Začněte psát a výsledky vyhledávání se zobrazí zde...

Která kryptoměna vyletěla o 800 %? Akcie a zlato dále lámou rekordy! | Burza s odstupem

Proč americké akcie i nadále lámou rekordy. Cena Bitcoinu vyskočila o 10 %, ale která kryptoměna vyletěla dokonce o 800 %? Jaká je nejnovější velká investice Warrena Buffetta?

Publikováno
Která kryptoměna vyletěla o 800 %? Akcie a zlato dále lámou rekordy! | Burza s odstupem
Zdroj: depositphotos.com

Neradi čtete? Pusťte si tento článek v audioverzi jako podcast. Nový díl najdete každý týden na všech oblíbených streamovacích platformách.

Hezkou neděli, vážení čtenáři! Máme za sebou další týden na finančních trzích a opět je o čem mluvit. Dnes se mimo jiné dozvíte, proč americké akcie i nadále lámou rekordy, proč cena Bitcoinu vyskočila o 10 %, která kryptoměna vyletěla dokonce o 800 % nebo jaká je nejnovější velká investice Warrena Buffetta.

Zajímá-li vás více, pak čtěte dále, protože rychlý týdenní přehled toho nejzajímavějšího je opět tu.

Indexy akcií s velkou tržní kapitalizací se vrátily na rekordní hodnoty

Indexy Dow Jones Industrial Average, S&P 500 a Nasdaq Composite se během týdne vyšplhaly na rekordní hodnoty, přičemž Dow poprvé překonal hranici 40 000 bodů.

Hlavním faktorem podporujícím sentiment bylo středeční zveřejnění dubnového indexu spotřebitelských cen (CPI) ministerstva práce, který dopadl na úrovni očekávání nebo mírně pod nimi, na rozdíl od výsledků z předchozích tří měsíců, které byly vyšší, než se očekávalo.

Celkové ceny v dubnu vzrostly o 0,3 %, což bylo jen o málo méně, než se očekávalo, zatímco jádrové ceny (bez potravin a energií) vzrostly podle očekávání o 0,3 %. Inflace se nadále soustředila do cen služeb, zejména do nákladů na dopravní služby, které se v průběhu měsíce zvýšily o 0,9 % a za poslední rok o 11,2 %.

Čtvrteční údaj o maloobchodních tržbách na investory také zapůsobil – pokud je optikou špatných zpráv pro ekonomiku považován za dobrou zprávu pro akcie a inflaci.

Ministerstvo obchodu oznámilo, že maloobchodní tržby v dubnu stagnovaly oproti konsenzuálním odhadům růstu o 0,4 %, přičemž svůj odhad březnových tržeb revidovalo směrem dolů, a to z +0,7 % na +0,6 %.

Údaje obsahovaly určité důkazy o tom, že spotřebitelé omezují krátkodobé výdaje, když tržby v internetových obchodech poklesly o 1,2 %, zatímco tržby v restauracích a barech se nadále mírnily – a při zohlednění vyšších cen dokonce mírně poklesly (údaje o maloobchodních tržbách nejsou očištěny o inflaci).

Zdroj: google.com/finance
Tabulka ukazuje vývoj nejvýznamnějších amerických indexů v tomto týdnu a v roce 2024
Tabulka ukazuje vývoj nejvýznamnějších amerických indexů v tomto týdnu a v roce 2024

Buffett odhalil tajný podíl v pojišťovně Chubb

Začátkem tohoto roku požádala Berkshire Hathaway Warrena Buffetta Komisi pro cenné papíry a burzy o utajení jedné ze svých nových pozic, což Wall Street a jeho stoupence přimělo k zamyšlení.

Nyní už to víme. Berkshire ve středu odhalila podíl ve výši 6,7 miliardy dolarů v pojišťovací společnosti Chubb, což na konci prvního čtvrtletí představuje 6,1% podíl ve společnosti.

  • Chubb je Buffettovým nejnovějším počinem v pojišťovnictví, kde má Berkshire již významný vliv prostřednictvím dceřiných společností jako GEICO, National Indemnity a General Re.
  • Globální pojišťovna působící v 54 zemích nahradila dvě ohrožené pojišťovny, které Buffett ve 4. čtvrtletí prodal – Markel a Globe Life.

Sledujeme obrat směrem k finančním titulům:

V posledních měsících Buffett snižuje své podíly ve spotřebitelských gigantech, jako jsou Apple a HP a zároveň zvyšuje investice do finančních firem odolných vůči inflaci.

