Začněte psát a výsledky vyhledávání se zobrazí zde...

Finex Coin Week – Shanghai hard fork Etherea je za dveřmi, co nového přinese?

Publikováno
Finex Coin Week – Shanghai hard fork Etherea je za dveřmi, co nového přinese?
Zdroj: Depositphotos.com

S přáním Veselých Velikonoc vás vítám u tradičního shrnutí toho nejpodstatnějšího, co přinesl svět digitálních aktiv za poslední týden. Podíváme se nejen na blížící se Shanghai hard fork Etherea, co nového přinese a jak s největší pravděpodobností ovlivní chování trhu.

Obsah článku

Bitcoin se pohybuje stále kolem 28 tisíc dolarů

Jako obvykle začneme přehledem vývoje ceny nejsilnější kryptoměny – Bitcoinu. Jelikož březen jednoznačně patřil Bitcoinu, byli i první týden měsíce dubna investoři v očekávaní nových pohybů. Ty se však v tomto týdnu nedostavily. Zatímco v březnu se Bitcoin po pádu bank Signature Bank, Silvergate Bank a SVB z hodnot kolem 20 000 a knotem dokonce až k 19 550 dolarům dostal přes 28 000 dolarů, v úvodu měsíce dalšího se jeho hodnota prakticky nezměnila. V posledním týdnu se sice pohybovala nahoru a dolů kolem osmadvacetitisícové hranice, žádný náznak výraznějšího pohybu se však objevil.

Kurz vůči dolaru se sice ve středu dostal nad tuto hranici o celých 182 dolarů, měsíční maximum na 28 348 dolarech v rámci nejvytíženějšího trhu na Binance však rozhodně neotestoval. V případě pohybu směrem dolů leží aktuální support kolem 24 tisíc, pád na tyto hodnoty by byl pravděpodobně krátkodobý a lze očekávat, že by tento support vydržel. Vývoj likvidity na trzích pak naopak nasvědčuje pravděpobnému růstu v následujících týdnech, který by mohl otestovat i hranici 35 tisíc dolarů.

Je ovšem pravdou, že ve chvíli, kdy se kurz BTC vůči fiat měnám pohybuje v tak úzké oblasti, je předpovídání jeho vývoje spíše otázkou náhody. V investování je jako vždy potřebná obezřetnost. Nezapomínal bych na okřídlené pravidlo – investovat jen tolik, o kolik si mohu dovolit přijít.

Shanghai upgrade Etherea se blíží!

Mezi nejočekávanější události následujícího týdne patří bezesporu událost zvaná Shanghai upgrade, který čeká síť Ethereum.

Shanghai upgrade nastane ve středu 12.4., jeho smyslem je odemknutí nastakovaných ETH.

Fork Shanghai je tak pomyslným a dlouho očekávaným světlem na konci tunelu pro spoustu validátorů Etherea, kteří na možnost výběru svých uzamčených prostředků čekají bez nadsázky už 3 roky, respektive od té doby, co byl spuštěn Beacon Chain. Některé z nich tedy byly uzamčeny již od roku 2020. Je nutné si uvědomit enormní význam této aktualizace, neboť dosud uzamčených etherů za účelem validace transakcí je neskutečných 15 % celé zásoby, což se nyní rovná částce vyšší než 26 miliard dolarů.

Zdroj: cryptoquant.com
Množství nastakovaného Etherea za poslední 3 roky
Množství nastakovaného Etherea za poslední 3 roky
Poznámka

Informace k obrázku: Na obrázku výše můžete vidět, jak za dobu 3 let průběžně rostlo veškeré množství nastakovaných etherů. Škála nastakovaných etherů (fialová křivka) je lineární, škála ceny Etherea (černá křivka) je logaritmická. V současnosti je nastakováno něco přes 17 100 000 etherů.

Co znamená Shanghai upgrade pro trh?

17 milionů etherů samozřejmě nebude k dispozici okamžitě, nicméně zhruba 1,1 milionu etherů ano. Je tedy jasné, že takto obrovské číslo najednou uvolněné do kryptoměnového trhu dělá vrásky nejednomu traderovi. Je také nutné zmínit, že se do situace vkládá i zbankrotovaný Celsius, který měl, tedy stále má, ve stakingu Etherea značnou část prostředků klientů. Dle některých odhadů mohou tyto dva faktory vytvořit rázový prodejní tlak ve výši až 2,4 miliard dolarů.

