Finex.cz logo
Menu
Finex » Analýzy » Analýza akcie Tesla (TSLA) – Rekordní kvartál, za historii firmy je nyní titul "nejlevnější"

Analýza akcie Tesla (TSLA) – Rekordní kvartál, za historii firmy je nyní titul "nejlevnější"

Analýza akcie Tesla (TSLA) – Rekordní kvartál, za historii firmy je nyní titul
Zdroj: depositphotos.com

Akcie Tesla (TSLA) reportovaly před několika týdny velmi slušný hospodářský výsledek za první kvartál letošního roku. Respektive v tom dlouhodobém horizontu se jedná o skutečně nejlepší výsledek.

Čísla si samozřejmě zevrubně rozebereme v rámci fundamentální analýzy. Zpracujeme si i technickou analýzu cenového grafu, po čemž následuje krátký závěr. Ovšem i dnes si prvně povíme několik zajímavostí, které s titulem souvisí.

Vývoj akcií Tesla v posledních 2 letech
CZK
USD
EUR
Normální graf
Logaritmický graf
1D
1W
1M
3M
6M
1Y
MAX

Shortaři na Tesle vydělávají, snad vůbec poprvé

Ještě mám v živé paměti období z roku 2018, kdy hodnota akcie Tesla rostla skutečně do závratných výšin a markantně převyšovala ostatní tradiční automobilky. Přitom fundamentálně firma byla na velmi špatné úrovni. Vlastně žádný hmatatelný fundament neměla, pouze sliby Elona Muska. Vůbec negenerovala zisk, produkční kapacity nedostatečné a Elon Musk si neustále vymýšlel a používal svůj Twitter jako levné PR a nástroj pro P&D.

Proto byly tehdy akcie Tesla velmi oblíbeným terčem pro short. Ale moc se to medvědům nevyplácelo, protože akcie Tesla přesto rostly na hodnotě. Elon Musk se navíc činil, a dokonce se mu dařilo pouhým zveřejněním tweetu likvidovat krátké pozice za stovky milionů dolarů. Přitom bylo zřejmé, že si vymýšlí. Ale trhy byly tehdy v takové náladě, že to stačilo. Zkrátka institucionální obchodníky likvidoval snad vůbec poprvé retail.

A tohle trvalo poměrně dlouho dobu. Moc jsem to nechápal, ale i přes ty mnohé výprasky byla nemalá motivace Teslu opakovaně shortovat. Díky čemuž medvědi přišli v roce 2020 o kapitál za 40 miliard USD. Shortování je hrozně komplikovaná záležitost. I když máte pravdu, můžete se shortem začít příliš brzy. Zkrátka sice vidíte přehnaně ohodnocenou akcii, kterou se tedy logicky snažíte shortovat, jenže tento iracionální stav může trvat déle, než byste čekali.

V každém případě začali prodejci na krátko na Tesle letos vydělávat. Jenom za tento rok vydělali téměř 7 miliard USD. A takových zpráv bude logicky s postupem času přibývat. Cyklus na trzích se změnil a zrovna Tesla je adept na pořádné pročištění. Tržní valuace 785 miliard USD při čistém zisku 5,52 miliardy USD za celý fiskální rok je zcela mimo.

Továrny v Šanghaji pořád neběží na plný výkon

Nové továrny Tesly v Šanghaji stále nepracují na plný výkon. V úterý Bloomberg oznámil, že Tesla bude až do začátku června nadále provozovat své zařízení v Šanghaji v uzavřeném okruhu, s pracovníky izolovanými od okolního světa. Důvodem jsou samozřejmě tvrdé restrikce čínské vlády kvůli covidu. Obecně vzato tyto restrikce ohrožovaly vícero firem. Hlavně technologický sektor, jako jsou Nvidia, AMD a Apple. V nedávné analýze na Apple jsme si již řekli, že firma se kvůli tomu snaží část produkce z Číny přemístit jinam.

Závod byl uzavřen na konci března a znovu spuštěn na začátku dubna za snížených provozních kapacit. Továrna se v květnu dostala zpět na zhruba 70 % své projektované kapacity. Čili oproti předešlé situaci se jedná o velké zlepšení.

Tesla vyrobila v dubnu v této továrně zhruba 10 000 vozů a dodala jen 1 500 z nich. Což je velmi vzdálené od potenciální výše produkce dané továrny. Jenom za prosinec 2021 se zde vyrobilo na 71 000 vozů. Když by se Tesle povedlo udržet produkční kapacitu továrny alespoň na těch 70 %, mohl by závod vyrobit za druhé čtvrtletí asi 90 000 vozů.

Fundamentální analýza akcie Tesla (TSLA)

Společnost Tesla zaznamenala za první čtvrtletí výnos 18,76 miliardy USD, což je mezikvartálně růst o 5,85 %. Meziročně je to ovšem vzestup o více jak 80 %. Provozní zisk mezikvartálně vzrostl o téměř 38 % na 3,6 miliardy USD. Meziročně je to růst o 354 %. Tesla dosáhla čistého zisku ve výši 3,31 miliardy USD, což je mezikvartálně růst o téměř 43 %. Meziročně jde o zlepšení o 655 %. EBITDA dosahuje 4,48 miliardy USD. Mezikvartálně je to vzestup o 38 %.

Zisk, výnos a zisková marže
Zisk, výnos a zisková marže
Zdroj: Zdroj: tradingview.com

Hrubá marže je za první kvartál více jak 29 %. Provozní marže dosahovala více jak 19 %. Zatímco čistá marže je 17,66 %. Čili z pohledu marží je to pro Teslu nejlepší kvartál v historii.

