Začněte psát a výsledky vyhledávání se zobrazí zde...

Silicon Valley Bank byla zavřena regulátory – Dočkali jsme se tak největšího krachu banky od globální finanční krize, ale rozšíření do celého sektoru prý nehrozí

Publikováno
Silicon Valley Bank byla zavřena regulátory – Dočkali jsme se tak největšího krachu banky od globální finanční krize, ale rozšíření do celého sektoru prý nehrozí
Zdroj: depositphotos.com

Finanční regulátoři uzavřeli Silicon Valley Bank a převzali kontrolu nad jejími vklady, oznámila v pátek Federal Deposit Insurance Corp. Jedná se o největší krach americké banky od globální finanční krize před více než deseti lety.

Poznámka

FDIC (Federal Deposit Insurance Corp.) vznikla po Velké hospodářské krizi. Na jejím konci ustanovil Kongres Spojených států amerických FDIC coby instituci pro záruku vkladů uložených v obchodních bankách, kdy FDIC zajišťuje pojištění vkladů svým členským bankám, aktuálně do výše 250 000 USD na vkladatele a banku.

Kolaps SVB, klíčového hráče na poli technologií a rizikového kapitálu, nechává společnosti a bohaté jednotlivce do značné míry v nejistotě, co se stane s jejich penězi.

Podle tiskových zpráv regulátorů kalifornské ministerstvo finanční ochrany a inovací uzavřelo SVB (Silicon Valley Bank) a povolalo FDIC. FDIC v návaznosti povolala Deposit Insurance National Bank of Santa Clara, která nyní drží pojištěné vklady od SVB. Oficiální kontrola SVB bude podle tiskové zprávy nadále pokračovat.

FDIC v oznámení uvedl, že pojištění vkladatelé budou mít přístup ke svým vkladům nejpozději v pondělí ráno. V té době se také znovu otevřou pobočky SVB pod kontrolou regulátora.

Zdroj: cnbc.com
note-hangs-on-the-door-of-silicon-valley-bank-located-in-san-francisco-10-march-2023
Upozornění na dveřích pobočky SVB v San Franciscu z 10. 3. 2023

Obsah článku

Jak je to s pojištěním vkladů a dočkají se věřitelé svých peněz?

Standardní pojištění FDIC pokrývá až 250 000 dolarů na vkladatele, na banku a z každé kategorie vlastnictví účtu. FDIC uvedl, že nepojištění vkladatelé dostanou na své zůstatky osvědčení o nucené správě a že během příštího týdne vyplatí nepojištěným vkladatelům zálohovou dividendu s potenciálními dodatečnými výplatami dividend, jakmile prodá aktiva SVB.

Poznámka

Zda vkladatelé s více než 250 000 dolary nakonec dostanou všechny své peníze zpět, bude určeno množstvím peněz, které regulátor získá při prodeji aktiv Silicon Valley, nebo zda jiná banka převezme vlastnictví zbývajících aktiv. Ze stran věřitelů panovaly obavy, že dokud se tento proces nerozvine, některé společnosti mohou mít problémy se zpracováním mezd.

Podle tiskové zprávy měla SVB ke konci prosince celková aktiva zhruba 209 miliard USD a celkové vklady 175,4 miliardy USD. FDIC uvedl, že není jasné, jaká část těchto vkladů byla nad pojistným limitem.

Máme se bát o své peníze? Může se stát, že spolu s SVB řetězově padnou další banky?

Ryan Detrick ze společnosti Carson situaci okomentoval takto: “Silicon Valley Bank byla patnáctou největší bankou v zemi, takže každého zajímá, jak moc by se její potíže mohly rozšířit na další banky.”

Posledním selháním americké banky této velikosti byla Washington Mutual v roce 2008, která měla aktiva ve výši 307 miliard dolarů. Přehled dalších úpadků velkých bank od roku 2001 najdete na obrázku níže – zleva název banky, aktiva a vklady (v miliardách dolarů).

Zdroj: cnbc.com
nejvetsi-upadky-bank-od-roku-2001
Přehled největších krachů bank od roku 2001 -zleva název banky, aktiva a vklady (v mld. dolarů)

SVB byla významnou bankou pro společnosti s rizikovým kapitálem, které již byly pod tlakem kvůli vyšším úrokovým sazbám a ochlazením IPO, což ztěžovalo získávání další hotovosti. Uzavření SVB by se dotklo nejen vkladů, ale i úvěrů a dalších forem financování. FDIC uvedl, že úvěroví zákazníci SVB by měli pokračovat v platbách jako obvykle.

Lukáš Kovanda (Trinity Bank) uvedl, že: “Bankovní akcie obchodované na pražské burze přesto ztrácely. Erste Bank zejména právě v důsledku dění v USA odepsala přes čtyři procenta, Komerční banka necelá dvě a Moneta bezmála jedno procento.” Zároveň informoval, že tyto poklesy jsou spíše důsledkem jen negativní psychologické vlny, která snad brzy opadne.

Vývoj v případě SVB Kovanda považuje za spíše ojedinělý jev, který nejspíše nepřeroste v rozsáhlejší krizi bankovního sektoru. Tak či onak podle něj ale americké banky začínají pořádně pociťovat tíhu vysokých úroků, které ještě loni byly úplně jiné.

Na vině je převrácená výnosová křivka – Jak to funguje?

