Začněte psát a výsledky vyhledávání se zobrazí zde...

Jak investovat, když je index S&P 500 na svém vrcholu?

Když jsou ceny na akciovém trhu na vrcholu, je obzvlášť důležité dívat se pod povrch a pochopit, co za růstem cen stojí. Někdy je to spekulace, jindy ne.

Publikováno
Jak investovat, když je index S&P 500 na svém vrcholu?
Zdroj: depositphotos.com

V době, kdy akciový trh dosahuje nových maxim, investoři zvažují, zda do svých portfolií přidat nové akcie.

Od začátku minulého roku vzrostl index Nasdaq-100 o více než 60 % a index S&P 500 o přibližně 35 %. Přestože ceny akcií překonávají růst zisků, nemusí to nutně signalizovat blížící se výprodej.

Vývoj indexu S&P 500 a Nasdaq-100 od začátku roku 2023

Aktuální cena
Změna
S&P500 / SPX
Načítání
Načítání
Načítání
NASDAQ-100 / NDX
Načítání
Načítání
Načítání

V běžných transakcích růst ceny často neodráží růst přidané hodnoty nebo kvality. Na akciovém trhu však můžou vyšší ceny akcií signalizovat atraktivnější investici, pokud se podkladové podnikání výrazně zlepšilo.

K tomuto zlepšení mohou přispět faktory, jako je růst zisků, vyšší efektivita, posílená rozvaha a kroky vstřícné k akcionářům, jako jsou zpětné odkupy akcií nebo zvyšování dividend.

Ocenění akcií vzhledem k zisku společností

Posouzení hodnoty akcie navzdory vyšší ceně lze provést prostřednictvím poměru ceny k zisku (P/E).

Pokud zisky společnosti rostou rychleji než cena její akcie, poměr P/E se snižuje, což naznačuje potenciálně výhodnější nákup i přes vyšší cenu.

Poměr P/E širšího trhu v současné době činí 26,9, což je nad dvacetiletým průměrem 24,5, To naznačuje, že trh může být relativně drahý, ale příležitosti mohou stále existovat.

Úspěšný příběh společnosti Microsoft je příkladem toho, jak může podnik ospravedlnit vyšší ocenění díky podstatným zlepšením.

Díky 954% nárůstu ceny akcií za posledních deset let posílil Microsoft svou pozici díky výraznému růstu tržeb a vyšším provozním maržím.

Aktuální vývoj ceny akcií Microsoftu

Načítání
Načítání
Kupte si akcie Microsoft Váš kapitál může být ohrožen*

Logo sponzora Koupit!

I přes klouzavý poměr ceny k zisku ve výši 34,5, který překračuje historický průměr, lze akcie společnosti Microsoft stále považovat za zajímavý nákup na základě zlepšení fundamentálních ukazatelů.

Microsoft nezapomíná na akcionáře ani zaměstnance

Společnost odměňuje své zaměstnance i formou zaměstnaneckých akcií, čímž získává větší zainteresovanost zaměstnanců a motivuje je tím k dosahování vynikajících výsledků, na kterých staví svůj další růst.

Objem vydaných zaměstnaneckých akcií je na rekordní úrovni. 

Kromě toho Microsoft důsledně zvyšuje výplatu dividend a snižuje počet akcií v oběhu prostřednictvím zpětného odkupu, aby akcie investorů neztrácely na hodnotě při emisích zaměstnaneckých akcií. Zpětné odkupy aktuálně rovněž dosahují nebývale vysokých objemů.

Tyto strategické kroky nejenže zvýšily hodnotu každé zbývající akcie, ale také ukazují schopnost Microsoftu odměňovat své zaměstnance i akcionáře.

Vyplatí se tedy vstup?

Investování do akcií na historických maximech vyžaduje rozlišovat mezi růstem cen, který je způsoben pevnými základy, a růstem, který je poháněn spekulacemi.

Společnosti jako Microsoft ukazují, jak je důležité pochopit důvody, které stojí za cenou jejich akcií.

I když je trh v tuto chvíli relativně drahý, některé akcie jsou cenově vysoko zkrátka pro to, že si to zaslouží. Pro investory je ale v takové situaci ještě podstatnější dobře porozumět podnikání společnosti, v níž chtějí držet podíl.

Uvažujete o investování do akcií? Zvážit můžete některého z námi recenzovaných brokerů:

Při obchodování CFD s tímto poskytovatelem ztrácí 77 % účtů retailových investorů peníze.
U 66,02 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
Při investování a obchodování hrozí ztráty. Vaše investice mohou stoupat i klesat a můžete získat zpět méně, než jste investovali.

Staňte se součástí naší investiční rodiny na Discordu

Naše komunita je místem, kde se setkávají nováčci i vášniví obchodníci a zkušení investoři. Sdílejte své obchodní tipy, strategie a bavte se o aktuálních událostech na trzích. Každý den je novou příležitostí a každý člen naší komunity může přinést jedinečný pohled na svět financí.

Připojte se k nám a objevte sílu kolektivní moudrosti, která vám pomůže dosáhnout vašich investičních cílů. S námi není obchodování jen o číslech, ale o společenství, které vám dává klíč k úspěchu!

Pokud s Discordem teprve začínáte, připravili jsme pro vás také stručný návod, jak ho používat.

Líbil se vám tento článek?
4
3

Autor

Pod tímto profilem publikují články a recenze autoři stránek Finex.cz a další redaktoři nebo hosté, kteří nejsou stálými autory.

Sdílejte tento článek

Mohlo by vás zajímat

Diskuze (0 komentářů)

Připojte se k diskuzi

Tento článek zatím nikdo neokomentoval. Přihlašte se a buďte první! Napište svůj názor a zahajte diskuzi.

Recenze
TOP Nejlepší brokeři
Při obchodování CFD s tímto poskytovatelem ztrácí 77 % účtů retailových investorů peníze.
U 66,02 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
Při investování a obchodování hrozí ztráty. Vaše investice mohou stoupat i klesat a můžete získat zpět méně, než jste investovali.
U 51 % retailových investorů došlo při obchodování CFD u této společnosti ke vzniku ztráty.
Investování zahrnuje rizika ztrát.‎