Začněte psát a výsledky vyhledávání se zobrazí zde...

Žijeme v neobyčejné době: Optimismus investorů ale některé analytiky děsí!

V prostředí rostoucích zisků podniků, nízké nezaměstnanosti a snižující se inflace se znovu daří snad všem třídám aktiv. Opatrnost je však na místě.

Žijeme v neobyčejné době: Optimismus investorů ale některé analytiky děsí!
Zdroj: depositphotos.com

Dow Jones Industrial Average poprvé překročil hranici 40 000 bodů ve čtvrtek díky téměř ideálnímu investičnímu prostředí s odolnými firemními zisky, nízkou nezaměstnaností a ustupující inflací.

Roste skoro všechno – etablované akcie z Dow, rychle rostoucí technologické akcie, Bitcoin a další kryptoměny, dokonce i zlato, měď a další kovy

Investoři, kteří neradi riskují, mají také spoustu možností, včetně fondů peněžního trhu nabízejících výnosy kolem 5 % a rostoucích junk bondů a jiných dluhopisů s pevným výnosem.

Následující graf ukazuje jak v posledním půlroce rostla měď, technologické akcie, zlato, index Russel 2000, index S&P 500, akcie veřejných služeb, Dow Jones, ropa i dluhopisy.

Zdroj: factset.com
Růst aktiv za posledních 6 měsíců
Růst aktiv za posledních 6 měsíců

Ben Inker, spolupředseda pro alokaci aktiv v bostonské investiční firmě GMO, tvrdí, že celkově příznivé investiční prostředí, s tolika rozumnými možnostmi tady nebylo od začátku století.

Optimismus i Dow dosahují maximální úrovně

Vzestup Dow na 40 000 bodů a nárůst ostatních tržních indexů proběhl ve dvou fázích. Loni trhy rostly s očekáváním, že klesající inflace umožní Federálnímu rezervnímu systému snížit úrokové sazby.

Vývoj indexu Dow Jones od začátku loňského roku

V poslední době přichází úleva díky robustním ziskům a vzrušení z pokroků v oblasti umělé inteligence.

Rychlé vytváření a analyzování obrovských datových sad by mohlo přinést řadu inovací a zlepšení, od koordinace stavebních týmů a zvyšování efektivity výroby až po vzdělávání mladých lidí a vývoj nových léků, říkají optimisté.

Dokonce i bývalí skeptici se začínají přiklánět k akciím. V lednu Steve Eisman, senior portfolio manažer ve společnosti Neuberger Berman, řekl na CNBC, že se obává, že “všichni začínají rok příliš optimisticky.”

Dnes Eisman tvrdí, že trh je v lepší pozici než v 90. letech, kdy byla nízká nezaměstnanost a nadšení z internetu pohánělo technologickou horečku.

Mnoho Američanů má negativní pohled na ekonomiku kvůli trvale vysokým cenám, jsou ale optimističtí, pokud jde o akcie.

Někteří také poukazují na potenciální zisky z úsilí firem o repatriaci, tedy přenesení výroby a dalších aktivit do USA ze zahraničí.

“Fundamentálně jsme změnili ekonomiku,” říká Gary Cohn, viceprezident IBM a bývalý ředitel Národní ekonomické rady. “Firmy investují více do Spojených států než za dlouhou dobu.”

Optimismus může být přehnaný

“S&P 500 je nyní téměř o 50 % výše od medvědího minima v říjnu 2022, takže přirozeně, téměř všichni jsou býčí, říká Ed Yardeni, ekonom, který byl za poslední dva roky optimističtější než většina, ale obává se tohoto posunu.

Vývoj indexu S&P 500 od minima posledního medvědího trhu

Více investorů je býčích, což představuje další poněkud ironický problém. Optimismus by se mohl zdát dobrý pro trh, ale někteří analytici jsou znepokojeni, když je většina investorů optimistická.

Je zde totiž málo medvědů, kteří by se mohli v případě poklesu vzdát a začít naopak nakupovat, čímž by pokles zastavili.

