Začněte psát a výsledky vyhledávání se zobrazí zde...

Spoření a investování na důchod – Je agresivní investiční strategie dobrý nápad? 4 nejdůležitější aspekty, které byste měli zvážit

Publikováno
Spoření a investování na důchod – Je agresivní investiční strategie dobrý nápad? 4 nejdůležitější aspekty, které byste měli zvážit
Zdroj: depositphotos.com

Inflace je tady, ať se nám to líbí nebo ne, každý rok užírá značnou část našich úspor. Čím déle pak své úspory necháme bez zhodnocení, tím menší reálnou hodnotu mají. Právě investování nám může pomoci ochránit se před znehodnocováním peněz a ti odvážnější mohou díky investování dokonce vydělat.

Agresivnější investování sice opravdu může zajistit rychlejší růst vašich penzijních úspor, ale nejde o strategii, která je vhodná pro každého. V tomto článku proto vám nabízíme přehled čtyř faktorů, které můžete vzít v úvahu při plánování vaší „důchodové“ investiční strategie.

1. Zvažte, jaké investiční riziko můžete podstoupit

Čím rizikovější portfolio je, tím více se v něm logicky odrazí nejen vzestupy trhu, ale také jeho pády, tzn. zhodnocení i ztráta jsou potenciálně vyšší. V takovou chvíli je ovšem z dlouhodobého hlediska lepší zachovat chladnou hlavu a nezbavovat se ihned všech akcií, které se propadly. Když je trh v krizi a akcie padají dolů, řadu investorů okamžitě napadne akcie prodat, aby zachránili alespoň část vložených prostředků a nemuseli sledovat, jak se potápějí do stále více záporných čísel.

Na první pohled se takovému chování nelze divit. Nakonec ale tímto stylem často spíše dosáhnou toho, že prodávají, když jsou ceny nízké, a nakupují, když rostou. Tímto způsobem ale pochopitelně přicházejí o peníze. Pokud tedy nejste typ investora, který v takových momentech dokáže zachovat klid a krizi přečkat, dokud se trh zase nezvedne, může pro vás být vhodnější konzervativnější portfolio.

2. Na věku záleží – Čím jste mladší, tím rizikovější portfolio si můžete dovolit

Je tomu tak z toho důvodu, že pokud budete mít zainvestováno třeba 30 let, zvládnete v klidu přečkat výkyvy trhu, o kterých píšeme výše. Je zkrátka běžné mít záporné výnosy během měsíců či několika málo let, v delším časovém období už jsou ale výrazně méně pravděpodobné. Trh jen zřídkakdy ztratil hodnotou v desetiletém období a v podstatě nikdy za období patnácti a více let.

Pokud je vám ale kolem šedesáti a plánujete jít do důchodu za např. pět let, nemusí být agresivnější investování dobrý nápad. Když totiž zdvojnásobíte investice do růstových akcií a trh se obrátí směrem dolů, mohou se vaše úspory dramaticky zmenšit a vy už nebudete mít čas vyčkat na dobu, kdy se trh zotaví.

Na druhou stranu, pokud je vám kolem 30, tak pravděpodobně nebudete potřebovat své úspory na důchod použít dříve, než za třeba 35 let. Snadno tak můžete nechat své peníze investované po dobu 15 či více let, což (jak vyplývá z bodu výše) může zvýšit vaši šanci na kladný výnos právě i při agresivnější investiční strategii, která také nabízí vyšší potenciální zhodnocení.

3. Investujte tak, abyste nemuseli používat peníze, které jsou určené na penzi

Tento bod zní zcela samozřejmě, ale i tak je na místě jej zde pro jistotu zmínit. Aby investiční strategie, která vám má zajistit finančně příjemnější důchod, byla účinná, je třeba na dané finance během života nesahat. Je na místě mít dostatečnou finanční rezervu.

