Začněte psát a výsledky vyhledávání se zobrazí zde...

Můžete jít do důchodu jako milionář, když budete investovat jen do indexu S&P 500?

Publikováno
Můžete jít do důchodu jako milionář, když budete investovat jen do indexu S&P 500?
Zdroj: etfstream.com

Jedna z nejjednodušších investičních strategií vám může přinést mnohem více, než si možná myslíte. Není ani divu, však se také jedná o investiční styl, kterého by se měla podle Warrena Buffetta držet většina drobných investorů. O co se jedná? Zkrátka si vyberete nějaké ETF, které svým složením kopíruje index S&P 500 a posléze do něj budete pravidelně a dlouhodobě investovat.

Stále více jednotlivců se chce na důchod zajistit samo

Odchod do důchodu v pozici milionáře je bezesporu představa, se kterou si pohrává celá řada lidí, a někteří prozíraví jedinci se ji snaží dokonce přetavit ve skutečnost. Ačkoliv se může zdát naivní, že byste se měli stát při průměrných příjmech ze zaměstnání někdy během svého života milionářem, skutečně to je možné.

Vytvořit tak vysoký pasivní příjem, abyste mohli být finančně nezávislí, se vám možná nepodaří, ale jak vám ukážeme, našetřit si několik málo milionů může být snazší, než si myslíte. Aby se vám to povedlo, nemusíte být ani extrémně bohatí nebo mít mimořádný čuch na výběr jednotlivých akcií. Vše, co ke svému úspěchu potřebujete, je benchmark amerického akciového trhu – index S&P 500.

Jak můžete investovat do indexu S&P 500?

S&P 500 je index amerického akciového trhu, který obsahuje přibližně 500 největších amerických veřejně obchodovatelných společností (dle tržní kapitalizace). Většina z těchto podniků vám bude dobře známá, neboť v něm největší pozice tvoří světoznámé značky jako jsou Apple, Amazon, Microsoft nebo mateřská společnost Google – Alphabet.

Největší pozice indexu S&P 500 k 17. 5. 2021.
Největší pozice indexu S&P 500 k 17. 5. 2021. Zdroj: slickcharts.com

I když nemůžete investovat přímo do samotného indexu, můžete investovat do burzovně obchodovatelných fondů – ETF, které svým složením tento index věrně kopírují.

Tyto fondy jsou navrženy zkrátka tak, aby odrážely výkonnost tohoto indexu a jejich akcie lze nakupovat prostřednictvím brokerů, podobně jako akcie jakékoliv veřejně obchodovatelné společnosti.

Jednou z největších výhod investování do S&P 500 ETF je to, že je z dlouhodobého hlediska velmi málo pravděpodobné, že byste měli s tímto investičním přístupem přijít o peníze. S&P 500 je skvělým reprezentantem trhu jako celku a ten, i když se čas od času propadne, má dlouhodobě tendenci růst, což můžete vidět níže na grafu:

Neznamená to, že by vaše investice nemohla být ztrátová, jako každá akciová investice i index S&P 500 podléhá volatilitě, takže se mohou objevit období, kdy bude index ztrátový. Postupem času však S&P 500 ukázal, že se dokáže vzpamatovat i z těch nejhorších propadů trhu.

Takže i když v krátkodobém horizontu zaznamenáte ztráty, je velmi pravděpodobné, že na dlouhém investičním horizontu (deset let a více) dosáhnou vaše investice pozitivních výnosů.

Milionářem se můžete stát poměrně snadno, pokud se budete držet těchto 2 pravidel

Od svého založení v roce 1957 dosáhl index S&P 500 průměrné návratnosti kolem 10 % ročně. To opět nemusí znamenat, že se budou vaše investice rok co rok zhodnocovat o desítku %, ale postupem času se váš výnos pravděpodobně k této hodnotě přiblíží.

Poznámka

Pokud opravdu uvažujete, že byste investovali do nějakého fondu kopírujícího S&P 500, držte se těchto dvou základních pravidel – začněte investovat včas a investujte důsledně a pravidelně bez ohledu na to, co se právě děje.

  • Začněte investovat brzy: Čím více prostoru dáte svým investicím na růst, tím méně budete muset každý měsíc investovat, abyste se stali milionářem. Platí to, protože na váš kapitál působí složené úročení. Tím pádem vaše investice rostou tím rychleji, čím déle zůstanou nedotčeny. Složený úrok pracuje na principu sněhové koule, a proto vaše investice budou růst exponenciálně – nikoliv pouze lineárně.
  • Investujte důsledně: Abyste zbohatli na akciovém trhu, nemusíte nutně investovat spoustu peněz, řádově vám postačí, když budete měsíčně investovat pár stovek až nižší tisíce korun. Čím důsledněji pak budete investovat a pravidelně každý měsíc přispívat, tím rychleji vaše úspory porostou.

