Začněte psát a výsledky vyhledávání se zobrazí zde...

Burza s odstupem – Začátek turbulencí na trzích, způsobí Čína svými zásahy silnou korekci?

Publikováno
Burza s odstupem – Začátek turbulencí na trzích, způsobí Čína svými zásahy silnou korekci?
Zdroj: Depositphotos.com

Vstup do druhé poloviny srpna se světovým trhům nevydařil. Potvrdila se léty ověřená zkušenost, že od poloviny srpna do září mají trhy klesající tendenci. Výsledková sezona je prakticky u konce. Dopadla tak jak všichni očekávali. Čísla byla dobrá hlavně kvůli tomu, že se poměřovala s rokem 2020 a s čtvrtletími, kdy byla většina ekonomiky uzavřena. Výhled do budoucna zůstává pořad nejistý. Mnoho firem se dokázalo rychle přizpůsobit na novou situaci. Jedná se hlavně o velké firmy kótované na burzách. Avšak to není celá ekonomika.

Poznámka

Ekonomika většiny evropských zemí zůstává i nadále zasažena důsledky koronaviru. Cestovní ruch se zdaleka neblíží úrovním před pandemií. Na americké burze tento nepříznivý vývoj pociťuje akcie Airbnb, která za posledních 6 měsíců odepsala přes 50 dolarů, což odpovídá ztrátě vyšší než 26 %. Pokud však věříte, že vakcíny krizi vyřeší a příští léto bude jako dřív, tato akcie může být zajímavou příležitostí pro dlouhodobý nákup.

Načítání
Načítání
Kupte si akcie AirBNB Váš kapitál může být ohrožen*

Logo sponzora Koupit!

Nejde však jen o firmy podnikající v cestovním ruchu, díky omezené mobilitě, přijdou státy o peníze, které by tam turisté utratili. Negativně se projeví nižší například nižší spotřeba benzínu a alkoholu, ze kterých má stát velký daňový příjem. Deficity státních rozpočtů budou velké téma v následujících letech. Avšak toto všechno trhy vědí již dlouhou dobu. Turbulence na trzích tak vznikají z jiných důvodů.

Čínské zásahy ohrožují sektor luxusního zboží

To je první velká hrozba, která již nějakou dobu působí na světových trzích. Čína ukazuje, že je připravena zasáhnout do svého soukromého sektoru, pokud si to budou žádat zájmy strany a čínského lidu. Není žádným tajemstvím, že akciové trhy a speciálně čínské společnosti obchodované na burze, jsou prostředky Číny k ekonomické válce o prvenství ve světě. Poslední zásahy čínského prezidenta jsou proto velmi zajímavé. Prvním je vyhlášení války nejbohatším Číňanům, jelikož mají v ruce tolik kapitálu, že se to neslučuje s komunistickými hodnotami.

Tato informace měla bezprostřední dopad na sektor orientující se na luxusní zboží. Právě čínští milionáři a miliardáři patří k největším konzumentům a věrným zákazníkům tohoto odvětví. Dopad tohoto prohlášení se okamžitě projevil zejména na francouzských akciích, kde luxusní sektor má silné zastoupení. Akcie tohoto sektoru ovlivňují celý francouzský burzovní index CAC 40. Přes celou krizi koronaviru tento sektor, díky svým obrovským maržím, zůstal ušetřen. Akcie LVMH vystoupaly tak vysoko, že se jejich vlastník Bernard Arnault se stal nejbohatším člověkem na světě. Nyní je jeho prvenství ohroženo a to díky několika slovům čínského prezidenta. Pokles se netýká jen LVMH – 13% , ale i společností Kering – 17% a Hermes – 10 % za pouhý týden.

Kupte si akcie MC Váš kapitál může být ohrožen*

Logo sponzora Koupit!

Není to jen pokles hodnot luxusního sektoru, co může čínský prezident sledovat. Jednak boj proti nejbohatším lidem v Číně mu přinese ještě větší popularitu.

Protože boj proti nejbohatším Číňanům má posílit rostoucí střední čínskou vrstvu. Čína se tak vydává do proti pohybu americké a evropské společnosti, kde střední třída je dlouhodobě oslabována.

Další výhodou pro čínského prezidenta je, že pod záminkou tohoto boje se může zbavit jakéhokoliv budoucího protikandidáta nebo odpůrce, který by mohl přijít právě z čínského soukromého sektoru. Čínský prezident se tak po ovládnutí strany, kde jsou jen jeho loajální přívrženci, vrhl na zkrocení čínského soukromého sektoru.

