Finex.cz logo
Menu
Finex » ETF » Dvě nejlepší ETF pro investory krátce po dvacítce

Dvě nejlepší ETF pro investory krátce po dvacítce

Dvě nejlepší ETF pro investory krátce po dvacítce
Zdroj: community.standardbank.co.za

Jedním z nejlepších spojenců investora je čas na trhu. Čím delší časový horizont pro investování máte, tím více času máte na to, abyste využili neuvěřitelnou sílu složeného úročení. Je zřejmé, že čím jste mladší, tím více času na trhu máte. Proto je nezbytné začít investovat co nejdříve. Pro začátek ani nepotřebujete mnoho peněz, protože máte více času nechat svá aktiva pracovat.

Dobrou volbou pro nováčky na akciovém trhu je fond obchodovaný na burze (ETF). ETF jsou diverzifikované koše akcií, které zahrnují akcie indexu nebo jiného benchmarku, který svým složením toto ETF sleduje. Protože máte tak dlouhý investiční horizont do odchodu do důchodu, můžete si dovolit investovat do agresivních růstových burzovně obchodovaných fondů, které mají lepší dlouhodobou výkonnost.

Zde vám představíme nejvýkonnější agresivní růstové ETF: Vanguard Information Technology ETF a Invesco QQQ. Čas je ve vašich dvacátých letech života na vaší straně, tak ho využijte.

Vanguard Information Technology ETF

Vývoj hodnoty Vanguard Information Technology ETF za posledních 10 let
Normální graf
Logaritmický graf
CZK
USD
EUR
1D
1W
1M
3M
6M
1Y
MAX

Tento ETF patří od svého založení 26. ledna 2004 k nejvýkonnějším na trhu. Jak název napovídá, investuje do technologického sektoru, který v posledních dvou desetiletích poháněl celé akciové trhy k růstu. Na rozdíl od jiných technologických fondů však čerpá z mnohem širšího okruhu cenných papírů. Sleduje index MSCI US Investable Market Index Information Technology, který zahrnuje akcie technologických společností s velkou, střední i malou tržní kapitalizací, s určitými váhovými omezeními.

Tři největší podíly mají společnosti Apple, Microsoft a Nvidia. Nezahrnuje ale akcie jako Amazon, Meta Platforms a Alphabet, protože ty jsou klasifikovány buď jako maloobchodní společnosti, nebo společnosti poskytující komunikační služby.

Obecně se jedná o společnosti, které nabízejí služby v oblasti softwaru a informačních technologií, a také o výrobce a distributory technologického hardwaru a zařízení. K poslednímu říjnu 2022 obsahoval 367 akcií, přičemž největší váhu měl technologický hardware (23,9 %), systémový software (21,7 %) a polovodiče (14,8 %).

Výkonnost fondu byla v průběhu let hvězdná. Od založení do 31. října 2022 dosáhl průměrné návratnosti 11,5 % ročně. Vezmeme-li výkonnost k poslednímu říjnu, propadl se za prvních 10 měsíců roku 2022 o 23,2 %, přesto ale za pět let končících tímto datem dosáhl průměrné roční návratnosti 16,3 % a za 10 let do 31. října v průměru 18,4 % ročně. A jak je u Vanguardu známo, má tento fond velmi malý nákladový poměr – 0,10 %.

Invesco QQQ Trust

Vývoj hodnoty Invesco QQQ Trust za posledních 10 let
Normální graf
Logaritmický graf
CZK
USD
EUR
GBP
1D
1W
1M
3M
6M
1Y
MAX

Dalším ETF, který od svého debutu 10. března 1999 patří k nejvýkonnějším burzovně obchodovaným fondům, je Invesco QQQ Trust, známější jako Invesco QQQ. Tento fond jednoduše sleduje index Nasdaq 100, který tvoří 100 největších nefinančních společností na burze Nasdaq. Je to tedy koncentrovanější portfolio než ETF od Vanguardu, ale zahrnuje více než jen technologické společnosti.