Jak vysokou částku budete muset investovat, abyste dosáhli na cifru milion korun, závisí na vašem investičním horizontu.

Řekněme tedy, že zmíněný milion korun je váš cíl. Pokud budete počítat s trochu pesimističtějším scénářem a vaše investice bude růst 9 % ročně, opravdu se nejedná o likvidační částky.

V tabulce níže vidíte, jakou částku byste museli pravidelně měsíčně investovat v závislosti na tom, jak dlouhý je váš investiční horizont:

Jakou částku budete muset měsíčně odkládat stranou, aby měla vaše investice na konci investičního horizontu hodnotu milion korun?
Jakou částku budete muset měsíčně odkládat stranou, aby měla vaše investice na konci investičního horizontu hodnotu milion korun?

Z tabulky je více než zjevné, že čím delší dobu budete investovat, tím lépe pro vás. A pokud si dnes říkáte, že jste už trochu na startu zaspali, nemusí to nutně znamenat, že je váš cíl nedosažitelný.

Bez ohledu na to, kolik si můžete dovolit investovat, nebo kolik času vám ještě zbývá, je mnohem lepší začít investovat pozdě, než nezačít vůbec.

Jakmile začnete investovat prostřednictvím ETF do fondů kopírujících svým složením index S&P 500, už vám pouze postačí vydržet a sledovat růst vašich peněz. Tento typ pasivního investování doslova funguje nejlépe, když budete investovat co nejjednodušeji, nijak do svých investic nebudete zasahovat a necháte je prostě růst. V konečném důsledku platí, že pokud budete investovat tímto způsobem, můžete potenciálně odejít do důchodu jako milionář, téměř bez jakéhokoliv úsilí. Jak říká Robert Kiyosaki: “Nechte své peníze pracovat pro vás, nepracujte vy pro ně.”

Poznámka

Čtěte také: Investiční riziko – proč jej podstupovat a jak ho minimalizovat?

Líbil se vám tento článek?
31
2

Autor

O investování a finanční trhy se zajímám od roku 2013. Krátce na to jsem se spálil jako aktivní day trader. Zaplacené „školné“ se mi však celkem vyplatilo. Vrhnul jsem se do studia a od roku 2017 dlouhodobě investuji, přičemž v rámci své strategie kombinuji pasivní a aktivní investiční přístup s výhradním zaměřením na akciové trhy.
Inspirací mi jsou především Warren Buffett a jeho učitel Benjamin Graham, z českých investorů pak Daniel Gladiš. Nabyté vědomosti se snažím předávat čtenářům, přičemž se nejraději věnuji textům o investičních strategiích, psychologii obchodování a analýzám jednotlivých akcií.

Přečíst více

Sdílejte tento článek

Mohlo by vás zajímat

Diskuze (4 komentáře)

Připojte se k diskuzi

Pro přidání komentáře se prosím přihlašte ke svému uživatelskému účtu.

nikdo

Co se tyka sp500 nejvice se sklonuje “Vanguard” …nevyhnes se uvodnimu vkladu asi 500 ďolíků, ale je to z duvodu aby si tam uz od zacatku tocil nejaky smysluplny penize… pak muzes investovat treba petikacku mesicne😉…

Ondra

Jak je možné spořit si měsíčně třeba 500 Kč do populárního S&P500? Na platformě XTB, která vypadá nejlépe z pohledu poplatků jde koupit minimálně 1 objem, jehož aktuální hodnota je zhruba 11 tisíc.

Redakce Finex

Dobrý den, Ondro. Různých ETF kopírující vývoj indexu S&P500 existuje mnoho a některé z nich aktuálně stojí pár stokorun. Je třeba ale trochu hledat, viz např. náš článek Nejzajímavější ETF fondy kopírující S&P 500 – Kolik zaplatíte za nákup?.

Mira

Přesně tohle by mě taky zajímalo – spousta článků či odborníků radí měsíčně investovat třeba 1.000,- Kč do fondu kopírujícího SaP500, ale nikde jsem nenašel radu, jak to udělat, když každý broker nabízí pouze možnost nákupu 1 ks (který, přesně jak psal Ondra, stojí asi 11 tisíc Kč)

Recenze
TOP Nejlepší brokeři
Při obchodování CFD s tímto poskytovatelem ztrácí 78 % účtů retailových investorů peníze.
U 66,02 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
U 68 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
U 76 % retailových investorů došlo při obchodování CFD u této společnosti ke vzniku ztráty.
Investování zahrnuje rizika ztrát.‎