Finex.cz logo
Menu
Finex » ETF » V jakých globálních fondech se točí nejvíce peněz a jak do nich investovat?

V jakých globálních fondech se točí nejvíce peněz a jak do nich investovat?

V jakých globálních fondech se točí nejvíce peněz a jak do nich investovat?
Zdroj: Depositphoto.com

Věděli jste, že TOP 10 největších fondů světa ovládá kolem 1,3 bilionu amerických dolarů? To je pro představu roční HDP Austrálie nebo Španělska. Pojďme se na pár největších fondů podívat a třeba odhalíme, proč jim věří tolik investorů.

1,3 bilionu amerických dolarů je pro běžného smrtelníka již těžko uchopitelné číslo. Přirovnání k ročnímu HDP Austrálie či Španělska nám řekne více, ale stále si to jen těžko představíme. A co kdybychom takovou sumu měli k dispozici v České republice? V takovém případě bychom doplatili státní dluh a bez jakýchkoliv dalších příjmů by ČR pokryla státní výdaje po dobu cca 14 let.

Suma peněz ovládaná TOP 10 fondy světa je prostě mimo naše chápání. O to více, by nás mělo zajímat, co je na těchto fondech tak výjimečného, proč spravují tak velké množství peněz a zda se nevyplatí se k nim přidat, případně jak.

Pro Čechy je toto témě obzvláště zajímavé, protože většina Čechů nespoří, případně spoří velmi konzervativně. To znamená, že dobrovolně necháváme naše úspory pohltit inflací. Takto se chová více než 50 % Čechů a fondy jsou jednou z příležitostí, jak to změnit.

Největší fondy světa

V největších podílových fondech světa dominují burzovně obchodované fondy neboli ETF (Exchange Traded Funds). Tyto podílové fondy vydávají své vlastní akcie, a následně je obchodují na burze.

ETF fondy často kopírují vybranou komoditu či index. U akcií nejčastěji kopírují S&P 500, což je index sledující vývoj 500 vybraných amerických akcií. ETF vlastně nabídnou podobnou investici jako do samotného podkladového aktiva, ale za výhodnějších podmínek, například s minimálními požadavky na investici a daleko větší diverzifikací. Více si o ETF můžete přečíst v našem komplexním článku.

1. SPDR – State Street Global Advisors

Největší podílový fond nese název SPDR S&P 500 ETF. Již dle názvu je jasné, jaké podkladové aktivum tento fond kopíruje. Fond patří pod State Street Global Advisors, což je druhá nejstarší finanční instituce v USA (založena 1792).

Vývoj SPDR S&P 500 Trust ETF za posledních 5 let
CZK
USD
EUR
Normální osa
Logaritmická osa

Spravovaný majetek State Street Global Advisors je celkem asi 3,9 bilionu dolarů. Jedná se tedy opět o téměř nepředstavitelnou sumu. SPDR S&P 500je ovšem jen jednou z možností. State Street Global Advisors nabízí SPDR ETF fond navázaný na dividendové aristokraty, na vybrané firmy finančního sektoru, společnosti z energetického průmyslu či ETF fond navázaný na Dow Jones Industrial index.

2. Vangurad

Skupina Vanguard spravuje asi 7,5 bilionu dolarů a patří hned na druhé místo. Podfondy této skupiny najdeme doslova všude, v USA jich je asi 180 a mimo USA dalších 190 fondů. Vanguardu věří přes 20 milionů investorů z více než 170 zemí světa. V portfoliu Vanguard fondů samozřejmě nechybí ani Vanguard S&P 500, tedy fond navázaný na stejnojmenný index, vybrat si ale můžete i z mnoha jiných.

Vývoj Vanguard Total Stock Market ETF za posledních 5 let
CZK
USD
EUR
Normální osa
Logaritmická osa

3. iShares by BlackRock

iShares je největší emitent akcií ETF na světě a BlackRock se označuje za největšího správce aktiv na světě (asi 9,5 bilionu amerických dolarů). Není tedy divu, že jste již možná viděli nebo slyšeli o iShares Core S&P 500 UCITS ETF. Opět se jedná o fond zaměřený na „kopírování“ S&P 500.

Vývoj iShares Core S&P 500 ETF za posledních 5 let
CZK
USD
EUR
Normální osa
Logaritmická osa

iShares ale nabízí skutečně velké množství fondů. Některé se zaměřují na eurové akcie nebo třeba i na dluhopisy. Přehled dalších iShares fondů naleznete zde.

4. Fidelity Government Cash

Na čtvrtém místě máme trochu nečekaně konzervativní fond. Zapomeňme nyní na index S&P 500. Fidelity Government Cash se zaměřuje na krátkodobé cenné papíry, typicky navázané na repo sazby či mezibankovní referenční sazby. V portfoliu najdeme také státní dluhopisy neboli státní pokladniční poukázky.

