Finex.cz logo
Menu
Finex » Analýzy » Analýza trhu se stříbrem – Jsou fundamentální předpoklady pro růst ceny?

Analýza trhu se stříbrem – Jsou fundamentální předpoklady pro růst ceny?

Analýza trhu se stříbrem – Jsou fundamentální předpoklady pro růst ceny?
Zdroj: dainikhawk.com

Stříbro (XAG) je trhem, který je dle mého názoru v současnosti dost špatně čitelný. Navíc oproti zlatu stříbro mírně řečeno zaostávalo. V rámci dnešní analýzy si tedy ukážeme poptávku po stříbru a jeho nabídku. Cena stříbra logicky hlavně souvisí s průmyslem. A nyní to úplně zářně nevypadá – hlavně průmyslová velmoc Čína čelí opakovaným lockdownům a mimo jiné jejich hospodářství začíná viditelně stagnovat. Všechno si proto vysvětlíme, pěkně v souvislostech.

Vývoj ceny stříbra za poslední 3 roky
CZK
USD
EUR
Normální graf
Logaritmický graf
1D
1W
1M
3M
6M
1Y
MAX

Co pohání růst ceny stříbra?

Ze všech kovů má stříbro jedny z nejlepších vlastností, co se týče elektrické a tepelné vodivosti. Proto se taky nejvíce používá v průmyslové výrobě, hlavně v elektrotechnickém odvětví – vodiče, spínače, kontakty a pojistky. Čili se bez stříbra v dnešní době neobejde žádná elektronika.

Stříbro se čím dál více používá v automobilovém průmyslu. S rostoucím počtem elektroniky v autech je třeba mnohem více materiálu, něž kdy předtím.

Stříbro je též nutností v solárních panelech, které v současnosti zažívají hotový boom. Roční výkon solárních elektráren každým rokem vcelku strmě stoupá. Jenom v roce 2020 byl roční výkon solárních elektráren 138 GW. A odhaduje se, že do roku 2025 se výkon zvýší na 266 GW.

Do fotovoltaiky byly v předešlých letech ty investice ohromné a dá se předpokládat, že trend bude pokračovat. Jenom za rok 2020 byla poptávka po stříbře v tomto odvětví 114 milionů uncí.

Míří Čína do recese?

Když chce člověk pochopit, co se děje na trhu s drahými kovy, jako je stříbro, musí mít alespoň základní povědomí o makroekonomickém prostředí v Číně. Čína je totiž průmyslová velmoc, která vyrábí naprosto vše, na co si vzpomenete. Čínský průmysl má proto klíčový podíl na tržním vývoji drahých kovů a jiných potřebných průmyslových vstupů do výroby. Aby tedy ceny stoupaly, čínská ekonomika musí expandovat.

HDP Číny
HDP Číny
Zdroj: tradingeconomics.com

HDP Číny není poslední dobou nic moc. Respektive za jednotlivé kvartály lze meziročně sledovat hluboké zpomalení růstu HDP. Aktuálně je meziroční růst HDP v Číně za první kvartál letošního roku 4,8 %. To je úroveň, o které se může evropským ekonomikám už pouze zdát. Nicméně v souvislosti s Čínou to není vůbec vysoké číslo. Za posledních 10 let mají průměr zhruba na 7 – 7,5 %. Čili těch 4,8 % za první kvartál je dosti podprůměr.

Inflace v Číně
Inflace v Číně
Zdroj: tradingeconomics.com

Inflace je taky indikátor pro míru expanze hospodářství. V současnosti je inflace v Číně 2,1 %, zatímco průměr za předešlých 10 let jsou 2 %. Když budeme tedy nad tím průměrem, tím lépe pro stříbro. Znamená to, že čínská ekonomika běží na plné obrátky.

Čína určitě do recese nemíří dle definice tohoto pojmu, protože HDP země je v kladných hodnotách a jen tak asi do záporných neklesne – těžko říct, co by se muselo stát. Ono ale úplně stačí, aby se růst ekonomiky zpomalil. Což znamená utlumení průmyslu a tím pádem nevhodné podmínky pro cenový růst stříbra.

