Finex.cz logo
Menu
Finex » Akcie » Jak si stojí 7 obrovských technologických celebrit z indexu NASDAQ v současné tržní situaci?

Jak si stojí 7 obrovských technologických celebrit z indexu NASDAQ v současné tržní situaci?

Jak si stojí 7 obrovských technologických celebrit z indexu NASDAQ v současné tržní situaci?
Zdroj: depositphotos.com

Jeden z nejvíce sledovaných akciových indexů současnosti je americký NASDAQ, který reprezentuje cenový vývoj největších technologických společností světa. Díky své popularitě láká investory napříč všemi kontinenty, aby se účastnili obchodování a stali se majiteli akcií těch nejproslulejších společností a lídrů ve svých oborech.

Nicméně i technologický segment je součástí globálních finančních trhů a podléhá jejich zákonům. Jedním z těchto zákonů je zákon nabídky a poptávky.

Současné dění reprezentuje stagnaci poptávky, s čímž souvisí i akciový pokles. Jak si stojí největší technologičtí giganti a má NASDAQ sílu zahájit nový růstový trend? Tomu se budeme věnovat v tomto článku.

Cenový graf akciového indexu NASDAQ
CZK
USD
EUR
Normální graf
Logaritmický graf
1D
1W
1M
3M
6M
1Y
MAX

Technologický akciový index NASDAQ v letošním roce odepsal již 24 % své hodnoty. Na tento globální pokles technologických akcií poté navazují individuální výsledky hlavních tahounů tohoto segmentu, které si za chvilku představíme. V otázkách technologických akcií a jejich budoucnosti se někteří analytici opírají o současný trend digitalizace ekonomiky, jehož průkopníky by měly být právě technologické akcie. Díky transformaci těchto aktiv, by se tak měla udržet poptávka po nich, což hraje do karet dlouhodobým investorům.

Otázkou ovšem zůstává, na jakých cenách se vyplatí tato aktiva nakoupit?

1) Advanced Micro Devices (AMD)

Tato mezinárodní polovodičová společnost si i přes meziroční nárůst tržeb o 65,3 % prochází poklesem ceny svých akcií, který činí již 45 %. Ani pozitivní výhled na tržby v roce 2022, které mají dosáhnout hodnoty 26,4 miliard USD a jež zahrnují růst o 10 miliard dolarů, investory nepřesvědčil o síle této společnosti. Akcie AMD se obchodují pod cenovou úrovní rezistentní zóny a vytvářejí postranní trend.

Nejbližší support se nachází na ceně 75 USD, který tvoří i dlouhodobá Low. Nejsilnější Volume oblast se na akciovém grafu nachází na ceně 60 USD, která může díky vysokému objemu působit jako magnet a tak přilákat investory. Společnost AMD nevyplácí dividendy.

Týdenní akciový graf společnosti AMD
Týdenní akciový graf společnosti AMD
Zdroj: tradingview.com

2) Nvidia

Nvidia ztratila tento rok téměř 50 % hodnoty svých akcií. Opět se na pozadí tohoto propadu nacházejí pozitivní hospodářské výsledky, ve kterých společnost eviduje meziroční růst tržeb o 61,4 %. I výhled tržeb budoucích je zajímavý a počítá s nárůstem o téměř 8 miliard USD.

Akcie Nvidia se obchodují na hraně velmi silné supportní zóny, kterou nejprve trh otestoval, ovšem po krátké nákupní reakci opět zamířil na nižší ceny. Jedná se o velmi rozsáhlý support, který je tvořen výrazným objemem a bude velmi důležité sledovat, jak se akcie v tomto pásmu budou chovat. Případný průraz tohoto supportu by znamenal otevřené dveře na nižší cenové úrovně pod 100 USD za akcii.

Týdenní akciový graf společnosti Nvidia
Týdenní akciový graf společnosti Nvidia
Zdroj: tradingview.com

3) Intel Corporation

Akciový propad tohoto giganta není až tak strašidelný, jako v předchozích dvou případech. Akcie Intel odepsaly prozatím pouze 24 % své hodnoty, přičemž se stále obchodují v širokém pásmu konsolidace, i když na jeho spodní hraně. Společnost eviduje nulový meziroční nárůst tržeb, ovšem predikce pro rok 2022 počítají s poklesem o 4 miliardy USD.

Akcie Intel se obchodují na silné supportní zóně, jejíž prolomení by mohlo znamenat dlouhodobější pokles ceny, k hodnotám okolo 35 USD za akcii, kde se nachází další podpůrná cenová úroveň. Intel sice není nejzajímavější dividendovou akcií, ale vyplácí akcionářům dividendy 0,37 USD na čtvrtletní bázi.

Měsíční akciový graf společnosti Intel
Měsíční akciový graf společnosti Intel
Zdroj: tradingview.com

4) Microsoft

Tato ikona technologických společností, zaznamenala pokles akcií necelých 20 %. Microsoft eviduje meziroční nárůst tržeb o 20,4 %. Velmi optimisticky vypadá výhled tržeb na následující roky. Pro letošní fiskální období jsou očekávány tržby 199,1 miliard USD a pro rok 2023 jsou predikovány tržby 227,2 miliardy USD.

