Finex.cz logo
Menu
Finex » Akademie » Jak zvládat emoce a to nejen při obchodování

Jak zvládat emoce a to nejen při obchodování

Jak zvládat emoce a to nejen při obchodování

Emoce nás doprovázejí po celý život a patří mezi typické rysy lidského bytí. Ovšem nejen při obchodování je dobré umět emoce ovládat. V tomto článku nečekejte žádné obecné řeči, ale konkrétní tipy, jak s emocemi bojovat a jak je ovládnout. Dozvíte se i konkrétní způsob, který sami využíváme.

Emoce si musíte připustit

Osobně nejsem člověk, co by se o emoce nějak extra zajímal. Na veřejnosti je potlačím a doma bych si o ně ve volném čase nijak extra nezajímal. Ovšem když jsem kolikrát přemýšlel, proč se mi něco nepodařilo, tak jsem zjistil, že by za vším mohly být právě emoce.

A právě připuštění emocí je první cestou k úspěchu. Pokud se něco nedařilo dle vašich představ, zamyslete se: co za tím stálo? Byla to skutečně nevědomost nebo třeba naštvání, agrese, strach, nervozita?

Můžete být třeba rozrušení ze super vydařeného obchodu a na následný obchod riskovat zbytečně velikou částku a pak ještě posouvat stoploss. To by se nikdy stávat nemělo a zrovna trading by měl být konzistentní. Je nutné si uvědomit, proč jste se tak zachovali.

Deníček – emoce si zaznamenejte

zklamaný obchodník plný emocíPohádali jste se s rodinou? Bojíte se porady nebo rozhovoru s nadřízeným? Jste agresivní v autě nebo na trzích? Tak si to zaznamenejte. Osobně jsem začal zapisovat emoce do fyzického malého bloku, ale později jsem přešel na online řešení, abych si mohl kdykoliv a cokoliv zapsat – přece jen telefon mám u sebe pořád a zapsat si například „vybouchl jsem za volantem kvůli pomalu jedoucímu autu“ je snadné i na telefonu a vždy si tak zapíšu vše, co potřebuji.

Pro mě je důležité si to zapsat co nejdříve po daném incidentu, díky tomu vyjádříte své emoce co nejvěrněji.

Teprve večer nebo i jen jednou týdně si to vše projdu a dopíšu si k tomu komentář – co udělat pro příště, abych tak silné emoce neměl. Emoce jsou emoce a vždy je vhodné je analyzovat naopak s odstupem, kdy přemýšlíte co nejracionálněji.

Štěstí přeje připraveným

Emoce nikdy úplně neeliminujete, ale můžete je zvládat. Pokud se na něco můžete připravit, tak to udělejte. Pomůže vám k tomu výše zmíněný deníček (ať už v podobě bločku či online).

Osobně jsem měl kdysi strach z prvních hovorů s klienty v angličtině. Jazyk jsem ovládal, ale stále mi hlodalo v hlavě, co když jim nebudu rozumět? Zapsal jsem si emoci v podobě strachu. Na prvním hovoru jsem propotil triko a večer to doplnil komentářem, že jsem to zvládl a vše jsem vyřídil. Poznamenal jsem „strach byl zbytečný“ to jsem si poznamenal tučně. Samozřejmě i na dalších hovorech jsem byl nervózní, ale méně. A dnes? Dnes už na to spíše jen vzpomínám. Potýkám se ale stále s jinými emocemi, které se učím eliminovat.

Pokud si situaci vyhodnotíte, dokážete se na ni připravit a příště to bude vždy lepší a pokud ne, tak si opět vše zaznamenejte a vyhodnoťte znovu.

Jak bojovat se záchvatem – akutní emocí

I tohle se vám určitě stalo. Někoho to postihuje často a jiného jen párkrát za život. Někdy přijde selhání a je potřeba se mu postavit čelem. Co v této situaci dělat? Samozřejmě každá situace je jiná.

Ze života mohu zmínit složení zkoušky na řidičské oprávnění, maturitu, zkoušky na vysoké škole, státnice, různé testy, pracovní pohovory, hovory v angličtině, prezentace, nepříjemné konverzace a mnohé další. V situaci zmíněných výše mi pomohlo jejich zlehčení.

A o co vlastně jde? Jde o život? Zastaví se svět když to „nedám“? Nezastaví, bude mě to mrzet, ale najde se jiná příležitost a jsou důležitější věci v životě jako je zdraví, rodina a podobně. Ano, může nastat i vážná situace v těchto oblastech, tam nejvíce pomáhá čas, ale pokud jde jen o pohovor se šéfem nebo schůzku s klientem, tak co? V zásadě o nic nejde, připravím se na to jak umím a ono to nějak dopadne. Připravený budu a víc pro to udělat neumím, navíc nejde o život.

Emoce a trading

Výše jsme emoce aplikovali na běžný život, ale v tradingu je to stejné. Emoce si zapisujte a ponaučte se z nich. Pokud víte, že vás něco emočně rozhodí (a nemusí to být trading), tak bych zvážil, zda ten den vůbec obchodovat. Nebudete 100% připravení!

Osobně nejsem žádný psycholog a nemám podobné psychologické rady zrovna v lásce, ale doufám, že vám výše zmíněné tipy pomohou. Minimálně mě pomohly a můj emoční deníček je mým velkým životním pomocníkem. Pokud byste měli jakékoliv otázky nebo i tipy jak bojujete s emocemi vy, tak nám to sdělte do komentářů.

Ohodnoťte tento článek

Akcie
Komodity
Krypto
Indexy
ETF
Cena 24h
Tesla Inc. ---
N/A
ČEZ ---
N/A
Apple ---
N/A
Avast ---
N/A
Moneta ---
N/A
Komerční banka ---
N/A
Gazprom ---
N/A
RECENZE

TOP Akcioví a forex brokeři

XTB logo
XTB★ 93 %
U 76 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
RoboMarkets logo
RoboMarkets★ 92 %
U 66.8 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
Admirals logo
Admirals★ 90 %
U 79 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
Degiro logo
Degiro★ 89 %
Investování zahrnuje rizika ztrát.
Sledujte nás na Facebooku, ať vám nic neunikne!
Facebook icon Jít na Facebook
Finex logo