Začněte psát a výsledky vyhledávání se zobrazí zde...

Jak zvládat emoce, a to nejen při obchodování?

Obchodování na burze může být emocionálně náročné. Naučte se, jak ovládnout strach, chamtivost a další emoce, abyste dosáhli finančního úspěchu.

Jak zvládat emoce, a to nejen při obchodování?
Zdroj: depositphotos.com

Emoce jsou neodmyslitelnou součástí našich životů a ovlivňují nás ve všech oblastech, včetně obchodování.

Naučit se zvládat emoce může výrazně zvýšit šanci na úspěch nejen na finančních trzích, ale i v každodenním životě. Tento článek vám poskytne praktické rady a techniky, jak zvládat emoce a zlepšit tak své rozhodovací schopnosti.

Proč jsou emoce důležité?

Emoce jsou základním aspektem lidské zkušenosti. Ovlivňují naše rozhodování, motivaci a celkovou pohodu. Při obchodování či investování však mohou být emoce jak naším nejlepším přítelem, tak i největším nepřítelem.

Info

Lidé, kteří mají vysokou emoční inteligenci, lépe rozhodují v krizových situacích, což je klíčové pro úspěšné obchodování.

Je důležité pochopit, jak emoce fungují a jak je můžeme ovládat, aby nás nepřemohly.

Jaký je vliv emocí na obchodování?

  • Strach a chamtivost: Tyto dvě emoce jsou s obchodováním nejčastěji spojovány. Strach nás může paralyzovat a zabránit nám v činění důležitých rozhodnutí. Naopak chamtivost může vést k příliš riskantním investicím.
  • Sebevědomí a pochybnosti: Zdravá míra sebevědomí je při obchodování nezbytná. Přílišné sebevědomí však může vést k neopatrným rozhodnutím, zatímco pochybnosti mohou způsobit, že nebudeme jednat vůbec.

Emoce si musíte připustit

Připuštění emocí je první cestou k úspěchu. Pokud se něco nedařilo dle vašich představ, zamyslete se: co za tím stálo? Byla to skutečně nevědomost nebo třeba naštvání, agrese, strach, nervozita?

Můžete být třeba rozrušení ze super vydařeného obchodu a na následný obchod riskovat zbytečně velikou částku a pak ještě posouvat stoplossTo by se nikdy stávat nemělo a zrovna trading by měl být konzistentní. Je nutné si uvědomit, proč jste se tak zachovali.

Techniky pro zvládání emocí

Meditace a mindfulness

Meditace a mindfulness jsou účinné techniky pro zvládání stresu a zlepšení emoční stability. Pravidelná meditace nám pomáhá zůstat v klidu a soustředit se na přítomný okamžik.

Mindfulness nám umožňuje uvědomit si své myšlenky a emoce bez jejich souzení, což nám dává větší kontrolu nad našimi reakcemi.

Jak začít s meditací:

  • Najděte si klidné místo a pohodlně se usaďte.
  • Zavřete oči a soustřeďte se na svůj dech.
  • Sledujte, jak váš dech přichází a odchází, a snažte se na nic jiného nemyslet.
  • Pokud vaše mysl začne bloudit, jemně ji vraťte zpět k dechu.

Plánování a stanovení cílů

Mít jasně stanovené cíle a plán může pomoci minimalizovat vliv emocí na naše rozhodování. Při obchodování je důležité mít předem definovanou strategii a držet se jí, i když se trhy mění.

Stanovení realistických cílů:

  • Stanovte si krátkodobé a dlouhodobé cíle.
  • Pravidelně revidujte své cíle a přizpůsobujte je aktuální situaci.
  • Sledujte svůj pokrok a oslavujte dosažené milníky.

Fyzická aktivita

Pravidelná fyzická aktivita je skvělým způsobem, jak zvládat stres a zlepšit svou náladu. Cvičení uvolňuje endorfiny, které nás dělají šťastnějšími a klidnějšími.

Tipy na začlenění cvičení do denního režimu:

  • Najděte si aktivitu, která vás baví, a zařaďte ji do svého denního rozvrhu.
  • Vyzkoušejte různé druhy cvičení, jako je běh, jóga nebo plavání.
  • Spojte cvičení s pobytem na čerstvém vzduchu pro ještě lepší efekt.

Praktické rady pro obchodování

Záznam emocí

Vedení deníku, kde si budete zaznamenávat své emoce během obchodování, vám může pomoci lépe pochopit, jak vás emoce ovlivňují. Analyzujte své zápisy a hledejte vzory, které vám mohou ukázat, kdy jste nejvíce náchylní k chybám.

TIP

Evidujte si i emoce, které zažíváte při obchodování. Deník vám může pomoci identifikovat opakující se vzorce chování, které negativně ovlivňují vaše obchodní výsledky.

Proč jste vystoupili z obchodu dříve, než jste původně měli v plánu? Bylo to ze strachu z otočení trendu, nebo protože obchod zareagoval na důležité cenové hladině? Jak byste se mohli na příští obchod připravit lépe?

