Začněte psát a výsledky vyhledávání se zobrazí zde...

Toto jsou nejlepší rady jak a kdy koupit Bitcoin

Proč, jak, kde a kdy koupit nyní stále rostoucí Bitcoin? Tento článek vám pomůže udělat si v palčivých otázkách jasno.

Publikováno
Toto jsou nejlepší rady jak a kdy koupit Bitcoin
Zdroj: seekingalpha.com

Na sociálních sítích a v médiích se opět začínají objevovat titulky, které se zabývají aktuální cenou Bitcoinu (BTC) a nejznámější kryptoměna se tak opět dostává do popředí zájmu.

Hovoří se o nástupu býčího trendu před způsobeného schválením spotových ETFs na Bitcoin a letošním halvingem. To láká i lidi, kteří pro zatím s Bitcoinem nemají žádné zkušenosti.

Santiago Varela z Mexima, zabývající se těžbou Bitcoinu a ekonomií se pokusil odpovědět na nejčastější otázky, které mají právě teď ti, kteří se rozhodují o první investici do kryptoměn.

Mám si koupit bitcoiny?

Předně je dobré si o bitcoinech a obecně o fungování kryptoměn něco zjistit. Rozhodně se nevyplatí jít do nákupu se zavřenýma očima, ale nastudovat si co nejvíce materiálů z různých zdrojů a na jejich základě si udělat vlastní úsudek.

Jaký je nejlepší způsob nákupu bitcoinů?

To záleží na individuálních potřebách a prioritách. Dlouhodobí držitelé BTC dávají přednost tomu, aby byli správci svých vlastních BTC. To jim zajišťuje držení vlastních klíčů, což je jediný způsob, jak BTC skutečně vlastnit.

Dalšími možnostmi je držet BTC u prostředníka, tedy necháváte třetí stranu, aby vaši kryptoměnu spravovala. Horkou novinkou jsou investice do bitcoinových ETFs.

Zdroj: bitcoinmagazine.com
BTC nebo BTC ETF
Tento diagram by vám měl pomoct při rozhodování, zda koupit přímo BTC nebo bitcoinové ETF

Kdy si mám koupit Bitcoin?

Každé čtyři roky se koná tzv. halving BTC. Jedná se o to, že množství bitcoinů, které se dostane do oběhu, se sníží na polovinu. Následující halving proběhne letos v dubnu.

Co Santiago Varela ve svém článku popisuje, jsou grafy, které podle něj ukazují čtyřletý cyklus, který vždy po půlení nastal. Ten dosáhl svého vrcholu vždy zhruba rok a půl po halvingu a následně cena začala klesat a oscilovat.

Jak sám ovšem Santiago píše, není jasné, zda se tento čtyřletý cyklus bude vždy opakovat, a i mezi lidmi v kryptokomunitě se začíná diskutovat o tom, že tomu tak nemusí být.

Zdroj: bitcoinmagazine.com
Graf ceny BTC v jednotlivých epochách určených halvingem

Kolik ho mám koupit?

Pokud jste se rozhodli, že BTC skutečně koupíte, tak vyvstává otázka, kolik ho koupit a kolik do něj vložit ze svých úspor.

Pokud jste začátečník, tak se rozhodně nedoporučuje vzít celé vaše jmění a investovat ho do kryptoměn. Každá investice by měla dodržovat obecné zásady investování, mezi něž patří i diverzifikace portfolia. To by mělo obsahovat kromě kryptoměn i další aktiva – akcie, dluhopisy, zlato a další v různých poměrech.

Další obecnou zásadou je to, že byste do kryptoměn neměli vkládat více peněz, než můžete postrádat.

Jakou strategii zvolit pro nákup?

Dalším důležitým krokem je zvolení strategie pro samotný nákup. V zásadě existují dvě hlavní strategie pro nákup BTC – jednorázové investování a průměrování nákladů (DCA).

Jednorázová investice je celkem jasná. Vezmete své finance a nakoupíte za ní v jeden určitý časový okamžik bitcoiny. Při průměrování nákladů nakupujete kryptoměnu v pravidelných intervalech a vždy za stejnou částku (například 100 USD). Neohlížíte se tedy na cenu BTC a například každý týden přikoupíte BTC za 100 USD, ať je cena jakákoli. Při větších propadech můžete nakoupit více.

Jak dlouho držet Bitcoin?

Tady opět záleží na individuálních prioritách. Varela ve svém textu uvádí, že by BTC měl být považován za dlouhodobou investici a investoři by ho měli držet i v době kolísání cen.

Někdo preferuje časté obchodování s BTC. Tedy nakupovat kryptoměnu při propadech a prodávat ji při nárůstu cen. Ve skutečnosti je trh s kryptoměnami v krátkých časových horizontech velmi těžko předvídatelný a pro obchodníky je velmi těžké jej přechytračit.

Závěrem

Před samotnou investicí do BTC je vhodné si o kryptoměnách něco nastudovat. Na základě toho se rozhodnout, jak budu své kryptoměny spravovat, kdy jí koupím a zda do ní budu investovat jednorázově nebo pravidelně. V neposlední řadě je dobré si ujasnit, jaký je můj investiční horizont.

Poslouchejte naše podcasty, ať vám nic neunikne!

Víte, že máme dva podcasty? V krátkém podcastu Burza s odstupem každý týden odhalujeme to nejzajímavější, co se na finančních trzích stalo.

Dvakrát do měsíce si pak můžete poslechnout podcast Kam tečou peníze, kde se do hloubky věnujeme ekonomice, politice a tomu do jakých finančních aktiv může být zajímavé investovat.

Získejte díky těmto podcastům exkluzivní pohled na investiční strategie a naučte se, jak správně investovat a nakládat s osobními financemi.

Odebírejte a poslouchejte tyto podcasty, ať vám nic zajímavého neunikne.

Líbil se vám tento článek?
1
0

Autor

Mohlo by vás zajímat

Diskuze (0 komentářů)

Připojte se k diskuzi

Tento článek zatím nikdo neokomentoval. Přihlašte se a buďte první! Napište svůj názor a zahajte diskuzi.