Začněte psát a výsledky vyhledávání se zobrazí zde...

Historický pohled na americké akcie v obdobích rostoucích úrokových sazeb – Výsledek vás možná překvapí

Publikováno
Historický pohled na americké akcie v obdobích rostoucích úrokových sazeb – Výsledek vás možná překvapí
Zdroj: depositphotos.com

Federální rezervní systém po celý rok 2022 zvyšoval úrokové sazby a to se neobešlo bez značných propadů akciového trhu. Navíc se očekává, že americká centrální banka bude svou měnovou politiku i nadále utahovat s tím, že cílová sazba by se mohla pohybovat v rozpětí 5,50 % až 5,75 %.

Když Fed zvyšuje svou základní úrokovou sazbu, banky a věřitelé mají tendenci zvyšovat také požadované úroky. Hypotéky, kreditní karty a další dluhy zdražují, což snižuje spotřebitelské výdaje a poptávku. Podniky také platí více za financování svého provozu.

Zvyšují-li se sazby, investoři mohou vidět větší hodnotu v dluhopisech, depozitních certifikátech a dalších aktivech, která jsou považována za méně riziková než akcie, což přirozeně tlačí jejich cenu dolů, jak jsme viděli v roce 2022. Nebo tomu tak snad není? Co nám napoví historie?

Americkým akciím se v obdobích zvyšování úrokových sazeb poměrně daří

Nejprve se pojďme podívat, jak se americké akcie historicky vyvíjely, když se úrokové sazby zvyšovaly. Promítá se zvýšení úrokových sazeb obvykle do oslabení akciového trhu? Historicky vzato platí, že zvyšování sazeb je pro akcie (možná překvapivě) dobré.

V minulosti byl index S&P 500 v obdobích během cyklů zvyšování sazeb Fedu odolný a nejenom ten. Totéž lze říci i o indexu Dow Jones a Nasdaq Composite. Podle údajů společnosti Dow Jones činí od roku 1989 v období zvyšování sazeb Fedu průměrný výnos indexu Dow Jones více než 15 %, výnos indexu S&P 500 více než 19 % a index Nasdaq Composite dosahuje v průměru kladného výnosu 17,9 %.

Zdroj: dowjones.com
Vývoj hlavních amerických indexů v předchozích obdobích zvyšování sazeb Fedu
Vývoj hlavních amerických indexů v předchozích obdobích zvyšování sazeb Fedu

Trh se zpravidla stará o zvyšování sazeb z několika důvodů. Jedním z nich je potenciální zpomalení americké ekonomiky a druhým je vyhlídka, že jiné investice, jako jsou dluhopisy, se stanou atraktivnějšími ve srovnání s akciemi, jejichž cena by tak měla obecně klesat.

To se potvrdilo i v roce 2022, nicméně se zdá, že loňský rok byl výjimkou. Když se opět podíváte do tabulky výše, zjistíte, že je to poměrně netypické. Koneckonců se podívejte na vývoj indexu S&P 500 během posledního ukončeného cyklu zpřísňování – vyvíjel se, až na pár drobnějších propadů, poměrně přímočaře vzhůru.

Jak se mohou investoři chovat v nadcházejícím období?

Z historického hlediska si nejlépe vedou vysoce ziskové a dobře kapitalizované firmy, když se zpřísňují finanční podmínky. Obecně byste však neměli na akcie v obdobích zpřísňovaní zanevřít.

Je jasné, že poklesy trhu jsou stresující. Vzhledem k historii však může nedávný pokles akciového trhu představovat také slušnou nákupní příležitost. Základem je samozřejmě vhodně zvolená investiční strategie – Správné myšlení ve spojení s komplexním plánem a důkladným investičním procesem může poskytnout pocit pohodlí a jistoty při plnění vašich dlouhodobých investičních cílů, zejména v době zvýšené volatility trhu.

Volatilita trhu je stresující a ovládání emocí v těchto obdobích je klíčové. Rozhodnutí o načasování trhu jsou často spíše emocionální než racionální a založená na datech. Provádění náhlých velkých úprav investičního portfolia pak je z dlouhodobého hlediska destruktivní pro jeho hodnotu a je hlavní příčinou špatné výkonnosti investorů.

Snažte se minimálně časovat trh a trefovat tržní dna – Akciový trh jde v čase nahoru i přes časté poklesy a průměrný investor dosahuje horší výkonnosti zejména kvůli chybám při časování trhu.

Mějte vhodný finanční plán

“Nejlepší způsob, jak měřit svůj investiční úspěch, není podle toho, zda porážíte trh, ale podle toho, zda jste si zavedli finanční plán a disciplínu, které vás pravděpodobně dovedou tam, kam chcete,” tvrdí Benjamin Graham.

