Začněte psát a výsledky vyhledávání se zobrazí zde...

Dvě nejlepší ETF pro investory krátce po dvacítce

Publikováno
Dvě nejlepší ETF pro investory krátce po dvacítce
Zdroj: community.standardbank.co.za

Jedním z nejlepších spojenců investora je čas na trhu. Čím delší časový horizont pro investování máte, tím více času máte na to, abyste využili neuvěřitelnou sílu složeného úročení. Je zřejmé, že čím jste mladší, tím více času na trhu máte. Proto je nezbytné začít investovat co nejdříve. Pro začátek ani nepotřebujete mnoho peněz, protože máte více času nechat svá aktiva pracovat.

Dobrou volbou pro nováčky na akciovém trhu je fond obchodovaný na burze (ETF). ETF jsou diverzifikované koše akcií, které zahrnují akcie indexu nebo jiného benchmarku, který svým složením toto ETF sleduje. Protože máte tak dlouhý investiční horizont do odchodu do důchodu, můžete si dovolit investovat do agresivních růstových burzovně obchodovaných fondů, které mají lepší dlouhodobou výkonnost.

Zde vám představíme nejvýkonnější agresivní růstové ETF: Vanguard Information Technology ETF a Invesco QQQ. Čas je ve vašich dvacátých letech života na vaší straně, tak ho využijte.

Vanguard Information Technology ETF

Tento ETF patří od svého založení 26. ledna 2004 k nejvýkonnějším na trhu. Jak název napovídá, investuje do technologického sektoru, který v posledních dvou desetiletích poháněl celé akciové trhy k růstu. Na rozdíl od jiných technologických fondů však čerpá z mnohem širšího okruhu cenných papírů. Sleduje index MSCI US Investable Market Index Information Technology, který zahrnuje akcie technologických společností s velkou, střední i malou tržní kapitalizací, s určitými váhovými omezeními.

Tři největší podíly mají společnosti Apple, Microsoft a Nvidia. Nezahrnuje ale akcie jako Amazon, Meta Platforms a Alphabet, protože ty jsou klasifikovány buď jako maloobchodní společnosti, nebo společnosti poskytující komunikační služby.

Obecně se jedná o společnosti, které nabízejí služby v oblasti softwaru a informačních technologií, a také o výrobce a distributory technologického hardwaru a zařízení. K poslednímu říjnu 2022 obsahoval 367 akcií, přičemž největší váhu měl technologický hardware (23,9 %), systémový software (21,7 %) a polovodiče (14,8 %).

Výkonnost fondu byla v průběhu let hvězdná. Od založení do 31. října 2022 dosáhl průměrné návratnosti 11,5 % ročně. Vezmeme-li výkonnost k poslednímu říjnu, propadl se za prvních 10 měsíců roku 2022 o 23,2 %, přesto ale za pět let končících tímto datem dosáhl průměrné roční návratnosti 16,3 % a za 10 let do 31. října v průměru 18,4 % ročně. A jak je u Vanguardu známo, má tento fond velmi malý nákladový poměr – 0,10 %.

Invesco QQQ Trust

Dalším ETF, který od svého debutu 10. března 1999 patří k nejvýkonnějším burzovně obchodovaným fondům, je Invesco QQQ Trust, známější jako Invesco QQQ. Tento fond jednoduše sleduje index Nasdaq 100, který tvoří 100 největších nefinančních společností na burze Nasdaq. Je to tedy koncentrovanější portfolio než ETF od Vanguardu, ale zahrnuje více než jen technologické společnosti.

Zatímco 49 % portfolia tvoří akcie informačních technologií, 17,1 % připadá na akcie spotřebního průmyslu, 15,8 % na komunikační služby, 6,7 % na základní spotřební zboží, 6,6 % na zdravotnictví, 3,4 % na průmyslové podniky a 1,4 % na veřejné služby.

