Začněte psát a výsledky vyhledávání se zobrazí zde...

(12) Investovali jsme 100 000 Kč do kryptoměn: Koronavirus začíná řádit – bude z toho Bitcoin profitovat?

Publikováno
(12) Investovali jsme 100 000 Kč do kryptoměn: Koronavirus začíná řádit – bude z toho Bitcoin profitovat?
Zdroj: Depositphotos.com

Všudypřítomné obavy z šířícího se koronaviru se na trzích “konečně” projevily. Co to znamenalo pro naši kryptoměnovou investici? A jaký vývoj trhu odhadujeme v následujícím měsíci?

Pojďme se na celý měsíc březen, aktuální situaci na trhu a budoucí vývoj podívat blíže.

Vývoj celkové hodnoty naší investice do kryptoměn
Vývoj celkové hodnoty naší investice do kryptoměn – 87 864 Kč

Vývoj naší investice

Právě zakončujeme první rok trvání tohoto experimentu a musíme říct, že dosavadní vývoj byl opravdu zajímavý. To ostatně můžete potvrdit sami, pokud nás již nějakou dobu sledujete. A pokud ne, podívejte se na graf výše.

Volatilita kryptoměn je velmi vysoká. Během ani ne jednoho roku se naše portfolio dostalo ze 100 000 kč na více než 180 000 kč aby poté spadlo na třetinu – 60 000 Kč!

Momentálně jsme ve 12% ztrátě, portfolio má tedy nyní hodnotu 87 864 Kč. Věříme ale, že se stále vyplatí čekat a rok 2020 bude ještě hodně zajímavý, a to zejména kvůli halvingu bitcoinu, který už je opravdu za rohem, ale také koronaviru, který má dopad snad na všechny obyvatele světa.

Aktuální zhodnocení kryptoměn v rámci našeho portfolia

  • Bitcoin – Vloženo 20 000 Kč, nyní v hodnotě: 28 126 Kč (40 %).
  • Ostatní kryptoměny – Vloženo  80 000 Kč, nyní v hodnotě: 59 540 Kč (26 %).
  • Zlato – Vloženo 20 170 Kč, nyní zhruba v hodnotě: 30 000 Kč (50 %). Nezapočítává se do celkové hodnoty portfolia.

A co se vlastně v březnu stalo?

Koronavirus a jeho rozšíření z Asie do celého světa významně oslabil akciové trhy – nejznámější akciový index SP 500 se za březen propadl o 25 % a index Dow Jones dokonce o 30 %.

Investoři se v této nejisté době zbavují riskantnějších aktiv a kryptoměnový trh samozřejmě není výjimkou. Jen během března trh na moment ztratil celou polovinu celé své kapitalizace, která se z 250 miliard dolarů propadla až na 126 miliard.

Cena bitcoinu se pak z 9 100 dolarů propadla na zhruba 4 000 dolarů, odkud se ale rychle vrátila směrem vzhůru a nyní se pohybuje okolo 7000 dolarů. Pro naše “štěstí” ale stoupl i kurz dolaru vůči koruně, takže i proto hodnota našeho portfolia (vyjádřena v korunách) neklesla tolik.

Svět zasáhla krize

Pravděpodobně již není pochyb o tom, že světové ekonomiky se nachází v krizi. Miliony podniků nejen u nás, ale po celém světě zavírají a další nemají dostatečné tržby na to, aby vydržely otevřené dlouho.

Během března se ve Spojených státech amerických více než 16 milionů lidí stalo nezaměstnanými. To je více než 10 % celé pracující populace USA.

Počet žádostí o podporu v nezaměstnanosti v USA po týdnech
Počet žádostí o podporu v nezaměstnanosti v USA po týdnech

Centrální banky stále tisknou

Aby nedocházelo k propouštění, počet nezaměstnaných dále nestoupal, nezavíraly se podniky a aby lidé tak obrovskou rychlostí nechudli, rozhodly se státy s jejich centrálními bankami pro jasné kroky.