Kovanda také tvrdí, že: “Nepříznivou zprávu ohledně hrozící recese bankám nesou dluhopisové trhy. Jsou v takzvané inverzi. Obvykle je tomu tak, že úrok na dluhopisech s delší dobou do splatnosti je vyšší než úrok na dluhopisech s kratší dobou do splatnosti. Už jen protože vzdát se svých peněz na delší dobu je rizikovější, než oželet je po dobu kratší. V delší době přirozeně může dojít k průšvihu spíše. Panuje-li ovšem ona inverze, je tomu mimořádně jinak. Opačně. A to přesně se nyní v USA děje.

Banky jsou úrokovou inverzí poškozeny zvláště tíživě. Samy si na mezibankovním trhu půjčují za “krátké” úroky. Jenže pak půjčují i na několik desítek let (např. hypotéky). Nyní kvůli inverzi rostou krátkodobé úroky na mezibankovním trhu, a stoupají tak náklady na krytí dlouhodobých úvěrů. A úrok na dlouhodobém úvěru banky nedokáží navýšit, jak by potřebovaly.

Poznámka

TIP: Více informací o výnosové křivce se dozvíte v tomto článku. Zároveň si můžete pročíst více podrobností, kdy jsme vás informovali i jejím převrácení.

Akcie SVB Financial Group vypadaly jako skluzavka

Současná situace měla pro SVB velmi rychlý spád. Teprve ve středu banka oznámila, že chce získat více než 2 miliardy dolarů dodatečného kapitálu poté, co utrpěla ztrátu 1,8 miliardy dolarů z prodeje aktiv.

Jelikož se banka zaměřuje na obsluhu a financování startupových projektů, tedy mladých technologických firem, které jsou obecně relativně vysoce citlivé na vývoj tržních úrokových sazeb, potřebovala zmiňovaným kapitálem zacelit ztráty. “Tradičnější banky se v těchto oblastech příliš neangažují,” tvrdí Ryan Detrick.

Akcie mateřské společnosti SVB Financial Group ve čtvrtek klesly o 60 % a v pátek před zastavením obchodování klesly o dalších 60 %.

Zdroj: yahoo.com
vyvoj-akcii-silicon-valley-bank-v-poseldnich-5-dnech
Propad akcií Silicon Valley Bank v posledních 5 obchodních dnech

David Faber ze CNBC v pátek ráno oznámil, že snahy o získání kapitálu selhaly a že SVB se obrátila směrem k potenciálnímu prodeji, jenže proces prodeje komplikoval rychlý odliv kapitálu. Zatímco mnoho analytiků z Wall Street tvrdilo, že boje o SVB se pravděpodobně nerozšíří do širšího bankovního systému, akcie jiných středně velkých a regionálních bank se v pátek dostaly také pod tlak.

Ministryně financí Janet Yellenová během svědectví před sněmovním House Ways and Means Committee v pátek ráno řekla, že “velmi pečlivě sleduje” vývoj v několika bankách. Yellenová se vyjádřila před oznámením FDIC o úpadku SVB. Krátce po odchodu z Capitol Hill svolala Yellenová schůzku nejvyšších představitelů Fedu a FDIC, aby projednala situaci v SVB.

Závěrem

FDIC v pátečním oznámení uvedl, že pojištění vkladatelé budou mít přístup ke svým vkladům nejpozději v pondělí ráno, což zní velmi pozitivně. Také se v té době mají zvou otevřít pobočky SVB pod kontrolou regulátora. Jelikož se neočekává řetězové rozšíření na do dalších bank a pojištění pokrývá 250 tis. USD na vkladatele, banku a každou kategorii vlastnictví účtu, nejoptimističtější varianty počítají s velmi rychlým odezněním celé situace. Akcie českých bank sice nyní jistému podléhají prodejnímu tlaku, ale odborníci jej považují za spíše jen psychologický, než racionální.

Chcete neustále vědět, co se děje na trzích?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru, který vám budeme jednou týdně posílat. Z něj se dozvíte to nejdůležitější, co se za poslední týden na finančních trzích stalo a neuteče vám nic podstatné. Chcete-li odebírat náš pravidelný newsletter a mít všechny důležité informace ve své emailové schránce, připojte se vyplněním formuláře níže.

Líbil se vám tento článek?
3
0

Autor

Vystudovaný ekonom s vášnivým zájmem o pasivní investování a americké akcie. Zkušenosti nabyté ve finančním sektoru využívá pro vytváření stabilních investičních portfolií. Jeho cílem je dosáhnout finanční svobody prostřednictvím dlouhodobého investičního přístupu. Fanoušek hnutí FIRE a Roberta Kiyosakiho.

Přečíst více

Sdílejte tento článek

Mohlo by vás zajímat

Diskuze (0 komentářů)

Připojte se k diskuzi

Tento článek zatím nikdo neokomentoval. Přihlašte se a buďte první! Napište svůj názor a zahajte diskuzi.

Recenze
TOP Nejlepší brokeři
Při obchodování CFD s tímto poskytovatelem ztrácí 76 % účtů retailových investorů peníze.
U 66,02 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
Při investování a obchodování hrozí ztráty. Vaše investice mohou stoupat i klesat a můžete získat zpět méně, než jste investovali.
U 51 % retailových investorů došlo při obchodování CFD u této společnosti ke vzniku ztráty.
Investování zahrnuje rizika ztrát.‎