Začněte psát a výsledky vyhledávání se zobrazí zde...

ČEZ čelí mimořádným výzvám! Co by měl každý akcionář vědět?

Výzvy a rizika rozvoje energetiky v krátkodobém až střednědobém horizontu: Od klesajících cen plynu k dekarbonizačním cílům EU.

Publikováno
ČEZ čelí mimořádným výzvám! Co by měl každý akcionář vědět?
Zdroj: Depositphotos.com

ČEZ zveřejnil výroční zprávu, která je ohlédnutím za hospodařením roku 2023, o kterém jsme psali zde. Ve výroční zprávě lze ale nalézt i zajímavé informace týkající se budoucnosti podniku, které by akcionáře měli zajímat, protože mohou mít dopad na cenu akcie.

Aktuální vývoj ceny akcií ČEZ

Načítání
Načítání
Kupte si akcie ČEZ Váš kapitál může být ohrožen*

Logo sponzora Koupit!

Podívejme se nejprve na vývoj provozních ukazatelů společnosti za posledních 5 let:

Zdroj: www.cez.cz
Provozní ukazatele ČEZ

Pro mnohé bude možná překvapením to, že instalovaný výkon klesá a klesá postupně i výroba elektřiny. Stejně tak klesá prodej elektřiny – i když v roce 2023 došlo ke znatelnému růstu. Za poslední dva roky naopak rostly prodeje plynu.

Vývoj objemů prodejů má samozřejmě dopad na výsledné tržby a tedy ziskovost firmy, která se promítá do ceny akcií. Kromě objemů je ale důležité sledovat i ceny daných komodit, což souvisí s výzvami, kterým ČEZ čelí. Ve výroční zprávě je k tomu uvedeno toto:

1. Hlavní rizika vývoje energetiky:

 • Postupný pokles cen plynu: Fundamentální předpoklady indikují postupný pokles cen zemního plynu pod úroveň 30 EUR/MWh. Pokles ceny bude umožněn díky postupnému růstu dodávek zkapalněného zemního plynu (LNG) přes nově budované exportní terminály a rychlou výstavbu importních terminálů.
 • Dekarbonizace a regulatorní cíle EU: V roce 2023 byly konkretizovány tyto dekarbonizační cíle EU: emisní strop v roce 2030 o 62% níže v porovnání s rokem 2005; minimální podíl OZE na spotřebě energie v roce 2030 na úrovni 42,5%; snížení spotřeby energie v roce 2030 o minimálně 11,7% v porovnání s rokem 2020.
 • Růst kapacity obnovitelných zdrojů energie (OZE): Podle strategie REPowerEU v Evropské unii do roku 2030 solární zdroje dosáhnou na 600 GW a větrné zdroje na 510 GW. To znamená průměrný růst instalovaného výkonu solárních zdrojů o téměř 50 GW ročně a okolo 40 GW ročně v případě nových větrných zdrojů.

Růst kapacity OZE, zejména fotovoltaiky, povede k poklesu cen, za něž bude možné jejich produkci uplatnit na trhu.

K roku 2030 lze očekávat cenové rozpětí velkoobchodní elektřiny 50–90 EUR/MWh s dalším poklesem v následujících letech.

 • Nedostatek řiditelné kapacity: Růst OZE vyžaduje doplnění řiditelné kapacity, aby se minimalizovaly výkyvy v dodávkách a ceně elektřiny. Díky rostoucí kapacitě OZE v ČR i v sousedních zemích totiž stoupne počet hodin, kdy cena elektřiny klesá na velmi nízké hodnoty. Ponechání výrobního mixu čistě tržnímu vývoji by vedlo ke značné volatilitě cen s velmi vysokými cenami v časech nízké výroby z OZE, což se mnoho zemí snaží eliminovat.
 • Snížený zájem o uhlí: Pokles poptávky po uhlí a postupný pokles cen elektřiny při současném růstu cen emisní povolenky vede k zásadnímu snížení marží uhelných elektráren.

Příjmy z prodeje elektřiny po zaplacení emisní povolenky nepokryjí ostatní náklady uhelných elektráren.

Již nyní se aktuální tržní ceny elektřiny s dodávkou v roce 2027 téměř rovnají ceně emisní povolenky s dodávkou 2027. 

 • Rozvoj trhu s vodíkem: Postupně by v EU měla sílit role čistého vodíku a jeho derivátů. To se týká nejen sektoru dopravy anebo průmyslu, ale poptávka po vodíku poroste i v energetice. Nové plynové zdroje totiž splní kritéria taxonomie jen v případě, pokud do konce roku 2035 v těchto zdrojích proběhne přechod na obnovitelná či nízkouhlíková plynná paliva.

