Začněte psát a výsledky vyhledávání se zobrazí zde...

6 změn na finančních trzích, kterých se dočkáme do roku 2030 – Jak se bude investovat v blízké budoucnosti?

Publikováno
6 změn na finančních trzích, kterých se dočkáme do roku 2030 – Jak se bude investovat v blízké budoucnosti?
Zdroj: depositphotos.com

Investování si v posledních několika letech prošlo velkými změnami, díky kterým k němu má přístup čím dál tím více lidí z řad běžné veřejnosti. V praxi tedy do akcií či dalších investičních instrumentů mohou investovat celé generace, a to i přestože ještě před několika lety bylo investování velkým tabu.

Doba se ale změnila a sní i způsoby investování – na trhu se tak postupně začaly objevovat mnohem intuitivnější investiční platformy a brokeři, díky kterým si akcie téměř jakékoli firmy můžeme koupit z pohodlí svého domova. Rozvoj nových technologií a postupný obrat společnosti do online prostředí je v plném proudu, což se samozřejmě promítne i v budoucích investičních trendech.

Technologie a internet jsou již neodmyslitelnou součástí našeho života. Proto jsme si pro vás připravili hned 6 potenciálních změn na finančních trzích, kterých bychom se měli dočkat do roku 2030. Pojďme se na ně podívat.

1. Poptávka po finančních poradcích výrazně klesne

S nástupem internetu se změnil způsob, jakým se většina lidí dostává k informacím. Postupem času se objem dostupných dat v online prostředí začal rozšiřovat, díky čemuž v současnosti můžete dohledat informace prakticky o čemkoli, co vás napadne. To potvrzují i slova aktuálně nejbohatšího člověka na světě Elona Muska, který si stojí za tím, že je možné se naučit vše svépomocí a zdarma.

Podobně pravděpodobně uvažuje i velká část investorů, kteří se čím dál tím častěji spoléhají na dostupná data než rady svých finančních poradců. Podle odhadů je možné, že poptávka po službách finančních poradců v oblasti investování výrazně klesne.

Pozornost se přesune spíše na investiční platformy, které budou schopny poskytovat komplexní informace z prostředí finančních trhů a businessu. Momentálně se lidé na finanční poradce obrací zejména ve spojitosti se zajištěním důstojného důchodu – jelikož mladší generace myslí na stáří již ve velmi nízkém věku, lze očekávat, že se na klasické finanční poradce bude spoléhat čím dál tím méně z nich.

Zdroj: Finance.yahoo.com
idé hledají pomoc finančních poradců zejména v otázce zhodnocení úspor na důchod.
Lidé hledají pomoc finančních poradců zejména v otázce zhodnocení úspor na důchod.

2. Investoři budou v budoucnu samostatnější

S větším přístupem k informacím poroste i sebevědomí investorů, kteří se tak stanou mnohem samostatnějšími. V budoucnu by mohl být kladen důraz na přímé investování bez omezení a větší kontrolu nad portfoliem. S vysokou pravděpodobností budeme svědky rostoucí popularity investičních platforem a aplikací, které se těší velké popularitě už i v současnosti. I přesto mají stále mnoho odpůrců, kteří poukazují na jejich slabé stránky.

Jednou z těch nejzmiňovanějších je bezpečnost, kdy není vyloučeno, že společnost nemůže uzavřít obchodní účty a zmrazit portfolia svých klientů. S ohledem na to kritika směřuje i na likviditu některých platforem, kdy investoři nevěří, že bude společnost schopna ustát větší výprodeje při nečekaném růstu či poklesu některých instrumentů.

Pokud se však současným platformám, nebo novým startupům podaří vytvořit prostředí, které bude působit dostatečně důvěryhodně i pro konzervativnější investory, je téměř jisté, že přechod k individuálnímu investování bude pokračovat.

3. Spoření na důchod bude mnohem efektivnější

Mladší generace již teď ví, že pokud chtějí prožít klidný a důstojný důchod, musí se spořením začít, co možná nejdříve. Tradiční způsoby spoření jsou však neefektivní a často nenabídnou téměř žádné zhodnocení – a to především v dobách rostoucí inflace. Problémy mají i některé akcie či dluhopisy, jejichž návratnost není vždy dostačující.

Právě proto někteří odborníci předpokládají, že se mladší generace budou častěji přiklánět k investicím do instrumentů, které jsou pro většinu z nás aktuálně až příliš rizikové. V budoucnu by investice na důchod mohly zahrnovat, jak klasické nemovitosti, tak i třeba kryptoměny.

Zdroj: Opojisteni.cz
Češi šetří na důchod převážně prostřednictvím penzijního připojištění.
Češi šetří na důchod převážně prostřednictvím penzijního připojištění.

