Začněte psát a výsledky vyhledávání se zobrazí zde...

Burza s odstupem: Největší propad amerických akcií za 10 týdnů. Obavy opět vzbuzuje inflace

Publikováno
Burza s odstupem: Největší propad amerických akcií za 10 týdnů. Obavy opět vzbuzuje inflace
Zdroj: Depositphotos.com

Neradi čtete? Pusťte si tento článek v audio verzi:

Hezký den, vážení čtenáři! Americké akcie postihl nejhorší propad za posledních 10 týdnů a v červených číslech zakončily týdenní obchodování i evropské akcie. Krom toho se po devíti týdnech růstu o necelé půl procento propadl i index PX, přestože se výrazně dařilo akciím ČEZ.

Krom akcií však sledujeme i vývoj kryptoměn a komodit a neujdou nám ani další zásadní události, které mají vliv na vývoj finančních trhů. Pokud vás zajímá více, jste na správném místě. Rychlý týdenní přehled toho nejzajímavějšího je tu!

Nestíháte sledovat dění na finančních trzích?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru. Jednou týdně Vám do schránky přijde takovýto email, ze kterého se dozvíte to nejdůležitější, co se za poslední týden na finančních trzích stalo. Pokud máte zájem sledovat dění na trzích, ale ne vždy na to máte čas a chuť, je to pro vás jako dělané.

Jak sami víte, zpráv a novinek je někdy prostě moc a člověk se v tom jednoduše ztratí. S naším srozumitelně psaným týdenním přehledem se ale rozhodně neztratíte a ještě budete vědět vše podstatné. Chcete-li odebírat náš pravidelný newsletter a mít tak všechny důležité informace ve své emailové schránce, připojte se vyplněním formuláře níže.

Americké akcie zaznamenaly největší pokles za posledních 10 týdnů

Kaskáda inflačních a růstových překvapení způsobila, že index S&P 500 zaznamenal nejhorší týdenní ztrátu od začátku prosince. Při pátečním uzavření index odevzdal zhruba 35 % ze svého růstu, který započal v říjnu loňského roku – za celý dosavadní rok však zůstal v plusu 3,82 %. Dokonce do záporu za letošní rok pak poslal pokles z minulého týdne indexu blue chip akcií Dow Jones. V rámci indexu S&P 500 se nejhůře dařilo akciím v oblasti komunikačních služeb a spotřebního zboží. Poklesy však byly plošné a růstové akcie klesly jen o něco málo více než hodnotové akcie.

Index volatility Cboe (VIX), takzvaný “index strachu” Wall Street, vyskočil vzhůru, ale zůstal o něco nižší než v polovině prosince, přičemž objemy obchodů byly po většinu týdne poměrně nevýrazné. Trhy byly v pondělí zavřené v souvislosti se svátkem Dne prezidentů.

Zdroj: google.com/finance
Tabulka ukazuje vývoj nejvýznamnějších amerických indexů v minulém týdnu a v roce 2023
Tabulka ukazuje vývoj nejvýznamnějších amerických indexů v minulém týdnu a v roce 2023

Zdá se, že inflace na začátku roku opět nabírá na síle

Akcie prudce poklesly po znepokojivých známkách toho, že se inflace na začátku roku možná obrátila a opět zrychlila. V pátek ministerstvo obchodu oznámilo, že jádrový index cen výdajů na osobní spotřebu (PCE) v lednu vzrostl o 0,6 %, což překonalo očekávání růstu o 0,4 %. Byl to jeho největší nárůst od srpna 2022. Prosincový údaj byl rovněž revidován na vyšší hodnotu, čímž se meziroční nárůst – obecně považovaný za preferovaný ukazatel inflace Federálního rezervního systému – zvýšil ze 4,6 % na 4,7 %. To je první zvýšení tempa od září loňského roku. Konsenzus očekával další pokles na úroveň kolem 4,3 %. Podobně osobní výdaje v lednu vzrostly o solidních 1,8 %, což je největší nárůst za téměř dva roky a také výrazně nad očekáváním.

