Finex.cz logo
Menu
Finex » Akcie » Regulace v Číně na nevídané úrovni – Alibaba, Ant Group, Tencent a další, kterým hrozí sankce regulačních úřadů

Regulace v Číně na nevídané úrovni - Alibaba, Ant Group, Tencent a další, kterým hrozí sankce regulačních úřadů

Regulace v Číně na nevídané úrovni - Alibaba, Ant Group, Tencent a další, kterým hrozí sankce regulačních úřadů
Zdroj: depositphotos.com

Společnosti Alibaba byla uložena rekordní pokuta 2,8 miliardy dolarů, avšak to je jen špička ledovce regulací čínských úřadů. V tomto článku se podíváme na další regulace čínských úřadů vůči společnostem, jako jsou Ant Group, Tencent nebo JingDong. Co si myslí o nákupu akcií Alibaby slavné osobnosti ze světa investování?

1) Alibaba dostala rekordní pokutu 2,8 miliardy

Logo AlibabaAgentura Reuters reportovala, že státní úřad v Číně pro regulaci trhu udělil internetovému prodejci Alibaba pokutu 2,8 miliardy dolarů (cca 60 miliard Kč). Pokuta byla udělena za zneužívání dominantního postavení na trhu a porušování protimonopolních pravidel. 

Stručně řečeno, Alibaba znemožňovala různým prodejcům prodávajícím na své platformě, aby zároveň prodávali na JD.com. „Choose one out of two,“ bylo toto pravidlo nazváno. To znamená, že buď půjdete k nám nebo ke konkurenci. Lze říci, že toto je monopolní jednání. Avšak reálně tuto praktiku využívá mnoho společností a mají to za svoji konkurenční výhodu. Tak jako tak, tuto monopolní politiku bude muset Alibaba ukončit.

Šéf firmy Daniel Zhang uvedl, že změna politiky nebude mít efekt na hospodaření firmy. Akcie Alibaby bezprostředně po zveřejnění této informace nejprve vystřelily o přibližně 6 %, následně ale tento růst umazaly.

Cena akcií Alibaba
Normální graf
Logaritmický graf
CZK
USD
EUR
1D
1W
1M
3M
6M
1Y
MAX

Co si o akciích Alibaby myslí velcí investoři?

Případ Alibaby dopadl tak, že dostala pokutu a vše je "vyřešené". Pro investory je to pozitivní zpráva, protože zde hrozily mnohem horší důsledky. Otázkou však zůstává zda tento případ skončí pokutou Alibabě, nebo na ránu přijdou i další společnosti. 

Co na to velcí investoři?

Charlie Munger

Charlie-Munger-berkshire-hathaway
Charlie Munger
Zdroj: depositphotos.com

Alibaba ví, že s režimem v Číně si nelze pohrávat. Celá kauza ukazuje na to, co se může stát. I přesto Charlie Munger investoval v 1. kvartále 2021 247,93 dolaru do akcií Alibaby, jelikož valuace a tržby jsou pro mnohé investory zajímavé.

Kdo je Munger? Charlie Munger se narodil 1. 1. 1924. Jedná se o amerického investora, podnikatele a filantropa. Je také pravou rukou Warrena Buffetta. Munger působil jako předseda finanční společnosti Wesco v letech 1984 až 2011. Je také předsedou Daily Journal Corporation se sídlem v Los Angeles v Kalifornii a ředitelem společnosti Costco Wholesale Corporation.  

Franklin Chu

73518-F. J. Chu, President, Sage Capital Group Inc
Franklin Chu, Sage Capital

Ředitel společnosti Sage Capital, Franklin Chu, řekl agentuře Reuters, že Alibaba je stále lákavým a pohodlným způsobem, jak investovat do rychle rostoucí čínské ekonomiky. Dle něj má Alibaba v současné době akcie podhodnocené.

2) Ant Group se na burzu nedostala kvůli čínským úřadů

ant-group-logoSpolečnost Ant Group je finanční dceřinkou Alibaby. Poskytuje on-line půjčky. Obě tyto 2 společnosti jsou od podzimu 2020 v hledáčku čínských úřadů, které zabránily Ant Group ve vstupu na burzu.

Jack Ma chtěl, aby na společnost platila pravidla pro technologické firmy a ne pro bankovní. Kritizoval čínský finanční regulační systém, který dle jeho názoru představuje dědictví dávného průmyslového věku a dusí inovace.

Čínští regulátoři ostře zakročili proti Ant Group, kterou považují za riziko pro finanční systém. Nakonec přinutili společnost zahájit změny, které velmi ovlivní její budoucnost. 

3) Další společnost, které hrozí sankce od čínské vlády – Tencent 

tencent-logoJedná se o čínskou nadnárodní akciovou holdingovou společnost. Její dceřiné společnosti se specializují na vývoj internetových služeb, médií, softwaru a umělé inteligence.

WeChat (aplikace od Tencentu) je ze strany čínských úřadů nejsledovanější sociální platformou.

Čínská vláda nyní vyšetřuje Tencent. Tato společnost roste a skupuje další a další společnosti. Zde zřejmě dává smysl, že antimonopolní úřady kontrolují tyto akvizice s vysokým tržním podílem – ale nejde nakonec jen o snahu úřadů ovládat giganty trhu?

4) JD.com (JingDong) – hlavní konkurent Alibaby je další společností, která je v hledáčku regulačních úřadů

logo-JD.com-JingDong
Logo JD.com

Čínská společnost JD.com, dříve známá jako 360 Buy, byla založena v roce 1998 a sídlo má v Pekingu. Jedná se o masivního online prodejce. Dle objemů transakcí a výnosů je členem exkluzivního spolku firem zařazených do Fortune Global 500.

Tato firma je hlavním konkurencí společnosti Alibaba. JD.com provozuje velmi úspěšný e-shop s obrovským spektrem výrobků a má více než 170 000 000 zákazníků. Nakonec i na JingDong si čínské úřady posvítí.

Závěr

Regulace vždy byly úskalí čínského trhu a jejich akcií. Je to investiční riziko, se kterým musí akcionáři počítat. Pokud jej nechcete podstupovat, bude potřeba se směřovat na jiné trhy.

Veskrze je to škoda, jelikož tím odradí řadu investorů, kteří by rádi využili jinak relativně rozumně či levně oceněných čínských akcií.

Ohodnoťte tento článek!

Připojte se k diskuzi
Akcie
Komodity
Krypto
Indexy
ETF
Aktuální cena 24h
Tesla Inc. ---
N/A
ČEZ ---
N/A
Apple ---
N/A
Moneta ---
N/A
Komerční banka ---
N/A
Philip Morris ČR ---
N/A
Erste group ---
N/A
RECENZE

TOP Nejlepší brokeři

eToro logo
eToro Reklama
U 80.2 % retailových investorů došlo při obchodování CFD u této společnosti ke vzniku ztráty.
XTB logo
XTB ★ 93 %
U 82 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
RoboMarkets logo
RoboMarkets ★ 92 %
U 78.16 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
Trading212 logo
Trading212 ★ 91 %
U 68 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
Degiro logo
Degiro ★ 89 %
Investování zahrnuje rizika ztrát.

Velký test: Investujeme vlastní peníze do investičních platforem

Která přinese největší zhodnocení? Portu, Fondee, Indigo, Finax, nebo Fumbi?
Která přinese největší zhodnocení? Portu, Fondee, Indigo, Finax, nebo Fumbi?
Sledujte nás na Facebooku, ať vám nic neunikne!
Facebook icon Jít na Facebook
Finex.cz logo