Začněte psát a výsledky vyhledávání se zobrazí zde...

Pozor: Časté investiční chyby, které vás mohou stát miliony!

Seznamte se s nejčastějšími nástrahami ve světě investic, které mohou vyčerpat vaši peněženku. Zjistěte, jak se těmto nákladným chybám vyhnout.

Publikováno
Pozor: Časté investiční chyby, které vás mohou stát miliony!
Zdroj: depositphotos.com

Investování může někdy připomínat chůzi po laně. Na jedné straně je tu potenciál značných zisků a na druhé straně riziko značných ztrát.

Představte si, že se při šachové partii tak soustředíte na své další tři tahy, že přehlédnete soupeřův mat. Podobně vás i v investování může přílišné soustředění na potenciální zisky vést k přehlédnutí zásadních chyb, které by mohly ohrozit celé vaše portfolio.

I když příslib lukrativních výnosů může být lákavý, je nezbytné přistupovat k investování s rozvahou. Pojďme se tedy podívat na investiční chyby, kterým mohou podlehnout i zkušenější investoři.

1. Nedostatečná diverzifikace: Vkládání všech vajec do jednoho košíku

Jedním ze základních pravidel investování je diverzifikace. Je to podobné, jako když si v restauraci místo jednoho jídla objednáte ochutnávku – ochutnáte od všeho trochu a snížíte riziko nespokojenosti.

Rozložením investic do různých aktiv, jako jsou akcie, dluhopisy, nemovitosti, kryptoměny a alternativní investice, minimalizujete dopad jedné neúspěšné investice na celé portfolio.

Diverzifikace funguje jako vaše finanční záchranná síť, která zajistí, že pád jednoho odvětví nepovede ke katastrofální ztrátě.

Považujte to za něco podobného, jako když máte během cesty několik záložních plánů – pokud je jedna trasa zablokovaná, máte další, které vás mohou úspěšně dovézt do cíle bez výrazného zpoždění.

2. Honba za minulými výsledky: Přelud úspěchu

Dalším častým chybným krokem je honba za včerejšími vysokými výkony, kdy se minulý výkon mylně považuje za předpověď budoucího úspěchu.

Je to podobné jako si koupit lístek na pokračování filmového trháku a očekávat, že přinese stejné vzrušení a kvalitu jako první díl, a odejít zklamaný.

Trhy jsou dynamické a to, co fungovalo dobře v minulosti, nemusí nutně fungovat v budoucnosti.

Investování takříkajíc se zpětným zrcátkem může být zavádějící a často vede k tomu, že nakupujete vysoko a prodáváte nízko – což je přesný opak úspěšné investiční strategie.

Rozvážnějším přístupem je hledat spíše potenciál – například podhodnocené akcie – než minulé úspěchy a zaměřit se na budoucí růstové příležitosti, které většina investorů teprve rozpozná.

3. Přehlížení poplatků: Tichý požírač portfolia

Poplatky mohou pomalu rozežírat vaši investici jako termiti dřevěný dům. Vysoké poplatky za správu, transakční poplatky a další náklady mohou časem výrazně snížit vaše výnosy.

Je nezbytné udržet tyto náklady na uzdě výběrem nákladově efektivních investičních možností a neustálým přezkoumáváním struktury poplatků. Představte si to jako údržbu vozidla – pravidelné prohlídky a výběr úsporných náhradních dílů mohou výrazně snížit celkové provozní náklady.

4. Emocionální investování: Jízda na horské dráze tržních nálad

Investování na základě emocionálních reakcí na výkyvy trhu může být stejně nebezpečné jako psaní SMS za jízdy.

Trh charakterizují vzestupy a pády a reakce na každý zvrat vede ke špatnému investičnímu rozhodování.

Klíčem k dlouhodobému úspěchu je zachovat disciplinovaný přístup a držet se investičního plánu bez ohledu na tržní turbulence. Emocionální investování je často vyvoláno médii, jejichž titulky mají vyvolat strach nebo chamtivost.