Další údaje naznačují, že spotřebitele i zaměstnavatele zatím neodradilo zvyšování úrokových sazeb. Únorový ukazatel spotřebitelských očekávání Michiganské univerzity byl revidován výše na nejvyšší úroveň za více než rok a počáteční i pokračující žádosti o podporu v nezaměstnanosti poklesly a dostaly se pod konsensus. Na znamení solidní finanční kondice domácností dosáhl prodej nových rodinných domů nejvyšší úrovně od března 2022, kdy byly 30leté hypoteční sazby zhruba o 2,5 procentního bodu nižší. Několik velkých maloobchodních prodejců však v průběhu týdne vykázalo neuspokojivé výsledky a nabídlo opatrné výhledy, což naznačuje určité utažení rozpočtů domácností.

Zdroj: tradingeconomics.com
Vývoj inflace v USA za posledních 12 měsíců
Vývoj inflace v USA za posledních 12 měsíců

Investoři očekávají další zvyšování sazeb

Není překvapením, že údaje z tohoto týdne měly velký vliv na očekávání ohledně načasování a rozsahu budoucího zvyšování sazeb Fedu. Trhy s futures začaly oceňovat zhruba 27% pravděpodobnost zvýšení cílové sazby federálních fondů o půl bodu na nadcházejícím březnovém zasedání a přibližně 38% šanci, že tzv. koncová sazba dosáhne cílového rozpětí 5,50 % až 5,75 % nebo vyššího. Stejně tak se výrazně zmenšila očekávání, že Fed na podzim začne sazby snižovat.

Zdálo se však, že prezident Federálního rezervního systému v St. Louis James Bullard, který je obecně považován za “jestřába”, v úterý krátce povzbudil sentiment. V rozhovoru pro televizi CNBC poznamenal, že si stále myslí, že by Fed měl cílovou sazbu snížit na pět a tři osminy procentního bodu – neboli 5,375 %. Jedná se o narážku na mediánový odhad tvůrců politiky, protože Fed pravděpodobně nikdy nezvýší sazby o osminu bodu. “Posléze se můžeme podívat, jak dopadnou data,” dodal.

Evropské akcie rovněž zaznamenaly výrazný propad

Akcie v Evropě klesly, protože lepší než očekávané ekonomické údaje a zisky podniků zvýšily naději, že budou centrální banky pokračovat ve zvyšování úrokových sazeb.

Panevropský index STOXX Europe 600 skončil týden o 1,60 % níže. Hlavní akciové indexy rovněž klesly. Německý index DAX ztratil 2,03 % a italský index FTSE MIB 2,96 %. Poté, co v předcházejícím týdnu dosáhly na své ATH indexy CAC 40 a FTSE 100, zaznamenaly oslabení i tyto dva benchmarky. Francouzský index CAC 40 se propadl o 2,36 % a britský index FTSE 100 pak odepsal 1,57 %.

Zdroj: google.com/finance
Tabulka ukazuje vývoj nejvýznamnějších evropských indexů v minulém týdnu a roce 2023
Tabulka ukazuje vývoj nejvýznamnějších evropských indexů v minulém týdnu a roce 2023

Potvrdilo se zpomalení celkové inflace v eurozóně

Inflace v eurozóně se v lednu snížila z 9,2 % v prosinci na 8,6 %. To bylo jen nepatrně více než původní odhad, a to i poté, co údaje z Německa ukázaly, že růst spotřebitelských cen v největší ekonomice bloku zůstal zvýšený. Základní cenové tlaky však nadále rostly, přičemž ukazatel jádrové inflace – který nezahrnuje ceny pohonných hmot a potravin – zrychlil na 5,3 % z prosincových 5,2 %.

Zdroj: tradingeconomics.com
Vývoj inflace v eurozóně za posledních 12 měsíců
Vývoj inflace v eurozóně za posledních 12 měsíců

Německá ekonomika klesá více, než se očekávalo, náznaky posílení podnikatelské aktivity v eurozóně

Německá ekonomika se ve čtvrtém čtvrtletí snížila více, než se očekávalo, což vyvolalo obavy z recese. Hrubý domácí produkt se ve srovnání s předchozími třemi měsíci snížil o 0,4 %, což je horší než původní odhad poklesu o 0,2 %. Konečné údaje ukázaly, že spotřeba domácností a kapitálové investice byly slabší, než se původně odhadovalo.

