Začněte psát a výsledky vyhledávání se zobrazí zde...

Qualcomm vs. Intel: Která společnost ovládne trh s čipy v roce 2024?

Společnosti Qualcomm se daří díky vysokým prodejům v oblasti bezdrátových technologií, zatímco Intel čelí problémům na trhu s čipy pro umělou inteligenci. Budou oba trendy pokračovat, nebo nastane obrat?

Publikováno
Qualcomm vs. Intel: Která společnost ovládne trh s čipy v roce 2024?
Zdroj: depositphotos.com

V dynamickém světě polovodičů a telekomunikací je společnost Qualcomm klíčovým hráčem, který se proslavil zejména svými produkty a službami v oblasti bezdrátových telekomunikací. I nadále se jí daří velice dobře, o čemž svědčí růst ceny akcií.

Naopak akcie firmy Intel se letos propadly o zhruba 30 %, protože firma zatím stále zaostává za konkurenčními čipovými společnostmi, jako je Nvidia, ve výrobě pokročilých čipů a komponent umělé inteligence.

Korelační graf akcií Qualcomm a Intel

Aktuální cena
Změna
Qualcomm / QCOM
Načítání
Načítání
Načítání
Intel / INTC
Načítání
Načítání
Načítání

1. Qualcomm (QCOM)

Základní ukazatele (stav k 6. 5. 2024):

Qualcomm vykázal v 1. čtvrtletí roku 2024 dobré výsledky, když jeho tržby dosáhly 9,4 miliardy USD a zisk na akcii 2,44 USD, což v obou případech překonalo očekávání trhu.

Tržby společnosti v oblasti čipových sad dosáhly 8 miliard USD, a to především díky vysoké poptávce po chytrých telefonech se systémem Android a růstu v automobilovém sektoru. Výnosy z licencí přispěly k celkovým tržbám částkou 1,3 miliardy dolarů.

Zdroj: www.investing.com
Tržby, Qualcomm
Provozní zisk společnosti Qualcomm

Qualcomm také signalizoval, že po několikaletém propadu se poptávka, zejména v Číně, opět zvýšila.

Společnost uvedla, že prodeje čínským výrobcům chytrých telefonů v první polovině fiskálního roku vzrostly o 40 %, protože tamní kupující se přiklánějí k dražším zařízením, která mohou využívat chatboty s umělou inteligencí.

Společnost rovněž poskytla výhled pro třetí fiskální čtvrtletí, v němž předpokládá tržby v rozmezí 8,8 až 9,6 miliardy USD. Silné výsledky se očekávají také v segmentech prémiových vozů a vozů vyšší třídy v Číně.

Do roku 2026 chce Qualcomm dosáhnout příjmy z automobilového průmyslu ve výši 4 miliard dolarů.

Rizikem naopak je blížící se vypršení exkluzivní dohody se společností Microsoft, které nastane v roce 2024.

Díky této dohodě měl Qualcomm dominantní postavení na trhu počítačů s operačním systémem Windows založených na platformě Arm. Po vypršení exkluzivity analytici předpovídají prudký nárůst konkurence, protože tento lukrativní segment sledují i další výrobci.

Technická analýza

Zdroj: www.tradingview.com
Akcie Qualcomm na týdenním grafu

Akcie po publikaci výsledků významně posílila a blíží se k rezistenci, která je na hodnotě kolem 194 USD. Nejbližší významný support je v oblasti kolem 156 USD za akcii.

2. Intel (INTC)

Základní ukazatele (stav k 6. 5. 2024):

Intel zveřejnil smíšené výsledky za první čtvrtletí a mírnější výhled na aktuální čtvrtletí, což vyvolalo obavy, že by výrobce čipů mohl dále zaostávat za svými konkurenty v závodě v rostoucí poptávce po čipech souvisejících s umělou inteligencí.

Zdroj: www.investing.com
Tržby, Intel
Provozní zisk společnosti Intel

Za první čtvrtletí 2024 dosáhl zisk na akcii 0,18 USD při tržbách 12,72 miliardy USD, zatímco Wall Street odhadoval EPS 0,15 USD a tržby 12,88 miliardy USD.

Tyto údaje přicházejí poté, co společnost uvedla, že ztráty divize Intel Foundry, která se zabývá výrobou čipů, se v roce 2023 zvýšily na 7 miliard USD z 5,2 miliardy USD v předchozím roce.

Společnost ale věří, že ztráty jsou dočasné a proto dále plánuje ve čtyřech státech USA výdaje ve výši 100 miliard dolarů na výstavbu a rozšíření továren. Na začátku letošního roku také představila nový čip s umělou inteligencí, aby udržela krok s konkurencí.

