Finex.cz logo
Menu

Ups! Nepodporovaný prohlížeč.

Používáte zastaralý prohlížeč a proto vám stránka Finex.cz pravděpodobně nebude fungovat tak, jak by měla. Prosíme, aktualizujte si Váš internetový prohlížeč, nebo si stáhněte nějaký lepší. Váš zážitek z prohlížení internetu se mnohonásobně zlepší.

Podívat se na alternativy
Finex » Indexy » Můžete jít do důchodu jako milionář, když budete investovat jen do indexu S&P 500?

Můžete jít do důchodu jako milionář, když budete investovat jen do indexu S&P 500?

Můžete jít do důchodu jako milionář, když budete investovat jen do indexu S&P 500?
Zdroj: etfstream.com

Jedna z nejjednodušších investičních strategií vám může přinést mnohem více, než si možná myslíte. Není ani divu, však se také jedná o investiční styl, kterého by se měla podle Warrena Buffetta držet většina drobných investorů. O co se jedná? Zkrátka si vyberete nějaké ETF, které svým složením kopíruje index S&P 500 a posléze do něj budete pravidelně a dlouhodobě investovat.

Stále více jednotlivců se chce na důchod zajistit samo

Odchod do důchodu v pozici milionáře je bezesporu představa, se kterou si pohrává celá řada lidí, a někteří prozíraví jedinci se ji snaží dokonce přetavit ve skutečnost. Ačkoliv se může zdát naivní, že byste se měli stát při průměrných příjmech ze zaměstnání někdy během svého života milionářem, skutečně to je možné.

Vytvořit tak vysoký pasivní příjem, abyste mohli být finančně nezávislí, se vám možná nepodaří, ale jak vám ukážeme, našetřit si několik málo milionů může být snazší, než si myslíte. Aby se vám to povedlo, nemusíte být ani extrémně bohatí nebo mít mimořádný čuch na výběr jednotlivých akcií. Vše, co ke svému úspěchu potřebujete, je benchmark amerického akciového trhu – index S&P 500.

Jak můžete investovat do indexu S&P 500?

S&P 500 je index amerického akciového trhu, který obsahuje přibližně 500 největších amerických veřejně obchodovatelných společností (dle tržní kapitalizace). Většina z těchto podniků vám bude dobře známá, neboť v něm největší pozice tvoří světoznámé značky jako jsou Apple, Amazon, Microsoft nebo mateřská společnost Google – Alphabet.

Největší pozice indexu S&P 500 k 17. 5. 2021.
Největší pozice indexu S&P 500 k 17. 5. 2021. Zdroj: slickcharts.com

I když nemůžete investovat přímo do samotného indexu, můžete investovat do burzovně obchodovatelných fondů – ETF, které svým složením tento index věrně kopírují.

Tyto fondy jsou navrženy zkrátka tak, aby odrážely výkonnost tohoto indexu a jejich akcie lze nakupovat prostřednictvím brokerů, podobně jako akcie jakékoliv veřejně obchodovatelné společnosti.

Jednou z největších výhod investování do S&P 500 ETF je to, že je z dlouhodobého hlediska velmi málo pravděpodobné, že byste měli s tímto investičním přístupem přijít o peníze. S&P 500 je skvělým reprezentantem trhu jako celku a ten, i když se čas od času propadne, má dlouhodobě tendenci růst, což můžete vidět níže na grafu:

Vývoj hodnoty indexu S&P 500 za posledních 10 let
CZK
USD
EUR
Normální graf
Logaritmický graf

Neznamená to, že by vaše investice nemohla být ztrátová, jako každá akciová investice i index S&P 500 podléhá volatilitě, takže se mohou objevit období, kdy bude index ztrátový. Postupem času však S&P 500 ukázal, že se dokáže vzpamatovat i z těch nejhorších propadů trhu.

Takže i když v krátkodobém horizontu zaznamenáte ztráty, je velmi pravděpodobné, že na dlouhém investičním horizontu (deset let a více) dosáhnou vaše investice pozitivních výnosů.

Milionářem se můžete stát poměrně snadno, pokud se budete držet těchto 2 pravidel

Od svého založení v roce 1957 dosáhl index S&P 500 průměrné návratnosti kolem 10 % ročně. To opět nemusí znamenat, že se budou vaše investice rok co rok zhodnocovat o desítku %, ale postupem času se váš výnos pravděpodobně k této hodnotě přiblíží.

