Začněte psát a výsledky vyhledávání se zobrazí zde...

Inflace se ve Spojených státech stále drží na vysoké úrovni – bude Fed zvyšovat sazby?

Publikováno
Inflace se ve Spojených státech stále drží na vysoké úrovni – bude Fed zvyšovat sazby?
Zdroj: bsmedia.business-standard.com

Tento týden byla zveřejněna nová data o inflaci ve Spojených státech. Jak se dalo čekat, inflace zůstává vysoká, díky čemuž je Federální rezervní banka pod stále větším tlakem. Právě s vysokou inflací se totiž počítá s tím, že Fed nakonec zasáhne v podobě navýšení úrokové míry skrze operacemi na volném trhu (ČNB letos zvyšovala sazby už dvakrát a hodlá v tom pokračovat). Možná dojde i na utnutí nákupů aktiv v rámci kvantitativního uvolňování.

Inflace pořád nad 5 %

Již v květnu inflace v USA dosáhla 5 %. Vzhledem k tomu, že inflační cílování je na 2 %, objektivně se jedná o velmi vysokou hodnotu. Inflační cílování je totiž překročeno o více jak 150 %. Za červen byla naměřena ještě o něco vyšší inflace, 5,4 %. Trend tedy dozajista slábl, ale když už se vyšší inflace objeví, jen tak nezmizí.

Zdroj: tradingeconomics.com
Inflace v USA
Inflace v USA

Proto se kalkulovalo s tím, že inflace zůstane někde kolem 5 %. Vtipné ovšem je, že bylo zveřejněné úplně stejné číslo jako za červen. Federální rezervní banka se opakovaně vymlouvá, že rychlý růst inflace byl způsobený přechodnými jevy, které byly zase zapříčiněny znovuotevřením ekonomiky a dramatickým cenovým růstem na komoditních trzích.

Veřejnost FEDu ovšem přestává věřit a přisuzují vysokou inflaci právě jejich aktuálně nastavené politice. I kdyby Fed říkal pravdu, svou politikou minimálně vytváří dosti inflační prostředí. Při poslední schůzi Výboru pro volný trh (FOMC) předseda americké centrální banky i naznačil možnost, že započne utahování šroubů.

Závěrem

Investoři skutečně začínají očekávat, že Federální rezervní banka bude nucena díky okolnostem začít zvedat sazby. Osobně se příliš nepřikláním k tomu, že dojde k markantnímu navyšování.

Například Česká národní banka zvedá sazby pouze o 0,25 p.b., aby postupně dostala pod kontrolu inflaci a současně nepřiškrtila ekonomický růst. Fed bude jistě postupovat obdobně, pokud se tedy ekonomické podmínky zase rychle nezmění, což se stát může.

Líbil se vám tento článek?
2
1

Autor

Vystudovaný ekonom a znalec díla Adama Smithe, Davida Ricarda a Johna Keynese, který publikuje obsah o technické analýze kapitálových trhů, fundamentální analýze, makroekonomii a měnové politice.

Jaroslav je přesvědčen, že právě tyto disciplíny jsou zásadní pro pochopení celého kontextu finančního trhu, a snaží se čtenáře vybavit ucelenou myšlenkovou mapou pro přemýšlení nad finančním světem.

“Pro investory je důležitý komplexní znalostní základ, díky kterému může každý minimalizovat rizika.”

Přečíst více

Sdílejte tento článek

Mohlo by vás zajímat

Diskuze (0 komentářů)

Připojte se k diskuzi

Tento článek zatím nikdo neokomentoval. Přihlašte se a buďte první! Napište svůj názor a zahajte diskuzi.

Recenze
TOP Nejlepší brokeři
Při obchodování CFD s tímto poskytovatelem ztrácí 77 % účtů retailových investorů peníze.
U 66,02 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
Při investování a obchodování hrozí ztráty. Vaše investice mohou stoupat i klesat a můžete získat zpět méně, než jste investovali.
U 51 % retailových investorů došlo při obchodování CFD u této společnosti ke vzniku ztráty.
Investování zahrnuje rizika ztrát.‎