování – na mantinely zákona. Jako u řady dalších kryptoměn, i Verge čelí obavám ze zneužití pro páchání trestné činnosti.

XVG Verge wraith protocol
Jak funguje protokol Wraith u kryptoměny Verge

Této kritice se tvůrci platformy brání pomocí tzv. Wraith protokolu. Ten umožňuje přepínat mezi veřejným a privátním ledgerem. Verge umožňuje také transparentní převod; informace o povaze transakce (množství zaslaných tokenů) se do blockchainu zapíší vždy, podle nastavení Wraith protokolu je pak lze vyhledat i v blockchainovém záznamu.

Průměrná rychlost transakcí dosahuje v současnosti (červen 2019) 5 sekund. Za vteřinu zvládne platforma verifikovat až 100 transakcí, po implementaci chytrých kontraktů (viz dále) by se transakční kapacita měla navýšit až na 2 000 převodů za sekundu.

Verge podporuje tzv. atomic swaps – směnu tokenů různých kryptoměn bez účasti třetí strany (typicky burzy nebo směnárny). Peer-to-peer výměnu může držitel XVG tokenů provádět přímo ze své peněženky na jedné z mnoha decentralizovaných burz.

xvg verge kryptoměna atomic swap vysvetleni
Vysvětlení systému Atomic swaps

Verge: výhody a nevýhody

Přednosti Verge vycházejí ze zaměření platformy: umožňuje 100% anonymní transakce (na rozdíl od Monera dokonce i na smartphonu) a rychlý převod a počet zpracovaných transakcí za sekundu. Verge dosahuje vysoké transakční rychlosti i přesto, že verifikace převodů funguje na proof-of-work protokolu – vděčí za to implementaci technologie Simple Payment Verification.

Uživatelé kryptoměny chválí také nízký transakční poplatek, který činí 0,1 XVG a při kurzu 0,0093 $/XVG (hodnota k 19. červnu 2019) tak jeho cena činí 0,093 centu (2,1 haléře). Převod můžete provést např. i na Twitteru (návod zde) a dalších platformách.

Šifrování transakcí IP adresy přímo v peněžence je sice předností kryptoměny, zároveň ale představuje nevýhodu; kvůli specifickému zpracování převodu – se zapojením Tor a I2P protokolu – XVG tokeny (zatím) zatím neuložíte do hardwarových peněženek Trezor ani Ledger.

Zcela unikátní je těžba Verge tokenů. Pro mining si můžete vybrat z pětice hashovacích protokolů. Každý z nich umožňuje těžbu na různých hardwarových sestavách.

S Verge tokeny zaplatíte za služby a zboží na celé řadě stránek; na veřejnost prosákla především spolupráce kryptoměny se serverem Pornhub, Verge ale spolupracuje i s desítkami dalších vendorů – jejich seznam naleznete na https://vergecurrency.com/vendors/.

Hlavní nevýhodou Verge je nedůvěra laické i odborné veřejnosti. Od počátku se Verge potýká s kritikou ohledně možného zajišťování nelegálních transakcí a praní špinavých peněz. Obavy panují i kvůli nedostatečnému zabezpečení, kdy na blockchainu došlo k několika hackerským útokům a zcizení milionů tokenů.

Špatné světlo vrhá na Verge i skluz v zavádění nových prvků. Např. chytré kontrakty měly být podle slov vývojářů dostupné už od prosince 2018, jejich dokončení je ale stále v nedohlednu.

Historie kryptoměny Verge

Platforma Verge vznikla pod názvem DogecoinDark už v roce 2014, aby se o 2 roky později dočkala přejmenování na Verge Currency. Kvůli poněkud nešťastnému originálnímu pojmenování odvozuje většina lidí původ kryptoměny z populárního Dogecoinu, se kterým ale Verge nemá ve skutečnosti nic společného.

V pozadí Verge nestojí žádná organizace – jde o počin nadšenců z řad kryptoměnových těžařů a softwarových vývojářů, kteří se (na dobrovolné bázi) starají o běh platformy dodnes. Z tohoto důvodu nebyly tokeny předtěžené a neproběhlo ani Initial Coin Offering.

Samotný blockchain je open-source software. Pátou, aktualizovanou verzi “blackpaperu” z ledna 2019 naleznete pod tímto odkazem.