Berkshire nadále drží a přikupuje jména jako Ally Financial, American Express a Bank of America. Přidáním společnosti Chubb pokračuje Berkshire v tomto tématu a získává větší expozici ve stále dražším (ale nezbytném) pojišťovnictví.

Po zprávě o podílu Berkshire vzrostly akcie Chubb o více než 7 %.

Vývoj ceny akcií Chubb za poslední rok

Načítání
Načítání
Kupte si akcie Chubb Váš kapitál může být ohrožen*

Logo sponzora Koupit!

Walmart (zatím) úspěšně bojuje s Amazonem

Pokud chce Walmart udržet svůj těsný náskok před Amazonem, bude potřebovat více čtvrtletí, jako bylo to poslední. V 1. čtvrtletí letošního roku zaznamenal největší maloobchodní řetězec v USA meziroční nárůst tržeb o 3,8 %, a to díky rostoucímu podílu zákazníků s příjmem nad 100 tisíc dolarů.

Tato čísla překonala předpovědi, což přimělo Walmart ke zvýšení celoroční prognózy – a po několika bezvýznamných měsících poslalo akcie o 8 % výše.

  • Walmart diverzifikuje své zdroje příjmů, zejména díky 24% nárůstu reklamních aktivit po akvizici společnosti Vizio, která poskytuje přístup k datům spotřebitelů prostřednictvím připojených televizorů.
  • Tržby z e-commerce meziročně vzrostly o 22 % díky popularitě služeb vyzvedávání a doručování zboží po městě – a je zajímavé, že objednávky na doručení dokonce poprvé převýšily objednávky na vyzvednutí zboží.

Walmart si vypůjčil příručku úspěchu Amazonu:

Walmart zintenzivňuje své úsilí, aby se ubránil Amazonu, který je na cestě k překonání Walmartu na pozici největšího maloobchodního prodejce. V loňském roce dosáhl Amazon 12% nárůstu tržeb z maloobchodu oproti 6% nárůstu Walmartu.

Aby si Walmart udržel konkurenceschopnost, přejímá úspěšnou strategii Amazonu, která se zaměřuje na e-commerce, reklamu a členství – včetně nového programu předplatného Walmart+, od kterého si slibuje, že bude v příštích letech významným motorem růstu.

Vývoj ceny akcií Walmart za poslední měsíc

Načítání
Načítání
Kupte si akcie Walmart Váš kapitál může být ohrožen*

Logo sponzora Koupit!

Evropské akcie v týdnu vykázaly smíšené výsledky

V panevropský index STOXX Europe 600 mírně vzrostl o 0,37 %, ale poklesl z rekordní hodnoty dosažené v průběhu týdne.

Opatrné komentáře členů Evropské centrální banky (ECB) zřejmě zchladily optimismus ohledně rozsahu, v jakém by se měnová politika Evropské centrální banky mohla letos uvolnit.

Hlavní akciové indexy v největších evropských ekonomikách se tak vyvíjely smíšeně. Německý index DAX klesl o 0,37 %, zatímco francouzský index CAC 40 se snížil o 0,53 %. Mírně klesl i britský index FTSE 100.

Pouze italský index FTSE MIB výrazně rostl, když si polepšil o 2,14 % a letos už připisuje téměř 17% zisk a vykazuje tak zatím nejlepší výkonnost z velkých globálních akciových indexů.

Zdroj: google.com/finance
Tabulka ukazuje vývoj nejvýznamnějších evropských indexů v tomto týdnu a v roce 2024
Tabulka ukazuje vývoj nejvýznamnějších evropských indexů v tomto týdnu a v roce 2024

Růst mezd ve Velké Británii je stále silný, ale je možné, že trh práce bude v červnu klesat

Meziroční tempo růstu mezd bez započtení bonusů se za tři měsíce do března nezměnilo a činilo 6 %, což bylo o něco více, než se předpokládalo.

V soukromém sektoru dosáhl pravidelný růst mezd 5,9 %, což je o něco méně, než očekávala Bank of England, která tento ukazatel sleduje. Trh práce však podle všeho oslabil. Míra nezaměstnanosti vzrostla na 4,3 %, zatímco počet volných pracovních míst se snížil již 22. měsíc v řadě.

Celkově údaje předběžně podporují snížení úrokových sazeb v červnu, neboť se zdá, že nyní dochází k přechodu k uvolněnějšímu trhu práce. Bank of England drží svou základní úrokovou sazbu na úrovni 5,25 % už od srpna loňského roku.

