Cena Bitcoinu (BTC) během jediného dne klesla o cca 10 % až na 56 500 USD.
Navzdory tomu se likvidace longů ve výši 170 milionů USD jevila jako relativně skromná ve srovnání s hodnotou open interestu (OI) futures na Bitcoin ve výši 28,9 miliardy USD před poklesem. To naznačuje, že trh nemusel být úplně přepákovaný a cenový pohyb obchodníky tak úplně nezaskočil.
Jak mohly takový pokles čekat a proč se do budoucna počítá spíš s růstem?
1. Zasedání Fedu
Akciový trh se rovněž v poslední době potýkal s problémy. Index S&P 500 za poslední měsíc ztratil přes 3,5 % a řada velkých společností se nesetkala s ohlasem trhu ani po zveřejnění vynikajících čtvrtletních výsledků.
Někteří analytici se domnívají, že investoři vyčkávali s nákupy, dokud Jerome Powell, předseda Federálního rezervního systému, nepronese svůj projev, ve kterém vylíčí, jak dopadlo dvoudenní zasedání měnové rady.
Neočekávalo se, že by Fed úrokové sazby snížil. Spíš bylo vnímáno riziko dalšího zvýšení vzhledem k nezpomalující inflaci.
Vysoké úrokové míry navíc vyhnaly vysoko výnosy z dluhopisů. 30. dubna dosáhl výnos z dvouletého státního dluhopisu pětiměsíčního maxima na úrovni 5,06 %.
Takto vysoké výnosy u prakticky bezrizikového aktiva přilákaly značnou poptávku ze strany investorů a způsobily tím jejich odklon od rizikových aktiv, kterými kryptoměny a akcie jsou.
Nyní by nejistota na trzích měla opadnout a navíc vzhledem k zachování úrokových sazeb na stejné úrovni je pravděpodobné, že obchodníci budou hledat i alternativy k akciím.
2. Odolnost těžařů
Pokles ceny Bitcoinu byl také způsoben obavami z nejisté situace těžařů po halvingu, ke kterému došlo 20. dubna.
Od půlení se běžně očekává růst ceny Bitcoinu v delším horizontu, ale je třeba si také uvědomit, že pro těžaře halving znamená snížení odměny za jejich práci a to o 50 % ze dne na den. Těžaři bitcoinů jsou tak pod značným tlakem.
Navzdory tomu nejsou zatím patrné žádné bezprostřední známky kapitulace těžařů, jak poznamenal Ki Young Ju, generální ředitel společnosti CryptoQuant.
A jejich vytrvalost, když se i přes 57% pokles indexu hashrate nadále zdráhají prodávat, je známkou toho, že se pokles Bitcoinu možná blíží ke konci.
Tato metrika hodnotí denní očekávaný výnos z jednoho terahashe hashovacího výkonu, přičemž zohledňuje obtížnost sítě, cenu bitcoinu a transakční poplatky.
Young Ju ale uznal, že dlouhodobý pokles cen by mohl tlačit na velké těžařské firmy, aby zlikvidovaly významná množství bitcoinů.
3. Čínský zájem o stablecoiny
Další metrikou, která nabízí vhled do nálady na kryptotrhu, je poptávka po stablecoinech v Číně. Prémie u transakcí s USD Coin (USDC) oproti oficiálnímu kurzu amerického dolaru v Číně vzrostla 1. května na 2,7 %.
To naznačuje velký zájem o konverzi čínských jüanů na USDC a odráží to pozitivní náladu retailových investorů vůči kryptoměnám. Zájem Číny je tak dalším faktorem, který by cenu Bitcoinu i altcoinů měl znovu nakoupnout.
Staňte se součástí naší investiční rodiny na Discordu
Naše komunita je místem, kde se setkávají nováčci i vášniví obchodníci a zkušení investoři. Sdílejte své obchodní tipy, strategie a bavte se o aktuálních událostech na trzích. Každý den je novou příležitostí a každý člen naší komunity může přinést jedinečný pohled na svět financí.
Připojte se k nám a objevte sílu kolektivní moudrosti, která vám pomůže dosáhnout vašich investičních cílů. S námi není obchodování jen o číslech, ale o společenství, které vám dává klíč k úspěchu!
Pokud s Discordem teprve začínáte, připravili jsme pro vás také stručný návod, jak ho používat.
Diskuze (0 komentářů)
Tento článek zatím nikdo neokomentoval. Přihlašte se a buďte první! Napište svůj názor a zahajte diskuzi.