Vypracováním strategie, která počítá s volatilitou, a jejím dodržováním se můžete chránit před impulzivními rozhodnutími na základě krátkodobých pohybů na trhu.

Závěr: Investujte moudře, abyste se vyhnuli nákladným chybám

Vydat se na investiční cestu bez znalosti těchto nástrah je jako vydat se na plavbu bez mapy. Možná najdete poklady, ale spíše narazíte na bouře.

Povědomí o těchto běžných chybách a o tom, jak se jim vyhnout, je zásadní. Neustále se vzdělávejte a zachovejte si zdravou skepsi vůči příliš dobrým příležitostem.

Nezapomeňte, že investování není jen o tom, abyste zvětšili své bohatství, ale také o jeho moudré správě a ochraně. Pokud budete informovaní a obezřetní, můžete se vyvarovat finančních chyb, které by mohly ohrozit vaši ekonomickou stabilitu a budoucí prosperitu.

Uvažujete o investování do akcií? Zvážit můžete některého z námi recenzovaných brokerů:

Favorit redakce

Při obchodování CFD s tímto poskytovatelem ztrácí 77 % účtů retailových investorů peníze.
Výhody
  • Nákup a prodej akcií i ETF bez poplatku
  • Možnost nákupu frakčních akcií a ETF
Nevýhody
  • Absence některých oblíbených finančních instrumentů – opce, dluhopisy, podílové fondy apod.
  • Danění českých dividend 35% sazbou
U 66,02 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
Při investování a obchodování hrozí ztráty. Vaše investice mohou stoupat i klesat a můžete získat zpět méně, než jste investovali.

Poslouchejte naše podcasty, ať vám nic neunikne!

Víte, že máme dva podcasty? V krátkém podcastu Burza s odstupem každý týden odhalujeme to nejzajímavější, co se na finančních trzích stalo.

Dvakrát do měsíce si pak můžete poslechnout podcast Kam tečou peníze, kde se do hloubky věnujeme ekonomice, politice a tomu do jakých finančních aktiv může být zajímavé investovat.

Získejte díky těmto podcastům exkluzivní pohled na investiční strategie a naučte se, jak správně investovat a nakládat s osobními financemi.

Odebírejte a poslouchejte tyto podcasty, ať vám nic zajímavého neunikne.

Líbil se vám tento článek?
5
0

Autor

O investování a finanční trhy se zajímám od roku 2013. Krátce na to jsem se spálil jako aktivní day trader. Zaplacené „školné“ se mi však celkem vyplatilo. Vrhnul jsem se do studia a od roku 2017 dlouhodobě investuji, přičemž v rámci své strategie kombinuji pasivní a aktivní investiční přístup s výhradním zaměřením na akciové trhy.
Inspirací mi jsou především Warren Buffett a jeho učitel Benjamin Graham, z českých investorů pak Daniel Gladiš. Nabyté vědomosti se snažím předávat čtenářům, přičemž se nejraději věnuji textům o investičních strategiích, psychologii obchodování a analýzám jednotlivých akcií.

Přečíst více

Sdílejte tento článek

Mohlo by vás zajímat

Diskuze (0 komentářů)

Připojte se k diskuzi

Tento článek zatím nikdo neokomentoval. Přihlašte se a buďte první! Napište svůj názor a zahajte diskuzi.

Recenze
TOP Nejlepší brokeři
Při obchodování CFD s tímto poskytovatelem ztrácí 77 % účtů retailových investorů peníze.
U 66,02 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
Při investování a obchodování hrozí ztráty. Vaše investice mohou stoupat i klesat a můžete získat zpět méně, než jste investovali.
U 51 % retailových investorů došlo při obchodování CFD u této společnosti ke vzniku ztráty.
Investování zahrnuje rizika ztrát.‎