Zdroj: tradingeconomics.com
Vývoj základní úrokové sazby Bank of England za poslední 3 roky
Vývoj základní úrokové sazby Bank of England za poslední 3 roky

Tvůrci politiky ECB doporučují opatrnost ohledně vývoje sazeb

Tvůrci měnové politiky ECB Francois Villeroy de Galhau, Madis Muller a Martins Kazaks naznačili, že je snížení sazeb v červnu pravděpodobné, ale že je další vývoj nejistý.

Členka Výkonné rady Isabel Schnabelová řekla, že současné údaje neopravňují k dalšímu snížení sazeb v červenci, částečně proto, že se zdá, že proces dezinflace se výrazně zpomalil.

Guvernér belgické centrální banky Pierre Wunsch se pak nechal slyšet, že první snížení úrokových sazeb o půl procentního bodu je téměř nevyhnutelné, ale pomalejší uvolňování politiky ze strany Federálního rezervního systému by mohlo další kroky odložit. Zdůraznil, že nepodporuje druhé snížení sazeb v červenci.

Zdroj: tradingeconomics.com
Vývoj základní úrokové sazby ECB za poslední 3 roky
Vývoj základní úrokové sazby ECB za poslední 3 roky

Index PX ve zkráceném obchodním týdnu posiloval

Index PX druhý týden po sobě rostl, když tentokrát posílil o 0,59 % a zakončil týdenní obchodování na hodnotě 1 560 bodů.

Na růstu indexu pražské burzy se nejvýrazněji podílely akcie Erste Group, které si v týdnu připsaly přes 2 % a jejich letošní zisk už tak činí více než 28 %. Dařilo se i akciím ČEZ, které posílily o více než procento.

Ostatní námi sledované akcie se naopak propadly. Mírně oslabily akcie Philip Morris a více než procento odepsaly bankovní akcie Moneta a Komerční banky.

Zdroj: finex.cz
Vývoj ceny nejvýznamnějších titulů obchodovaných na pražské burze v tomto týdnu a v roce 2024
Vývoj ceny nejvýznamnějších titulů obchodovaných na pražské burze v tomto týdnu a v roce 2024

Vzestup akcií GameStop vyvolává mánii kolem meme coinů. Bitcoin si připsal téměř 10 %

To byl ale týden. Návrat Roaring Kitty vedl k obchodnímu šílenství, přičemž kromě meme akcií vrostly i meme coiny.

Roaring Kitty – skutečným jménem Keith Gill, alias DeepFuckingValue na Redditu – odstartoval v roce 2021 obchodní mánii s meme akciemi a inspiroval amatérské obchodníky ke skupování akcií umírající společnosti.

Jeho příspěvek zveřejněný v pozdních hodinách minulou neděli způsobil, že se obchodníci chtějí znovu zapojit do akce. Akcie GameStop od té doby prudce klesly, když krátkodobé šílenství vyprchalo, ale v jednu chvíli tento týden vzrostly o více než 200 %.

Na tento vývoj reagoval i token GME fungující na Solaně, který proletěl střechou a dosáhl nových maxim, než se opět prudce propadl. Stále je to však obrovský nárůst a kolem nedělní půl dvanácté se obchoduje za 0,0048 dolaru – sedmidenní nárůst o 868 %.

Samotná Solana je mezitím největším vítězem v první desítce mincí podle tržní kapitalizace, v týdnu vzrostla o téměř 19 % na 172 dolarů.

Díky návratu mánie vzrostly i další kryptoměny jako Dogecoin. Desáté největší digitální aktivum si tento týden připsalo solidní zisky, aktuálně 8 %, podobně jako Cardano.

Návrat Roaring Kitty vedl také k prudkému nárůstu objemu obchodování s meme coiny. Jak už to tak bývá, svět kryptoměn poskytl obchodníkům ještě větší zisky než akciový trh.

A kdo může zapomenout na Bitcoin? Toto aktivum pomalu stoupalo, dokud ve středu americký Úřad pro statistiku práce nevypustil údaje, podle kterých nebyla inflace v dubnu tak vysoká, jak se očekávalo.

To zvyšuje šanci na snížení sazeb ze strany Fedu v letošním roce – a to je pro největší digitální aktivum býčí signál. Cena Bitcoinu se kolem nedělní půl dvanácté pohybuje lehce nad 67 tisíci dolary, což znamená nárůst o téměř 10 % za posledních sedm dní – nejvyšší hodnota od dubnového halvingu.

Dařilo se i druhé největší minci, Ethereu, která si připsala zisk přes 6 %. Z největších kryptoměn tak za posledních 7 dní zaznamenalo drobnou ztrátu pouze BNB.

