Finex.cz logo
Menu
Finex » Akademie » Jak zvládat emoce a to nejen při obchodování

Jak zvládat emoce a to nejen při obchodování

Jak zvládat emoce a to nejen při obchodování

Emoce nás doprovázejí po celý život a patří mezi typické rysy lidského bytí. Ovšem nejen při obchodování je dobré umět emoce ovládat. V tomto článku nečekejte žádné obecné řeči, ale konkrétní tipy, jak s emocemi bojovat a jak je ovládnout. Dozvíte se i konkrétní způsob, který sami využíváme.

Emoce si musíte připustit

Osobně nejsem člověk, co by se o emoce nějak extra zajímal. Na veřejnosti je potlačím a doma bych si o ně ve volném čase nijak extra nezajímal. Ovšem když jsem kolikrát přemýšlel, proč se mi něco nepodařilo, tak jsem zjistil, že by za vším mohly být právě emoce.

A právě připuštění emocí je první cestou k úspěchu. Pokud se něco nedařilo dle vašich představ, zamyslete se: co za tím stálo? Byla to skutečně nevědomost nebo třeba naštvání, agrese, strach, nervozita?

Můžete být třeba rozrušení ze super vydařeného obchodu a na následný obchod riskovat zbytečně velikou částku a pak ještě posouvat stoploss. To by se nikdy stávat nemělo a zrovna trading by měl být konzistentní. Je nutné si uvědomit, proč jste se tak zachovali.

Deníček – emoce si zaznamenejte

zklamaný obchodník plný emocíPohádali jste se s rodinou? Bojíte se porady nebo rozhovoru s nadřízeným? Jste agresivní v autě nebo na trzích? Tak si to zaznamenejte. Osobně jsem začal zapisovat emoce do fyzického malého bloku, ale později jsem přešel na online řešení, abych si mohl kdykoliv a cokoliv zapsat – přece jen telefon mám u sebe pořád a zapsat si například „vybouchl jsem za volantem kvůli pomalu jedoucímu autu“ je snadné i na telefonu a vždy si tak zapíšu vše, co potřebuji.

Pro mě je důležité si to zapsat co nejdříve po daném incidentu, díky tomu vyjádříte své emoce co nejvěrněji.

Teprve večer nebo i jen jednou týdně si to vše projdu a dopíšu si k tomu komentář – co udělat pro příště, abych tak silné emoce neměl. Emoce jsou emoce a vždy je vhodné je analyzovat naopak s odstupem, kdy přemýšlíte co nejracionálněji.

Štěstí přeje připraveným

Emoce nikdy úplně neeliminujete, ale můžete je zvládat. Pokud se na něco můžete připravit, tak to udělejte. Pomůže vám k tomu výše zmíněný deníček (ať už v podobě bločku či online).

Osobně jsem měl kdysi strach z prvních hovorů s klienty v angličtině. Jazyk jsem ovládal, ale stále mi hlodalo v hlavě, co když jim nebudu rozumět? Zapsal jsem si emoci v podobě strachu. Na prvním hovoru jsem propotil triko a večer to doplnil komentářem, že jsem to zvládl a vše jsem vyřídil. Poznamenal jsem „strach byl zbytečný“ to jsem si poznamenal tučně. Samozřejmě i na dalších hovorech jsem byl nervózní, ale méně. A dnes? Dnes už na to spíše jen vzpomínám. Potýkám se ale stále s jinými emocemi, které se učím eliminovat.

Pokud si situaci vyhodnotíte, dokážete se na ni připravit a příště to bude vždy lepší a pokud ne, tak si opět vše zaznamenejte a vyhodnoťte znovu.

Jak bojovat se záchvatem – akutní emocí

I tohle se vám určitě stalo. Někoho to postihuje často a jiného jen párkrát za život. Někdy přijde selhání a je potřeba se mu postavit čelem. Co v této situaci dělat? Samozřejmě každá situace je jiná.

Ze života mohu zmínit složení zkoušky na řidičské oprávnění, maturitu, zkoušky na vysoké škole, státnice, různé testy, pracovní pohovory, hovory v angličtině, prezentace, nepříjemné konverzace a mnohé další. V situaci zmíněných výše mi pomohlo jejich zlehčení.

A o co vlastně jde? Jde o život? Zastaví se svět když to „nedám“? Nezastaví, bude mě to mrzet, ale najde se jiná příležitost a jsou důležitější věci v životě jako je zdraví, rodina a podobně. Ano, může nastat i vážná situace v těchto oblastech, tam nejvíce pomáhá čas, ale pokud jde jen o pohovor se šéfem nebo schůzku s klientem, tak co? V zásadě o nic nejde, připravím se na to jak umím a ono to nějak dopadne. Připravený budu a víc pro to udělat neumím, navíc nejde o život.

Emoce a trading

Výše jsme emoce aplikovali na běžný život, ale v tradingu je to stejné. Emoce si zapisujte a ponaučte se z nich. Pokud víte, že vás něco emočně rozhodí (a nemusí to být trading), tak bych zvážil, zda ten den vůbec obchodovat. Nebudete 100% připravení!

Osobně nejsem žádný psycholog a nemám podobné psychologické rady zrovna v lásce, ale doufám, že vám výše zmíněné tipy pomohou. Minimálně mě pomohly a můj emoční deníček je mým velkým životním pomocníkem. Pokud byste měli jakékoliv otázky nebo i tipy jak bojujete s emocemi vy, tak nám to sdělte do komentářů.

Ohodnoťte tento článek!

Připojte se k diskuzi
Akcie
Komodity
Krypto
Indexy
ETF
Aktuální cena 24h
Tesla Inc. ---
N/A
ČEZ ---
N/A
Apple ---
N/A
Moneta ---
N/A
Komerční banka ---
N/A
Philip Morris ČR ---
N/A
Erste group ---
N/A
RECENZE

TOP Nejlepší brokeři

eToro logo
eToro Reklama
U 80.2 % retailových investorů došlo při obchodování CFD u této společnosti ke vzniku ztráty.
XTB logo
XTB ★ 93 %
U 82 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
RoboMarkets logo
RoboMarkets ★ 92 %
U 78.16 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
Trading212 logo
Trading212 ★ 91 %
U 68 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
Degiro logo
Degiro ★ 89 %
Investování zahrnuje rizika ztrát.

Velký test: Investujeme vlastní peníze do investičních platforem

Která přinese největší zhodnocení? Portu, Fondee, Indigo, Finax, nebo Fumbi?
Která přinese největší zhodnocení? Portu, Fondee, Indigo, Finax, nebo Fumbi?
Sledujte nás na Facebooku, ať vám nic neunikne!
Facebook icon Jít na Facebook
Finex.cz logo