Pokud opravdu uvažujete, že byste investovali do nějakého fondu kopírujícího S&P 500, držte se těchto dvou základních pravidel – začněte investovat včas a investujte důsledně a pravidelně bez ohledu na to, co se právě děje.

  • Začněte investovat brzy: Čím více prostoru dáte svým investicím na růst, tím méně budete muset každý měsíc investovat, abyste se stali milionářem. Platí to, protože na váš kapitál působí složené úročení. Tím pádem vaše investice rostou tím rychleji, čím déle zůstanou nedotčeny. Složený úrok pracuje na principu sněhové koule, a proto vaše investice budou růst exponenciálně – nikoliv pouze lineárně.
  • Investujte důsledně: Abyste zbohatli na akciovém trhu, nemusíte nutně investovat spoustu peněz, řádově vám postačí, když budete měsíčně investovat pár stovek až nižší tisíce korun. Čím důsledněji pak budete investovat a pravidelně každý měsíc přispívat, tím rychleji vaše úspory porostou.

Jak vysokou částku budete muset investovat, abyste dosáhli na cifru milion korun, závisí na vašem investičním horizontu.

Řekněme tedy, že zmíněný milion korun je váš cíl. Pokud budete počítat s trochu pesimističtějším scénářem a vaše investice bude růst 9 % ročně, opravdu se nejedná o likvidační částky.

V tabulce níže vidíte, jakou částku byste museli pravidelně měsíčně investovat v závislosti na tom, jak dlouhý je váš investiční horizont:

Jakou částku budete muset měsíčně odkládat stranou, aby měla vaše investice na konci investičního horizontu hodnotu milion korun?
Jakou částku budete muset měsíčně odkládat stranou, aby měla vaše investice na konci investičního horizontu hodnotu milion korun?

Z tabulky je více než zjevné, že čím delší dobu budete investovat, tím lépe pro vás. A pokud si dnes říkáte, že jste už trochu na startu zaspali, nemusí to nutně znamenat, že je váš cíl nedosažitelný.

Bez ohledu na to, kolik si můžete dovolit investovat, nebo kolik času vám ještě zbývá, je mnohem lepší začít investovat pozdě, než nezačít vůbec.

Jakmile začnete investovat prostřednictvím ETF do fondů kopírujících svým složením index S&P 500, už vám pouze postačí vydržet a sledovat růst vašich peněz. Tento typ pasivního investování doslova funguje nejlépe, když budete investovat co nejjednodušeji, nijak do svých investic nebudete zasahovat a necháte je prostě růst. V konečném důsledku platí, že pokud budete investovat tímto způsobem, můžete potenciálně odejít do důchodu jako milionář, téměř bez jakéhokoliv úsilí. Jak říká Robert Kiyosaki: "Nechte své peníze pracovat pro vás, nepracujte vy pro ně."

Ohodnoťte tento článek

Akcie
Komodity
Krypto
Indexy
ETF
Cena 24h
Tesla Inc. ---
N/A
ČEZ ---
N/A
Apple ---
N/A
Avast ---
N/A
Moneta ---
N/A
Komerční banka ---
N/A
Gazprom ---
N/A
RECENZE

TOP Akcioví brokeři

XTB logo
XTB★ 93 %
U 73 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
RoboMarkets logo
RoboMarkets★ 92 %
U 66.8 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
eToro logo
eToro★ 90 %
U 67 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
Admirals logo
Admirals★ 89 %
U 75 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
RECENZE

TOP Akcioví a forex brokeři

XTB logo
XTB★ 93 %
U 73 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
RoboMarkets logo
RoboMarkets★ 92 %
U 66.8 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
eToro logo
eToro★ 90 %
U 67 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
Admirals logo
Admirals★ 89 %
U 75 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.

Velký test: Investujeme vlastní peníze do investičních platforem

Která přinese největší zhodnocení? Portu, Fondee, Indigo, Finax, nebo Fumbi?
Která přinese největší zhodnocení? Portu, Fondee, Indigo, Finax, nebo Fumbi?
Sledujte nás na Facebooku, ať vám nic neunikne!
Facebook icon Jít na Facebook
Finex logo