Akcie Microsoft reagovaly slabší nákupní aktivitou na support. Pravděpodobnost prolomení při dalším testu se tedy zvýšila, což by znamenalo pokles ceny akcií pod hodnotu 240 USD. V případném pokračování výprodeje, bude důležitou cenou 200 USD, kde lze nalézt jak technická Low, tak se jedná i o psychologickou hodnotu. Společnost Microsoft vyplácí kvartální dividendy v hodnotě 0,62 USD.

Týdenní akciový graf společnosti Microsoft
Týdenní akciový graf společnosti Microsoft
Zdroj: tradingview.com

5) Tesla

Akcie Tesla si v letošním roce prošly již 40% propadem své hodnoty a vzhledem k technickému nastavení akciového grafu je dosti pravděpodobné, že investoři budou svědky i 50% propadu.

Pokud dojde k tomuto negativnímu scénáři, může být pokles zastaven na cenové úrovni 550 USD, kde se nachází nejbližší supportní zóna. Společnost ovšem vykazuje velmi dobrá čísla, především co se týká tržeb. Meziroční růst o 73 % a velmi pozitivní predikce, které počítají s růstem tržeb v roce 2022 na 87 miliard USD (z 54 mld. v roce 2021) až na 115,6 miliardy USD v roce 2023. Akcie společnosti Tesla jsou především spekulativní nástroj, protože společnost nevyplácí dividendy.

Týdenní akciový graf společnosti Tesla
Týdenní akciový graf společnosti Tesla
Zdroj: tradingview.com

6) Shopify

Neuvěřitelný propad potkal akcie Shopify, jejichž hodnota letos klesla již o 78 %.

Při tomto pádu akcie téměř ignorovaly jakékoliv technické úrovně, které budou v budoucnu hrát roli rezistentních zón. V současné době se akcie Shopify obchodují na úplném Low tohoto prodejního swingu, kde prozatím vzniká slabší nákupní aktivita.

Jako u všech technologických gigantů i zde společnost vykazuje pozitivní hospodářské výsledky. Meziroční nárůst tržeb 40 % jistě nepřispěl k takto vysokému akciovému propadu. Stejně tak dobře vyhlíží i predikce tržeb budoucích, které jsou pro rok 2022 odhadovány na 5,8 miliard a pro rok 2023 činí jejich hodnota 7,7 miliard USD. Společnost nevyplácí dividendy.

Týdenní akciový graf společnosti Shopify
Týdenní akciový graf společnosti Shopify
Zdroj: tradingview.com

7) Amazon

Propad 37 % akcií Amazon, byl prozatím zakončen technickou formací Pin bar, která v technické analýza predikuje obrat dosavadního sentimentu. Zda to bude platit i pro akcie Amazonu, se uvidí v budoucnu. Prozatím se tento titul obchoduje na výrazné supportní zóně, která tvoří konfluenci s velmi silnou Volume oblastí.

I společnost Amazon reportuje dobré výsledky. Meziroční nárůst tržeb je 14 % a predikce pro rok 2022 činí 526 miliard USD, což je nárůst oproti roku 2021 o necelých 56 miliard dolarů. Akcionáře ovšem nepotěší silná rezistence, která se nachází na ceně 2700 USD za akcii, která tvoří konfluenci ještě s 50 % Fibonacciho Retracementu. Ani společnost Amazon nevyplácí investorům dividendy.

Týdenní akciový graf společnosti Amazon
Týdenní akciový graf společnosti Amazon
Zdroj: tradingview.com

Závěr

Všichni výše uvedení technologičtí giganti si procházejí výprodejem svých akcií i přes to, že po hospodářské stránce se jedná o silné a ziskové společnosti. K tomuto poklesu jistě přispívá současný medvědí trend, který lze na globálních trzích pozorovat a vůči kterému nejsou odolné ani tyto nadnárodní společnosti. Z investičního pohledu jsou ovšem klesající akcie zdravé společnosti velmi zajímavé, protože žádný trend netrvá věčně. Otázkou je, na jakých cenových úrovních bude docházet k uzdravení ekonomiky a opětovnému nastartování růstu globálních trhů.

Chcete neustále vědět, co se děje na trzích?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru, který vám budeme jednou týdně posílat. Z něj se dozvíte to nejdůležitější, co se za poslední týden na finančních trzích stalo a neuteče vám nic podstatné. Chcete-li odebírat náš pravidelný newsletter a mít všechny důležité informace ve své emailové schránce, připojte se vyplněním formuláře níže.

Ohodnoťte tento článek

Připojte se k diskuzi
Akcie
Komodity
Krypto
Indexy
ETF
Cena 24h
Tesla Inc. ---
N/A
ČEZ ---
N/A
Apple ---
N/A
Avast ---
N/A
Moneta ---
N/A
Komerční banka ---
N/A
RECENZE

TOP Akcioví brokeři

eToro logo
eToroReklama
U 68 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
XTB logo
XTB★ 93 %
U 73 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
RoboMarkets logo
RoboMarkets★ 92 %
U 66.8 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
Degiro logo
Degiro★ 89 %
Investování zahrnuje rizika ztrát.

Velký test: Investujeme vlastní peníze do investičních platforem

Která přinese největší zhodnocení? Portu, Fondee, Indigo, Finax, nebo Fumbi?
Která přinese největší zhodnocení? Portu, Fondee, Indigo, Finax, nebo Fumbi?
Sledujte nás na Facebooku, ať vám nic neunikne!
Facebook icon Jít na Facebook
Finex logo