Finex.cz logo
Menu
Finex » Alternativní investice » Investice do vína v současné době – Sázka na jistotu, nebo jen zbytečně vyhozené peníze?

Investice do vína v současné době - Sázka na jistotu, nebo jen zbytečně vyhozené peníze?

Investice do vína v současné době - Sázka na jistotu, nebo jen zbytečně vyhozené peníze?
Zdroj: Depositphotos.com

Rostoucí inflace zahání některé investory do slepé uličky, ze které neví jak ven. Většina z nich se snaží hledat alternativní investice, které by jim přinesly solidní zisk, a přitom je nevystavili příliš vysokému riziku. Někteří z nich tak vkládají své finance do konzervativních a alternativních investic, mezi které se čím dál tím častěji řadí i víno. Jedná se o výhodnou investici, nebo jen o zbytečně vyhozené peníze?

Rostoucí inflace nutí investory jednat

Podle České národní banky překročí inflace u nás hranici 13 % a o moc lépe na tom nejsou ani země napříč Evropou a Severní Amerikou. V souvislosti s tím roste i volatilita na finančních trzích, kterým se někteří konzervativnější investoři začínají stranit.

I přesto je třeba finance alespoň trochu zhodnotit – velká část investorů tak hledá alternativní investice, které jim dokážou nabídnout zajímavé výnosy a zároveň nízké riziko. Pomyslnou klasikou, do které se horlivě investuje zejména v období, kdy se ekonomice zrovna nedaří, je zlato. To si vysloužilo v průběhu let označení „bezpečný přístav“, kde investoři ukrývají své finance před dopady inflace.

Graf ceny zlata
Normální graf
Logaritmický graf
CZK
USD
EUR
1D
1W
1M
3M
6M
1Y
MAX

Klíčem k bezpečnějšímu investování je především diverzifikace, čímž postupně snižujete míru potenciálních rizik. Proto se někteří investoři rozhodli své investice směřovat i do dalších alternativ, a to i v podobě kvalitních vín.

Ta už dávno nejsou jen vášní zbohatlíků, ale i seriózních investorů, kteří s nimi mohou dosáhnout i solidního zhodnocení. Podle společnosti Connection Capital tedy přibližně dvě třetiny investorů potvrdily, že 10 % jejich portfolia tvoří alternativní investice a přibližně 30 % z nich předpokládá, že tento podíl budou i nadále navyšovat.

Víno nad zlato?

Podobně jako již zmíněné zlato se i víno ukázalo jako účinná ochrana před rostoucí inflací. To potvrzují i výsledky indexu Liv-ex 1000, který sleduje vývoj trhu s investičními víny. Ten podle něj od roku 2004 do roku 2021 nabídl 339,3% návratnost. Na jeho vývoj měla samozřejmě vliv i inflace, na kterou reagoval v roce 2021 více než 19% růstem.

Podle některých investorů se tedy víno stává dalším „bezpečným přístavem“, který jim nabízí určitou formu ochrany během ekonomických výkyvů. Kromě toho poukazují i na společné znaky těchto dvou komodit – obě existují ve fyzické podobě, což už samo o sobě dává některým investorům větší pocit jistoty, a obě existují pouze v omezeném množství.

Graf indexu Liv-ex 1000 od září 2017 do března 2022 – trh s kvalitními víny až na menší výkyvy rostl.
Graf indexu Liv-ex 1000 od září 2017 do března 2022 – trh s kvalitními víny až na menší výkyvy rostl.
Zdroj: Liv-ex.com

Ještě přesvědčivější jsou data od investičního brokera Cult Wine Investment, který se rozhodl porovnat zlato a víno spolu s růstem inflace. Z dlouhodobého hlediska vychází, že cena vína v průběhu deseti let vzrostla o 59 %, přičemž cena zlata za stejné období vzrostla pouze o 17 %.

Největší problém u zlata je však jeho volatilita, která je v porovnání s volatilitou vína výrazně vyšší. Jak můžete vidět na grafu níže trh s kvalitními víny rostl mnohem stabilněji než cena zlata, která se dlouhodobě potýkala s mnohem vyšší volatilitou.

Graf vývoje inflace v porovnání s cenou vína a zlata od roku 2004 do roku 2021.
Graf vývoje inflace v porovnání s cenou vína a zlata od roku 2004 do roku 2021.
Zdroj: Wineinvestment.com

Do vína můžete investovat už i online

Alternativní investice však nejsou již delší dobu žádnou novinkou. U nás je nabízí například známá investiční platforma Portu Gallery, kde můžete investovat částečně či úplně do široké škály předmětů od obrazů až po drahé automobily.

Na investice do vína se specializuje již zmíněný broker Cult Wine Investment, u kterého mohou investoři investovat již od 10 000 dolarů. Princip je přitom jednoduchý – portfolio manažer sestavuje jménem investora portfolio s kvalitními víny, přičemž jejich výhradním vlastníkem je samotný investor.

Společnost poté za roční správcovský poplatek dohlíží na kvalitní uskladnění vín a jejich pojištění před případnou škodou. Jiné společnosti nabízí i online kontrolu portfolia, kdy může investor z pohodlí domova sledovat růst ceny vlastněních vín. Podle CEO brokera Tom Gearing se nemusí investoři bát ani nízké likvidity – kvalitní portfolio je totiž možné zcela rozprodat do deseti týdnů.

V návaznosti na události posledních měsíců navíc předpokládá, že poptávka po alternativním investování poroste, a to pravděpodobně v průběhu celého letošního roku. I přes všechny klady však není možné víno považovat za investici, se kterou vyděláte miliony, ale naopak za prostředek, díky kterému můžete lépe diverzifikovat své portfolio a ochránit část svých financí před rostoucí inflací.

Ohodnoťte tento článek!

Připojte se k diskuzi
Akcie
Komodity
Krypto
Indexy
ETF
Aktuální cena 24h
Tesla Inc. ---
N/A
ČEZ ---
N/A
Apple ---
N/A
Moneta ---
N/A
Komerční banka ---
N/A
Philip Morris ČR ---
N/A
Erste group ---
N/A
RECENZE

TOP Nejlepší brokeři

eToro logo
eToro Reklama
U 77 % retailových investorů došlo při obchodování CFD u této společnosti ke vzniku ztráty.
XTB logo
XTB ★ 93 %
U 82 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
RoboMarkets logo
RoboMarkets ★ 92 %
U 78.16 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
Trading212 logo
Trading212 ★ 91 %
U 68 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
Degiro logo
Degiro ★ 89 %
Investování zahrnuje rizika ztrát.

Velký test: Investujeme vlastní peníze do investičních platforem

Která přinese největší zhodnocení? Portu, Fondee, Indigo, Finax, nebo Fumbi?
Která přinese největší zhodnocení? Portu, Fondee, Indigo, Finax, nebo Fumbi?
Sledujte nás na Facebooku, ať vám nic neunikne!
Facebook icon Jít na Facebook
Finex.cz logo