Začněte psát a výsledky vyhledávání se zobrazí zde...

Historický okamžik. Bitcoinové ETF je schváleno. Co náš čeká dál?

Publikováno
Historický okamžik. Bitcoinové ETF je schváleno. Co náš čeká dál?
Zdroj: bitcoin.com

Americká Komise pro kontrolu cenných papírů (SEC) dala ve středu večer zelenou všem žádostem o zalistování burzovně obchodovaných fondů (ETFs) na Bitcoin (BTC).

Několik měsíců očekáváné rozhodnutí by mělo v dlouhodobém horizontu otevřít cestu výraznému přísunu kapitálu ve výši až desítek miliard USD. Investorům, kteří budou chtít být vůči Bitcoinu exponováni, také odpadnout starosti s vlastní správou mincí v peněženkách. Odlišný je i daňový režim.

Jak se ke schválení vyjádřila SEC?

V sídle Komise musely v posledních dnech zažívat krušné dny. Jen den před očekávaným rozhodnutím došlo k napadení oficiálního účtu instituce na sociální síti X (dříve Twitter) a neznámý hacker oznámil schválení ETFs den předem.

Úřadu se nad svými sítěmi rychle podařilo získat kontrolu a zprávu dementovat, ta však již způsobila likvidace několika desítek milionů dolarů napříč celým trhem a pochopitelně naštvala mnoho obchodníků. Skandální přístup k bezpečnosti, kdy se ukázalo, že SEC neměla zapnuté dvoufázové ověření, kritizovali i američtí senátoři.

Gary Gensler, v kryptoměnové komunitě nepříliš oblíbený předseda SEC, se k historickému milníku v historii Bitcoinu vyjádřil následovně: “Ačkoli jsme dnes schválili zalistování a obchodování Bitcoin ETP Shares, Bitcoin neschvalujeme ani nepodporujeme.” Jeho vyjádření se na sítích setkalo s výsměchem.

Co náš čeká dál?

Schválení ETFs na Bitcoin bylo v kryptokomunitě velmi probírané a očekávané téma. Analytici dávali kladnému vyřízení žádostí 90% šanci, obchodníci tedy promítli pozitivní rozhodnutí do růstu ceny již v uplynulých měsících a Bitcoin při oznámení nezažil výraznější volatilitu a stále se obchoduje kolem 46 000 USD.

Naopak Ethereum (ETH) si za posledních 24 hodin připsalo přes 10 % a pokořilo hranici 2 500 USD za minci. Důvodů pro to je hned několik:

  • Ethereum bylo dlouhodobě podhodnocené, v páru ETH/BTC dosáhlo svého 32měsíčního minima na ceně 0,048,
  • brzy nás čeká update EIP-4844 zvaný též Dencun a hlavně
  • trh očekává, že příští ETF, které bude schváleno, bude právě na Ethereum.

Dle některých bychom se ETF na Ethereum mohli dočkat již tento rok. Uvidíme. BlackRock, největší správce aktiv, kterému dnes bylo vyhověno co se týče jeho žádosti na ETF Bitcoinu, podal žádost o ETF Etherea již v polovině listopadu.

Líbil se vám tento článek?
6
0

Autor

Jmenuji se Michal Sobol a na Finex.cz vedu kryptoměnovou redakci. Po několika letech sledování kryptoměnového trhu si myslím, že obchodovat digitální aktiva bez nutných vědomostí je holý nerozum. V tomto světě totiž ještě více než kdekoli jinde platí, že zkušení vyhrávají a nezkušení prohrávají. I z tohoto důvodu rád přikládám ruku k dílu a věřím, že společně s redaktory a přispěvateli dokážeme čtenářům Finex.cz předat mnoho užitečných informací.

Přečíst více

Sdílejte tento článek

Mohlo by vás zajímat

Diskuze (0 komentářů)

Připojte se k diskuzi

Tento článek zatím nikdo neokomentoval. Přihlašte se a buďte první! Napište svůj názor a zahajte diskuzi.