Jednotlivé statistické metriky
Jednotlivé statistické metriky
Zdroj: Zdroj: tradingview.com

Zisk na akcii (EPS) je 2,86 bodů. Ukazatel P/E byl ke konci prvního čtvrtletí 146 bodů. Je to pořád hrozně vysoké číslo, ale za historii firmy se jedná o nejnižší úroveň, kde P/E bylo. Momentálně je P/E "pouhých" 103 bodů. Neboť od dubnového earnings cena markantně klesla. Rentabilita vlastního kapitálu (ROE) je více jak 29,4 %. Rentabilita na investovaný kapitál (ROIC) činí 23,17 %.

Celková aktiva a závazky
Celková aktiva a závazky
Zdroj: Zdroj: tradingview.com

Ukazatel pohotové likvidity (quick ratio) dosahoval k prvnímu kvartálu 1 bod a ukazatel běžné likvidity (current ratio) dělal 1,35 bodů. Oba ukazatele jsou proto v podstatě v pořádku. My díky ukazatelům víme, že firma drží dostatek likvidity pro uspokojení závazků, které mají v dohledné době splatnost.

Co se týká absolutních čísel, v hotovosti má Tesla 17,8 miliardy USD. V krátkodobých investicích Tesla drží jenom 508 milionů USD. Celková aktiva společnosti přesahují 66 miliard USD. Zatímco celkové závazky jsou 30,63 miliard USD. Tudíž vlastní kapitál je 34,41 miliardy USD. Mezikvartálně si vlastní kapitál polepšil o 12,1 %. Meziročně o 24 %.

Poměr dluhu vůči vlastnímu kapitálu D/E je 0,11 bodů. Celkový dluh je něco přes 7 miliard USD. Poměr dlouhodobého dluhu vůči celkovým aktivům je 0,08 bodů.

Technická analýza akcie Tesla (TSLA)

Takže akcie Tesla se za předešlý půl rok propadly o zhruba 50 %. Proto se taky shortařům jejich pozice natolik vyplatily. Akcie Tesla jsou každopádně pořád velmi volatilní. A to minimálně již od října minulého roku. Což je hlavně pro nováčky vskutku nebezpečné. Pumpa je totiž následována hlubokým dumpem a takhle stále dokola.

Zkrátka se trh chová vskutku emotivně. Ta více jak půlroční struktura trhu se mi proto vůbec nezamlouvá.

Týdenní graf akcie Tesla
Týdenní graf akcie Tesla
Zdroj: tradingview.com

Každopádně S/R levely 606 USD a 551 USD jsou hladiny, které jsou na základě price action z minulého roku spolehlivé. Respektive není žádné překvápko, že máme lokální tržní dno zrovna na S/R levelu 606 USD. Zde nastal slušný odraz, který kurz dostal zpátky nad 100týdenní klouzavý průměr a do těsné blízkosti S/R hladiny 780 USD.

Co se týče nějaké skutečně dlouhodobější zajímavé cenové úrovně, tak ta je až na 420 USD, kde je dle objemového profilu point of control. Kolem zmíněné cenové hladiny se po několik týdnů konstruovala tržní rovnováha, která sama o sobě funguje jako support. Zde se kurz akcie Tesla jistě po nějakou dobu zdrží.

Leč pro mne osobně jsou nejzajímavější ceny až pod 200 USD. Vycházím hlavně z objemového profilu, protože jsou zde přirozeně velké likvidní clustery. V případě, že kurz akcie Tesla spadne tak hluboko, znamená to ztrátu minimálně 84 %.

Pro investování do technologických akcií můžete využít tyto ověřené brokery:

Favorit redakce
U 73 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
  • Nákup a prodej akcií a ETF bez poplatku
  • Dobrá zákaznická podpora v češtině
  • Při obchodování menších objemů jsou větší poplatky (kromě akcií a ETF)
U 73 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
RoboMarkets logo

RoboMarkets

★ 92 %

U 66.8 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
eToro logo

eToro

★ 90 %

U 68 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.

Závěrem

Akcie Tesla jsou de facto fundamentálně na vzestupu, protože se jim daří postupně navyšovat produkční kapacitu. S tím měla Tesla hrozně dlouho problémy. Jelikož nedokázala uspokojovat rostoucí poptávku. I přesto je ale titul pořád dosti drahý a bude trvat, než se dostane na nějaké běžné úrovně P/E.

Nemusím asi říkat, že za ten dlouhý býčí trend se trh nafoukl do absurdních rozměrů. Respektive nějakou dobu potrvá, než se pořádně pročistí. Zas na druhou stranu má Tesla už rentabilní byznys a tudíž tu můžeme hledat tu "hodnotu", která zde dlouho chyběla.

Titul dlouhou dobu fungoval jenom na slibech Elona Muska. To se snad už mění.

Ohodnoťte tento článek

Připojte se k diskuzi
Akcie
Komodity
Krypto
Indexy
ETF
Cena 24h
Tesla Inc. ---
N/A
ČEZ ---
N/A
Apple ---
N/A
Avast ---
N/A
Moneta ---
N/A
Komerční banka ---
N/A
RECENZE

TOP Akcioví brokeři

eToro logo
eToroReklama
U 68 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
XTB logo
XTB★ 93 %
U 73 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
RoboMarkets logo
RoboMarkets★ 92 %
U 66.8 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
Degiro logo
Degiro★ 89 %
Investování zahrnuje rizika ztrát.

Velký test: Investujeme vlastní peníze do investičních platforem

Která přinese největší zhodnocení? Portu, Fondee, Indigo, Finax, nebo Fumbi?
Která přinese největší zhodnocení? Portu, Fondee, Indigo, Finax, nebo Fumbi?
Sledujte nás na Facebooku, ať vám nic neunikne!
Facebook icon Jít na Facebook
Finex logo