Pekelnou rychlostí se snižují úrokové sazby – lidé si tak budou brát více úvěrů s nižšími úroky a budou více utrácet, což zajistí větší příjmy podnikům. Nebo takový je aspoň plán.

Ale to není všechno. Tisknou se také další peníze, které poslouží jako stimul pro ekonomiku. Mohli byste se ptát, kolik peněz bude vlastně vytištěno…. Odpověď zní: Nekonečno.

Jak ECB (Evropská centrální banka), tak i Fed (Federální rezervní systém USA) se chystají vytisknout tolik peněz, kolik jen bude potřeba, aby své ekonomiky zachránili.

I tento faktor připomíná chování států a centrálních bank v krizích – podívejte se na vývoj úrokových sazeb v minulosti:

Aktuální úrokové sazby v USA a v EU
Aktuální úrokové sazby v USA a v EU

Trhy reagují na změny, ne na stav

Jak se říká, trhy většinou nereflektují aktuální stav, ale reagují na samotné změny tohoto stavu. A protože se v následujících dnech a týdnech teprve budou objevovat statistiky za první kvartál tohoto roku a uvidíme všechny škody, které zatím koronavirus napáchal, černé na bílém. Pravděpodobně přijde další vlna výprodejů napříč všemi trhy.

Zatím trhy nepadají, dokonce rostou, což je logické, když státy očividně dělají vše pro to, aby to tak bylo.

Ale až uvidíme, kolik miliard měsíčně naše milované firmy prodělávají, investoři asi nebudou úplně nadšení a někteří z nich své akcie prodají. A než to udělají, udělá to někdo před nimi právě proto, aby to udělal dříve, než cena klesne. Téměř všechny akciové tituly ještě poklesnou. A kryptoměny také.

Státy vytisknou další peníze, aby své ekonomiky dále uměle držely při životě. A jak říká Anthony Pompliano:

Průměrný občan si uvědomí, že americké dolary, eura i koruny, jsou jen legrační peníze – funny money – které nejsou kryty ničím jiným než naší důvěrou.

Oproti těmto legračním penězům, které vznikají a zanikají, máme ale naštěstí na světě ještě tvrdé peníze. Zlato.

Přichází éra tvrdých peněz?

Narozdíl od všech momentálně existujících fiat měn, zlato je tou pravou tvrdou měnou, které i s postupem času zůstává hodnota stejná.

Oproti dolaru, jehož kupní síla za posledních 100 let klesla o více než 90 %, zlato je stále stejně hodnotné – a teď myslíme jeho opravdovou hodnotu, ne jeho cenu.

Za 1 unci zlata byste před 100 lety s tehdejší cenou asi 20 dolarů ošatili sebe i svou partnerku. Dnes byste s 1 uncí zlata udělali to samé – má cenu 1 600 dolarů.

Ale co byste si nyní koupili za 20 dolarů? (500 Kč). Ne mnoho.

Možná i proto cena zlata v posledních vypjatých měsících roste. Lidé “utíkají” z riskantnějších aktiv, jakými jsou akcie a kryptoměny, do zlata. Stejně jako v minulých krizích!

Jsou Bitcoin také tvrdé peníze?

V historii se vedlo již velké množství debat na toto téma. Jedna skupina lidí říká, že Bitcoin je tak mladé, malé (z hlediska tržní kapitalizace) a volatilní aktivum, že se v žádném případě nemůže jednat o tvrdé peníze. Druhá skupina zastává názor, že Bitcoin je naopak ještě lepší forma tvrdých peněz.

Bitcoin (oproti zlatu) má jasně nastavenou rychlost inflace, která stále klesá. Bitcoin se (oproti zlatu) velmi snadno skladuje a převáží. Bitcoin (oproti zlatu) lze velmi jednoduše a jednoznačně dělit a platit s ním.

rozdíl mezi penězi, zlatem a bitcoinem
Rozdíl mezi fiat penězi, zlatem a Bitcoinem

Podle nás obě skupiny mají pravdu.