Čínské zásahy proti reklamě na internetu

Další z opatření, které by nemělo zapadnout, je zrušení nebo omezení reklamy na internetu a čínských sociálních sítích. To je zajímavá odpověď na stejný problém, který sužuje především USA, ale i Evropu. Společnosti jako Facebook, Twitter, Google nebo Amazon mají nejenom obrovskou moc kapitálu, ale především jejich moc je dnes již politická. Vydat se na přímý boj proti těmto korporacím je prakticky politická sebevražda. Bude fungovat jen nepřímé omezování. Jelikož tyto společnosti žijí především z reklamy, omezení reklamy se rovná omezení jejich vlivu. Čína se tedy pokouší hasit požár dříve, než nabude stejných rozměrů jako v západním světě.

Čínsko-americký duel o svět

V neposlední řadě Čína zaznamenala další dílčí vítězství na geopolitické mapě, protože oznámila jako první země, že bude spolupracovat s Talibánem v Afganistanů. Na rozdíl od SSSR nebo USA, Čína nechce vyvážet svojí ideologií, ale sleduje čistě o obchodní zájmy. Afganistan disponuje velkými ložisky mědi, která bude v následujících letech strategickou surovinou. Navíc si Čína může zajistit nové tranzitní cesty a kontrolu nad projektem transafgánského plynovodu, který by mohl být součástí hedvábné stezky.

Situace v Afghánistánu nemůže mít na trhy velký bezprostřední dopad, protože se jedná o velmi malou ekonomiku, kde jsou zahraniční investice minimální s výjimkou projektů realizovaných zahraničními armádami. Nedá se očekávat, že velké globální společnosti se začnou rozšiřovat v Afganistanu. Spíše naopak. Pokud by však došlo k poklesům akciových trhů s ohledem na vývoj v Afganistanu, byla by to dobrá příležitost ke koupi dobrých a solidních akcií. Jak jsme si ukázali v článku pojednávajícím o příčinách krachu, tyto události mají velmi omezený dopad na dlouhodobé strategie firem. Proto je tento druh krizí je dobrá investiční příležitost.

Poznámka

Z dlouhodobého hlediska krize v Afghánistánu ukazuje na slábnoucí moc USA. To se za nějaký čas projeví i v ekonomice. Čína využije situaci k rozšíření svého vlivu a omezení používání amerického dolaru. Právě americký dolar se drží nyní ve světě, hlavně díky vojenské a technologické dominanci. Jelikož vojenská nadvláda nad světem je nalomena, bude růst tlak na menší používání dolaru ve světě.

Automaticky to však neznamená, že by investor měl začít nakupovat čínské akcie. Čína pomalu ztrácí důvěru investorů a můžeme se tak v budoucnu dočkat další vlny výprodejů čínských akcií. Je tedy mnohem rozumějí nyní počkat, jak se situace vyvrbí a s nákupy počkat, až se čínské akcie dotknou svého dna.

Pokud někdo i přesto věří, že čínský pohled na svět a její řešení zvítězí, možnou příležitostí může být nákup čínských dluhopisů. Je to velmi konzervativní investice. Čínské desetileté dluhopisy nabízí roční výnos 2,86 %. Což je mnohem víc než jakýkoliv spořící účet současnosti. Navíc pokud se Číně bude, dařit můžeme se dočkat posílení kurzu vůči dolaru a tím by stoupl zisk i hodnota dluhopisů s ohledem na české koruny.

Indexy: Trhy v Asií a v Evropě se ponořily do červené barvy

V Asií pokračovaly výprodeje. Nejhůř to odnesla burza v Hongkongu, která ztratila 5,9 %. Burza v Tokiu ztratila 3,4 %. Nejlépe výprodejům odolávala burza v Šanghaji, která odepsala 2,5 %.

Jak jsme psali výše, sektor luxusního zboží zažil těžký týden. Tento pokles nejvíc odnesla francouzská burza, která ztratila 4,5 %. Kapitalizace německé burzy se zmenšila o 1,6 %. Britský index FTSE ztratil 2,3 %.

