Začněte psát a výsledky vyhledávání se zobrazí zde...

Jsou FAANG akcie mrtvé? Krize technologických gigantů pokračuje

Jsou FAANG akcie mrtvé? Krize technologických gigantů pokračuje
Zdroj: burzovnisvet.cz

Pokud budeme mluvit o akciích FAANG, budeme mít na mysli ty největší technologické společnosti na světě. Slovo FAANG vzniklo složením počátečních písmen největších technologických gigantů F (Facebook), A (Apple), A (Amazon), N (Netflix), G (Google). Toto slangové pojmenování je nejčastěji používáno v odborných analytických kruzích, nebo v tržních komentářích.

V tomto článku si budeme pohrávat s myšlenkou, zda není konec těchto technologických gigantů a jakým způsobem současná krize mění akciový trh. Možná překvapivě nalezneme i mnoho indikátorů, které tuto myšlenku potvrzují.

Nastává další Dot-com bublina?

V letošním roce technologické akcie zažívají největší propad od roku 2000, kdy trhy postihla Dot-com bublina.

Při této události se mnohým technologickým společnostem významně propadla hodnota akcií, a ještě větší počet společností musel svojí činnost ukončit. K tomuto scénáři se ze skupiny FAANG nejvíce přiblížily akcie Meta (Facebook), která v letošním roce dosáhla prozatím ztráty hodnoty 73%.

Ani ostatní technologické společnosti na tom nejsou příliš dobře. Akcie Apple, od začátku roku odepsaly 21 %, Alphabet 40 %, Netflix 57 % a Amazon 46 %. Stejně jako akcie, padají těmto společnostem i tržby. Ve 3Q tech. společnosti vykázaly ztrátu 700 miliard dolarů.

Zdroj: portu.com
Výsledky Q3 2022, ve kterém technologické společnosti ztrácí miliardy dolarů
Výsledky Q3 2022, ve kterém technologické společnosti ztrácí miliardy dolarů

Konec růstových akcií

Propad technologických akcií a ztráty na tržbách těchto společností jsou způsobeny koktejlem negativních fundamentálních událostí. Inflace snižuje kupní sílu obyvatel, takže produkty tech. společností jsou spotřebiteli odsunuty na druhou kolej, vlivem zpětných odkupů akcií se snižuje likvidita na trhu, která podporuje odliv investorů. A nakonec tu máme neustále zdražující komodity brání tech. společnostem optimalizovat svoji konkurenční výhodu pomocí snížení cen svých produktů.

Vzhledem tomu, že technologické akcie spadají do segmentu růstových akcií, protože se předpokládá nepřetržitý růst technologií a posouvání lidského poznání vpřed, vyvstává otázka, zda nepřichází doba jejich konce.

Graf níže prezentuje vývoj hodnoty portfolia růstových a hodnotových akcií u největšího investičního fondu na světě, společnosti Vanguard. Vzhledem k tomu, že nic neroste do nebe, ale vše má své dno, mohou růstové akcie klesnout, aby se rozdíl ve výkonnosti investičních metod opět snížil.

Zdroj: investing.com
Korelační graf růstového a hodnotového portfolia fondu Vanguard
Korelační graf růstového a hodnotového portfolia fondu Vanguard

Inflace a zpětné odkupy akcií

Kvůli vysoké inflaci sáhly technologické společnosti k jedné z nejrazantnější metod ochrany svých kapitálových toků, a tou je zpětný odkup akcií od minoritních investorů. Tento rok byl vzhledem k množství a hodnotě investovaného kapitálu rekordní, přičemž byl vynaložen jeden bilion amerických dolarů. Rekordmanem v tomto ohledu je společnost Apple, která utratila na zpětný odkup svých akcií 500 miliard USD.

Zdroj: investing.com
Sloupcový graf vývoje hodnoty zpětně odkoupených akcií v čase
Sloupcový graf vývoje hodnoty zpětně odkoupených akcií v čase

Akciové indexy by měly poskytovat informaci ohledně globálního vývoje akciového trhu. Hlavním indexem, který měří výkonnost amerických akcií je index S&P 500. Tento index je tvořen na základě tržní kapitalizace, což je velmi zavádějící měřítko, protože tržní kapitalizace 10 největších firem v tomto indexu, tvoří téměř 32 % celkové jeho hodnoty. To znamená, klesá-li tržní kapitalizace těch nejtěžších firem, klesá i index S&P 500. A právě mezi největší firmy, ovlivňující tento akciový index spadají technologické společnosti.

Zdroj: investing.com
Podíl největších 10 společností na kurzu akciového indexu S&P 500
Podíl největších 10 společností na kurzu akciového indexu S&P 500

Rovněž diverzifikace mnohých ETF je v tomto ohledu zavádějící. Například podle webu ETF.com existuje v USA celkem 2165 ETF, které vlastní akcie největších společností následovně:

  • 403 ETF vlastní Apple
  • 437 ETF vlastní Microsoft
  • 625 ETF vlastní Google
  • 347 ETF vlastní Amazon
  • 251 ETF vlastní Netflix
  • 377 ETF vlastní NVIDIA
  • 310 ETF vlastní Tesla

Jinými slovy, z 2165 akciových ETF tvoří 10 nejlepších akcií v indexu přibližně 20 % všech vydaných ETF. I toto je důvod, proč aktuální propad technologických akcií sebou stahuje celý finanční systém do rudých čísel.