Podobný vývoj lze očekávat i u stakingových syntetických derivátů, zejména tedy u protokolu Lido, který je v této oblasti jednoznačným leaderem, a protokolu Rocket Pool. První zmíněný token přitom od začátku roku připsal 250 % a aktuálně stagnuje kolem 2 USD.

Aktuální cena
Změna
Lido DAO / LDO
Načítání
Načítání
Načítání
Rocket Pool / RPL
Načítání
Načítání
Načítání

Shanghai upgrade technicky – Co dalšího pro Ethereum přinese?

Aktualizace Shanghai se týká pouze exekuční vrstvy Etherea. Jak ale víme, společně s exekuční vrstvou používá Ethereum i další vrstvu konsenzuální, v níž je nutné změny učinit taktéž. O změnu v konsenzuální vrstvě se stará upgrade Capella, který proběhne ve stejný čas jako upgrade Shanghai – proto je výsledná událost také označována jako Shapella upgrade.

Během upgrade se vyžaduje součinnost pouze pro operátory uzlů a validátory, ti si budou muset buildy veškerých svých klientů aktualizovat na jiné verze. Jelikož se jedná o hard fork, provoz zastaralé verze bude síť synchronizovat se starým blockchainem a neumožní tedy výběr nastakovaných prostředků.

Výběr etherů (EIP-4895) také není jediným vylepšením spojeným s aktualizací Shapella. Součástí dalších menších EIPů (EIP-3651, EIP-3855, EIP-3860 a EIP-6049) jsou i změny spojené s redukcí placených transakčních poplatků, nyní ovšem pouze pro činnosti spojené s vývojem. Shapella upgrade bohužel ještě neimplementuje sharding, ale zavádí řadu malých změn do využití MEV, díky nimž budou moci zejména vývojáři těžit z menších poplatků. Sharding byl původně zahrnutý jako jedna ze součástí Shapella upgrade, jeho implementace byla ale později odložena.

Vedou země BRICS svět k Bitcoinu?

Web Bitcoinmagazine se v minulém týdnu zamýšlel nad budoucností Bitcoinu, jakožto budoucí dominantní měny ve světě. Tato otázka spočívá v analýze aktuálního chování států BRICS a vizi setrvání dolaru na této pozici. Do tohoto volného sdružení států patří Brazílie, Rusko, Indie, Čína a Jihoafrická republika. Na tomto místě čtenáře pravděpodobně napadá otázka: Přijmou snad takové autoritářské režimy jako Čína nebo Rusko v brzké době Bitcoin? Odpověď zní nikoliv. Jak tedy mohou vést svět jeho směrem?

Upadající role amerického dolaru ve světě

Současná světová dominance amerického dolaru není způsobena náhodou. V 70. letech se dohodly Spojené státy se Saúdskou Arábií na nákupu veškeré ropy v USD, jelikož již tehdy byla ropa nejpotřebnější světovou komoditou, byly následně všechny státy světa nuceny nakupovat ji rovněž v USD a tím se USD dostala do pozice světové rezervní měny. Zjednodušeně řečeno státy světa začaly kupovat dolary či dluhopisy Fedu.

Tento systém funguje až do dnešních dnů. Je ovšem třeba připustit, že stav věcí se mění. Hegemonii USA na politické scéně střídá multipolarita s velmi viditelným pólem v podobě Čínské lidové republiky. Peking je tak neoficiální hlavou sdružení BRICS a spolu s Indií rovněž zastupuje necelé tři miliardy obyvatel, tedy asi 37 % lidstva.

Právě Čína spustila trend přechodu od dolarových rezerv zpět ke zlatým.

A vzhledem k svázanosti ekonomik těchto dvou zemí, kterou někteří v nadsázce označují až za vazalskou, sáhlo k podobnému kroku také Rusko.

Právě Rusko přitom produkuje asi 12 % světové nabídky ropy. Jelikož fyzické zlato není zrovna vhodným prostředkem platby vzhledem k nákladné přepravě, přijímá tato země aktuálně platby v Rublech a Renminbi (též čínský Yüan) s plánovaným zapojením dalších zemí BRICS. Jelikož však žádná z těchto měn se pravděpodobně nestane prostředkem ropné směny mimo skupinu BRICS, je otázka, co se bude dít v ostatních zemích.