Dodržování disciplíny

Disciplína je klíčová při zvládání emocí. Vytvořte si obchodní plán a dodržujte ho bez ohledu na to, jak se trhy vyvíjejí. Vyhněte se impulsivním rozhodnutím, která mohou být ovlivněna momentálními emocemi.

Pravidla pro dodržování disciplíny:

  • Mějte jasně definovaná pravidla pro vstup a výstup z obchodů.
  • Používejte stop-loss příkazy k ochraně svého kapitálu.
  • Dodržujte svůj obchodní plán a nereagujte na krátkodobé výkyvy trhu.

Vzdělávání a rozvoj

Neustálé vzdělávání a rozvoj dovedností jsou pro úspěšné obchodování nezbytné. Čím více budete vědět o trzích a obchodních strategiích, tím lépe budete schopni činit informovaná rozhodnutí a zvládat své emoce.

Čtěte knihy a články o obchodování a psychologii trhů, účastněte se webinářů a seminářů nebo sledujte úspěšné obchodníky a učte se z jejich zkušeností.

Jak bojovat se záchvatem – akutní emoce

I tohle se vám určitě stalo. Někoho to postihuje často a jiného jen párkrát za život. Někdy přijde selhání a je potřeba se mu postavit čelem. Co v této situaci dělat? Samozřejmě každá situace je jiná.

Ze života lze zmínit složení zkoušky na řidičské oprávnění, maturitu, zkoušky na vysoké škole, státnice, různé testy, pracovní pohovory, prezentace, nepříjemné konverzace a mnohé další. V těchto situacích může pomoci i zlehčení.

A o co vlastně jde? Jde o život? Nikoliv. V životě jsou i důležitější věci.

Ano, může nastat i vážná situace v těchto oblastech, tam nejvíce pomáhá čas, ale pokud jde jen o pohovor se šéfem nebo schůzku s klientem, tak co? V zásadě o nic nejde, připravíte se na to, jak nejlépe umíte, a ono to nějak dopadne.

Emoce a trading

Výše jsme emoce aplikovali na běžný život, ale v tradingu je to stejné. Emoce si zapisujte a ponaučte se z nich.

Pokud víte, že vás něco emočně rozhodí (a nemusí to být trading), tak je na zvážení, zda ten den vůbec obchodovat. Nebudete 100% připravení!

Zvládání emocí: Slovo závěrem

Zvládání emocí je dovednost, která může výrazně ovlivnit úspěch nejen v obchodování, ale i v osobním a profesním životě. Používáním technik jako meditace, plánování, fyzická aktivita a neustálé vzdělávání můžete zvýšit svou emoční stabilitu a učinit lepší rozhodnutí.

Pamatujte, že kontrola nad emocemi je klíčová pro dosažení dlouhodobého úspěchu.

Uvědomte si, že jedním z hlavních důvodů selhání v obchodování je právě neschopnost zvládat emoce. Práce na této oblasti může výrazně zlepšit vaše výsledky.

A nezapomeňte, že štěstí přeje připraveným. Emoce nikdy úplně neeliminujete, ale můžete je zvládat. Pokud se na něco můžete připravit, tak to udělejte. Pomůže vám k tomu výše zmíněný deníček (ať už v podobě bločku či online).

Pokud si situaci vyhodnotíte, dokážete se na ni připravit a příště to bude vždy lepší a pokud ne, tak si opět vše zaznamenejte a vyhodnoťte znovu.

Líbil se vám tento článek?
8
0

Autor

O investování a finanční trhy se zajímám od roku 2013. Krátce na to jsem se spálil jako aktivní day trader. Zaplacené „školné“ se mi však celkem vyplatilo. Vrhnul jsem se do studia a od roku 2017 dlouhodobě investuji, přičemž v rámci své strategie kombinuji pasivní a aktivní investiční přístup s výhradním zaměřením na akciové trhy.
Inspirací mi jsou především Warren Buffett a jeho učitel Benjamin Graham, z českých investorů pak Daniel Gladiš. Nabyté vědomosti se snažím předávat čtenářům, přičemž se nejraději věnuji textům o investičních strategiích, psychologii obchodování a analýzám jednotlivých akcií.

Přečíst více

Sdílejte tento článek

Mohlo by vás zajímat

Diskuze (0 komentářů)

Připojte se k diskuzi

Tento článek zatím nikdo neokomentoval. Přihlašte se a buďte první! Napište svůj názor a zahajte diskuzi.

Recenze
TOP Nejlepší brokeři
Při obchodování CFD s tímto poskytovatelem ztrácí 77 % účtů retailových investorů peníze.
U 66,02 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
U 51 % retailových investorů došlo při obchodování CFD u této společnosti ke vzniku ztráty.
Při investování je váš kapitál vystaven riziku a může se vám vrátit méně, než jste investovali. Minulá výkonnost nezaručuje budoucí výsledky.
U 64 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.