Zatímco 49 % portfolia tvoří akcie informačních technologií, 17,1 % připadá na akcie spotřebního průmyslu, 15,8 % na komunikační služby, 6,7 % na základní spotřební zboží, 6,6 % na zdravotnictví, 3,4 % na průmyslové podniky a 1,4 % na veřejné služby.

Jeho tři největší podíly jsou Apple, Microsoft a Amazon a jedná se také o dobré doplnění k fondu Vanguard Information Technology ETF, protože zahrnuje giganty jako Amazon, Alphabet a Meta a mimo jiné také Teslu.

Jeho výkonnost je srovnatelná s výkonností fondu Vanguard Information Technology ETF. Od svého založení dosáhl návratnosti 8,3 % ročně, což však zahrnuje i splasknutí dotcom bubliny na počátku roku 2000. Pokud se vrátíme o 20 let zpět k 31. říjnu 2002, jeho anualizovaný výnos činí 12,9 %, přičemž za poslední rok k 31. říjnu poklesl o 27,5 %. Za posledních pět let však má anualizovaný výnos 13,6 % a za posledních 10 let má k 31. říjnu roční výnos 16,8 %. Jeho nákladový poměr je o něco vyšší a činí 0,20 %, ale stále je pro tento typ fondu podprůměrný.

Využijte své hlavní výhody – dostatku času

Jak již bylo zmíněno, Invesco QQQ prošel medvědím trhem na počátku roku 2000, zatímco oba tyto fondy prošly krachem trhu během Velké recese, pandemickým krachem a samozřejmě i současným medvědím trhem. Přesto dosahují dlouhodobě vynikajících výnosů. Do budoucna budou pravděpodobně náchylné ke stejně volatilním výkyvům – výrazné propady hodnoty indexu Nasdaq 100 koneckonců můžete vidět na grafu níže – důležité však je, že dlouhodobě tento index roste. A pokud je vám 20 let, máte před sebou dlouhou dobu na to, abyste i výrazné propady, jaké jsme pozorovali v minulosti, přečkali.

Vývoj hodnoty indexu Nasdaq 100 za posledních 30 let
Normální graf
Logaritmický graf
CZK
USD
EUR
1D
1W
1M
3M
6M
1Y
MAX

Místo řečí poslouží lépe čísla a názorný příklad. Pokud je vám 25 let a investujete pouhých 1 000 dolarů (25 000 Kč) do ETF, který má průměrný roční výnos 10 % po dobu následujících 40 let, a každý měsíc do tohoto fondu přispíváte pouhými 100 dolary (2 500 Kč), budete mít v době, kdy dosáhnete věku 65 let, 604 000 dolarů (15,1 milionu Kč) – při celkově investované částce 49 000 dolarů. Pokud byste použili úplně stejné vstupy, ale pouze na 30 let, nashromáždili byste přibližně 225 000 dolarů (5,6 milionu Kč). Na tomto příkladu vidíte hlavní výhodu dostatku času a demonstraci síly složeného úročení.

Ohodnoťte tento článek!

Připojte se k diskuzi
Akcie
Komodity
Krypto
Indexy
ETF
Aktuální cena 24h
Tesla Inc. ---
N/A
ČEZ ---
N/A
Apple ---
N/A
Moneta ---
N/A
Komerční banka ---
N/A
Philip Morris ČR ---
N/A
Erste group ---
N/A
RECENZE

TOP Nejlepší brokeři

eToro logo
eToro Reklama
U 80.2 % retailových investorů došlo při obchodování CFD u této společnosti ke vzniku ztráty.
XTB logo
XTB ★ 93 %
U 82 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
RoboMarkets logo
RoboMarkets ★ 92 %
U 78.16 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
Trading212 logo
Trading212 ★ 91 %
U 68 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
Degiro logo
Degiro ★ 89 %
Investování zahrnuje rizika ztrát.

Velký test: Investujeme vlastní peníze do investičních platforem

Která přinese největší zhodnocení? Portu, Fondee, Indigo, Finax, nebo Fumbi?
Která přinese největší zhodnocení? Portu, Fondee, Indigo, Finax, nebo Fumbi?
Sledujte nás na Facebooku, ať vám nic neunikne!
Facebook icon Jít na Facebook
Finex.cz logo