Začněte psát a výsledky vyhledávání se zobrazí zde...

Zakladatel Binance není ani po odsouzení stále ve vězení. Jak je to možné?

Changpeng Zhao byl pravomocně odsouzen na 4 měsíce koncem dubna. Zatím stále není ve vězení. Jeho nástup k výkonu trestu zdržují v podstatě formality.

Publikováno
Zakladatel Binance není ani po odsouzení stále ve vězení. Jak je to možné?
Zdroj: bwbx.io

Kvůli určitým formalitám v trestněprávním systému, smečce právníků a ochraně v podobě pátého dodatku ústavy o řádném procesu není bývalý generální ředitel Binance Changpeng Zhao (přezdívaný CZ) stále ještě ve vězení.

Možnosti odkladu nástupu

I když trest může začít okamžitě v den vynesení rozsudku, existují tři možnosti pro případné zdržení.

  1. Soudce může nařídit odsouzenému, aby se nejdříve vzdal americkým maršálům, kteří pak mohou obžalovaného doprovodit nebo jej později vyrozumět, kdy fyzicky nastoupí do vězení.
  2. Soudce může přenechat vyrozumění odsouzeného o nástupu trestu Kanceláři probační nebo předběžné služby.
  3. Soudce může povolit odsouzenému dobrovolně nastoupit do vězení. Soudci obvykle tuto možnost rezervují pro obžalované s nejkratším trestem nebo nejnižší pravděpodobností útěku.

Podle rozsudku má Zhao “nastoupit k výkonu trestu, jakmile bude o tom vyrozuměn Kanceláří probační nebo předběžné služby.” Tato kancelář Zhaa ještě nevyrozuměla.

Proč ještě nedostal vyrozumění?

Podle zákona je federální vězeňská správa povinna před přijetím zločince do věznice zvážit určité faktory. Pokud vězeňská správa toto vyhodnocení nedokončí, mohou právníci zločince podat k soudu odvolání na zkrácení trestu na základě nedodržení řádného procesu.

Podmínky řádného procesu

Jde o kapacitu uvažovaného zařízení, povahu a okolnosti trestného činu, historii a charakteristiku pachatele, doporučení soudu určující typ vhodného zařízení nebo relevantní politické prohlášení vydané americkou Komisí pro trestní sankce.

Stručně řečeno, hlavní důvod, proč Zhao ještě není ve vězení, je ten, že ústava USA zaručuje řádný proces. Pátý dodatek poskytuje tuto ochranu všem osobám v USA, včetně cizinců.

Zhao zaměstnal pozoruhodný tým právníků, kteří patří mezi špičku. Jde o 7 právníků ze tří světových právních firem: Latham & Watkins, Quinn Emanuel Urquhart & Sullivan a Davis Wright Tremaine.

Ti jsou jistě připraveni skočit po příležitosti napadnout postup při vzetí k výkonu trestu.

Proč nebyly kroky provedeny dříve?

Běžnou praxí je, že povinné kroky jsou provedeny ještě před vynesením rozsudku, aby se následný nástup do věznice urychlil. To ale platí v případech, kdy je víceméně jisté, že obžalovaný bude odsouzen k trestu odnětí svobody.

Před slyšením v tomto případě však nikdo skutečně nevěděl, zda okresní soudce Zhaa pošle do vězení, přestože mu hrozilo i 10 let.

Na poslední chvíli se objevily všemožné prosby, stovky dopisů a dokonce sázky na délku jeho trestu.

Kvůli této nejistotě nebyl důvod, aby vězeňská správa podnikla kroky k vyčerpávajícímu splnění zákonné povinnosti kontrolou vhodnosti konkrétní cely.

Pro ujasnění, Zhao se trestu nevyhne. Jakmile probační kancelář dokončí posouzení vhodnosti zařízení Seatac, kam má být miliardář umístěn, vyrozumí ho o povinnosti trest nastoupit a CZ poputuje za mříže.

Poslouchejte naše podcasty, ať vám nic neunikne!

Víte, že máme dva podcasty? V krátkém podcastu Burza s odstupem každý týden odhalujeme to nejzajímavější, co se na finančních trzích stalo.

Dvakrát do měsíce si pak můžete poslechnout podcast Kam tečou peníze, kde se do hloubky věnujeme ekonomice, politice a tomu do jakých finančních aktiv může být zajímavé investovat.

Získejte díky těmto podcastům exkluzivní pohled na investiční strategie a naučte se, jak správně investovat a nakládat s osobními financemi.

Odebírejte a poslouchejte tyto podcasty, ať vám nic zajímavého neunikne.

Líbil se vám tento článek?
0
1

Autor

Milovník finančních trhů a akciového investování. Na své investiční cestě uplatňuje dlouhodobý pasivní investiční přístup.

Lubor se ve svých článcích nejčastěji věnuje akciovým titulům a investování do akcií jako takovému. Ekonomická a kryptoměnová témata mu však také nejsou cizí.

Jeho cílem je čtenáře rychle a stručně informovat o dění na finančních trzích.

Přečíst více

Sdílejte tento článek

Mohlo by vás zajímat

Diskuze (0 komentářů)

Připojte se k diskuzi

Tento článek zatím nikdo neokomentoval. Přihlašte se a buďte první! Napište svůj názor a zahajte diskuzi.