Finex.cz logo
Menu
Finex » Investice » 3+1 zásadních investičních chyb, které bohatí prostě nedělají

3+1 zásadních investičních chyb, které bohatí prostě nedělají

3+1 zásadních investičních chyb, které bohatí prostě nedělají
Zdroj: depositphotos.com

V dnešní době, kdy inflace nesmlouvavě znehodnocuje naspořené peníze na bankovních účtech, se mnoho lidí poohlíží po možnostech, jak své peníze ochránit, nebo ještě lépe, jak je rozmnožit.

Investování je určitě zajímavý obor, který nabízí mnoho možností, ale jako v každé lidské činnosti, žádný učený z nebe nespadl, a proto je potřeba se i investování naučit. V tomto článku si přestavíme čtyři základní investiční chyby, kterým je potřeba se vyhnout, aby se ze snahy peníze rozmnožit nestalo spíše bezmyšlenkovité rozhazování.

1) Investice pouze v USA a EU

Jednou z hlavních chyb, kterou začínající investoři dělají, je že se pohybují pouze v uzavřených investičních kruzích v USA nebo EU. Jenže svět akcií a obchodování je mnohem pestřejší a je velmi nestrategické opomíjet ostatní trhy. Velké peníze se točí také na burzách v HongKongu nebo Singapuru, což jsou dvě hlavní obchodní centra Asie. Za zvážení stojí také rozvíjející se trhy, jako jsou Indonésie nebo Chile, což jsou krajiny s vysokým nerostným bohatstvím.

Samozřejmostí zůstává, že je nejprve potřeba si nový investiční trh analyzovat a až poté, jej případně přidat do portfolia.

2) Investice pouze do nehmotných aktiv

Když se řekne investování, lidé si obvykle vybaví akcie, dluhopisy, možná měny a Forex, což jsou obvykle první trhy, které investoři okusí. Jenže obchodování těchto aktiv je formou nefyzického držení a jejich nákupem se obchodník zcela oddává nekontrolovatelnému trhu a jeho volatilitě. Proto je dobré mít v portfoliu i takové investice, které je možné fyzicky vlastnit, přenášet a prodávat.

Příkladem mohou být investiční mince, známky, umění, víny, nemovitosti atd. Zkrátka něco, co nepodléhá vysoké tržní volatilitě a jeho cena v čase roste (například emise známek je jednorázová, nikdy již nebude natištěna ta samá známka).

3) Rebalancování portfolia

Za tímto možná složitým názvem se skrývá poměrně snadná činnost. Jedná se o částečný prodej a nákup takových aktiv, které mají v aktuálním čase největší pravděpodobnost zisku. V praxi toto znamená, že v případě poklesu akcie, pod předem stanovenou hodnotu, se její část prodá a zároveň se nakoupí jiná akcie, za výhodnější cenu. Tímto způsobem dochází ke snížení vlivu ztrátových akcií na celkové portfolio, aniž by z něho musely být zcela odstraněny. Stejný proces se děje i u ziskových akcií, kdy si investor odebere část svého zisku.

4) Rovnováha mezi životem a vyděláváním

Při investování je většina začínajících obchodníků bezmezně zaměřená pouze na zisk a přitom zapomíná proč vlastně začali investovat. Cílem investování obvykle totiž bývá zajištění příjmu peněz proto, abychom si mohli užívat života. Zde je potřeba si nastavit rovnováhu.

Investiční strategii neprospěje, když bude příliš často kontrolována a ani když bude většinu času zanedbávána. Stejné to je se životem. Přílišná práce bere čas na život, ale nedostatečná práce snižuje prostředky k životu. Úspěšní lidé si dovedou určit období, kdy je vhodné peníze vydělávat a naopak, kdy je vhodné peníze směňovat za zážitky.

Závěr

Investování volných finančních prostředků je velmi citlivá záležitost. To, že v našem světě existují finančně bohatí i finančně chudí lidé, je očividné, co ale tyto dva světy rozlišuje je způsob, jakým nad penězi přemýšlí. Díky výše uvedeným třem chybám a jednomu doporučení, se lze zamyslet nad ziskovostí svého vlastního portfolia a případně upravit svůj individuální pohled na nakládání s volnými finančními prostředky.

Ohodnoťte tento článek!

Připojte se k diskuzi
Akcie
Komodity
Krypto
Indexy
ETF
Aktuální cena 24h
Tesla Inc. ---
N/A
ČEZ ---
N/A
Apple ---
N/A
Moneta ---
N/A
Komerční banka ---
N/A
Philip Morris ČR ---
N/A
Erste group ---
N/A
RECENZE

TOP Nejlepší brokeři

eToro logo
eToro Reklama
U 80.2 % retailových investorů došlo při obchodování CFD u této společnosti ke vzniku ztráty.
XTB logo
XTB ★ 93 %
U 82 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
RoboMarkets logo
RoboMarkets ★ 92 %
U 78.16 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
Trading212 logo
Trading212 ★ 91 %
U 68 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
Degiro logo
Degiro ★ 89 %
Investování zahrnuje rizika ztrát.

Velký test: Investujeme vlastní peníze do investičních platforem

Která přinese největší zhodnocení? Portu, Fondee, Indigo, Finax, nebo Fumbi?
Která přinese největší zhodnocení? Portu, Fondee, Indigo, Finax, nebo Fumbi?
Sledujte nás na Facebooku, ať vám nic neunikne!
Facebook icon Jít na Facebook
Finex.cz logo