Dopady ještě většího poklesu akcií FAANG mohou být velmi destruktivní. Nejenže si soukromý investoři projdou ztrátou, ale bude konec i dlouhodobým pasivním investicím, protože nikdo nedokáže předvídat, jak dlouho bude trhům trvat než se vrátí na svá maxima.

Závěr

Akcie FAANG a akciový trh obecně, se v letošním roce nacházejí v jednom z nejhorších down trendů za posledních 20 let. Celá krize na akciovém trhu je kumulativní povahy, protože 10 největších společností ovlivňuje 1/3 celkového trhu. Pokud se nedaří těm největším, stáhne to dolů celý trh. V letošním roce byly vynaloženy rekordní částky na zpětný odkup akcií, což snižuje likviditu na trhu a umocňuje aktuální cenové propady.

Jsou akcie FAANG mrtvé? Zatím ne, ale pokud se nezmění situace na finančních trzích a globální ekonomické vyhlídky, může se postupem času stát, že pomalu vykrvácí.

Chcete neustále vědět, co se děje na trzích?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru, který vám budeme jednou týdně posílat. Z něj se dozvíte to nejdůležitější, co se za poslední týden na finančních trzích stalo a neuteče vám nic podstatného. Chcete-li odebírat náš pravidelný newsletter a mít všechny důležité informace ve své emailové schránce, připojte se vyplněním formuláře níže.

Líbil se vám tento článek?
7
2

Autor

Soukromý obchodník a investor, který se pohybuje na finančních trzích již od roku 2014. Obchoduje swingové obchodní strategie na forexu, akciích a komoditách. Mezi jeho oblíbené analytické nástroje patří především technická analýza cenového grafu. Své obchodní dovednosti podpořil také veřejnou equity svého obchodního účtu.

Martin získal titul Ph.D. z oboru financí a své znalosti a zkušenosti využívá nejen při vlastním obchodování, ale také při svých analýzách finančních trhů. Díky tomu může čtenářům předat mnoho drobných postřehů z chování trhů, které nemusejí být na první pohled zřejmé, ale tvoří tenkou hranici mezi úspěchem a neúspěch na finančních trzích.

Přečíst více

Sdílejte tento článek

Mohlo by vás zajímat

Diskuze (2 komentáře)

Připojte se k diskuzi

Pro přidání komentáře se prosím přihlašte ke svému uživatelskému účtu.

Jiří Novotný

Velmi manipulativní článek. Opak je pravdou. Autor nezmínil, že FAANG jsou vysoce ziskové a mají nízkou zadluženost. Zpětný odkup je pro firmy i akcionáře velmi výhodný zvláště při propadech. Srovnávat dot com bublinu s dneškem je nesmyslné, protože v roce 2000 technologické odvětví bylo v plenkách a nic nevydělávalo. Pravda je, že technologické akcie jsou zákonitě volatilnější a to oběma směry. Včerejší rallye o 6-8% dokazuje, že technologie do budoucna opět potáhnou akciový trh.

Martin Klass Ph.D., MBA

Dobrý den, děkuji za Váš komentář.
Zda jsou společnosti vysoce nebo nízko zadlužené, je velmi relativní pojem. Co je ovšem pro investory nejdůležitější je hodnota EPS (zisk na akcii) společnosti, která je v případě akcií FAANG v letošním roce klesající. Čím nižší je EPS, tím klesá zájem investorů o tento titul.

Určitě s vámi souhlasím v tom, že zpětný odkup akcií může být jak pro investory, tak pro společnost výhodný.

V článku konstatuji, že tech. akcie zažívají největší propad od roku 2000, to ovšem není srovnávání. To, že tehdy odvětví nic nevydělávalo není ovšem tak úplně pravda. Giganti jako IBM a Apple, dot-com bublinu prožili téměř bez úhony a dokonce se na svých webových stránkách IBM chlubí, jak to byl úspěšný rok, co se týče inovací.

V závěru článku se dočtete sumář, ve kterém je výstupem, že FAANG akcie mrtvé nejsou. 6-8% růst není prosím žádná rallye. Rallye jsme byli svědky při covidu, kdy akcie vykázaly růst více jak 200 % (Apple).

Recenze
TOP Nejlepší brokeři
Při obchodování CFD s tímto poskytovatelem ztrácí 77 % účtů retailových investorů peníze.
U 66,02 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
U 51 % retailových investorů došlo při obchodování CFD u této společnosti ke vzniku ztráty.
Při investování je váš kapitál vystaven riziku a může se vám vrátit méně, než jste investovali. Minulá výkonnost nezaručuje budoucí výsledky.
U 64 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.