Bitcoin jakožto možná alternativa

Západ, jak se zamýšlí autoři na zmíněném webu, bude nadále existovat v současném stavu. Takový stav však nebude trval déle než 20 let. Tehdy, až se přiblíží další ekonomická krize, lze očekávat problémy lokálních měn, které pravděpodobně vyústí v adopci USD těmito státy, tak jako jsme to mohli vidět v zemích s kolabující měnou i v minulosti. Například Zimbabwe nebo Ekvádor. Ovšem dolar, který kvůli odlišné politice BRICS ztratí část své rezervní hodnoty, se tímto způsobem stane volatilnějším a na trzích tak zavládne nejistota. A pak už přijde čas pro Bitcoin.

Tato kryptoměna by se v takovém stavu mohla stát primární jednotkou směny. V té době by totiž již měla představovat dostatečnou jistotu uchování hodnoty, která by měla soupeřit i například s nemovitostmi. Ačkoliv jde samozřejmě spíše o spekulace s výhledy do daleké budoucnosti, nelze tuto analýzu opominout v možných úvahách o budoucnosti kryptoměn, zejména pak té nejsilnější z nich.

Arkansas brání těžaře a vývojáře

Zatímco na federální úrovni nemají blockchainoví vývojáři v USA právě na růžích ustláno, v republikánských státech lze vidět vývoj značně odlišný. Zatímco hlavní tváře Republikánské strany, v čele s guvernérem Floridy, Ronem de Santisem, bojují proti republikánské administrativě zejména ve věci CBDC, zákonodárci v Arkansasu vyrazili přímo k obraně tam sídlících těžařů krypta a vývojářů blockchainových aplikací.

Ti by měli být podle navrhované legislativy v Arkansasu od roku 2024 osvobozeni od státních (nikoliv federálních) daní a chráněni před diskriminačními předpisy.

Zákon by je tímto považoval za provozovatele datových center.

Těm návrh zákona přiznává zásluhy na vytváření pracovních míst a poskytování obecné ekonomické hodnoty místním komunitám. Zákon prošel oběma komorami tamního kongresu a nyní putuje ke guvernérce státu. Tou je od letošního ledna republikánka Sarah Elizabeth Huckabee Sanders, bývalá tisková mluvčí Donalda Trumpa. Podobný návrh již prošel také senátem ve státě Montana a čeká na schválení sněmovnou.

Zdroj: arkleg.state.ar.us
Odhlasovaný návrh zákona s číslem 1799
Odhlasovaný návrh zákona s číslem 1799

Pokud jde o provozovatele burz a vydavatele digitálních aktiv, je situace na federální úrovni jednoznačně nepříznivá. Snaha demokratické administrativy směřuje k prohlášení kryptoměn za cenné papíry a následné nakládaní s nimi dle odpovídajících zákonů. Toto řada podnikatelů odmítá a tak se postupně rozbíhá odliv tohoto průmyslu do Evropy a volnotržní části východní Asie (Japonsko, Taiwan, Jižní Korea, Singapur). Ve věci těžařů je však situace poněkud odlišná.

Prezident USA Joe Biden v návrhu rozpočtu na příští rok navrhuje, aby těžaři kryptoměn platili zvláštní daň vypočítanou jako 30 % jejich výdajů na elektrickou energii. Nijak se v návrhu netají záměrem těžbu omezit.

Elon Musk změnil logo Twitteru na Dogecoin

Elon Musk, jeden z nejbohatších lidí planety, zakladatel Tesly a majitel sociální sítě Twitter, je znám svými výstřelky. A jelikož jde, jak jsem již zmínil, o jednoho z nejbohatších lidí planety, jeho výstřelky dost často ovlivňují kurzy aktiv, včetně, nebo spíše zejména kryptoměn.

Jeho operace s meme coinem DOGE před pár lety jsou notoricky známé. Tentokrát však ”vystřelil” ještě kreativněji. Třebaže nezpůsobil tak razantní nárůst v řádek stovek procent, povedlo se mu dostat Dogecoin nahoru o skoro 30 % v jediný okamžik. Jak?

V pondělí Elon Musk změnil logo své sociální sítě.

Klasického twitterového ptáčka tak nahradil právě ikonickým psem známým jako internetový meme doge, jenž je mimo jiné i logem kryptoměny Dogecoin.

A věci se daly do pohybu. Uživatelé začali okamžitě spekulovat, zda šlo o útok hackera, nebo se jedná o další z výstřelků majitele sítě. To druhé se ukázalo pravdou, když o tom sám Elon Musk tweetoval následujícím způsobem.