V určitém okamžiku vašeho života by se právě prostředky určené na penzi měly stát vaším největším aktivem. Je tedy přirozené, že pokud byste se dostali do finanční tísně, bude lákavé z těchto peněz něco ukrojit. Bohužel ale čerpání z penzijních prostředků ještě před odchodem do důchodu zkracuje váš investiční horizont a vydává vás na milost a nemilost tržním cyklům.

4. Stojí za to zvýšit podíl akcií ve svém portfoliu?

Když zkusíte zvýšit podíl akcií ve svém investičním portfoliu, i kdyby jen o pár %, vaše výsledné zhodnocení může být výrazně zajímavější.

Například pokud vaše portfolio tvoří z půlky dluhopisy a z půlky akcie, můžete podíl akcií zkusit zvýšit o 10 %. Další možností je zvýšit zastoupení růstově orientovaných akcií. Takový postup by vám mohl přinést vyšší výnos a rychlejší růst v čase bez nutnosti podstupovat příliš vysoké riziko.

Shrnutí

Začít investovat agresivněji vypadá lákavě, protože výnosy z riskantních investic mohou být velmi zajímavé. Když se ale bavíme o něčem tak důležitém, jako je zabezpečení se na důchod, je třeba agresivnější investiční strategii dobře promyslet. Zamyslete se tedy nad tím, zda jste schopni unést pohled na slábnoucí akciové portfolio v momentě, kdy se trhu nebude dařit, a vyčkat na chvíli, až se trh zase zvedne. Jak uvádíme výše, když se začnete při každém nepříznivém kolísání trhu svých akcií zbavovat, tak pravděpodobně proděláte.

S výše zmíněným souvisí také otázka věku, která určuje vás investiční horizont. Pokud začnete investovat ve třiceti, jednoduše máte čas na to, abyste prošli všemi výkyvy trhu a za několik let měli solidní investici. Pokud ale začínáte s investicemi na důchod pár let před plánovaným odchodem do penze, může vás propad trhu připravit o finance, které potřebujete na důchod. Už zkrátka nebudete mít čas čekat na chvíli, kdy se trh opět zvedne.

Nabízené body nejsou směrodatným návodem na investiční portfolio, které vám zaručí pohodlný důchod. Jde spíše o pár bodů, které můžete vzít v potaz, pokud přemýšlíte nad tím, zda byste v rámci příprav na penzi neměli začít investovat více agresivně.

Líbil se vám tento článek?
7
4

Autor

K tématu financí jsem se dostala tak trochu oklikou. Studovat jsem se vydala bohemistiku na pražské „fildě“, což se světem financí nijak nesouvisí. Ekonomika mě ale bavila už na střední, a tak mi bylo trochu líto, že se jí nijak nevěnuji. Během mých studií ovšem přišla nabídka začít pracovat jako externí copywriter pro jednu banku. Neváhala jsem, prošla výběrovým řízením a začala se rozkoukávat ve světě finančních produktů. Díky této „praxi“ mám největší zkušenosti právě v oblasti finančních produktů a osobních financí. Postupně se ale snažím proniknout také do světa investování.

Přečíst více

Sdílejte tento článek

Mohlo by vás zajímat

Diskuze (1 komentář)

Připojte se k diskuzi

Pro přidání komentáře se prosím přihlašte ke svému uživatelskému účtu.

Jana

Tohle investování není fakt pro mě, obyčejný člověk na to prodělá kalhoty a to že prodělal se dozví těsně před nástupem do penze.To už je lepší spekulovat s nemovitostmi.

Recenze
TOP Nejlepší brokeři
Při obchodování CFD s tímto poskytovatelem ztrácí 76 % účtů retailových investorů peníze.
U 66,02 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
Při investování a obchodování hrozí ztráty. Vaše investice mohou stoupat i klesat a můžete získat zpět méně, než jste investovali.
U 51 % retailových investorů došlo při obchodování CFD u této společnosti ke vzniku ztráty.
Investování zahrnuje rizika ztrát.‎