V průběhu let čelil Verge několika hackerským útokům. Pozornost komunity si vyžádala dvojice krádeží tokenů v polovině roku 2018. Při první z nich, v dubnu 2018, odcizili útočníci prostřednictvím 51% útoku přes 250 tisíc XVG. Rychlou opravou protokolu pak došlo k hard forku, což společnost napravila synchronizací s elektronickými peněženkami uživatelů.

Důvěru v kryptoměnu pak podkopal útok, který se udál o několik týdnů později. 22. května hackeři 2018 odcizili hackeři pomocí DDoS útoku 35 milionů XVG tokenů v hodnotě 1,4 milionu dolarů.

Kde koupit kryptoměnu Verge (XVG)?

Verge tokeny můžete získat na řadě kryptoměnových burz. Z těch nejznámějších je za bitcoiny pořídíte na Binance a Bittrexu, za dolary je máte možnost zakoupit na burze Bitfinex.

Favorit redakce

Výhody
  • Opravdu propracovaná a funkční platforma
  • Nízké poplatky
Nevýhody
  • Kontakt zákaznické podpory bývá složitý
  • Platforma může na nové uživatele působit příliš složitě

Peněženka pro XVG

Kvůli anonymizaci transakcí, které probíhá přímo v peněžence, uložíte tokeny jen ve vybraných aplikacích. Pro každodenní používání doporučují vývojáři Tor Electrum Wallet (dostupná je verze pro Windows a OS X). Existují i oficiální mobilní peněženky pro Android a iOS.

Úplný seznam doporučených peněženek naleznete tady.

Hardwarové peněženky Trezor a Ledger uložení XVG tokenů zatím nepodporují.

Těžba Verge tokenů

Mining XVG tokenů funguje na již zmíněném principu proof-of-work chybí tedy nodes, které známe např. u kryptoměny EOS. Kvůli vysokým nárokům na výpočetní výkon (probíhá na ASIC a GPU zařízeních) se vám domácí těžba příliš nevyplatí.

Doporučujeme raději zapojení do těžařských poolů. Díky pětici hashovacích algoritmů (Scrypt, X17, Lyra2rev2, myr-groestl, blake2s – každý má trochu odlišné hardwarové nároky) existuje mnoho mining poolů. Jejich pravidelně aktualizovaný seznam najdete na oficiálních stránkách Verge.

Verge prochází pravidelným halvingem. Konečný počet tokenů je 16,5 miliardy (k 25. 6. 2019 je vytěženo okolo 15,78 miliardy) a k inflaci ani spalování nedochází.

Verge (XVG) – Kurz, vývoj ceny

XVG tokeny se po uvolnění na trh obchodovaly za 0,000017 dolaru (27. 10. 2014). Nejvyšší ceny dosáhl Verge 23. prosince 2017 (0,3 $/XVG).

V reakci na zavedení anonymizačního Wraith protokolu (viz dále) a oficiální představení vývojářského týmu stoupla cena Verge tokenů na 0,116 dolaru (17. dubna 2018). K 19. 6. 2019 se Verge tokeny obchodují za 0,0093 $/XVG.

Další zdroje informací

Více informací o Verge

KryptoměnaVerge
SymbolXVG
Lze těžit?
Aktuální počet tokenů16 521 951 236
Maximální počet tokenů-
Obchodní objem (24h)$9 578 053
Tržní kapitalizace$89 126 227
Změna ceny za 24h3,27 %
Ohodnoťte kryptoměnu Verge
6
1

Autor

Kryptoměny vnímám jako finanční nástroj budoucnosti, jehož vývoj je – přes všechny dosažené úspěchy – stále teprve na začátku.

Psaním o kryptoměnách si nejen prohlubuji vlastní znalosti, ale pomáhám také šířit osvětu o decentralizovaných finančních nástrojích mezi ostatní. Právě pro běžné lidi jsou kryptoměny určené – a jim mohou pomoci nejvíce.

Ačkoli na tomto webu nepíšu “klasické” články, jsem autorem spousty analýz a profilů jednotlivých kryptoměn.

Přečíst více

Sdílejte tento článek

Diskuze (0 komentářů)

Připojte se k diskuzi

Tento článek zatím nikdo neokomentoval. Přihlašte se a buďte první! Napište svůj názor a zahajte diskuzi.

Další Kryptoměny, které by vás mohly zajímat