Finanční plánování je hnacím motorem investiční strategie a poskytuje plán k dosažení jedinečných cílů každého investora. Komplexní finanční plán definuje potřeby peněžních toků, zvažuje strategie minimalizace daní a průběžně vyhodnocuje finanční rizika podle toho, jak se mění okolnosti a/nebo cíle.

Vhodně zvolený finanční plán nepředpokládá trvale silné trhy a lineární výnosy. Spíše předpokládá, že vaše portfolio bude v průběhu vašeho investičního horizontu procházet slabými obdobími. Počítáte-li s volatilitou akciového trhu a jeho nevyhnutelnými poklesy je méně pravděpodobné, že váš finanční plán nevyjde, když tato období nastanou.

Investiční proces

“Dobré časy dávají jen špatné lekce, že investování je snadné, že znáte jeho tajemství a že se nemusíte obávat rizika. Nejcennější lekce se získávají v těžkých časech.” – Howard Marks

Výsledkem správně zvoleného investičního procesu by mělo být vhodně diverzifikované portfolio založené na obezřetném řízení rizik, alokaci aktiv a výběru cenných papírů. Jeho součástí by měla být i dostatečně vysoká a likvidní finanční rezerva, která vám umožní uspokojení krátkodobých finančních potřeb a zároveň vám poskytne dostatek prostoru pro přečkání volatilních tržních období.

Tržní volatilitu pak můžete využít i ve svůj prospěch prostřednictvím daňových ztrát nebo realokace portfolia do atraktivnějších cenných papírů:

  • Daňová ztráta: Daňové ztráty se dosahuje prodejem investice se ztrátou a okamžitým nákupem jiného cenného papíru s podobnou (nebo i stejnou) expozicí. Ztrátu z prodaného cenného papíru lze použít ke kompenzaci zdanitelných zisků. Vzhledem k tomu, že současně prodáte cenný papír, abyste zachytili ztrátu, a nakoupíte jiný cenný papír s podobnou expozicí, nevypadnete z trhu. Během poklesů můžete zachytit ztráty, a jakmile se trh zotaví, zotaví se i nová pozice – plus jste zapsali daňovou ztrátu k vyrovnání případných budoucích zisků.
  • Realokace portfolia: Realokace portfolia znamená, že můžete zvýšit celkovou alokaci akcií a/nebo můžete provést realokaci mezi různými třídami aktiv. Během výprodejů na trhu se alokace akcií v portfoliu často snižuje pod cílovou úroveň. Předpokládejme například, že je vaším cílem, aby investiční portfolio tvořilo 60 % akcií. Řekněme, že akciový trh klesne o 10 %. Nová alokace akcií by tak byla přibližně 54 %, tedy 6 % pod cílovou úrovní. Pokles trhu můžete využít jako příležitost k nákupu akcií za nižší ceny, abyste alokaci vrátili na cílovou úroveň 60 %. Krom toho můžete provést rotaci do těch tříd akciových aktiv, které se staly atraktivnějšími (u akcií můžete alokovat své investice napříč regiony, zeměmi, tržními kapitalizacemi, styly, sektory a odvětvími). Mějte na paměti, že některé z nejlepších nákupních příležitostí se objevují právě v obdobích tržních turbulencí.
Líbil se vám tento článek?
5
0

Autor

O investování a finanční trhy se zajímám od roku 2013. Krátce na to jsem se spálil jako aktivní day trader. Zaplacené „školné“ se mi však celkem vyplatilo. Vrhnul jsem se do studia a od roku 2017 dlouhodobě investuji, přičemž v rámci své strategie kombinuji pasivní a aktivní investiční přístup s výhradním zaměřením na akciové trhy.
Inspirací mi jsou především Warren Buffett a jeho učitel Benjamin Graham, z českých investorů pak Daniel Gladiš. Nabyté vědomosti se snažím předávat čtenářům, přičemž se nejraději věnuji textům o investičních strategiích, psychologii obchodování a analýzám jednotlivých akcií.

Přečíst více

Sdílejte tento článek

Mohlo by vás zajímat

Diskuze (0 komentářů)

Připojte se k diskuzi

Tento článek zatím nikdo neokomentoval. Přihlašte se a buďte první! Napište svůj názor a zahajte diskuzi.

Recenze
TOP Nejlepší brokeři
Při obchodování CFD s tímto poskytovatelem ztrácí 76 % účtů retailových investorů peníze.
U 66,02 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
Při investování a obchodování hrozí ztráty. Vaše investice mohou stoupat i klesat a můžete získat zpět méně, než jste investovali.
U 51 % retailových investorů došlo při obchodování CFD u této společnosti ke vzniku ztráty.
Investování zahrnuje rizika ztrát.‎