Vývoj Fidelity® Government Cash Reserves za posledních 5 let. Zdroj: markets.ft.com

Takové portfolio je velmi konzervativní. Odpovídá tomu i výnos. Od založení (v roce 1979) je průměrný výnos 4,9 procenta. Nutno ale podotknout, že v období finančních krizí, a především těsně po nich (v době expanzivní monetární politiky a téměř nulových úrokových sazeb) byl tento fond zhodnocením jen těsně na 0 % ročně (rozhodně pod inflací). A možná právě proto má ve správě nyní „pouze“ 800 miliard dolarů.

Každopádně správné investiční portfolio by mělo obsahovat jak rizikové, tak i konzervativní investice.

Jak vybrat ten správný fond?

Prvně byste si měli vybrat mezi fondy, které splňují vaše požadavky a hodí se vám do portfolia.

Nemá smysl investovat třikrát do fondu navázaného na index S&P 500. Stejně tak nemá smysl dávat vše jen do konzervativního fondu.

Zároveň si asi říkáte, jaký je rozdíl mezi ETF fondy, které jsou navázané na S&P 500? Prvně to mohu být poplatky, ale ty jsou u ETF fondů většinou podobné a poměrně malé (okolo 0,15 procenta ročně). Větší rozdíl je ale třeba v dividendě, likviditě, dostupnosti atp. Například námi zmíněný SPDR S&P 500 a Vanguard S&P 500 vyplácí dividendy čtvrtletně a iShares Core S&P 500 dividendy reinvestuje. Konkrétním fondům kopírujícím S&P 500 jsme se podívali na zoubek zde.

Čím jsou největší fondy světa výjimečné?

Z TOP 10 jsme si lehce představili první čtyři místa, z toho hned tři fondy jsou zaměřeny na stejný index. Navíc ze zbylých šesti je většina opět navázaná na S&P 500. Tedy pořád se bavíme o tom stejném a není zde něco vysloveně unikátního.

Většina největších fondů nabídne dlouhou historii a ETF fondy, do kterých může investovat naprosto každý. Navíc právě ono navázání na S&P 500 a dostupnost je zárukou atraktivity.

S&P 500 zaručuje diverzifikaci na 500 akciových titulů a historicky má průměrný výnos kolem 10 % ročně (od založení v roce 1926 a včetně dividend).

Pokud k tomu dáte dostupnost pro širokou veřejnost v podobě ETF, je to téměř záruka úspěchu. Otázkou spíše zůstává, proč této příležitosti moc nevyužíváme i v České republice?

Kde fondy obchodovat?

Do ETF fondů můžete investovat prostřednictvím brokerů a obchodní platformy. Pokud ještě brokera nemáte, nevadí, založení je snadné, a i orientace v obchodní platformě (dnes již běžně i online v prohlížeči) je intuitivní.

ETF fondy, a to i ty největší výše zmíněné, můžete obchodovat například u XTB, Robo Markets, Degiro, LYNX Broker nebo český Fio e-Broker.

Favorit redakce
U 73 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
  • Nákup a prodej akcií a ETF bez poplatku
  • Dobrá zákaznická podpora v češtině
  • Při obchodování menších objemů jsou větší poplatky (kromě akcií a ETF)
U 73 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
RoboMarkets logo

RoboMarkets

★ 92 %

U 66.8 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
Degiro logo

Degiro

★ 88 %

Investování zahrnuje rizika ztrát.
LYNX Broker logo

LYNX Broker

★ 87 %

Investování na finančních trzích zahrnuje rizika.
Fio broker logo

Fio broker

★ 84 %

Investování zahrnuje rizika ztrát.‎

A pokud vás ETF fondy a největší fondy zajímají více, můžeme doporučit náš článek zaměřený na fondy navázané na S&P 500. Dozvíte se v něm vše o jednotlivých fondech, poplatcích, ale i o tom, jak konkrétní fond v platformě vyhledat.

Ohodnoťte tento článek

Připojte se k diskuzi

Akcie
Komodity
Krypto
Indexy
ETF
Cena 24h
Tesla Inc. ---
N/A
ČEZ ---
N/A
Apple ---
N/A
Avast ---
N/A
Moneta ---
N/A
Komerční banka ---
N/A
Gazprom ---
N/A
RECENZE

TOP Akcioví brokeři

XTB logo
XTB★ 93 %
U 73 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
RoboMarkets logo
RoboMarkets★ 92 %
U 66.8 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
eToro logo
eToro★ 90 %
U 67 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
Admirals logo
Admirals★ 89 %
U 75 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.

Velký test: Investujeme vlastní peníze do investičních platforem

Která přinese největší zhodnocení? Portu, Fondee, Indigo, Finax, nebo Fumbi?
Která přinese největší zhodnocení? Portu, Fondee, Indigo, Finax, nebo Fumbi?
Sledujte nás na Facebooku, ať vám nic neunikne!
Facebook icon Jít na Facebook
Finex logo