Bitcoin opravdu má oproti zlatu mnoho výhod. Na druhou stranu je ale také stále velmi volatilní.

Vyřeší to následující roky, kdy do Bitcoinu přiteče mnohem více těchto legračních peněz, které svoji hodnotu neustále ztrácí. Bitcoin se naopak stane hodnotnějším, ale také stabilnějším.

A my chceme být u toho. Proto také své držené mince neprodáváme.

A jak jste na tom vy? Jaký máte na aktuální situaci na trzích názor? A co si myslíte o tomto článku? Dejte nám vědět v komentářích níže!

.

Kde Bitcoin a další kryptoměny koupit?

Chcete v tom být s námi? Podívejte se na námi prověřené kryptoměnové směnárny:

Favorit redakce

Výhody
  • Snadný nákup kryptoměn
  • Ověřená česká firma
Nevýhody
  • Pouze 9 kryptoměn na výběr
  • Nenabízí platbu platební kartou

.
Pozor: V rámci seriálu Investovali jsme 100 000 Kč do kryptoměn jsme investovali opravdové peníze se snahou je zhodnotit. Kryptoměny jsou rizikovou investicí a nechceme tímto nabádat nikoho k podobnému jednání. Neručíme za případně vzniklé ztráty. Pokud se sami rozhodnete do kryptoměn peníze vložit, sami se rozhodněte na velikosti vašeho vkladu, protože je možné, zejména v případě špatného zacházení s nimi, o vše přijít.

Líbil se vám tento článek?
9
2

Autor

Jsem Vojta a prakticky celý svůj život se zajímám o ekonomii, marketing a on-line podnikání. Sám dlouhodobě investuji do akcií, kryptoměn, komodit i nemovitostí a čas od času také aktivně obchoduji.

Oblasti finančních trhů se věnuji už od roku 2014, kdy jsme společně s Matějem založili portál Finex.cz, který všechny mé zájmy spojuje.

Finex.cz jsme díky tomu vybudovali nejen na reálných zkušenostech z naší praxe, ale i z praxe dalších investorů, obchodníků a odborníků v našem týmu. Snažíme se, aby byl tento portál přínosný pro každého, kdo chce ohledně svých financí dělat chytrá rozhodnutí – ať už se jedná o úplné neználky nebo ostřílené obchodníky.

Nechceme stát na místě a proto portál Finex.cz stále rozšiřujeme a zlepšujeme. Jsem zcela přesvědčený, že Finex nyní mezi dalšími českými portály s podobným zaměřením patří k těm nejlepším, což dokazují i statistiky a především řada spokojených čtenářů.

Když se ohlédnu zpět, vidím, jak dlouhou cestu jsme ušli. Náš tým se postupem času rozrostl o desítky členů a sami jsme se naučili spoustu nového. Co je ale nejdůležitější – rosteme stále. Každý měsíc a každý rok. Pevně věřím, že tento portál jeho největší sláva ještě čeká.

To vše je možné především díky vám. Každá vaše návštěva našeho webu, každý váš komentář, e-mail nebo podnět k zamyšlení nám pomáhá pro vás tvořit takový portál, který chcete a který budete rádi používat. Za to vám proto moc děkujeme a věříme, že si vaši přízeň zachováme i nadále.

Přečíst více

Jmenuji se Matěj Bajer a finančním trhům, investování a vydělávání peněz na internetu se věnuji od roku 2014. Aktuálně mě nejvíce zajímá investování do kryptoměn.

Mé začátky nebyly jednoduché. Kdo to také měl snadné, že? Stálo mě to spoustu sil a také financí. Žádný učený z nebe opravdu nespadl, v obchodování a investování to platí dvojnásob. Prosadit se v tomto světě není snadné a chce to hlavně trpělivost. Já jsem si tuto cestu vybral z jednoho prostého důvodu, chtěl jsem být svobodný. Získat od života něco víc.