Podnikatelská aktivita v soukromém sektoru eurozóny pak v únoru zrychlila a dosáhla devítiměsíčního maxima, ukázal průzkum nákupních manažerů společnosti S&P Global. Předběžný údaj složeného indexu nákupních manažerů (PMI), který měří kombinovanou produkci sektoru služeb a zpracovatelského průmyslu, vzrostl v únoru na 52,3 bodu z lednových 50,3 bodu. (Hodnoty PMI vyšší než 50 naznačují expanzi aktivity). Za tímto nárůstem stála silnější aktivita ve službách a návrat k růstu výrobní produkce.

České akcie se po devíti týdnech mírně propadly

Index PX reprezentující českých akciový trh se po devíti týdnech růstu propadl o 0,47 %. Propad by byl ještě výraznější, kdyby značně neposílil největší titul Pražské burzy ČEZ, jehož akcie si v minulém týdnu připsaly 3,55 % – od začátku roku akce energetického giganta vzrostly o více než 30 %.

Největším poraženým minulého týdne jsou naopak bankovní akcie Erste Group, které odepsaly více než 4 % své hodnoty, přesto jsou od začátku roku ve výrazně kladných číslech. Z hlavních titulů Pražské burzy se ještě výrazně propadly akcie MONETA a to o 1,86 %. Akcie Komerční banky zůstaly na svém a necelé půl procento si připsaly akcie Philip Morris.

Zdroj: finex.cz
Vývoj ceny nejvýznamnějších titulů obchodovaných na pražské burze v minulém týdnu a od začátku roku 2023
Vývoj ceny nejvýznamnějších titulů obchodovaných na pražské burze v minulém týdnu a od začátku roku 2023

Bitcoin se odrazil od psychologické hranice 25 000 dolarů

Bitcoinu se nepodařilo trvale překonat rezistenci v podobě 25 000 dolarů a v minulém týdnu mírně oslabil o přibližně 3 %. Na konci týdne se obchodoval za 23 500 dolarů, když se během soboty podíval dokonce pod 23 000 dolarů. Za poklesem ceny největší kryptoměny pravděpodobně stojí poslední zpráva o americké inflaci. Růst cenové hladiny v USA dosáhl v lednu tempa 6,4 %, což je téměř srovnatelné s prosincovými hodnotami. O zhruba 2,5 % se propadla i cena druhé největší kryptoměny, Etherea.

Jaké zásadní události hýbaly v minulém týdnu světem kryptoměn?

  • Stále neupřesněné technické problémy způsobily v pátečních pozdních hodinách středoevropského času (brzy ráno v New Yorku)zamrznutí ekosystému Solany (SOL). Pravděpodobným důvodem se jeví neočekávaný Cena Solany se tak v minulém týdnu propadla o více než 7 %, přičemž svého minima dosáhla v pátek večer newyorského času.
  • Kryptoměny se staly předmětem jednání zemí G20, které se konalo v uplynulém týdnu v indickém městě Bangalore. Skupina dvaceti nejsilnějších ekonomik světa se tímto tématem zabývala ve složení ministrů financí a guvernérů centrálních bank.
  • Pražská hardwarová společnost Trezor, která se zabývá výrobou hardwarových peněženek, oznámila, že převzala kontrolu nad svým dodavatelským řetězcem křemíkových čipů. Společnost začala vyrábět vlastní obal čipu pro svůj vlajkový model Trezor Model T.
Aktuální cena
Změna
Bitcoin / BTC
Načítání
Načítání
Načítání
Ethereum / ETH
Načítání
Načítání
Načítání
Solana / SOL
Načítání
Načítání
Načítání
Poznámka

Chcete se dozvědět více o tom, co se dělo v minulém týdnu v kryptoměnovém ekosystému? Přečtěte si Finex Coin Week, který shrnuje vše podstatné.

Ropa zůstala na svém. Výrazně zdražil zemní plyn

Newyorská ropa West Texas Intermediate (WTI) s dodáním v dubnu v pátek uzavřela obchodování na úrovni 76,59 dolaru. Za celý týden tak americká ropa “zdražila” o 12 centů. Její cena tak zůstala prakticky beze změny a totéž je možné říct i o ropě Brent. Brent s dubnovým dodáním uskutečnil v pátek závěrečný obchod na úrovni 82,93 dolaru, když v průběhu pátku vzrostl o 96 centů. Za celý týden skončil světový ropný benchmark pouze o 18 centů níže.