A část jeho příznivců, fanoušků psího meme, to zlákalo k investici, a tak se stalo, že se DOGE dostal nad hodnotu 10 centů. Hype však netrval dlouho a v době publikace článku se kurz Dogecoinu nachází opět v oblasti kolem 8 centů, tedy na hodnotách z minulého týdne.

Zemřel Bob Lee, zakladatel platformy Cash App

O poznání smutnější zprávu přinesl ve čtvrtek na Twitteru Bill Barhydt. Uvedl, že jeho dobrý přítel, zakladatel platformy Cash App, Bob Lee, byl nalezen od den dříve mrtvý ve svém bytě v San Franciscu. Bylo mu 43 let. Vzhledem k přítomnosti mnoha bodných ran na těle oběti vyšetřuje policie případ jako vraždu.

Cash App je aplikace umožňující jednak rychlý převod peněz mezi uživateli, rovněž však nákup a operace s kryptoměnami. Funguje jako custodial kryptoměnová peněženka, což znamená, že drží vaše privátní klíče a vy se do jejího rozhraní přihlašujete přes zákaznické heslo. Cash App nabízí i využití Lightning Network, což řada kryptoměnových uživatelů jistě ocení. Jedná se o oblíbenou kryptoměnovou peněženku, jež měla už v polovině roku 2022 přes 10 milionů uživatelů.

Bob Lee doposud působil také jako Chief Product Officer MobileCoinu, kryptoměny specializující se na rychlé a levné transakce. Jeho smrt potvrdil CEO MobileCoinu, Josh Goldbard.

“Náš milovaný přítel a kolega, Bob Lee, zemřel ve věku 43 let a zanechal za sebou milující rodinu a spoustu blízkých přátel. Byl dítě snů a cokoliv, co si umanul, dotáhl do konce. Budeš nám chybět Bobe,” sdělil Josh Goldbard.

Blockchainová konference Block’23 již tento týden ve Zlíně

Finex v minulém týdnu rovněž přinesl informaci o chystané blockchainové konferenci’23, která se koná již tuto sobotu ve Zlíně. Přední experti z oboru tam budou diskutovat o aplikacích blockchainové technologie, ale i aktuálních trendech dneška, jako je Metaverse, NFTs nebo decentralizované finance.

Těšit se můžete například na přednášku Nečekané konsekvence, když se pohybujeme v DeFi od Kirilla Jurana nebo přednášku Jakuba Jedlinského na téma Tokenomics design aneb Jak nedopadnout jako Luna a Celsius.

Konference Block’23 se koná v sobotu 15.4. od 9:00 v budově Fakulty managementu a ekonomiky Univerzity Tomáše Bati, cena vstupenky je 149 Kč. Více informací naleznete v článku výše.

Závěr

Bitcoin se v posledním týdnu nevychýlil z vymezeného rozpětí, na další pohyby jeho kurzu vůči americkému dolaru se stále čeká. Fear and Greed index zůstává mírně nakloněn na stranu chamtivosti.

Ethereum má před sebou veledůležitý upgrade, který pravděpodobně způsobí volatilitu ETH i dalších digitálních měn. Bitcoinmagazine přinesl zajímavou analýzu možné budoucí dominance BTC jakožto rezervního prostředku a Elon Musk znovu ovlivnil hodnotu memecoinu DOGE svým výstřelkem na twitteru.

Závěrem ještě jednou přeji příjemné prožití zbytku velikonočních svátků a příští týden tu budeme opět s dalším vydáním Finex Coin Week.

Líbil se vám tento článek?
3
0

Autor

Redaktor se zaměřením na provázanost ekonomiky a politiky, politolog, analytik mezinárodních vztahů.

Bývalý šéfredaktor, softwarový architekt a nadšenec do kryptografie, kyberbezpečnosti a blockchainu. V rámci Finexu se zaměřuje zejména na technická témata v oblasti kryptoměn. V současnosti působí také jako správce financí v rámci investiční skupiny Icecaps Capital, v níž se zaměřuje na využití strojového učení v algoritmickém obchodování.

Kryptoměny považuje za platidlo budoucnosti řešící řadu problémů s centralizovanou náturou existujících platebních prostředků. DeFi svět považuje za úchvatný a nabízející spoustu skvělých příležitostí.

Přečíst více

Sdílejte tento článek

Mohlo by vás zajímat

Diskuze (0 komentářů)

Připojte se k diskuzi

Tento článek zatím nikdo neokomentoval. Přihlašte se a buďte první! Napište svůj názor a zahajte diskuzi.