Jeho tři největší podíly jsou Apple, Microsoft a Amazon a jedná se také o dobré doplnění k fondu Vanguard Information Technology ETF, protože zahrnuje giganty jako Amazon, Alphabet a Meta a mimo jiné také Teslu.

Jeho výkonnost je srovnatelná s výkonností fondu Vanguard Information Technology ETF. Od svého založení dosáhl návratnosti 8,3 % ročně, což však zahrnuje i splasknutí dotcom bubliny na počátku roku 2000. Pokud se vrátíme o 20 let zpět k 31. říjnu 2002, jeho anualizovaný výnos činí 12,9 %, přičemž za poslední rok k 31. říjnu poklesl o 27,5 %. Za posledních pět let však má anualizovaný výnos 13,6 % a za posledních 10 let má k 31. říjnu roční výnos 16,8 %. Jeho nákladový poměr je o něco vyšší a činí 0,20 %, ale stále je pro tento typ fondu podprůměrný.

Využijte své hlavní výhody – dostatku času

Jak již bylo zmíněno, Invesco QQQ prošel medvědím trhem na počátku roku 2000, zatímco oba tyto fondy prošly krachem trhu během Velké recese, pandemickým krachem a samozřejmě i současným medvědím trhem. Přesto dosahují dlouhodobě vynikajících výnosů. Do budoucna budou pravděpodobně náchylné ke stejně volatilním výkyvům – výrazné propady hodnoty indexu Nasdaq 100 koneckonců můžete vidět na grafu níže – důležité však je, že dlouhodobě tento index roste. A pokud je vám 20 let, máte před sebou dlouhou dobu na to, abyste i výrazné propady, jaké jsme pozorovali v minulosti, přečkali.

Místo řečí poslouží lépe čísla a názorný příklad. Pokud je vám 25 let a investujete pouhých 1 000 dolarů (25 000 Kč) do ETF, který má průměrný roční výnos 10 % po dobu následujících 40 let, a každý měsíc do tohoto fondu přispíváte pouhými 100 dolary (2 500 Kč), budete mít v době, kdy dosáhnete věku 65 let, 604 000 dolarů (15,1 milionu Kč) – při celkově investované částce 49 000 dolarů. Pokud byste použili úplně stejné vstupy, ale pouze na 30 let, nashromáždili byste přibližně 225 000 dolarů (5,6 milionu Kč). Na tomto příkladu vidíte hlavní výhodu dostatku času a demonstraci síly složeného úročení.

Líbil se vám tento článek?
10
0

Autor

O investování a finanční trhy se zajímám od roku 2013. Krátce na to jsem se spálil jako aktivní day trader. Zaplacené „školné“ se mi však celkem vyplatilo. Vrhnul jsem se do studia a od roku 2017 dlouhodobě investuji, přičemž v rámci své strategie kombinuji pasivní a aktivní investiční přístup s výhradním zaměřením na akciové trhy.
Inspirací mi jsou především Warren Buffett a jeho učitel Benjamin Graham, z českých investorů pak Daniel Gladiš. Nabyté vědomosti se snažím předávat čtenářům, přičemž se nejraději věnuji textům o investičních strategiích, psychologii obchodování a analýzám jednotlivých akcií.

Přečíst více

Sdílejte tento článek

Mohlo by vás zajímat

Diskuze (0 komentářů)

Připojte se k diskuzi

Tento článek zatím nikdo neokomentoval. Přihlašte se a buďte první! Napište svůj názor a zahajte diskuzi.

Recenze
TOP Nejlepší brokeři
Při obchodování CFD s tímto poskytovatelem ztrácí 76 % účtů retailových investorů peníze.
U 66,02 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
Při investování a obchodování hrozí ztráty. Vaše investice mohou stoupat i klesat a můžete získat zpět méně, než jste investovali.
U 51 % retailových investorů došlo při obchodování CFD u této společnosti ke vzniku ztráty.
Investování zahrnuje rizika ztrát.‎