Nejaktivnější dubnový kontrakt na zemní plyn na burze New York Mercantile Exchange Henry Hub v pátek uzavřel konečný obchod na ceně 2,62 dolaru za mmBtu, tedy metrický milion britských termálních jednotek. V pátek zemní plyn zdražil přibližně o 5 %. Tento nárůst doplnil 8,5% nárůst z předchozího dne, který kontraktu dodal více prostoru před opětovným testováním 2dolarové podpory, která by otevřela možnost pro jeho opětovný propad do oblasti 1 dolaru. Za celý týden vzrostl nejaktivnější kontrakt na plyn o 13,14 %, což pro futures na zemní plyn znamenalo teprve druhý pozitivní týden z posledních deseti.

Zdroj: finex.cz
Vývoj ceny nejvýznamnějších komodit v minulém týdnu
Vývoj ceny nejvýznamnějších komodit v minulém týdnu

Zlato s dubnovým termínem dodání na newyorské burze Comex uzavřelo obchodování na úrovni 1 818 dolarů za unci. Za celý týden referenční futures kontrakt na zlato ztratil 23,30 dolaru neboli 1,3 %. Spotová cena zlata, kterou někteří obchodníci sledují pozorněji než futures, se usadila na hodnotě 1 812 dolarů za unci a během týdne se propadla o 28 dolarů – přibližně 1,5 %. Jádrem obchodování se zlatem je neblahý se pocit, že tento kov může být pohlcen stejnou inflací, proti které má být pojistkou, protože se Federální rezervní systém chystá znovu zvýšit úrokové sazby v podmínkách vyššího růstu cen, než se předpokládalo.

Výrazněji se pak propadla cena dalšího drahého kovu stříbra. Menší sourozenec zlata otevíral týdenní obchodování na ceně 21,61 dolaru za unci a do konce týdne oslabil až na 20,80 dolaru za unci, což představuje pokles o téměř 4 %.

číslo týdne

Jako číslo týdne volíme 13. V minulém týdnu teprve podruhé za posledních 10 týdnů zdražil zemní plyn a to hned o 13,14 %. Navzdory tomuto zdražení se však tato velmi sledovaná komodita stále obchoduje o 38 % levněji než na začátku roku 2023. Od svých maxim v srpnu 2022 pak zemní plyn zlevnil o 73 %.

Chladná hlava je základ. Nenechte se ovlivnit emocemi a krátkodobými propady. Držet se svého plánu. Děkujeme za přečtení! Přejeme hezký zbytek dne.

Na vašem názoru nám záleží! Máte něco na srdci? Napište nám. Vaše zpětná vazba je pro nás důležitá a pomůže nám s další tvorbou.

Líbil se vám tento článek?
2
0

Autor

O investování a finanční trhy se zajímám od roku 2013. Krátce na to jsem se spálil jako aktivní day trader. Zaplacené „školné“ se mi však celkem vyplatilo. Vrhnul jsem se do studia a od roku 2017 dlouhodobě investuji, přičemž v rámci své strategie kombinuji pasivní a aktivní investiční přístup s výhradním zaměřením na akciové trhy.
Inspirací mi jsou především Warren Buffett a jeho učitel Benjamin Graham, z českých investorů pak Daniel Gladiš. Nabyté vědomosti se snažím předávat čtenářům, přičemž se nejraději věnuji textům o investičních strategiích, psychologii obchodování a analýzám jednotlivých akcií.

Přečíst více

Sdílejte tento článek

Mohlo by vás zajímat

Diskuze (0 komentářů)

Připojte se k diskuzi

Tento článek zatím nikdo neokomentoval. Přihlašte se a buďte první! Napište svůj názor a zahajte diskuzi.

Recenze
TOP Nejlepší brokeři
Při obchodování CFD s tímto poskytovatelem ztrácí 76 % účtů retailových investorů peníze.
U 66,02 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
Při investování a obchodování hrozí ztráty. Vaše investice mohou stoupat i klesat a můžete získat zpět méně, než jste investovali.
U 51 % retailových investorů došlo při obchodování CFD u této společnosti ke vzniku ztráty.
Investování zahrnuje rizika ztrát.‎