Poměr býků a medvědů ke 14. květnu ukazuje podle Investor Intelligence rozšířený optimismus, s 56,5 % respondentů říkajících, že jsou býčí a jen 17,7 % z nich se považuje za medvědy.

Investoři mají tendenci špatně časovat trhy a někdy se nadchnou těsně před poklesem.

Zvrat může přijít ještě letos

Očekává se, že americká vláda zaplatí v příštím desetiletí dalších 1,1 bilionu dolarů na úrocích. Bill Gross, spoluzakladatel investičního giganta Pacific Investment Management, řekl, že vládní půjčky a výdaje jsou nadměrné, což zvyšuje výnosy desetiletých státních dluhopisů a potenciálně brzdí ekonomiku.

Dříve či později budou vyšší výnosy mít dopad.

Někteří říkají, že jasný výhled ekonomiky je jakousi iluzí a problémy se stanou zřejmými později v tomto roce. Například rekordní ceny domů a vysoké hypoteční sazby ztěžují mnoha Američanům pořízení domu.

Baby boomers a další movití Američané zůstávají v dobré finanční situaci, ale představitelé Fedu vyjádřili obavy ohledně domácností s nízkými a středními příjmy.

Tito spotřebitelé vyčerpali své úspory a mohli by být “stále více pod tlakem,” podle zápisů ze schůzky Fed Open Market Committee na konci ledna.

Členové komise také poukázali na zvýšené používání revolvingových zůstatků kreditních karet a služeb kup teď, zaplať později, s čímž se pojí růst rizika neschopnosti splácet v budoucnu.

Uvažujete o investování do akcií? Zvážit můžete některého z námi recenzovaných brokerů:

Favorit redakce

Při obchodování CFD s tímto poskytovatelem ztrácí 77 % účtů retailových investorů peníze.
Výhody
  • Nákup a prodej akcií i ETF bez poplatku
  • Možnost nákupu frakčních akcií a ETF
Nevýhody
  • Absence některých oblíbených finančních instrumentů – opce, dluhopisy, podílové fondy apod.
  • Danění českých dividend 35% sazbou
U 66,02 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
U 51 % retailových investorů došlo při obchodování CFD u této společnosti ke vzniku ztráty.

Staňte se součástí naší investiční rodiny na Discordu

Naše komunita je místem, kde se setkávají nováčci i vášniví obchodníci a zkušení investoři. Sdílejte své obchodní tipy, strategie a bavte se o aktuálních událostech na trzích. Každý den je novou příležitostí a každý člen naší komunity může přinést jedinečný pohled na svět financí.

Připojte se k nám a objevte sílu kolektivní moudrosti, která vám pomůže dosáhnout vašich investičních cílů. S námi není obchodování jen o číslech, ale o společenství, které vám dává klíč k úspěchu!

Pokud s Discordem teprve začínáte, připravili jsme pro vás také stručný návod, jak ho používat.

Líbil se vám tento článek?
4
0

Autor

Milovník finančních trhů a akciového investování. Na své investiční cestě uplatňuje dlouhodobý pasivní investiční přístup.

Lubor se ve svých článcích nejčastěji věnuje akciovým titulům a investování do akcií jako takovému. Ekonomická a kryptoměnová témata mu však také nejsou cizí.

Jeho cílem je čtenáře rychle a stručně informovat o dění na finančních trzích.

Přečíst více

Sdílejte tento článek

Mohlo by vás zajímat

Diskuze (0 komentářů)

Připojte se k diskuzi

Tento článek zatím nikdo neokomentoval. Přihlašte se a buďte první! Napište svůj názor a zahajte diskuzi.

Recenze
TOP Nejlepší brokeři
Při obchodování CFD s tímto poskytovatelem ztrácí 77 % účtů retailových investorů peníze.
U 66,02 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
U 51 % retailových investorů došlo při obchodování CFD u této společnosti ke vzniku ztráty.
Při investování je váš kapitál vystaven riziku a může se vám vrátit méně, než jste investovali. Minulá výkonnost nezaručuje budoucí výsledky.
U 64 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.