2. Strategie a vize

ČEZ na tyto výzvy samozřejmě reaguje. Ve svojí strategii k tomu uvádí například následující kroky:

 • přeměna výrobního portfolia na nízkoemisní a dosáhnout klimatické neutrality do roku 2040;
 • navýšení výroby ze stávajících jaderných zdrojů nad 32 TWh a dosažení 60leté životnosti jaderných bloků, výstavba nového jaderného bloku v Dukovanech;
 • vybudování do roku 2030 celkem 6 GW obnovitelných zdrojů a navýšení instalovaného výkonu pro akumulaci elektřiny do roku 2030 alespoň o 300 MWe;
 • snížení podílu výroby elektřiny z uhlí na 25% do roku 2025 a na 12,5% do roku 2030.

Uvedené výzvy a strategické krok postupně přispívají k probíhající transformaci ČEZu, který v 90. letech produkoval více než 70 % elektřiny z uhelných elektráren, zatímco v roce 2023 to už bylo jen 27 %. Tato transformace znamená masivní investice, které zatíží cash flow firmy a její vliv na zisk firmy se projeví v dlouhodobém horizontu.

Pokud jde o rok 2024, tak pro akcionáře zůstává otázkou, jak se na výnosech společnosti projeví aktuálně očekávaný pokles cen elektřiny a plynu a jak se tento vývoj promítne na celkovém zisku firmy.

Nápovědu obdržíme již 14. 5., kdy budou prezentovány výsledky za 1. čtvrtletí 2024.

Uvažujete o investování do akcií ČEZ? Zvážit můžete některého z námi recenzovaných brokerů:

Favorit redakce

U 64 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
Výhody
 • Saxo Bank umožňuje obchodování s více než 70 tisíci aktivy zahrnující akcie, forex, CFD, komodity, opce aj.
 • Zákaznická podpora je dostupná v českém jazyce
Nevýhody
 • Zdanění českých dividend 35% sazbou. 15% sazba pouze pro klienty Platinum a VIP na vyžádání
 • Broker neumožňuje obchodování s frakčními akciemi
Investování na finančních trzích zahrnuje rizika.
Investování zahrnuje rizika ztrát.‎

Poslouchejte naše podcasty, ať vám nic neunikne!

Víte, že máme dva podcasty? V krátkém podcastu Burza s odstupem každý týden odhalujeme to nejzajímavější, co se na finančních trzích stalo.

Dvakrát do měsíce si pak můžete poslechnout podcast Kam tečou peníze, kde se do hloubky věnujeme ekonomice, politice a tomu do jakých finančních aktiv může být zajímavé investovat.

Získejte díky těmto podcastům exkluzivní pohled na investiční strategie a naučte se, jak správně investovat a nakládat s osobními financemi.

Odebírejte a poslouchejte tyto podcasty, ať vám nic zajímavého neunikne.

Líbil se vám tento článek?
1
0

Autor

Vladimír vystudoval ekonomiku a management na VUT – Podnikatelské fakultě v Brně. Je držitelem mezinárodního účetního certifikátu ACCA, což mu dává solidní předpoklady pro analýzy účetních výkazů firem. Zkušenosti s oceňováním firem a auditem velkých mezinárodních společností kotovaných na burze získal u PricewaterhouseCoopers. Později působil v bankovnictví na pozicích ředitele controllingu a interního auditu.

V roce 2017 zahájil svoji novou kariéru soukromého analytika a copywritera se zaměřením na finanční trhy, investice, trading a různá podvodná schémata. Kromě psaní článků a e-booků o financích se Vladimír věnuje výuce angličtiny. Je aktivní na platformě X, kde jej můžete sledovat pod profilem KMFTraders.

Motto: “Na každém kroku záleží. Keep moving forward.”

Přečíst více

Sdílejte tento článek

Mohlo by vás zajímat

Diskuze (0 komentářů)

Připojte se k diskuzi

Tento článek zatím nikdo neokomentoval. Přihlašte se a buďte první! Napište svůj názor a zahajte diskuzi.

Recenze
TOP Nejlepší brokeři
Při obchodování CFD s tímto poskytovatelem ztrácí 77 % účtů retailových investorů peníze.
U 66,02 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
Při investování a obchodování hrozí ztráty. Vaše investice mohou stoupat i klesat a můžete získat zpět méně, než jste investovali.
U 51 % retailových investorů došlo při obchodování CFD u této společnosti ke vzniku ztráty.
Investování zahrnuje rizika ztrát.‎