Podle Goldman Sachs to však nestačí:

Obáváme se, že společnost bude i nadále v rámci celkového trhu s výpočetními jednotkami pro datová centra ustupovat společnostem jako Nvidia a Arm.

Přesto je Intel optimistický a věří, že nový cyklus upgradů osobních počítačů kolem nové verze operačního systému Windows společnosti Microsoft pomůže prodejům osobních počítačů v druhé polovině roku. To by se mohlo promítnout do větší poptávky po jeho čipech používaných v těchto zařízeních.

Nedávno firma také oznámila dosažení nového milníku v oblasti umělé inteligence (AI), kdy je nyní více než 500 modelů AI optimalizováno pro provoz na nejnovějších procesorech Intel Core Ultra.

Tyto modely pokrývají širokou škálu aplikací umělé inteligence, od zpracování jazyka po rozpoznávání obrazu, a jsou navrženy tak, aby fungovaly v různých výpočetních jednotkách včetně CPU, GPU a NPU.

Procesor Core Ultra je považován za nejrychleji rostoucí procesor pro počítače s umělou inteligencí, který v prodejích za jednotlivá čtvrtletí překonává své konkurenty a ve srovnání s ostatními výrobci procesorů nabízí rozsáhlejší platformu pro vývoj počítačů s umělou inteligencí.

Technická analýza

Zdroj: www.tradingview.com
Akcie Intel na týdenním grafu

Klesající trend akcie podtrhuje proražení rostoucí trendová linie a z pohledu technické analýzy nejsou vidět signály, že by se trend měl brzy změnit. Záchytnými body mohou být jednotlivá swingová low, nejbližší je u hodnoty 27 USD za akcii, významný support pak je kolem cena 25 USD za akcii.

Uvažujete o investování do akcií? Zvážit můžete některého z námi recenzovaných brokerů:

Favorit redakce

Při obchodování CFD s tímto poskytovatelem ztrácí 77 % účtů retailových investorů peníze.
Výhody
  • Nákup a prodej akcií i ETF bez poplatku
  • Možnost nákupu frakčních akcií a ETF
Nevýhody
  • Absence některých oblíbených finančních instrumentů – opce, dluhopisy, podílové fondy apod.
  • Danění českých dividend 35% sazbou
U 66,02 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
Při investování a obchodování hrozí ztráty. Vaše investice mohou stoupat i klesat a můžete získat zpět méně, než jste investovali.

Mějte přehled o tom, co se děje na trzích!

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru a už vám nic neuteče.

Jednou týdně vám do schránky přijde naše Burza s odstupem, ve které odhalujeme to nejzajímavější, co se na finančních trzích stalo.

Dvakrát měsíčně se pak můžete těšit na sérii Kam tečou peníze, kde se do hloubky věnujeme ekonomice, politice a tomu do jakých finančních aktiv může být zajímavé investovat.

Je to úplně zadarmo a kdykoliv se můžete odhlásit. Mějte všechny důležité informace ve své emailové schránce. Pomůžeme vám dělat chytrá finanční rozhodnutí. Stačí se přihlásit k odběru vyplněním formuláře níže.

Líbil se vám tento článek?
1
1

Autor

Vladimír vystudoval ekonomiku a management na VUT – Podnikatelské fakultě v Brně. Je držitelem mezinárodního účetního certifikátu ACCA, což mu dává solidní předpoklady pro analýzy účetních výkazů firem. Zkušenosti s oceňováním firem a auditem velkých mezinárodních společností kotovaných na burze získal u PricewaterhouseCoopers. Později působil v bankovnictví na pozicích ředitele controllingu a interního auditu.

V roce 2017 zahájil svoji novou kariéru soukromého analytika a copywritera se zaměřením na finanční trhy, investice, trading a různá podvodná schémata. Kromě psaní článků a e-booků o financích se Vladimír věnuje výuce angličtiny. Je aktivní na platformě X, kde jej můžete sledovat pod profilem KMFTraders.

Motto: “Na každém kroku záleží. Keep moving forward.”

Přečíst více

Sdílejte tento článek

Mohlo by vás zajímat

Diskuze (0 komentářů)

Připojte se k diskuzi

Tento článek zatím nikdo neokomentoval. Přihlašte se a buďte první! Napište svůj názor a zahajte diskuzi.

Recenze
TOP Nejlepší brokeři
Při obchodování CFD s tímto poskytovatelem ztrácí 77 % účtů retailových investorů peníze.
U 66,02 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
Při investování a obchodování hrozí ztráty. Vaše investice mohou stoupat i klesat a můžete získat zpět méně, než jste investovali.
U 51 % retailových investorů došlo při obchodování CFD u této společnosti ke vzniku ztráty.
Investování zahrnuje rizika ztrát.‎