Začněte psát a výsledky vyhledávání se zobrazí zde...

Padající hvězda: Akcie tohoto polovodičového giganta ve volném pádu

Velká technologická konkurence podporuje růst společnosti Arm, ale ocenění investory odrazuje. Firma navíc čelí nejistotě na trhu, způsobené nižšími než očekávanými odhady tržeb.

Publikováno
Padající hvězda: Akcie tohoto polovodičového giganta ve volném pádu
Zdroj: hearstapps.com

Je to jen něco málo přes měsíc, co Tchaj-wanem, světovou mekkou polovodičů, otřáslo silné zemětřesení o síle 7,2 stupně Richterovy škály, jehož následky se v odvětví stále projevují.

Poslední ránu utrpěl výrobce čipů Arm Holdings, jehož včerejší výsledková zpráva způsobila, že jeho akcie po skončení obchodování klesly o 9 % – protože dobré výsledky byly zastíněny nižšími než očekávanými celoročními odhady tržeb.

Aktuální vývoj ceny akcií Arm Holdings

Načítání
Načítání
Kupte si akcie Arm Holdings Váš kapitál může být ohrožen*

Logo sponzora Koupit!

Výrobce čipů, který se veze na vlně růstu umělé inteligence, od svého loňského vstupu na burzu (IPO) zdvojnásobil cenu svých akcií. Investoři se však začínají obávat, že by se rallye na trhu poháněná umělou inteligencí mohla vyčerpat, přestože:

  • Čipy navržené Arm Holdings pohánějí téměř všechny chytré telefony na světě.
  • Společnost se postupně prosadila i v datových centrech a zvýšila svůj podíl na trhu z necelého 1 % v roce 2019 na 10,1 % v roce 2022.
  • A to vše díky velkým technologickým společnostem, které si s využitím technologie Arm Holdings vytvářejí vlastní čipy pro datová centra přímo na míru.
  • V roce 2018 uvedl Amazon na trh své první čipy pro datová centra založené na technologii Arm Holdings – poté ho následovali téměř všichni ostatní přední poskytovatelé cloudových služeb, včetně Alibaby v roce 2021, Microsoftu v roce 2023 a nakonec společnosti Google minulý měsíc.

Velké technologické firmy (snad) dále poženou růst podnikání Arm Holdings

Kromě telefonů a datových center se Arm Holdings prosazuje také na trhu s osobními počítači – podle společnosti Counterpoint se zde jeho podíl na trhu s notebooky téměř zdvojnásobí ze 14 % v roce 2023 na 25 % v roce 2027.

A to opět díky konkurenci mezi velkými technologickými společnostmi, které se předhánějí ve vývoji rychlejších zařízení.

  • V roce 2020 Apple přerušil spolupráci s Intelem ve prospěch Arm Holdings pro své MacBooky, což přimělo Microsoft, aby letos představil své první notebooky poháněné Arm Holdings ve snaze dohnat čipy M3 společnosti Apple (ta mezitím představila čipy M4).
  • Pokud budou nové notebooky Microsoftu výkonné, mohli by ostatní výrobci počítačů, jako jsou HP a Dell, také začít s vlastním zaváděním počítačů s čipy Arm Holdings.

Posouvání hranic únosného

S poměrem ceny k tržbám (P/S poměr) na úrovni 27 bodů je Arm Holdings nejdražší společností v indexu Nasdaq 100 – překonává i Nvidii s cenou na úrovni 19násobku tržeb.

Ještě rizikovější je, že asijská SoftBank vlastní téměř 90 % společnosti, což má za následek omezený počet akcií k obchodování – což může vést k vyšší volatilitě a větším cenovým výkyvům.

Přestože polovodičový průmysl slibuje růst, investoři se ptají, co vás čeká, když už jste na vrcholu. Možná, že zpráva o hospodářských výsledcích Nvidie, která bude zveřejněna 22. května, poskytne určitý náhled.

Uvažujete o investování do akcií? Zvážit můžete některého z námi recenzovaných brokerů:

Favorit redakce

Při obchodování CFD s tímto poskytovatelem ztrácí 77 % účtů retailových investorů peníze.
Výhody
  • Nákup a prodej akcií i ETF bez poplatku
  • Možnost nákupu frakčních akcií a ETF
Nevýhody
  • Absence některých oblíbených finančních instrumentů – opce, dluhopisy, podílové fondy apod.
  • Danění českých dividend 35% sazbou
U 66,02 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
Při investování a obchodování hrozí ztráty. Vaše investice mohou stoupat i klesat a můžete získat zpět méně, než jste investovali.

Mějte přehled o tom, co se děje na trzích!

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru a už vám nic neuteče.

Jednou týdně vám do schránky přijde naše Burza s odstupem, ve které odhalujeme to nejzajímavější, co se na finančních trzích stalo.

Dvakrát měsíčně se pak můžete těšit na sérii Kam tečou peníze, kde se do hloubky věnujeme ekonomice, politice a tomu do jakých finančních aktiv může být zajímavé investovat.

Je to úplně zadarmo a kdykoliv se můžete odhlásit. Mějte všechny důležité informace ve své emailové schránce. Pomůžeme vám dělat chytrá finanční rozhodnutí. Stačí se přihlásit k odběru vyplněním formuláře níže.

Líbil se vám tento článek?
7
1

Autor

O investování a finanční trhy se zajímám od roku 2013. Krátce na to jsem se spálil jako aktivní day trader. Zaplacené „školné“ se mi však celkem vyplatilo. Vrhnul jsem se do studia a od roku 2017 dlouhodobě investuji, přičemž v rámci své strategie kombinuji pasivní a aktivní investiční přístup s výhradním zaměřením na akciové trhy.
Inspirací mi jsou především Warren Buffett a jeho učitel Benjamin Graham, z českých investorů pak Daniel Gladiš. Nabyté vědomosti se snažím předávat čtenářům, přičemž se nejraději věnuji textům o investičních strategiích, psychologii obchodování a analýzám jednotlivých akcií.

Přečíst více

Sdílejte tento článek

Mohlo by vás zajímat

Diskuze (0 komentářů)

Připojte se k diskuzi

Tento článek zatím nikdo neokomentoval. Přihlašte se a buďte první! Napište svůj názor a zahajte diskuzi.

Recenze
TOP Nejlepší brokeři
Při obchodování CFD s tímto poskytovatelem ztrácí 77 % účtů retailových investorů peníze.
U 66,02 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
Při investování a obchodování hrozí ztráty. Vaše investice mohou stoupat i klesat a můžete získat zpět méně, než jste investovali.
U 51 % retailových investorů došlo při obchodování CFD u této společnosti ke vzniku ztráty.
Investování zahrnuje rizika ztrát.‎