Investování a obchodování mě baví, ale chtěl jsem dlouhodobě budovat a pracovat na něčem, co mě bude opravdu naplňovat. A naštěstí jsem to našel, Finex.cz mi dává obrovský smysl, je to můj motor, který mě žene vpřed. Je průvodcem, který pomáhá lidem na cestě k jejich snům a nezávislosti.

Články na Finex.cz jsou vlastně takovým naším blockchainem. Jsou v nich zapsány naše začátky, problémy, pády i otázky. Kdykoliv jsme prodělali či na něco narazili, dali jsme následně naše zkušenosti dohromady a vznikl článek, který vám snad pomůže vyvarovat se stejných chyb. S našimi články a postřehy pro vás bude vše mnohem jednodušší a proces učení rychlejší.

Když se dívám na naše články zpětně, vidím spoustu překážek, přes které jsme se dostali a také ten obrovský kus práce. Stojím za ní nejen já s Vojtou, ale celý náš tým. Společně jsme vybudovali magazín, o kterém se nám na začátku ani nesnilo. A míříme ještě mnohem výš.

Váš zájem je úžasný a žene nás dál. Pokud se nám povede jako dosud, nepochybuji, že se Finex.cz stane brzy předním československým finančním magazínem.

Osobně mě ohromně těší, že stále více lidí myslí na svou budoucnost a zajímá se o investování a obchodování. Je potřeba dívat se dopředu. Ale pozor! Není to jen o tom pozlátku, o Lamborghini či krásném domě. Vidina luxusu a bohatství může kohokoliv lehce zaslepit.

Proto chceme, abyste dopředu věděli o všech rizicích a nástrahách, které z obchodování a investování plynou. Abyste byli připraveni a zvládli všechny překážky, které vás čekají.

Cesta obchodníka je náročná. Budete se muset vzdělávat a věnovat hromadu času práci. Ale víte co? Ta nezávislost, svoboda a samozřejmě i výdělky za to opravdu stojí.

Jedno vím jistě. Úspěch stojí a padá na znalostech. Právě proto píšeme hodnotné, propracované články, které pomohou úplným začátečníkům, stejně jako zkušeným investorům.

Chceme být místem, kde každý obchodník (a vlastně každý člověk s touhou investovat do své budoucnosti) najde užitečné rady, návody i inspiraci. Díky vašemu zájmu se nám to daří.

Moc děkujeme za vaši přízeň. Věříme, že vám články ušetří spoustu starostí, času a hlavně peněz.

Zůstaňte i nadále s námi a těšte se v budoucnu na velké věci!

Přečíst více

Sdílejte tento článek

Mohlo by vás zajímat

Diskuze (5 komentářů)

Připojte se k diskuzi

Pro přidání komentáře se prosím přihlašte ke svému uživatelskému účtu.

Colpi

dekuji vsem za slova podpory v dobe padajicich cen, snad nam fundamenty jako je liti penez do ekonomiky v usa a vsude na svete spolu s halvingem a dalsimi ukazou, ze bitcoin je novodobe zlato. ja kupuji kazdy tyden na coinbase za stejnou castku a neprestanu ani kdyby byl bitcoin za 100 dolaru. je to pro nas dulezite!!

Romik

A kde jsou ty slibované změny portfolia? :-o :(

Redakce Finex.cz

Dobrý den, Romiku, tentokrát nastala trochu jiná situace, než jsme čekali. Na změny se můžete těšit příští měsíc. :-))

Tomik

Vy specalisti jste investovali do takových shitcoinu? Prezentujete se tu jako jako zkušení obchodníci, pritom investujete sami do nesmyslných projektů. Odpad tohle místo jen zpracovaný na kliky z referralu.

Lůcius

Pan zkušený investor Tomik se ozval , jděte si raději hrát piškvorky a nelezte na stránky na které nemáte dostatečné IQ ! Děkuji