Proto přísná čínská politika v souvislosti s covidem příliš hospodářství země nepomáhá. Jak jsme si rozebrali v analýze na akcie Apple, průmysl se v Šanghaji prakticky zastavil. A právě Šanghaj patří mezi významné průmyslové místo. Nicméně jsem zaregistroval, že v Číně se začínají objevovat hlasy, které řečenou politiku kritizují. Hlavním argumentem je právě průmysl, který se díky těmto lockdownům zcela zastaví na mnoho týdnů. A to je obrovský problém s dlouhou setrvačností.

Poptávka a nabídka po stříbře

Co se týče nabídky stříbra, výhled pro celý rok 2022 je 1 030 milionů uncí. V roce 2021 činila produkce stříbra 997 milionů uncí, takže meziročně je to růst o 3 %. Jinak za předešlých 10 let se roční produkce pohybuje právě kolem 1 000 milionů uncí.

Poptávka a nabídka po stříbře
Poptávka a nabídka po stříbře
Zdroj: silverinstitute.org

Výhled pro poptávku je o něco větší. Celková poptávka za rok 2022 má činit až 1 101 milionů uncí stříbra. Což bude pak ve finále meziročně růst o 5 %. Největší nárůst poptávky trh zaznamenal mezi roky 2020 a 2021, +19 %. Což je holt dáno tím, že v roce 2020 byla poptávka ze strany průmyslu značně sražená kvůli všemožným restriktivním opatřením.

V každém případě, jestli jsou odhady správné, na trhu se stříbrem bude převis poptávky nad nabídkou. Respektive je nabídka slabší o 71,5 milionů uncí stříbra.

Technická analýza trhu se stříbrem

Trh se stříbrem zažil svůj poslední největší růst v roce 2020. Což stejně jako na zlatě skončilo v létě téhož roku. Od té chvíle se trh absolutně nikam neposunul. V podstatě kurz akorát osciloval v rozmezí 29 – 21,8 USD/unce. Druhá zmíněna hladina fungovala jako vskutku spolehlivý support již od září 2020. Máme zde mnoho kurzových obratů, které většinou vyústily v solidní růstové vlny. Avšak trh jako takový nikam neposunuly.

Týdenní graf trhu se stříbrem
Týdenní graf trhu se stříbrem
Zdroj: tradingview.com

V květnu dokonce přišel krátký průlom S/R levelu 21,8 USD/unce. Kurz se zastavil až na S/R levelu 20,4 USD/unce a v těsné blízkosti se nacházel i 200týdenní klouzavý průměr. Nastal odraz, který kurz dostal zpátky nad dlouho odolávající supportní pásmo. Doposud se tedy drží růstové momentum. První relevantnější rezistence se nachází až kolem 24,3 USD/unce.

Závěrem

Abychom si to shrnuli, poptávka po stříbru je v průběhu času stabilní. Avšak dle těch dat nějak závratně nestoupá. Trend se ovšem může v následujících letech změnit díky trendům, které jsme si v dnešní analýze zmínili v souvislosti s elektronikou.

Já si ale osobně nejsem jistý tou Čínou. Globální ekonomiku čeká recese a Čína určitě nezůstane ušetřena. Respektive zde nemusí jít o recesi v tom pravém slova smyslu. Stačí, aby ekonomická aktivita značně poklesla. Navíc zastávám názor, že Čína má ten největší ekonomický boom za sebou.

Ohodnoťte tento článek

Připojte se k diskuzi
Akcie
Komodity
Krypto
Indexy
ETF
Cena 24h
Tesla Inc. ---
N/A
ČEZ ---
N/A
Apple ---
N/A
Avast ---
N/A
Moneta ---
N/A
Komerční banka ---
N/A
RECENZE

TOP Forex brokeři

Plus500 logo
Plus500Reklama
U 77 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
XTB logo
XTB★ 93 %
U 73 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
RoboMarkets logo
RoboMarkets★ 92 %
U 66.8 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
eToro logo
eToro★ 90 %
U 68 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.

Velký test: Investujeme vlastní peníze do investičních platforem

Která přinese největší zhodnocení? Portu, Fondee, Indigo, Finax, nebo Fumbi?
Která přinese největší zhodnocení? Portu, Fondee, Indigo, Finax, nebo Fumbi?
Sledujte nás na Facebooku, ať vám nic neunikne!
Facebook icon Jít na Facebook
Finex logo