Začněte psát a výsledky vyhledávání se zobrazí zde...

Rekordní nákupy zlata: Centrální banky nakoupily v první kvartále více než 290 tun!

Centrální banky na celém světě provedly v 1. čtvrtletí 2024 rekordní nákupy zlata. Největší kupci jsou z rozvíjejících se trhů. Co trend odstartovalo?

Publikováno
Rekordní nákupy zlata: Centrální banky nakoupily v první kvartále více než 290 tun!
Zdroj: Depositphotos.com

Podle údajů společnosti Metals Focus a Světové rady pro zlato dosáhla čistá poptávka centrálních bank po zlatě v prvním čtvrtletí roku historicky nejvyšší úrovně.

Centrální banky po celém světě tak v prvním čtvrtletí roku 2024 stanovily nový rekord v nákupech zlata.

Nejvíc zlata putuje do Asie

Centrální banky si udržely silný apetit po zlatě a pokračují v dynamice z let 2022 a 2023, kdy společně nakoupily více než 1 000 tun ročně. Navzdory náročnému ekonomickému prostředí charakterizovanému vyššími výnosy z dluhopisů a silným americkým dolarem poptávka po zlatě zintenzivnila.

Centrální banky v prvním čtvrtletí roku 2024 přidaly do svých rezerv čistých 289,7 tuny, čímž překonaly předchozí rekord z prvního čtvrtletí roku 2023 ve výši 286,2 tuny a výrazně překonaly pětiletý čtvrtletní průměr ve výši 171 tun.

Zdroj: gold.org
Čisté nákupy zlata centrálními bankami v tunách
Čisté nákupy zlata centrálními bankami v tunách

Zlatou horečku vedly převážně centrální banky z rozvíjejících se trhů. V čele stojí Čínská lidová banka, která v 1. čtvrtletí 2024 navýšila své zlaté rezervy o 27 tun. Jedná se o sedmnáctý měsíční přírůstek v řadě, čímž Čína zvýšila své celkové zlaté zásoby na 2 262 tun, což představuje 16% nárůst od října 2022.

Díky tomuto trvalému nákupu se podíl zlata na celkových čínských rezervách zvýšil na 4,6 % z 3,2 % v říjnu 2022.

Významným hráčem se stala také Indie, jejíž Rezervní banka v prvním čtvrtletí zvýšila své zlaté rezervy o 19 tun, čímž překonala celý svůj roční čistý nákup 16 tun z roku 2023.

Mezi další významné kupce patřily Národní banka Kazachstánu (16 tun), Centrální banka Turecka (30 tun) a Monetary Authority of Singapore (2 tuny), přičemž poslední jmenovaná banka byla jedinou bankou z rozvinutých trhů, která zvýšila své zlaté rezervy.

Zdroj: gold.org
Nákupy/prodeje zlata v prvním čtvrtletí 2024 podle zemí
Nákupy/prodeje zlata v prvním čtvrtletí 2024 podle zemí

Česká národní banka

ČNB v prvním čtvrtletí roku 2024 navýšila své zlaté rezervy o 5 tun, čímž přispěla k celkovému nárůstu světových zásob zlata.

Jde především o diverzifikaci velkého objemu rezerv, který od začátku století významně vzrostl.

Naše centrální banka drží rezervy v hodnotě 130 miliard eur.

Guvernér ČNB Aleš Michl podotkl, že takové množství prostředků zkrátka nelze takříkajíc vsadit na jednu kartu.

Naopak je podle něj potřeba hledat třídy aktiv bez vzájemné korelace a mezi ně rezervy alokovat. Zlato je skvělým příkladem, když jeho cena je například na cenách akcií nezávislá.

Michl vyjádřil dlouhodobou vizi zvýšit zlaté rezervy České republiky na 100 tun, přičemž zdůraznil význam diverzifikace a roli zlata při dlouhodobém uchování hodnoty. Aktuálně ČNB drží asi 37 tun fyzického zlata.

Zlate rezervy ČNB ke konci jednotlivých čtvrtletí (v kg)
Q1 2023 13 499
Q2 2023 19 564
Q3 2023 25 069
Q4 2023 30 668
Q1 2024 35 582
Zdroj dat: cnb.cz

Tuto diverzifikační strategii potvrzují i další centrální banky, které čelí podobným výzvám. Vzhledem k tomu, že se tradiční aktiva, jako jsou státní dluhopisy, v důsledku kvantitativního uvolňování stala méně atraktivními, zlato se stalo ještě stabilnější třídou aktiv v dlouhodobém pohledu.

Geopolitické faktory

Prudký nárůst nákupů zlata centrálními bankami není způsoben pouze ekonomickými vlivy. Významným motivem bylo geopolitické napětí a snaha snížit závislost na americkém dolaru.

Jde o rostoucí trend již více než 15 let. Přístup Mezinárodního měnového fondu k Afghánistánu a sankce vůči Íránu zdůraznily rizika spojená s držbou aktiv denominovaných v dolarech.

Zranitelnost plynoucí ze závislosti na dolaru pak byla znovu velmi dobře patrná, když USA zmrazily část zahraničních aktiv Ruska po jeho invazi na Ukrajinu v roce 2022.

Tento krok podnítil v mnoha zemích hledání “neutrálních” aktiv, jako je zlato.

Nyní se geopolitické i mezinárodně obchodní napětí stupňuje a státy jako Čína reagují o to výraznějším navyšováním své zlaté rezervy a zároveň snižují držbu amerických dluhopisů.

Tento prudký nárůst akumulace zlata vyhnal ceny zlata na historická maxima.

Cena zlata od začátku roku

Staňte se součástí naší investiční rodiny na Discordu

Naše komunita je místem, kde se setkávají nováčci i vášniví obchodníci a zkušení investoři. Sdílejte své obchodní tipy, strategie a bavte se o aktuálních událostech na trzích. Každý den je novou příležitostí a každý člen naší komunity může přinést jedinečný pohled na svět financí.

Připojte se k nám a objevte sílu kolektivní moudrosti, která vám pomůže dosáhnout vašich investičních cílů. S námi není obchodování jen o číslech, ale o společenství, které vám dává klíč k úspěchu!

Pokud s Discordem teprve začínáte, připravili jsme pro vás také stručný návod, jak ho používat.

Líbil se vám tento článek?
1
0

Autor

Pod tímto profilem publikují články a recenze autoři stránek Finex.cz a další redaktoři nebo hosté, kteří nejsou stálými autory.

Sdílejte tento článek

Mohlo by vás zajímat

Diskuze (0 komentářů)

Připojte se k diskuzi

Tento článek zatím nikdo neokomentoval. Přihlašte se a buďte první! Napište svůj názor a zahajte diskuzi.

Recenze
TOP Nejlepší brokeři
Při obchodování CFD s tímto poskytovatelem ztrácí 77 % účtů retailových investorů peníze.
U 66,02 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
U 51 % retailových investorů došlo při obchodování CFD u této společnosti ke vzniku ztráty.
Při investování a obchodování hrozí ztráty. Vaše investice mohou stoupat i klesat a můžete získat zpět méně, než jste investovali.
U 64 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.