Fed ohlásil, že pomalu začíná uvažovat o omezení nákupu dluhopisů. To vystrašilo trhy, avšak všem je jasné, že k tomuto kroku musí jednou dojít. Zároveň však Fed nezastaví všechnu podporu a na trhy dál bude proudit hotovost. Americký průmyslový Dow Jones zaznamenal ztrátu 1,11 %. Index S&P dopadl o poznání lépe a odepsal 0,59 %. Technologický Nasdaq100 ztratil 0,73 %. K této ztrátě mu nejvíc pomohly tyto firmy: čínský Baidu – 9,71 %, Pinduoduo – 8,4 %, Booking – 5,84 % a mezi poraženými jsme překvapivě našli i firmu AMD, která ztratila 5,34 %. Naopak se dařilo Netflixu, který přidal 6%. Dále pak : Microsoft 3,93 % Nvidia 3,11 % a Cisco 3,1 %

Komodity: Další propad na ropě

Motoristé se jistě radují z dalšího zlevňování černého zlata. Ropa Brent se propadla na hodnotu 65 dolarů za barel a lehká americká ropa se prodávala za 62, dolarů za barel. Z pohledu technické analýzy ropa padá dolů a bude zajímavé sledovat, kdy nastane rezistentní úroveň. Možným favoritem této úrovně je 63 dolarů pro ropu Brent. Pokud bude proražena, Brent může jít až na 60 dolarů. Nesmírně zajímavé však bude sledování vývoje grafu ceny za barel, až se ropa znovu bude snažit dostat nahoru.

Obavy z šíření varianty delta a tlak politiků působí, aby ropné velmoci zvýšily těžbu a tím pomohly oslabit inflační tlaky. Nic však nemění na tom, že státy OPECu si stojí za svým plánem a navyšují těžbu velmi pomalu. Mají nyní výhodnou pozici, protože většina těžařů je v zisku pokud ceny ropy přesahují 50 dolarů za barel. Jsme ještě velmi daleko od této mety, a tak těžaři mají velký prostor k vyjednávání a zvyšování tlaku na růst cen ropy.

Komodity: Zlato stabilní, ostatní komodity v červeném

Zlato má za sebou další klidný týden, který nepomohl vyřešit otázku, kam se zlato vydá z dlouhodobého hlediska. Za zmínku stojí, že švýcarská banka UBS varovala své klienty, že zlato může ztratit náhle 10 % a bude se prodávat na hodnotách 1600 dolarů za unci. Avšak americká banka Goldman Sachs nadále tvrdí, že zlato má růstový potenciál a bude brzy stát přes 2000 dolarů za unci.

Americkou banku poslouchá vedení Palantiru, které překvapilo své akcionáře oznámením, že nakoupí zlato za 50 milionů dolarů jako rezervu proti černým labutím. Zajímavá investice od technologické společnosti, která by měla dávat přednost investicím do Bitcoinu. Zlato zakončilo týden na hodnotě 1782 dolarů za unci

Špatné zprávy z Číny měly negativní vliv na trh s komoditami. Palladium se propadlo o 13 %, nikl ztratil 6 %, měď 5 %, platina a stříbro 3 %.

Slovo závěrem: Období turbulencí

Konec srpna a září nebudou na trzích jednoduché. Obava z koronaviru a změn politiky centrálních bank budou silně cloumat s trhy na obě strany. I když indexy jsou na maximech, je to zásluha především společností, které v nich mají největší zastoupení, typicky společnosti GAFAM. Těmto společnostem se daří a táhnou indexy do nebes. Avšak na burze je dnes již mnoho akcií, jejichž cena stagnuje či dokonce klesá. To je špatné znamení. Investor by se měl nyní víc zaměřit na nakupování jednotlivých společností než na kupování ETF, replikujících světové indexy.

Líbil se vám tento článek?
3
0

Autor

Publicista a investor s více než desetiletou praxí.

První zkušenosti získal na pražské burze. Následně se specializoval na evropské, zejména francouzské, a zámořské trhy. V současné době se zaměřuje především na hodnotové investování, přičemž při svém rozhodování zohledňuje měnovou politiku a geopolitickou situaci ve světě.

Doktorát z filosofie získal v Paříži. Rád píše o slavných investorech a snaží se poučit z jejich rozhodnutí. Věří, že je vždy užitečné napodobovat ty nejlepší v oboru. Mezi jeho oblíbené investory patří Ray Dalio, Warren Buffett, Michael Burry a Charles Gave.

„Chcete-li na trzích vydělávat peníze, musíte myslet samostatně a být skromní.“ – Ray Dalio

Přečíst více

Sdílejte tento článek

Mohlo by vás zajímat

Diskuze (0 komentářů)

Připojte se k diskuzi

Tento článek zatím nikdo neokomentoval. Přihlašte se a buďte první! Napište svůj názor a zahajte diskuzi.

Recenze
TOP Nejlepší brokeři
Při obchodování CFD s tímto poskytovatelem ztrácí 76 % účtů retailových investorů peníze.
U 66,02 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
Při investování a obchodování hrozí ztráty. Vaše investice mohou stoupat i klesat a můžete získat zpět méně, než jste investovali.
U 51 % retailových investorů došlo při obchodování CFD u této společnosti ke vzniku ztráty.
Investování zahrnuje rizika ztrát.‎