4. Alternativní investice získají na popularitě

V průběhu několika let by mohly největší boom zažít hlavně alternativní investice, na které nedají dopustit někteří investoři již dnes. V tomto případě jde především o to, co přesně si pod pojmem alternativní investice představíte – obvykle sem patří umělecká díla, kvalitní vína či sběratelské předměty.

Někteří investoři do této kategorie zahrnují například i kryptoměny či investice do netradičních společností. Poměrně oblíbené jsou například společnosti, které se nějakým způsobem angažují v konopném průmyslu. Jedněmi z často zmiňovaných společností jsou například Innovative Industrial Properties či GrowGeneration.

5. Nejvíce investic bude i nadále směřovat do zdravotnictví a školství

I když se v budoucnu setkáme s poměrně velkými změnami, existují i oblasti, které zůstanou neměnné. Investoři totiž budou i nadále věnovat velkou pozornost titulům z odvětví zdravotnictví a vzdělávání. Důvodů je přitom hned několik – tím prvním je rychlé stárnutí populace a potřeba zdravotnictví jako taková.

Naopak u vzdělávání jsou poměrně atraktivní rostoucí náklady a odolnost společností vůči recesi. Kromě toho jsou na toto odvětví napojené i technologické společnosti, které napomohou k rychlejšímu rozvoji a zefektivnění vzdělávání ve všech směrech.

6. Na globálním trhu s nemovitostmi bude více investičních příležitostí

Doby, kdy mohli retailový investoři investovat pouze do nemovitostí, ke kterým měli přístup jsou dávno pryč. Budoucnost bude naopak přát globálnímu investování, a to zejména do oblastí, které mají potenciál k hospodářskému růstu. Velká část takových oblastí je podporována i vládami daných zemí, které případným investorům poskytnou výhody například v podobě daňových úlev.

Ne vždy se musí jednat zrovna o zlatý důl – ne všechny oblasti v budoucnu zaznamenají růst, což může vést i ke ztrátám. Tento způsob investování bude ve výsledku velmi rizikový, ale také výdělečný za předpokladu, že se vám podaří vybrat tu správnou investici. Velký boom zaznamenají i crowdfundingové platformy, jejím prostřednictvím budou moci investoři investovat do prémiových nemovitostí po celém světě.

Shrnutí

Budoucnost investování podle všeho tkví v individualismu investorů a jejich přesunu do online prostředí, díky čemuž budou moci sami rozhodovat o svých investicích. I přesto se ale stále najde spousta nedůvěřivců, kteří se raději spoléhají na klasické banky a brokery.

Bylo by velmi překvapivé, kdyby se v budoucnu nenašla společnost, která by dokázala doladit i poslední detaily a přesvědčila většinu investorů o své bezpečnosti a důvěryhodnosti. Vzhledem k nejisté době je velmi složité odhadnout, jakým směrem se budou ubírat veškeré investice.

Prozatím se neobjevují známky, že by se chování investorů mohlo nějak radikálně změnit, a proto lze předpokládat, že bude převážně kopírovat zmíněné prognózy. Je však možné, že někteří investoři budou mnohem opatrnější. Projevit se také mohou změny navázané na postupné zbavování se závislosti na Rusku. V budoucnu nás tak možná čekají ještě větší změny, než se kterými aktuálně počítáme.

Líbil se vám tento článek?
19
1

Autor

Milovnice a nadšenkyně do financí, investování a kryptoměn. O finančních, ale i technologicky laděných tématech píše již od roku 2016. Kromě akciových trhů s nadšením sleduje nejnovější trendy v oblasti startupů, ale i velkých hráčů v široké škále odvětví od e-commerce a AI až po elektromobilitu nejen ve světě, ale i v našem malém českém rybníčku.

Nikola se však věnuje i tématům spojených s bankovnictvím, pojišťovnictvím či půjčkami, jejichž recenzování věnuje podstatnou část svého času. Ve všech případech jí však záleží na tom, aby si její texty našly cestu nejen ke zkušeným čtenářům a investorům, ale i úplným nováčkům ve světě financí.

Přečíst více

Sdílejte tento článek

Mohlo by vás zajímat

Diskuze (0 komentářů)

Připojte se k diskuzi

Tento článek zatím nikdo neokomentoval. Přihlašte se a buďte první! Napište svůj názor a zahajte diskuzi.

Recenze
TOP Nejlepší brokeři
Při obchodování CFD s tímto poskytovatelem ztrácí 77 % účtů retailových investorů peníze.
U 66,02 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
Při investování a obchodování hrozí ztráty. Vaše investice mohou stoupat i klesat a můžete získat zpět méně, než jste investovali.
U 51 % retailových investorů došlo při obchodování CFD u této společnosti ke vzniku ztráty.
Investování zahrnuje rizika ztrát.‎