Zdroj: coinmarketcap.com
Vývoj ceny nejvýznamnějších kryptoměn za posledních 7 dní a posledních 12 měsíců
Vývoj ceny nejvýznamnějších kryptoměn za posledních 7 dní a posledních 12 měsíců

Zlato opět na rekordech. Cena stříbra explodovala

Cena ropy v posledním týdnu vzrostla o necelá 2 %. Americká ropa WTI zakončila týdenní obchodování pod cenou 80 dolarů za barel, když si připsala 1,88 %.

Globální ropný benchmark – ropa Brent – si připsal o něco menší zisk a zakončil v pátek obchodování lehce pod úrovní 84 dolarů za barel.

Zdroj: finex.cz
Vývoj ceny nejvýznamnějších komodit v tomto týdnu
Vývoj ceny nejvýznamnějších komodit v tomto týdnu

Výrazně se pak dařilo drahým kovům. Zlato si v týdnu připsalo zisk přes 2 % a zakončilo týdenní obchodování na rekordní hodnotě 2 416 dolarů za unci.

Nejaktivněji obchodovaný červnový futures kontrakt zlata získal podobně a obchoduje se momentálně o 4 dolary výše.

Doslova pak explodovala cena více volatilního stříbra, když si tento drahý kov v týdnu připsal téměř 12% zisk. Fyzické stříbro zakončilo týdenní obchodování na úrovni 31,49 dolaru za unci. Jedná se o nejvyšší cenu tohoto kovu za více než 10 let – od ledna 2013.

Nejaktivněji obchodovaný červencový futures kontrakt stříbra se pak obchoduje ještě o 29 centů výše.

Co mě tento týden zaujalo:

Je zcela na místě se ještě jednou vrátit ke zprávě o americké inflaci, která v posledních měsících markantně ovlivňuje vývoj na akciových trzích.

Po třech měsících vyšší než očekávané inflace si investoři totiž mohli konečně oddechnout. Dubnový jádrový index spotřebitelských cen (CPI), který je širokým měřítkem nákladů na zboží a služby bez volatilních nákladů na potraviny a energie, se oproti předchozímu měsíci zvýšil pouze o 0,3 %.

To představuje první meziroční pokles za posledních šest měsíců, neboť v meziročním srovnání stoupl pouze o 3,6 %, oproti březnovým 3,8 %. Proto jako číslo týdne volíme 3,6.

Číslo týdne

Také celkový index spotřebitelských cen zaznamenal mírný meziměsíční nárůst o 0,3 %, což bylo méně než očekávaných 0,4 %.

Možná se ptáte, jak to bude s tím snížením sazeb? I když jeden měsíc zlepšení pravděpodobně nevyvolá okamžité snížení sazeb ze strany Fedu, je to krok správným směrem.

Otevírá to dveře k možnému snížení sazeb později v průběhu roku. Globální analytici předpovídají, že ve Velké Británii a Evropě přijde první snížení sazeb již v červnu.

Nicméně ve Spojených státech, ačkoli ukazatele naznačují nejméně dvě snížení do konce roku, zůstává načasování jejich provedení nejisté.

Nedávno jsme otevřeli náš Finex.cz Discord serverkde budeme tvořit místo pro diskuzi v rámci členů naší komunity, budeme do ní sami my i naši redaktoři přispívat. Přidejte se do naší komunity a přijďte diskutovat o naší akciové investici.

Chladná hlava je základ. Nenechte se ovlivnit emocemi a krátkodobými propady. Držet se svého plánu. Děkujeme za přečtení! Přejeme hezký zbytek dne.

Líbil se vám tento článek?
1
0

Autor

O investování a finanční trhy se zajímám od roku 2013. Krátce na to jsem se spálil jako aktivní day trader. Zaplacené „školné“ se mi však celkem vyplatilo. Vrhnul jsem se do studia a od roku 2017 dlouhodobě investuji, přičemž v rámci své strategie kombinuji pasivní a aktivní investiční přístup s výhradním zaměřením na akciové trhy.
Inspirací mi jsou především Warren Buffett a jeho učitel Benjamin Graham, z českých investorů pak Daniel Gladiš. Nabyté vědomosti se snažím předávat čtenářům, přičemž se nejraději věnuji textům o investičních strategiích, psychologii obchodování a analýzám jednotlivých akcií.

Přečíst více

Sdílejte tento článek

Mohlo by vás zajímat

Diskuze (0 komentářů)

Připojte se k diskuzi

Tento článek zatím nikdo neokomentoval. Přihlašte se a buďte první! Napište svůj názor a zahajte diskuzi.